Προς το περιεχόμενο

Απενεργοποίηση κωδικού εγκατάστασης. Απορίες Linux


shkreliand

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, Είναι αρχάριος στο Ubuntu, εχω ένα λαπτοπ και εγκατέστησα το Ubuntu 16.04. Μου αρέσει σαν περιβάλλον για καθημερινή και απλή χρίση.
Προσπαθώ να κάνω τις εγκατάστασης player ή αναβαθμίσεων από το τερμιναλ. Αλλά κάθε φορά στην εγκατάσταση μου ζητάει κωδικό. Μπορεί αυτό να απενεργοποίηθει; 

Επεξ/σία από shkreliand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, coffeex είπε

Μόνο αν είσαι "τρελός" θα θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο :P

Καλησπέρα, γιατί τι λες αυτό; τι μπορεί να γίνει σαν προταρις και έχοντας βάλει αυτο το λειτουργικό με σκοπό να το μάθω και χωρίς να κάνω κάποια άλλη πράξη στο λαπτοπ; 

Ρωτάω διότι είμαι νέος και δεν ξέρω μέχρι να μάθω τι γίνεται.
Και κάτι άλλο να μην ανοίξω άλλο θέμα οταν πάω να κάνω (πχ)την εντολή apt-get update γιατί απορρίπτει την εντολή;

Screenshot_from_2018_02_19_22_28_13.png

 

Πρέπει να ξεκλειδώσω κάτι;

Ευχαριστώ.

 

 

Επεξ/σία από shkreliand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μπορεί κατά λάθος να διαγράψεις αρχεία του συστήματος, κάποιος άλλος χρήστης να εγκαταστήσει ότι θέλει, επίσης είναι ευκολότερο να την πατήσεις με malware κτλ..

Για εγκατάσταση/αναβάθμιση πάντα θα βάζεις μπροστά το sudo πχ

sudo apt-get update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα, σε ευχαριστώ φίλε, όσο το δουλεύω είναι συμπαθέστατο ταυτόχρονα μου δινει την περιέργεια να μάθω περισσότερα για τις δυνατότητες του.

Χρειάζονται κάποιο είδος προστασίας ή όλα εξαρτώνται από τις κινήσεις μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις προστασία απο ιους και malware η απαντηση ειναι οχι

Το linux εχει αλλου ειδους προστασίες που πρεπει να προσεχεις. Π.χ. δεν απενεργοποιεις το να ζητά password για εγκαταστασεις updates και δεν τρεχεις σαν root (sudo ... ) κατι που δεν ειναι ασφαλες ή απο εντελως αγνωστη πηγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικα βασικα

1) το linux ειναι ενα άλλο λειτουργικο, που σε παρα πολλα δεν εχει καμια σχεση με τα windows, οποτε καλυτερα αντιμετώπισε το σαν κατι νεο και τελείως διαφορετικο αφου λες οτι θελεις να μαθεις και οχι συγκριτικα με τα win. οποτε ξεχνας πως γινεται κατι στα win αλλα ψαχνεις να δεις πως γίνεται στο linux.

2) στο linux οι χρηστες ειναι χρηστες και οι διαχειριστες (ο root ή su ( super user )) ειναι πραγματικοι διαχειριστες

3) τα παντα ειναι αρχεια και καταλογοι, αυτο στην αρχη ειναι περίεργο και δυσνόητο αλλα με το καιρο καταλαβαινεις τι σημαίνει

4) στο linux εχεις συστημα αρχείων που χρησιμοποιεί και δινει τεραστια βαση στα δικαιώματα των αρχείων (permissions), με αλλα λογια ποιος γραφει - διαβαζει τι και σε ποια τοποθεσια.

 

οποτε με βαση τα παραπανω καθε χρηστης του συστήματος έχει εναν προσωπικό φάκελο πχ /home/user εκει μεσα εχει ολα του τα αρχεια, ολες τις ρυθμισεις ολων των προγραμματων του και αν θελει εχει τα δικα του προγραμματα να τρεχουν εκει μεσα

γενικα ο καθενας γραφει και διαβαζει μονο τον δικο του καταλογο , δεν υπαρχει ενα κεντρικο αρχειο ρυθμισεων τυπου registry που οποιος θελει γραφει εκει μεσα

αυτο απο μονο του προσφερει μια στοιχειωδη ασφαλεια... και επισης δεν ειναι το καλυτερο περιβάλλον για κακόβουλα προγράμματα (πχ ιους κτλ κτλ)

απο την αλλη εγκατασταση - απεγκατασταση προγραμματων / οδηγων και ρυθμισεις συστηματος μονο ο διαχειριστης (root) μπορει να κανει

και για αυτο η χρηση του πρεπει να γινεται με μετρο και οταν ξερει ο χρηστης τι κανει και φυσικα να εχει κωδικο της προκοπης, δεν μας φταιει κανα λειτουργικο οταν ειναι ο κωδικος 1234 :)

 

αυτο που λες με το https ... ενα λινκ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το https λύθηκε μετά απο μια επανεκκίνηση.

xrhstosiak, σε ευχαριστω για την εξηγήσει. εχω μπει στην διαδικασια και μαθενω το χειρισμο αρχειοων καταλογων υποκαταλογων για να μαθω την δομη το πως λειτουργει το linux.
Δεν ειμαι πιτσιρικας για να τα γραψω με την μια στην μνημη μου αλλα δεν ξερω οπως ειπα παραπανω οσο το δουλευω, μου αρεσει και μαθενω την χρήση εντολων  ls/cd/ ./..mv.rm/pwd  κ.ο.κ.
Πολυ σημαντικο να το μαθω σαν κατι νεο και οχι σε σχεση με τα win.

Τα  ubuntu τα εχω στη αγγλικη γλωσσα και το λαπτοπ εχει ολλανδικο πληκτρολογιο AZERTY  δυσκολευομαι να βρω το ~ (αφου ειναι σημαντικο εδω) ή μαλλον το βρικα αλλα δεν πατιεται με καποιο απο ctrl/shift/alt ή κάποιο συνδυασμό και προς το παρον το δουλευω copy-paste.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ gakos1112 για τις διεύθυνσης, πολύ χρήσιμα, όπως και του becoming_l πολύ σημαντικό το λινκ με τις συμβουλές, σας αρχάριος όλοι κάνουμε λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Άλλη μια απορία περί οδηγών. Έχω το λαπτοπ Acer 6920g Μέχρι στιγμής δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με θέμα συσκευών (αν και κάμερα, πχ δεν έχω χρησιμοποιήσει αφού δεν χρειάστηκε) αλλά κάθε φορά που το ανοίγω, τρέχω το apt-get update/upgrade. Αριστερά από το πληκτρολόγιο έχω ένα πάνελ για ελέγχο μουσικής - έντασης κτλ, μπορώ να το ενεργοποιήσω με κάποιο τρόπο; Πως μπορώ να δω αν λειτουργούν όλες οι συσκευές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...