Προς το περιεχόμενο

Έρχονται αυξήσεις στην κινητή τηλεφωνία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, gakost είπε

Έχετε καταλάβει ότι οι εταιρίες κινητής δεν είναι κοινωνικές υπηρεσίες; Προφανώς και θα κάνουν αυξήσεις όταν μπορούν για να μοιράσουν μεγαλύτερο  μέρισμα ή χρειάζονται μετρητο η περισσότερο δανεισμό πχ θέλουν χρήματα για επενδύσεις. Όλοι θελουμε YouTube στην παραλία, ή στο κέντρο 500 πολυκατοικιών  και google maps στο αυτοκίνητο στην μέση του πουθενά αλλά τα δεδομένα δεν τα στέλνει το άγιο πνεύμα. Οι εταιρίες κοιτάνε την πάρτη τους και τα συμφέροντα των μετόχων και εμείς σαν καταναλωτές το δικό μας. 

Προτείνω σύμφωνα και με όσα λες να επομιστείς εσύ τις "λογικές" αυξήσεις του 20-30% που έρχονται και άσε εμάς να διαμαρτυρόμαστε και να βρούμε άλλους τρόπους...

Ααα και να μην ξεχάσω για κοίτα λίγο τις αποεπενδυσεις που έκαναν οι φιλτατοι μέτοχοι των εταιρειών κατά τη διάρκεια της κρίσης για να πάρουν τα λεφτά τους πίσω. Και μετά μιλάμε για το είδος των ιδρυμάτων και τα λοιπά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, DrLo είπε

Ποιός στέλνει SMS και MMS το 2018 ?

MMS κανένας! Sms στέλνεις όμως όταν χρειαστεί. Αν θες να πεις κάτι σε κάποιον που δεν έχει ίντερνετ εκείνη τη στιγμή τι θα κάνεις; Σε ανθρώπους κάπως μεγάλης ηλικίας που δεν ξέρουν από data (γονείς) δεν θα στείλεις;  Δεν βολεύει πάντα να μιλάς στο τηλέφωνο ή να στέλνεις μέσω ίντερνετ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κόψτε τα SMS και γυρίστε το σε 3rd party Apps. (What's up, Viber κτλ). Η χρυσή κότα για τις Ελληνικές εταιρείες κινητής είναι τα SMS

2. Bάλτε Voip client (Voipmove) όπου πληρώνεις περίπου 0.9/Λεπτό σε κινητά. Μπορείς να αλλάξεις το Caller ID στον αριθμό σου ώστε να σε αναγνωρίζουν οι φίλοι σου.

3. Πάρτε όσο ποιο καλό πρόγραμμα για δεδομένα μπορείτε 2-4GBytes των μήνα είναι ότι πρέπει 

4. Χρησιμοποιήστε Free WiFi όσο μπορείτε 

Μετά να δούμε τι θα κάνουνε άμα οι πωλήσεις αρχίζουν να πέφτουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω από τα μισά λεφτά που παίρνουν δεν πάνε στην μαύρη τρύπα του ελληνικού δημοσίου ;

Φόρος κινητής και ΦΠΑ 24% επί του φόρου, υπάρχει σε πολλές χώρες ;;;

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Πάνω από τα μισά λεφτά που παίρνουν δεν πάνε στην μαύρη τρύπα του ελληνικού δημοσίου ;

Φόρος κινητής και ΦΠΑ 24% επί του φόρου, υπάρχει σε πολλές χώρες ;;;

Αυτά τα πληρώνεις εσύ και όχι η οι εταιρείες κινητής. Θυμάμαι πριν από 20 χρόνια ό λογαριασμός για σταθερό ερχόταν 150-200 ευρώ(σε δρχ τοτε) λόγο κλήσεων σε κινητά. Τότε δεν υπήρχαν πακέτα και συναφή. Τότε οι εταιρίες κινητής έτρωγαν με χρυσά κουτάλια.

Επεξ/σία από Antiriad
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Antiriad είπε

Αυτά τα πληρώνεις εσύ και όχι η οι εταιρείες κινητής.

Τα πληρώνω εγώ και τα παίρνει το ελληνικό δημόσιο . Όπως από τα 4 ευρώ για τον καφέ που πίνουμε έξω, ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ 1 ΕΥΡΩ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ  με μορφή ΦΠΑ.

Μόνο στην Ελλάδα αυτά. (Κινητό έχω από το 1994, οπότε έχω γνώση της αγοράς). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Anarion είπε

 

Όσο αναφορά το σήμα και στις τρεις εταιρίες είναι ότι περιγράφει η φωτογραφία. 

Για μια στιγμή νόμιζα ότι διάβαζα Pronews  (Defencenet)

 

4 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Τα πληρώνω εγώ και τα παίρνει το ελληνικό δημόσιο . Όπως από τα 4 ευρώ για τον καφέ που πίνουμε έξω, ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ 1 ΕΥΡΩ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ  με μορφή ΦΠΑ.

Μόνο στην Ελλάδα αυτά. (Κινητό έχω από το 1994, οπότε έχω γνώση της αγοράς). 

 

Πότε θα γίνει επανάστα; Οεο!!!!

Επεξ/σία από Antiriad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φόροι παιδιά. Είναι πολύ απλά τα πράγματα. 

 

Διεθνής Ένωση Τηλεπικοινωνιών  

Η Διεθνής Ένωση Τηλεπικοινωνιών (ITU) είναι η ειδικευμένη οργάνωση του ΟΗΕ μέσα στην οποία οι κυβερνήσεις και ο ιδιωτικός τομέας συντονίζουν την ίδρυση και λειτουργία δικτύων και υπηρεσιών τηλεπικοινωνιών. 

 

Η αύξηση της διείσδυσης υπηρεσιών 3G συγκρίνεται με το ποσοστό των φόρων στην τιμή του χρόνου ομιλίας. 

 

 

 

Screenshot_2018-02-24-15-48-13-075_com.google.android_apps_docs.png.3981c4b5a5758ed7f83fd88456c3cd0e.png

 

Από πάνω ο τίτλος: "Αυξάνοντας το συνολικό κόστος ιδιοκτησίας ασύρματων υπηρεσιών, οι υψηλότεροι φόροι κατανάλωσης στις ασύρματες υπηρεσίες τις καθιστούν λιγότερο προσιτές και μειώνουν την υιοθέτηση τους

 

Φόρος κατανάλωσης στης τηλεπικοινωνίες -  επενδύσεις τηλεπικοινωνιών ανά κεφαλή

Screenshot_2018-02-24-15-57-49-814_com.google.android_apps_docs.png.0b1331b586cb2118a105ac469d5462a7.png

Επεξ/σία από Ihavetheanswers
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 χρειάζομαι  τρία νούμερα , ένα συμβόλαιο και δύο καρτοκινητά , με ποιό δικαίωμα έρχεται η cosmote  και μου παίρνει τον χρόνο μέσα απο το καρτοκινητό γιατί δέν το χρησιμοποίησα , δηλαδή παίρνω ενα ζευγάρι παπούτσια και επειδή δέν τα χρησιμοποιώ θα έρθει ο μαγαζάτορας να μου πεί σου παίρνω τα παπούτσια γιατί δεν τα χρησιμοποίησες ?? αφού είναι ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΜΕ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΦΠΑ !! ειναι απαράδεκτοι , καρτέλ , με ποιο δικαιωμα μου κλέβεις αγορασμένο χρόνο , είναι παράνομο , σε ποιο νόμο βασίζονται και το κάνουν αυτό

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά μεγαλύτεροι απατεώνες στον κοσμο. Πακέτα υπέρ κοστολογημενα και τα δικά τους γαμησιατικα τα πληρώνουμε εμεις. 

Δηλαδή στο τέλος θα πρέπει να ζητήσουμε και ποσοστά από τα κέρδη των εταιριών . Μιας και υπέρ τιμολογουν τα πακέτα τους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα βάλει ποτέ στη ζωή μου συμβόλαιο λόγω ιδεολογίας (πάνω από 20 χρόνια ήμουν με καρτοκινητό)

Εβαλα καρτοπρόγραμμα πριν 1.5 χρόνο επειδή μου έκαναν προσφορά με 10euro/ μήνα (με ΦΠΑ)

Εχουμε ήδη φτάσει στα 13 euro/μήνα με τα ΦΠΑ. Και πάμε και για άλλες αυξήσεις....

Καρτοκινητό σου ξαναέρχομαι !!! Δε γίνεται διαρκώς να παίζουν με τη νοημοσύνη μας (τη μια το δούλεμα με τις οπτικές ίνες, την άλλη το ΦΠΑ)

Μάγκες με τα apps και τα προγραμματάκια μπορούμε να κάνουμε δουλίτσα, μη μασάτε.

Επίσης όλο και κάποιο φοιτητικό προγραμματάκι θα βρείτε

Πάντα έχουμε την επιλογή, ψάξιμο θέλει.

Για τους επαγγελματίες, πάλι εσείς έχετε τη δύναμη, παζαρέψτε το, απειλήστε τους και λίγο ότι θα πάτε σε άλλη εταιρεία.

Πελάτες είμαστε όχι πρόβατα.

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δημοκρατικό πολίτευμα που έχουμε, για τη λειτουργία του οποίου πληρώνουμε φόρους, δεν είναι οχλοκρατία.

Δεν επαφίεται στον πολίτη/καταναλωτή να σχεδιάζει και να εφαρμόζει στρατηγικές που υποχρεώνουν την συμμόρφωση στη νομοθεσία.

Αρμόδιοι, που πληρώνονται πλουσιοπάροχα για αυτό,  είναι οι ανεξάρτητες αρχές σε πρώτη φάση και τα δικαστήρια σε δεύτερη.

Αν η ΕΕΤΤ ή η Αρχή Ανταγωνισμού δεν μπορούν να κάνουν την δουλειά τους τότε ώρα να δουν την πόρτα της εξόδου και τα € να πάνε σε κάποιον που μπορεί.

Όσο δεν βλέπω πρόστιμα ή παραπομπές στη Δικαιοσύνη ενώ ταυτόχρονα οι εξόφθαλμες πρακτικές καρτέλ μεσουρανούν, έχω κάθε νόμιμο δικαίωμα να υπογραμμίζω τα κακώς κείμενα και να ζητώ την διόρθωση τους.

Εκτός αν μου λέτε οτι πρέπει να μπλεχτεί το FBI για να γίνει εφαρμογή νόμων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...