Προς το περιεχόμενο

Άρειος Πάγος: Μια ιστοσελίδα και ο διαχειριστής της δεν είναι υπεύθυνοι για τα σχόλια των χρηστών


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Επαναλαμβάνω: όταν δεν σου αρέσει κάτι, δεν το επιλέγεις. 

Όταν έχεις κάποιο πρόβλημα έχεις συγκεκριμένες επιλογές για να το αναφέρεις. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως ταυτόχρονα το αίτημά σου θα ικανοποιηθεί. 

Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά όλα αυτά τα χρόνια που είμαι εδω μέσα, είναι πως οι περισσότερες "γκρίνιες" (και δεν αναφέρομαι στις αναφορές προβλημάτων), προέρχονται από άτομα που κατά καιρούς έχουν λάβει κάποιου είδους προειδοποίησης (είτε για σοβαρό λόγο, είτε απλά για ...σαχλαμάρες οι οποίες όμως δεν θα μπορούσαν να παραμείνουν online) και νιώθουν σα να τους μάλωσε κάποιος χωρίς λόγο και ψάχνουν μετά με μανία να "ανταποδώσουν". 

Δεν χρειάζεται να το παίρνετε τόσο προσωπικά. Εγώ -για παράδειγμα- μπορεί να λάβω ένα μήνυμα με ευχές για καρκίνους και ψόφους (είτε για μένα είτε για όλη την οικογένεια) και μετά από 1-2 μέρες να μη θυμάμαι καν ποιος μου το είχε στείλει... Οι εμμονές είναι το πρόβλημα και όχι ένας στιγμιαίος εκνευρισμός (ακόμη και ...απαράδεκτος)! :) 

Eπαναδιατυπώνω:
Eπιλέγεις αυτό που σου κάνει περισσότερο απ τις δυνατές επιλογές,όταν δεν υπάρχει κάτι που να σου κανει στο 100%.
Οχι μόνο εδώ,στα πάντα στη ζωή.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, suffocater said:

Eπαναδιατυπώνω:
Eπιλέγεις αυτό που σου κάνει περισσότερο απ τις δυνατές επιλογές,όταν δεν υπάρχει κάτι που να σου κανει στο 100%.
Οχι μόνο εδώ,στα πάντα στη ζωή.
 

Στα λόγια μου έρχεσαι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το internet είναι τεράστιο και ο καθένας βρίσκει τις ιστοσελίδες που τον ικανοποιούν. Δεν χρειάζεται να καταπιέζεσαι μέσα στο αυταρχικό insomnia! :) 

Δεν είμαι εδώ για να ασκώ τα πολιτικά μου δικαιώματα. Είμαι εδώ για να εξελίσσω και να μοιράζομαι τα τεχνολογικά μου ενδιαφέροντα. Δεν καταπιέζομαι καθόλου, σε διαβεβαιώ.

Λίγο άτυχη η απάντηση τύπου "αν δε σου αρέσουμε το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία".  Όπως ανέφερε και ο φίλος suffocater πιο πάνω, ο παραλληλισμός μου δεν εστίαζε στην αυταρχικότητα του φόρουμ. Εστίαζε στη "λογική" της άποψης που εξέφρασες εσύ προσωπικά και που παρέθεσα στην απάντησή μου. :)

 

Υγ. Και για να είμαστε δίκαιοι. Το ότι έχει επιτραπεί ανοιχτός διάλογος με συμμετέχοντες mods πάνω σε αυτό το θέμα είναι προς τιμήν της ομάδας διαχείρισης.

Επεξ/σία από Έλεος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Εξαρτάται από το ποιος είναι ο σκοπός της έρευνας. Αν ο καπνιστής είναι της άποψης "εμένα έτσι μου αρέσει" και βρίσκεται σε άρνηση, δεν ασχολείσαι μαζί του μιας και είναι χαμένος χρόνος. Το να προσέξεις τους ευχαριστημένους πελάτες σου είναι πολύ πιο σημαντικό και οι παρατηρήσεις αυτών των ανθρώπων είναι οι πιο χρήσιμες. Όλα αυτά βέβαια προϋποθέτουν και την ανάλογη ...πρόθεση/προδιάθεση. :) 

Ας σου δωσω ενα καλυτερο παραδειγμα.

Σε καποιο τοπικ ειχε αναφερθει για τον γειτονα που καβατζωνε θεσεις με καρεκλες και καφασια.

Σκεψου αυτον να βγει και να διατυμπανιζει οτι μονο 1-2 ατομα τοσα χρονια εχουν παραπονεθει για το καβατζωμα θεσης που κανει. Παντα ακουγονται περισσοτερο οσοι φωναζαν εναντια στο καβατζωμα, παρα οσων φωναζαν υπερ. Αλλωστε οσοι θελουν να πανε να παρκαρουν σε αλλους δρομους, δεν ειναι αναγκη να καταπιεζονται στον αυταρχικο Χ δρομο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Ntinaras said:

Ας σου δωσω ενα καλυτερο παραδειγμα.

Σε καποιο τοπικ ειχε αναφερθει για τον γειτονα που καβατζωνε θεσεις με καρεκλες και καφασια.

Σκεψου αυτον να βγει και να διατυμπανιζει οτι μονο 1-2 ατομα τοσα χρονια εχουν παραπονεθει για το καβατζωμα θεσης που κανει. Παντα ακουγονται περισσοτερο οσοι φωναζαν εναντια στο καβατζωμα, παρα οσων φωναζαν υπερ. Αλλωστε οσοι θελουν να πανε να παρκαρουν σε αλλους δρομους, δεν ειναι αναγκη να καταπιεζονται στον αυταρχικο Χ δρομο.

Ατυχές παράδειγμα, διότι το Insomnia ΑΝΗΚΕΙ σε κάποιον ενώ ο δρόμος όχι...

Κοινώς αν πχ θέλω στο σπίτι μου να μην φοράς παπούτσια όταν είσαι μέσα, να μην καπνίζεις όταν είσαι μέσα, ενώ δεν απαγορεύονται από το νόμο να φοράς παπούτσια μέσα στο σπίτι ή να μην καπνίζεις στο κλειστό ιδιωτικό χώρο, θα τα κάνεις αλλιώς δεν θα μπεις κι αν συμφωνήσεις ότι θα τα κάνεις αλλά μετά δεν τα κάνεις θα φύγεις...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Ατυχές παράδειγμα, διότι το Insomnia ΑΝΗΚΕΙ σε κάποιον ενώ ο δρόμος όχι...

Δεν ηταν αυτο το point μου, αλλα το στατιστικο δειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, Έλεος said:

 

Υγ. Και για να είμαστε δίκαιοι. Το ότι έχει επιτραπεί ανοιχτός διάλογος με συμμετέχοντες mods πάνω σε αυτό το θέμα είναι προς τιμήν της ομάδας διαχείρισης.

Δεν θα μείνει για καιρό ανοιχτό μιας και το topic αφορούσε κάτι άλλο. Κατά καιρούς μπαίνουμε και μεις στο "τριπάκι" να απαντήσουμε, γνωρίζοντας πως δεν θα οδηγήσει πουθενά μια τέτοια κουβέντα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Ατυχές παράδειγμα, διότι το Insomnia ΑΝΗΚΕΙ σε κάποιον ενώ ο δρόμος όχι...

Κοινώς αν πχ θέλω στο σπίτι μου να μην φοράς παπούτσια όταν είσαι μέσα, να μην καπνίζεις όταν είσαι μέσα, ενώ δεν απαγορεύονται από το νόμο να φοράς παπούτσια μέσα στο σπίτι ή να μην καπνίζεις στο κλειστό ιδιωτικό χώρο, θα τα κάνεις αλλιώς δεν θα μπεις κι αν συμφωνήσεις ότι θα τα κάνεις αλλά μετά δεν τα κάνεις θα φύγεις...

Ναι, αλλο αυτο. Προφανως και ο ιδιοκτητης βαζει τους κανονες, αλλα αν καταληξει να βαζει τοσο εκνευριστικους κανονες που δεν αρεσουν σε κανεναν, στο τελος θα μεινει μονος του στο σπιτι να κοιταει τα ταβανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Ntinaras said:

Δεν ηταν αυτο το point μου, αλλα το στατιστικο δειγμα.

Όταν κάνεις μια μεγάλη αλλαγή και τα στατιστικά σου συνεχίζουν να βελτιώνονται, είναι μια ένδειξη πως η αλλαγή έγινε για καλό. Αν έκανες κάτι το οποίο θα είχε περισσότερες αρνητικές κριτικές, θα έβλεπες τα στατιστικά σου να κατρακυλάνε μέρα με τη μέρα. 

Αν είχες 100% ευχαριστημένους χρήστες (που δεν γίνεται πουθενά) θα γινόσουν το πιο δημοφιλές site στον κόσμο... 

Το πρόβλημά μου έχει να κάνει με την "αγανάκτηση" και τα "μεγάλα λόγια" κάποιων που προσπαθούν ταυτόχρονα να μας πείσουν πως εκφράζουν και τους περισσότερους. Και γίνεται ακόμη χειρότερο όταν αυτή η "αγανάκτηση" είναι εντελώς άκυρη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Ntinaras said:

Ναι, αλλο αυτο. Προφανως και ο ιδιοκτητης βαζει τους κανονες, αλλα αν καταληξει να βαζει τοσο εκνευριστικους κανονες που δεν αρεσουν σε κανεναν, στο τελος θα μεινει μονος του στο σπιτι να κοιταει τα ταβανια.

Να μείνει, πρόβλημά του. Λογικά τα έχει ζυγίσει κι έχει αποφασίσει. Το να μπαίνει όμως ο άλλος, να έχει συμφωνήσει, μετά να γκρινιάζει και να θέλει να μείνει ενώ δεν τους τηρεί, δεν προβλέπεται...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Ntinaras said:

αλλα αν καταληξει να βαζει τοσο εκνευριστικους κανονες που δεν αρεσουν σε κανεναν, στο τελος θα μεινει μονος του στο σπιτι να κοιταει τα ταβανια.

Define: "εκνευριστικούς κανόνες". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Δεν μας νοιάζει το σπίτι... :)

Εμ, νομιζω εισαι καιρο στο φορουμ και ξερεις για τι πραγμα γκρινιαζει ο κοσμος. Και πιστεψε με ειναι πολλοι που δυσανασχετουν για κατι και απλα δεν το αναφερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Ntinaras said:

Εμ, νομιζω εισαι καιρο στο φορουμ και ξερεις για τι πραγμα γκρινιαζει ο κοσμος. Και πιστεψε με ειναι πολλοι που δυσανασχετουν για κατι και απλα δεν το αναφερουν.

To ότι δεν υπάρχει πλέον official offtopic thread? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...