Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, balarinio είπε

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι ισχύει αυτό. Με βάση τους όρους νομίζω ότι και ο πάροχος έχει το δικαίωμα να σπάσει το συμβόλαιό του μαζί σου αν σου δώσει κάποιο notice (και δεν ξέρω και αν χρειάζεται και κάποια δικαιολογία πχ αλλαγή πολιτικής από την κυβέρνηση που είναι εκτός ελέγχου του παρόχου), το οποίο εδώ είναι 30 μέρες. Ίσως και να μην είναι παράνομο.

το 6μηνο είναι βάσει νομοθεσίας και δεν έχει αλλάξει κάτι πάνω σε αυτό

η τροπολογία αφορά κυμαινόμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

52 λεπτά πριν, korakios είπε

κατέβασε το excel , βάλε τιμές kw και πάγιο στο "Πρόγραμμά σας" και κατανάλωση ανα τετράμηνα και δες

ολόιδια είναι , λες να τα βάλω ?

Γράψε volton/efa/ken, μη ταλαιπωρείσαι τζάμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ΤΕΑ στο 500, μόνο το κόστος χονδρικής φτάνει τα 600. 

Θα έχει ενδιαφέρον αν επαληθευτεί το σενάριο, πού θα πάνε οι τιμές τον Σεπτέμβριο για να καλυφθεί η χασουρα και ποια θα είναι η απάντηση της ΔΕΗ σε ενδεχόμενη κλήση από την επιτροπή ανταγωνισμού για dumping τιμών 

Screenshot_2022-07-27-21-53-55-05_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Επεξ/σία από Dropsreef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι w  + v  μετρια τα πραγματα , ειμαι ευχαριστιμενως  ος  οτι εχει ευκολο μενου κ μπωρεις να βαλεις την μετρηση απο το μετρητη . και ερχωνται ολοι οι λογαριαζμοι εκαθαριστικοι  αν ξεχασω να το κανω μου βαζουν κατι 250αρες  κατι 125αρια με ρητρες μεσα  οτι να νε  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, korakios είπε

είναι παράνομο γιατί έμμεσα σε αναγκάζουν να χάσεις το 6μηνο , άρα ζητάς να τηρηθεί το 6μηνο με την πραγματική ημερομηνία και η αποχώρηση αζημίως να ισχύσει μετά

Για τον ίδιο λόγο έκανα καταγγελία my.rae στην EFA γιατί μου έδωσαν 60 ημέρες προθεσμία από την ενημέρωση που έλαβα αρχές του μήνα μέσα στο λογαριασμό (1/7 εκδόθηκε) ενώ το 6μηνο εκπροσώπησης συμπληρώνεται στις 22/9. 

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NEKTOYO είπε

εγω ειμαι w  + v  μετρια τα πραγματα , ειμαι ευχαριστιμενως  ος  οτι εχει ευκολο μενου κ μπωρεις να βαλεις την μετρηση απο το μετρητη . και ερχωνται ολοι οι λογαριαζμοι εκαθαριστικοι  αν ξεχασω να το κανω μου βαζουν κατι 250αρες  κατι 125αρια με ρητρες μεσα  οτι να νε  

Ικανούς τους έχω εκεί στη W+V να χρεώνουν και τα όμικρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Mimis86 είπε

Είχες προτεργια οικιακο και σε ποιο προγραμμα Δεη πηγες αν επιτρέπεται?

Ναι ήμουνα ενα χρόνο σε σταθερό με 11 λεπτά στη προτεργεια και τώρα που έληξε πήγα σε Δεη Γ1 και ο θεός βοηθός

23 λεπτά πριν, takoulou είπε

Την εγγυηση δεν την δινει ο προηγουμενος παροχος..Η  αλλαγη γινεται συνηθως εντος 3 ημερων αν ειναι ολα ενταξει.. Θα εξαρτηθει που μενεις.. Και σε ποια Δεδδηε ανηκεις για να ερθουν για την καταμετρηση..

οκ, όλα έντάξει δεν έιναι αφου έχει λήξει η ΥΔΕ αλλά ευτυχώς έως τώρα δεν έχουν πει κάτι. Για καταμέτρηση δε νομίζω να έρθουν γιατι προυπόθεση για να παω στη ΔΕΗ ήταν να βγάλω φωτογραφία με τη τρέχουσα κατανάλωση απο το μετρητη, αρα θα ξεκινήσει να μετρά απο εδω και πέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@geodimis @IBAGASA

Σε περίπτωση που σας πούνε μαλακίες ότι δήθεν η νομοθετική ρύθμιση τους δίνει το δικαίωμα να κάνουν τροποιήσεις εντός του 6μήνου στα σταθερά, τους απαντάτε ότι:

- Το Άρθρο 138 του Ν4951/2022 καταργεί το Άρθρο 30 του ΚΠΗΕ ως προς τον χρόνο, την υποχρέωση ατομικής ενημέρωσης των πελατών και την έναρξη ισχύος τροποποίησης όρων της σύμβασης προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας, συνεπώς καταργούνται οι αντίστοιχοι όροι της σύμβασης περί τροποποιήσεων... αυτό όμως αφορά μόνο τα κυμαινόμενα τιμολόγια (τα οποία θα ανακοινώνονται 10 μέρες πριν την εφαρμογή τους).

- Το Άρθρο 28, παρ3β του ΚΠΗΕ αναγράφει ότι "Η ελάχιστη διάρκεια ισχύος των προσφερομένων Τιμολογίων Προμήθειας δεν μπορεί να είναι μικρότερη των έξι (6) μηνών κι επίσης ο ΚΠΗΕ στο Άρθρο 19, παρ5 αναγράφει ότι "Η ακυρότητα ενός όρου της Σύμβασης δεν επηρεάζει την εγκυρότητα του συνόλου αυτής.

Συνεπώς σε συνδιασμό των παραπάνω, η 6μηνη ελάχιστη διάρκεια για τα σταθερά τιμολόγια παραμένει σε ισχύ.

Ζητάτε λοιπόν να εξαντλήσετε το 6μηνο (που είναι και το πιο βασικό) και μετά να έχετε το δικαίωμα να αποχωρήσετε αζημίως εντός 30 ημερών. Είναι καταχρηστικό να σας εξαναγκάσουν να απολέσετε είτε το 6μηνο είτε το δικαίωμα αποχώρησης αζημίως.

 

 

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα σε όλους, έχω στην επιχείρηση μου Ζενίθ. Το συμβόλαιο που έκανα για έναν χρόνο κάπου τον Δεκέμβριο ήταν να πληρώνω σταθερή τιμή κιλοβατώρας στα 0,21 με 10% έκπτωση.

Στον λογαριασμό αυτού του μήνα όμως βλέπω ότι κάτι πάει λάθος καθώς έχω καταναλώσει 2044kwh και πρέπει να πληρώσω 676€ (Για το ρευμα της Ζενίθ 826€ προ έκπτωσης).

Υπάρχει κάποια εξήγηση;

 

Update:

Μίλησα με την Ζενίθ και λένε ότι το έγραφε στον λογαριασμό πριν 60 ημερες ότι να μπει ρήτρα αναπροσαρμογής κλπ

Γίνεται κάτι σε αυτή τη φάση;

Το αφήνω έτσι όπως είναι; Αλλάζω Πάροχο;

Screenshot 2022-07-28 at 17.45.14.png

Screenshot 2022-07-28 at 17.45.46.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@HarrisCas καταρχάς το Δεκέμβριο δεν έπαιζε στα 0,21 αλλά 0,26348*0,95=0,2503 :

Spoiler

image.png.683a062c5ba7ebaa88b9bd4b6fc90567.png

εντύπωση μου κάνει, μέχρι ~15/10 είχε ~0,14 μετά ακρίβυνε

edit , είχες και ετήσια συνδρομή ?

20 λεπτά πριν, HarrisCas είπε

Update:

Μίλησα με την Ζενίθ και λένε ότι το έγραφε στον λογαριασμό πριν 60 ημερες ότι να μπει ρήτρα αναπροσαρμογής κλπ

Γίνεται κάτι σε αυτή τη φάση;

καταρχάς 0,21 + ρήτρα είναι απλά ληστεία , δες λίγο σε πιο πρόγραμμα θα σε βάζανε στην ειδοποίηση

99% έχουν κάνει λάθος τη χρέωση προμήθειας

Υπόψιν , αν δεις την αναπροσαρμογή μείον επιδότηση είναι 30€ διαφορά , αλλά το θέμα είναι οτι λογικά είναι λάθος η χρέωση προμήθειας 0,21 .

Αν θες το κυνηγάς

Κάνεις αμφισβήτηση λογαριασμού:

Στις τάδε το μηνός υπέγραψα το τάδε πρόγραμμα ,στον λογαριασμό τάδε είδα τη χρέωση αναπροσαρμογή ΟΤΣ, κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας στην εταιρία σας την τάδε ημερομηνία , μου ανέφεραν οτι ο λογαριασμός είχε σε μορφή υποσημείωσης ειδοποίηση  οτι αλλάζει το πρόγραμμα ,

Φυσικά δεν πρόσεξα τα ψιλά γράμματα και ουδέποτε δεν είχα ατομική ειδοποίηση όπως έχει ορίσει και η ΡΑΕ

https://www.rae.gr/μη-κατηγοριοποιημένο/28492/

γιαυτό και ζητώ

1. την άμεση έκδοση διορθωτικού λογαριασμού με τις χρεώσεις που υπέγραψα

2. η αλλαγή του προγράμματος να γίνει μετά απο 60 μέρες όπως ορίζει η νομοθεσία απο την ειδοποίηση που τώρα ουσιαστικά έγινε

3. 30 μέρες προθεσμίας για αζημίως αποχώρηση

4. την επιστροφή της συνδρομής που πλήρωσα , αναλογικά με τις μέρες που αντιστοιχούν στην παραμονή του προγράμματος που υπέγραψα

Σας ενημερώνω σε περίπτωση αρνητικής απάντησης ενός απο τα 4 αιτήματα , θα απευθυνθώ στις αρμόδιες αρχές

 

_________________________________

Αλλά δες πρώτα μήπως κάνανε λάθος στη βασική χρέωση , δηλαδή δες την υποσημείωση που είχες στο λογαριασμό ή πόσταρε screenshot

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

Αλλά δες πρώτα μήπως κάνανε λάθος στη βασική χρέωση , δηλαδή δες την υποσημείωση που είχες στο λογαριασμό ή πόσταρε screenshot

Τώρα που έψαξα τα mails μου όντως στις 8 Απριλίου μου είχε έρθει αυτή η επιστολή.

Αλλα απ ότι φαίνεται ίσως έχει γινει λάθος στον υπολογισμό τους.

Screenshot 2022-07-28 at 18.48.56.png

Screenshot 2022-07-28 at 18.52.27.png

Screenshot 2022-07-28 at 18.52.32.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...