Προς το περιεχόμενο

Έρχονται αυξήσεις στην κινητή τηλεφωνία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ziaba είπε

λοιπόν με πήραν τηλέφωνο που δήλωσα διακοπή χθες στο κατάστημά.... μου παν ότι δεν αφορά τα τωρινά συμβόλαιά άλλα τα επόμενα έτσι δεν μπορώ να κάνω διακοπή χωρίς να πληρώσω 600ρούμπα για 2 συνδέσεις:blink:

Άρα δεν θα μπορούμε να μετατρέψουμε συνδέσεις σε καρτοκινητά σε καμία εταιρεία χωρίς το καπέλο;  Κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Architekt είπε

Ευκαιρία να κόψουμε το συμβόλαιο χωρίς να πληρώσουμε ρήτρα διακοπής! 10 μέρες δεν έχουμε προθεσμία αποδοχής των νέων αυξήσεων?

Νομίζω 1 μηνα από την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού της αύξηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαισχυντη τακτικη απο το αγαπημενο μας καρτελ..

ΟΜΩΣ ... ειμαι ο μονος που δεν θιγεται απο αυτες τις πολιτικες?  δεν χρησιμοποιω αυτες τις υπηρεσιες, εκτος των μυνηματων και ΠΑΝΤΑ ειμαι μεσα σε πακετο οποτε απο εμενα δεν θα κλεψουν ουτε ενα λεπτο....

το οτι αυξανουν κατι ευρω-α στα συμβολαια απλα οδηγει στο να τα κανουμε ολοι καρτοκινητα...

που το κακο ομως ? whats up καρτοκινητο για παντα θα εχω, ας ανεβασουν οτι θελουν.... οταν το γυρισω και σε φοιτητικο , τα φιλια μου :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Philippe είπε

Άρα δεν θα μπορούμε να μετατρέψουμε συνδέσεις σε καρτοκινητά σε καμία εταιρεία χωρίς το καπέλο;  Κρίμα.

όχι θα πάρεις ένα μηνά πριν την λήξη του συμβολαίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Stam_S είπε

Να φανταστώ ότι οι πωλητές, ενημερώνουν τους υποψήφιους πελάτες τους; 

το αντίθετο το παίζουν ανήξεροι μόνο αν τους τρίψεις στην μούρη την σελίδα με την ανακοίνωσή τότε το θυμούνται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, aris1986 είπε

Εγώ πάντως το σκέφτομαι για Ιταλίκο νούμερο.

Δεν υπάρχει περιορισμός στους συνεχόμενους μήνες roaming που επιτρέπουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω ότι 3 - 4 χρήστες γράφουν σχολια υπέρ των εταιριών και αποδίδουν (δικαιολογούν) την αύξηση λόγο των φόρων , ότι φταίει το κράτος κτλ .

 Επειδη αυτοί οι χρήστες είτε δουλεύουν στους πάροχους ή μπορεί να είναι και "πουλάκια"   η  απλά άσχετοι. Θα πω ότι οι αυξήσεις αυτές είναι λόγο ΚΑΡΤΕΛ. Προφανώς οι πάροχοι τα έχουν βρει με την ΕΕΤΤ, πιθανών κάτω από το τραπέζι κάποιος τα παίρνει. Σε οποιαδήποτε άλλη πολιτισμένη χώρα θα είχε επέμβει εισαγγελέας και θα είχαν κλείσει.

1. Η Voda, η wind και ο mobile OTE ενοικιάζουν την γραμμή από τον ΟΤΕ μέχρι και 0,01 σεντ το λεπτό (όχι το δευτερόλεπτο). Εσύ ως καταναλωτής ρίξε μια ματιά στο πρόγραμμα της τηλεφωνίας σου και δες πόσο σε χρεώνει ο πάροχος το λεπτό. Πολλαπλασίασε το επί 20 χρόνια που έχουμε κινητή τηλεφωνία στην Ελλάδα και δες πόσα έχει κερδίσει όλα αυτά τα χρόνια.

 

2. Οι φόροι που "φταίνε" για αυτήν την αύξηση τους πληρώνει ο καταναλωτής στο πάγιο η την κάρτα. Δεν τον πληρώνει ο πάροχος. Ο πάροχος φορολογείτε βάση του τζίρου του με άλλο ποσό (και άλλη συμφωνία).

 

3. Οι εγκαταστάσεις της κινητής τηλεφωνίας έχουν εξοφληθεί στους προμηθευτές εδώ και δεκαετία, τα λειτουργικά έξοδα είναι , τα έξοδα συντήρησης και οι έξτρα κάρτες για 4G και την περιβόητη συχνότητα των 800Mhz και οι μπαταρίες στις κυψέλες (LoL).

 

4. Έχετε υπόψιν σας ότι η τεχνική υποστήριξη στους πάροχους υλοποιείται από εργαζόμενους των 400Ε , και το γράφω με μεγάλο σεβασμό για αυτούς σε σχέση τον μισθό των μάνατζερ που είναι μίνιμουμ δεκαπλάσιος. Για αυτό τον λόγο όλοι οι πάροχοι έχουν πρόβλημα στην εξυπηρέτηση πελατών και θα έχουν πρόβλημα αν δεν βάλουν το χέρι στην τσέπη. Όταν λοιπόν με υποχρεώνει το ΚΑΡΤΕΛ να πληρώνω πάγιο 70Ε τον μήνα θέλω υποστήριξη και σήμα, αλλιώς κλείστε η χαμηλώστε τα πάγια.

 

5. Έχουν πάρει επιδοτήσεις για αρκετά πράγματα τα τελευταία χρόνια. Αν δεν κάνανε σωστό managment δεν θα πληρώσει ο καταναλωτής την νύφη. Αν δεν μπορούν να επιβιώσουν τότε να βάλουν πωλητήριο η λουκέτο, είναι πολύ απλά τα πράγματα. Εφόσον λοιπόν και οι 3 πάροχοι έχουν θετικά πρόσημα στον τζίρο, τότε η αύξηση θα πρέπει να καταπολεμηθεί από τον καταναλωτή διότι αγγίζει τα όρια αισχροκέρδειας.

 

6. Οι ψαγμένοι θα γνωρίζετε ότι τα μεγάλα sites πχ το Facebook έχει κάνει συμφωνία με τους Ευρωπαίους πάροχους ώστε η υπηρεσίες του FB να προσφέρονται δωρεάν μέσω των dns ns0.facebook.com . Η χρέωση επιβαρύνει την Εταιρία του Ζουκεμπερκ. Στην Ελλάδα γιατί δεν έχει ισχύ αυτό ??:ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Vagus. είπε

Αυτή την εξελιξη θα την περιγραψω, προσωπικα, ως το απολυτο αισχος.

Αποτελουν βασικοι ρυθμΠφιστες του συγχρονου βιωτικου επιπεδου της κοινωνιας και η προσφορα τους αποτελείται από υπηρεσίες και εξυπηρετηση μετριου ή κακου ή κακιστου επιπεδου, ενιοτε σε επίπεδα αναπτυσσομενων χωρων, συνεπως, πωλουν ένα ανεπαρκες, για τα δεδομενα της πρωτης δεκαετιας της νεας χιλιετιας και σε συγκριση με τις αντιστοιχες επιχειρήσεις του δυτικου κοσμου, προιον σε ολοένα και αυξανομενη τιμη, ενιοτε υψηλοτερη του εξωτερικου ανταγωνισμου και παρα τις λιγοτερες παροχες, η επιτομη της δυσαναλογίας.

Υπο αυτές τις συνθήκες, είναι βασικοι πρωταγωνιστες του ασθενικου, λησταρχικου και ανεπαρκούς ιδιωτικου τομεα της χωρας, συνιστώντας ένα καρτελ, και βασικοι αυτουργοι, αναμεσα σε πολλους αλλους, της εξωθησης Ελλήνων πολιτων σε χωρες με προφανως ανωτερο και αρτιοτερο επιπεδο διαβιωσης.

Πραγματικά συγχαρητήρια για τον τρόπο που  χειρίστηκες τον λόγο και την διατύπωση σου φίλε μου, πολύ σπάνιο στις ημέρες μας. ΜΠΡΑΒΟ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Anorymous είπε

Τα λαμογια ολο αυξησεις κανουν, και δεν φτανει αυτο μας τα πρηζουν καθε μερα να γυρισουμε την καρτα σε συνδεση φυσικα τρωνε ακυρο

 

και εγω καρτα εχω εχουν φαγωθει να με παιρνουν να το κανω καρτοσυμβολαιο αλλα δεν υπαρχει τετοια περιπτωση

κλασσικη απατη / κομπινα του εμποριου...σου πουλανε ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ και για να μην φοβηθεις με την εννοια και τα λεφτα που θελει, σου βαζουν και την λεξη καρτα για να σε καθησυχασουν.... :devil:

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Πάνω από τα μισά λεφτά που παίρνουν δεν πάνε στην μαύρη τρύπα του ελληνικού δημοσίου ;

Φόρος κινητής και ΦΠΑ 24% επί του φόρου, υπάρχει σε πολλές χώρες ;;;

Παίζει να πληρώνουν 0 φόρο στο Ελληνικό Κράτος, καθώς πιθανώς φορολογουνται στο Λουξεμβούργο ...

Τώρα πως συνδέεται οι αδικαιολογητες αυξήσεις στην κινητή τηλεφωνία και οι ΔΥ, μόνο ο τζιμερος ξέρει .... Λογική από τα lidle.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Red_Phantom είπε

Παίζει να πληρώνουν 0 φόρο στο Ελληνικό Κράτος, καθώς πιθανώς φορολογουνται στο Λουξεμβούργο ...

Τώρα πως συνδέεται οι αδικαιολογητες αυξήσεις στην κινητή τηλεφωνία και οι ΔΥ, μόνο ο τζιμερος ξέρει .... Λογική από τα lidle.

Το τέλος κινητής τηλεφωνίας δεν πάει υπέρ του δημοσίου. Και ο ΦΠΑ ... δεν πάει στα κρατικά ταμεία .

Και για την τωρινή κατάσταση ... δεν φταίει το δημόσιο . Φταίνε οι ηλεκτρολόγοι , οι σουβλατζήδες και οι καφετέριες που δεν κόβαν αποδείξεις

και δεν πληρώναν πολλούς φόρους.

 

Δημοφιλέστατο πακέτο απόψεων που το έχουν υιοθετήσει πολλοί  (από τους οποίους κανείς , ποτέ δεν έχει δουλέψει ως ελεύθερος επαγγελματίας ούτε είχε ποτέ επιχείρηση). Η επερχόμενη περήφανη δραχμή , στα πρότυπα του αγαπημένου τους Bolivar , θα τους στρώσει όλους (μαζί με τον πληθωρισμό του bolivar και άλλα συνοδά φαινόμενα της χώρας-πρότυπό τους).

 

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, fg9000 said:

Έχουν πάρει επιδοτήσεις για αρκετά πράγματα τα τελευταία χρόνια.

Links plz?

42 minutes ago, Dr_73 said:

Και ο ΦΠΑ ... δεν πάει στα κρατικά ταμεία .

Δεν πάει ο ΦΠΑ στα κρατικά ταμεία?

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...