Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Έστειλα στην ΡΑΕ  αλλά και στον ΣΤΚ ένα απλό κειμενακι με λίγα λόγια και υποσημείωση ότι το στέλνω για να αποφύγω τυχών αποκοπή από τον τωρινό πάροχο λόγο του "λάθους" της μη αποστολής αναλυτικού. Θέλω πραγματικά να δω τον λογαριασμό τι χρέωσαν για ρήτρα αποχώρησης και γενικά τις χρεώσεις,να δω αν θα είναι αποδεκτό από μέρους μου.

 

Το θέμα με αυτή την περίπτωση είναι τι θα κανεις αν όντως στο κόψουν 

Προφανώς το δίκιο είναι με το μέρος σου, αλλά στην πράξη τι γίνεται αν στο κόψουν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Το θέμα με αυτή την περίπτωση είναι τι θα κανεις αν όντως στο κόψουν 

Προφανώς το δίκιο είναι με το μέρος σου, αλλά στην πράξη τι γίνεται αν στο κόψουν…

Νομίζω και εύχομαι να ασχοληθεί το ΣΤΚ τότε πιο σοβαρά αν και θα κόψουν το Κοτ όχι το ρεύμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kzaxas είπε

Νομίζω και εύχομαι να ασχοληθεί το ΣΤΚ τότε πιο σοβαρά αν και θα κόψουν το Κοτ όχι το ρεύμα

Αυτό είναι πρόβλημα, αλλά σαφώς πολύ πιο μικρό από το να σου κατεβάσουν τον γενικό, γιατί εκεί πάμε σε αλλά προβλήματα, δυστυχώς…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, alexx είπε

Καλησπέρα, έχει ψάξει κανείς για επαγγελματικό ρεύμα τι γίνεται; 

Γ21; Γ22; Πόση ετήσια κατανάλωση;

Το μοναδικό Fixed που αξίζει κάπως αυτή τη στιγμή είναι της Solar.

https://www.senergy.gr/gia-tin-epixeirisi/epaggelmatiko-programma-fixed/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kzaxas είπε

Έστειλα στην ΡΑΕ  αλλά και στον ΣΤΚ ένα απλό κειμενακι με λίγα λόγια και υποσημείωση ότι το στέλνω για να αποφύγω τυχών αποκοπή από τον τωρινό πάροχο λόγο του "λάθους" της μη αποστολής αναλυτικού. Θέλω πραγματικά να δω τον λογαριασμό τι χρέωσαν για ρήτρα αποχώρησης και γενικά τις χρεώσεις,να δω αν θα είναι αποδεκτό από μέρους μου.

 

Καλησπέρα.. Αν ο παροχος ζητήσει την διακοπή του ρεύματος από τον  Λογω ότι πλεον δεν σε θέλει σαν πελατη... Λόγω οφειλών.. Δυσκολο να παρεμβει κάποιος.. Ο παροχος θα πει ότι οφείλεις τα χρήματα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Γ21; Γ22; Πόση ετήσια κατανάλωση;

Το μοναδικό Fixed που αξίζει κάπως αυτή τη στιγμή είναι της Solar.

https://www.senergy.gr/gia-tin-epixeirisi/epaggelmatiko-programma-fixed/

Γ21 έχω. καμιά 20.000 + απ ότι υπολογίζω. Τώρα είμαι στην Watt&Volt με 0,059 τις πρώτες 1200 KWh και μετά  0,073 αλλά με χρεώνει πολύ ΟΤΣ. Για τον Ιούνιο πχ με 3200kwh απο τα 700€ στο σύνολο, τα 200€ είναι ΟΤΣ.Πολλά δεν είναι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alexx είπε

Γ21 έχω. καμιά 20.000 + απ ότι υπολογίζω. Τώρα είμαι στην Watt&Volt με 0,059 τις πρώτες 1200 KWh και μετά  0,073 αλλά με χρεώνει πολύ ΟΤΣ. Για τον Ιούνιο πχ με 3200kwh απο τα 700€ στο σύνολο, τα 200€ είναι ΟΤΣ.Πολλά δεν είναι?

 

Σκέψου για τον Ιούλιο  και Αυγουστο τι χρέωση θα έχεις;; Που έχουν παρει τον ανήφορο οι τιμές ΟΤΣ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Αν ο παροχος ζητήσει την διακοπή του ρεύματος από τον  Λογω ότι πλεον δεν σε θέλει σαν πελατη... Λόγω οφειλών.. Δυσκολο να παρεμβει κάποιος.. Ο παροχος θα πει ότι οφείλεις τα χρήματα.. 

Έχω την εντύπωση ότι θα ενημερωθώ από τον τωρινό πάροχο μου ότι υπάρχει ένα τέτοιο αίτημα από την NRG,αλλά εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να πληρώσω ένα ποσό επειδή το ζητάει κάποιος έτσι χωρίς να μπορώ να δω τι πληρώνω,νομίζω το γράφει και στους όρους του συμβολαίου για την υποχρέωση έκδοσης αναλυτικού λογαριασμού, τώρα βλέποντας και κάνοντας.

Να δω και τι και αν απαντήσει ΡΑΕ η ΣΤΚ.

Το πολύ πολύ θα τους δίνω 5-10€ τον μήνα μέχρι να το ξεπληρώσω😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexx είπε

Για τον Ιούνιο πχ με 3200kwh απο τα 700€ στο σύνολο, τα 200€ είναι ΟΤΣ.Πολλά δεν είναι?

200/3200= 0,0625€/Kw επιπλέον .

 Φυσικά και είναι πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexx είπε

Γ21 έχω. καμιά 20.000 + απ ότι υπολογίζω. Τώρα είμαι στην Watt&Volt με 0,059 τις πρώτες 1200 KWh και μετά  0,073 αλλά με χρεώνει πολύ ΟΤΣ. Για τον Ιούνιο πχ με 3200kwh απο τα 700€ στο σύνολο, τα 200€ είναι ΟΤΣ.Πολλά δεν είναι?

 

200 ευρώ για ΟΤΣ εννοείται είναι πολλά... βέβαια δε γνωρίζω αν είναι μόνο για τον Ιούνιο ή και για προηγούμενους μήνες. Όπως και να'χει η W&V έχει χαμηλά όρια ΟΤΣ, νομίζω τα πήγε 45€/mhw αρχές του χρόνου... και πλέον η ΟΤΣ έχει πάει στα 100άρια.Eξ ου και η επιπλέον χρέωση 0.06€/Kw που γράφει πάνω ο korakios.

Aν πας Solar Fixed θα πληρώνεις 0.021 παραπάνω στη τιμή προμήθειας απ'ότι πληρώνεις τώρα, αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με 0 χρεώσεις ΟΤΣ.

Αν του χρόνου το καλοκαίρι η ΟΤΣ πέσει και θες να ξαναπάς σε πρόγραμμα με χαμηλή τιμή προμήθειας... υπάρχουν προγράμματα με τιμή προμήθειας ~0.06, και λίγο υψηλότερα όρια ΟΤΣ απ'αυτά που έχεις τώρα. Πχ Ελίν Smart Βusiness (0.061, OTΣ 52, 60ευρώ ετήσιο πάγιο προκαταβολικώς, χωρίς χρονική δέσμευση) και Solar Energy S21+ (0.064, ΟΤΣ 55, 78 χρόνια πάγιο, 1 χρόνο δέσμευση) ή ότι άλλο πρόγραμμα κυκλοφορεί εκείνη τη περίοδο.

Επίσης το πιο βασικό... μπορείς να φύγεις αυτή τη στιγμή; Δεν έχεις χρονική δέσμευση με την W&W;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ekrepali είπε

200 ευρώ για ΟΤΣ εννοείται είναι πολλά... βέβαια δε γνωρίζω αν είναι μόνο για τον Ιούνιο ή και για προηγούμενους μήνες. Όπως και να'χει η W&V έχει χαμηλά όρια ΟΤΣ, νομίζω τα πήγε 45€/mhw αρχές του χρόνου... και πλέον η ΟΤΣ έχει πάει στα 100άρια.Eξ ου και η επιπλέον χρέωση 0.06€/Kw που γράφει πάνω ο korakios.

Aν πας Solar Fixed θα πληρώνεις 0.021 παραπάνω στη τιμή προμήθειας απ'ότι πληρώνεις τώρα, αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με 0 χρεώσεις ΟΤΣ.

Αν του χρόνου το καλοκαίρι η ΟΤΣ πέσει και θες να ξαναπάς σε πρόγραμμα με χαμηλή τιμή προμήθειας... υπάρχουν προγράμματα με τιμή προμήθειας ~0.06, και λίγο υψηλότερα όρια ΟΤΣ απ'αυτά που έχεις τώρα. Πχ Ελίν Smart Βusiness (0.061, OTΣ 52, 60ευρώ ετήσιο πάγιο προκαταβολικώς, χωρίς χρονική δέσμευση) και Solar Energy S21+ (0.064, ΟΤΣ 55, 78 χρόνια πάγιο, 1 χρόνο δέσμευση) ή ότι άλλο πρόγραμμα κυκλοφορεί εκείνη τη περίοδο.

Επίσης το πιο βασικό... μπορείς να φύγεις αυτή τη στιγμή; Δεν έχεις χρονική δέσμευση με την W&W;

Όχι, είμαι απο την αρχή χωρίς συμβόλαιο. Όποτε θέλω φεύγω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, γνωρίζει κανείς ποιο είναι το πέναλτυ για την πρόωρη αποχώρηση από το 24μηνο της NRG save? Δεν έχω λάβει ακόμη λογαριασμό από τα μέσα Απριλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ενημερώσω ότι η Solar Energy έχει καταργήσει το S1N Fixed, και παρέχει μόνο το Fixed, χωρίς έκπτωση στην νυχτερινή κατανάλωση.

Είχα καταλήξει στην Solar λόγω έλλειψης δέσμευσης, αλλά τελικά μάλλον θα πάω στην efa.

Επεξ/σία από tomtoub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...