Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, kaktos77 είπε

Επίσης, δεν έχω καταλάβει το εξής στα καινούργια τιμολόγια, λένε πχ 0.47 ευρώ/kwh σε αυτά αν κατάλαβα καλά βάζουν μέσα και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις και ρήτρα κλπ και έρχεται η κυβέρνηση (για όσο θέλει και μήνα μήνα) και δίνει μια επιδότηση πχ 0.30 ευρώ/kwh οπότε πάει στα 0.17  ευρώ/kwh τελική τιμή; Σωστά το έχω καταλάβει;

 

Όχι, οι ρυθμιζόμενες δεν είναι μέσα στην τιμή. Η τιμή αυτή αφορά την κατανάλωση ρεύματος και μόνο με την υποτιθέμενη ενσωματωμένη ρήτρα, και μετά έρχεται η κυβέρνηση και σου δίνει την επιδότηση(από τα χρήματα που έχουμε ήδη πληρώσει εμείς...) που αφαιρείται από την τιμή αυτή, π.χ. 0,47-0,337 για τον Αύγουστο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειμαι τωρα στην elpedison. Θα ηθελα την αποψη σας

Αν ειναι να μεταβω στην ΔΕΗ στο προγραμμα ΔΕΗ MyHome Online,  αξιζει να το κανω τωρα δηλαδη πριν την 1η Αυγουστου και τι γλιτωνω;

Επισης πριν ληξει το 24μηνο συμβολαιο που εχω μπορω να φυγω χωρις να πρεπει να πληρωσω αποζημιωση και αυτο ισχυει και πριν την 1η Αυγουστου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα.

Ερωτηση,σημερα ηρθε ο λογαριασμος ρευματος,απο 16/6 εως 17/7 (Φ.Αεριο) και περιεχει 2 ρητρες 119 και 152 ευρω για το ιδιο διαστημα.Τους πηρα τηλ να ρωτησω γιατι και η απαντηση ηταν πως η δευτερη ρητρα ειναι εως 31/7 και πως επειδη απο 1/8 καταργητε η ρητρα ΟΛΟΙ οι παροχοι ειναι υποχρεομενοι να χρεωσουν ρητρα εως 31/7...Η ερωτηση μου (την εκανα και στην τηλεφωνητρια αλλα απαντηση δεν πηρα) πως εχει υπολογιστει το ποσο της ρητρας μεχρι τις 31/7 αφου δεν εχω ακομα καταναλωση για αυτη την περιοδο...?Εκανα αιτημα να μου απαντησουν αλλα δεν περιμενω και πολλα...

Screenshot (56).png

Επεξ/σία από kostaskontis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ForuMakis είπε

Ειμαι τωρα στην elpedison. Θα ηθελα την αποψη σας

Αν ειναι να μεταβω στην ΔΕΗ στο προγραμμα ΔΕΗ MyHome Online,  αξιζει να το κανω τωρα δηλαδη πριν την 1η Αυγουστου και τι γλιτωνω;

Επισης πριν ληξει το 24μηνο συμβολαιο που εχω μπορω να φυγω χωρις να πρεπει να πληρωσω αποζημιωση και αυτο ισχυει και πριν την 1η Αυγουστου;

Ρωτα καλυτερα στο θεμα της ΔΕΗ γιατι εδω ειναι για εναλλακτικους παροχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται για το ποσό της εγγύησης για οικιακούς πελάτες στη we energy, είναι 50€ και το ποσό επιστρέφεται με την ενεργοποίηση της πάγιας εντολής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μούλις τώρα μου 'στειλαν από την ΗΡΩΝ το παρακάτω εμαιλ ενημερωτικά το επισυνάπτω .

image.png.e603dd73ee0ddb43eacc46272fb1b3be.png

βέβαια μου επισυνάψαν και το παρακάτω pdf που μου λένε να στείλω στην ΔΕΗ , το αρχείο αυτό είναι σαν να αποδέχομαι την προσφορά τους?

image.png.23d7f370503b86df356c1f248efa47fb.png

δεν το έβαλα στο ποστ με την ΔΕΗ διότι ήρθε από ΗΡΩΝ και ίσως κάποιος ενδιαφέρετε για την προσφορά που μου κάναν 

Επεξ/σία από smovasilis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dou74 είπε

Όχι, οι ρυθμιζόμενες δεν είναι μέσα στην τιμή. Η τιμή αυτή αφορά την κατανάλωση ρεύματος και μόνο με την υποτιθέμενη ενσωματωμένη ρήτρα, και μετά έρχεται η κυβέρνηση και σου δίνει την επιδότηση(από τα χρήματα που έχουμε ήδη πληρώσει εμείς...) που αφαιρείται από την τιμή αυτή, π.χ. 0,47-0,337 για τον Αύγουστο.

ερωτηση εγω βλεπω οτι λενε 0,54913 στην προτεργια και με ψιλα γραμματα + 6% φπα. Αρα πρεπει πρωρα να βαλουμε το φπα και μετα να αφαιρεσουμε το 0.337 του κρατους?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, maverick290402 είπε

Παιδιά τα φώτα σας...... όπως είχα ξαναγράψει σε παλιότερο post είμαι με Γ21 επαγγελματικό στην Volton. To συμβόλαιο έχει λήξει απο τον προηγούμενο μήνα.... Σήμερα πήρα την απόφαση να γυρίσω στην ΔΕΗ και έκλεισα ραντεβού για άυριο μαζί τους. Βάση όλων το τιμών που έχουν αναρτήσει πιστεύετε ότι έκανα καλά? Η μηνιαία κατανάλωση δεν υπερβαίνει τις 450kwh.

μάλλον ναι , δες και το excel

38 λεπτά πριν, ForuMakis είπε

Ειμαι τωρα στην elpedison. Θα ηθελα την αποψη σας

μακρυά , πριν ήταν πανάκριβη , τώρα

40 λεπτά πριν, ForuMakis είπε

Επισης πριν ληξει το 24μηνο συμβολαιο που εχω μπορω να φυγω χωρις να πρεπει να πληρωσω αποζημιωση και αυτο ισχυει και πριν την 1η Αυγουστου;

ρώτα αν ακολουθούν την οδηγία της ΡΑΕ και δεν εφαρμόζουν πλέον ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενα

43 λεπτά πριν, ForuMakis είπε

Αν ειναι να μεταβω στην ΔΕΗ στο προγραμμα ΔΕΗ MyHome Online,  αξιζει να το κανω τωρα δηλαδη πριν την 1η Αυγουστου και τι γλιτωνω;

για ΔΕΗ στο άλλο θέμα , το μόνο που κερδίζεις σε ακριβό σταθερό είναι οτι ξέρεις τι πληρώνεις και δε ρισκάρεις αργότερα να μην καλύπτουν οι επιδοτήσεις τα κυμαινόμενα

20 λεπτά πριν, smovasilis είπε

Μούλις τώρα μου 'στειλαν από την ΗΡΩΝ το παρακάτω εμαιλ ενημερωτικά το επισυνάπτω .

μακρυά απο αυτό , γενικά

Ηρών, elpedison , Volterra δε ρισκάρουν καθόλου και η έκπτωση που προσφέρουν εξαρτάται πόσο βγαίνει η χοντρική, άρα ανα μήνα θα μπλέκεις με επαλήθευση , δες το excel

το πιο επικίνδυνο είναι τα 2 νέα προγράμματα της watt&volt  , win1&2 , με 20€/100kw στο πάγιο

19 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

ερωτηση εγω βλεπω οτι λενε 0,54913 στην προτεργια και με ψιλα γραμματα + 6% φπα. Αρα πρεπει πρωρα να βαλουμε το φπα και μετα να αφαιρεσουμε το 0.337 του κρατους?

όχι , προ ΦΠΑ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραια και πως γινεται να υπεγραψα παγιο 3.9 και να μου λεει οτι θα ειναι 5? απο που και ωσ που? επιπλεον ενω υπεγραψα ενα προγραμμα με 50% εκπτωση μου ειπαν σημερα που ρωτησα οτι αυτο πλεον δεν εφαρμοζετε. Ακομα δεν εχει ισχύ το προγραμμα γιατι το παλιο μου λήγει αυγουστο.. Αρα μπορω να παω πχ Δεη ? Χωρισ να τους πω και τπτ?

Επεξ/σία από xariskk24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Ωραια και πως γινεται να υπεγραψα παγιο 3.9 και να μου λεει οτι θα ειναι 5? απο που και ωσ που? επιπλεον ενω υπεγραψα ενα προγραμμα με 50% εκπτωση μου ειπαν σημερα που ρωτησα οτι αυτο πλεον δεν εφαρμοζετε.

λόγω νομοθετικής πράξης άλλαξε το συμβόλαιό σου (όπως όλα τα κυμαινόμενα)

17 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Αρα μπορω να παω πχ Δεη ? Χωρισ να τους πω και τπτ?

σε περίπτωση που η διακοπή φτάσει στην elpedison πριν 1/8 :

45 λεπτά πριν, korakios είπε

ρώτα αν ακολουθούν την οδηγία της ΡΑΕ και δεν εφαρμόζουν πλέον ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενα

απο 1/8 ,πάντως δεν ισχύει η ρήτρα αποχώρησης με νομοθετική πράξη

__________________________________________

μόλις έσκασε και λογαριασμός απο Volterra , δεν άλλαξαν κάτι ευτυχώς και τηρούν το συμβόλαιο μέχρι στιγμής

απο 1/10 που λήγει , κεράκια που θερμαίνουν και το χώρο 😛

___________________________________________________________

μπήκε και νέα καρτέλα με κυμαινόμενα επαγγελματικά Γ21/Γ22

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν παντως το καταλαβα καλα .. εχουμε ΔΕΗ 0.149 /KWH προ φπα και προτεργια 0,2121 προ φπα.

ειναι στις 300kwh per month ενα επιπλεον 20αρι τουλαχιστον. Ο λογαριασμος τι αλλες χρεωσεις θα εχει μεσα ξερουμε ? δλδ πχ 300kwh * 0.2121 * 0,06 fpa + Παγιο +  Δημοτικα τελη και ερτ? Η θα εχει και αλλες χρεωσεις μεσα?

Επεξ/σία από xariskk24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios έχει ολοκληρωθεί το excel για τον Αύγουστο;

Πολλοί γνωστοί μας ζητάνε τη βοήθεια σου..

Και πάλι σε υπερ- ευχαριστούμε!!! (βάλε στην περιγραφή IBAN) :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλλαγη απο παροχο σε παροχο γινεται την ιδια ημέρα ?

δηλαδη εγω απο elpedison θα παρω την δεη την 1η αυγουστου για να κανουμε αλλαγη ?

το ιδιο και η μητερα μου απο protergia προς δεη ? τηλεφωνο 1η αυγουστου η μπορω και σημερα πχ να το αναφερω με εναρξη 1η αυγουστου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

@korakios έχει ολοκληρωθεί το excel για τον Αύγουστο;

Πολλοί γνωστοί μας ζητάνε τη βοήθεια σου..

Και πάλι σε υπερ- ευχαριστούμε!!! (βάλε στην περιγραφή IBAN) :P

ναι , έτοιμο , αλλά κλασσικά μπορεί να έχει λάθη , δηλαδή πάντα να κάνετε επαλήθευση και εννοείται αν βρείτε κάτι κάντε tag

μένει να κάνω νέα ανάρτηση για καρφίτσωμα με οδηγίες αλλά βαριέμαι 😁

Μόλις τώρα, sotiriadisc είπε

η αλλαγη απο παροχο σε παροχο γινεται την ιδια ημέρα ?

όχι , 5 εργάσιμες έχω δει πιο γρήγορα

1 λεπτό πριν, sotiriadisc είπε

δηλαδη εγω απο elpedison θα παρω την δεη την 1η αυγουστου για να κανουμε αλλαγη ?

το ιδιο και η μητερα μου απο protergia προς δεη ? τηλεφωνο 1η αυγουστου η μπορω και σημερα πχ να το αναφερω με εναρξη 1η αυγουστου ?

μια μέρα πριν καλύτερα να μη ρισκάρεις, άσχετο με το θέμα και μην το συνεχίσεις εδώ , ΔΕΗ θα πας σε κατάστημα , συνέχεια στο άλλο θεμα και μόνο εκεί

8 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Ο λογαριασμος τι αλλες χρεωσεις θα εχει μεσα ξερουμε ? δλδ πχ 300kwh * 0.2121 * 0,06 fpa + Παγιο +  Δημοτικα τελη και ερτ? Η θα εχει και αλλες χρεωσεις μεσα?

και τις ρυθμιζόμενες , κατέβασε το excel να τις δεις στο περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...