Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ~Joker~ είπε

Σε ΔΕΗ myhome online πάμε άρα ή δεν....?!

εγω εκει πηγα, η ηρων παντα μπαρουφες μου ελεγε οτι και αν ρωτησω. τωρα μου ειπαν οτι το online της δεη δεν θα ειναι σταθερο και η δεη ειναι η ποιο ακριβη 🤑

Επεξ/σία από smovasilis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, smovasilis είπε

εγω εκει πηγα η ηρων παντα μπαρουφες μου ελεγε οτι και αν ρωτησω. τωρα μου ειπαν οτι το online τις δεη δεν θα ειναι σταθερο και η δεη ειναι η ποιο ακριβη 🤑

Με βάση τη δική μου ανάλυση και το πως βλέπω τις τιμές πάντως για Αύγουστο, το κυμαινόμενο της ΔΕΗ προκύπτει ως φθηνότερο και ως δεύτερο πολύ κοντά το Φυσικό Αέριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, balarinio είπε

Με βάση τη δική μου ανάλυση και το πως βλέπω τις τιμές πάντως για Αύγουστο, το κυμαινόμενο της ΔΕΗ προκύπτει ως φθηνότερο και ως δεύτερο πολύ κοντά το Φυσικό Αέριο

φοβαμαι ομως οτι το online θα παει ποιο πανω οκτ και μετα. το κρατος δεν αντεχει επιδοτιση για παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. η επινόηση της Volterra με 0.68-επιδοτηση, μείον ενα ποσοστό από την τιμή αγοράς ως έκπτωση στα 0.58€/kWh που παίζει ανάλογα με το χρηματιστήριο έχει αντιληφθεί κάνεις τι τελικές τιμές δίνει; 

Μοιάζει παγίδα, σαν μέλι για μύγες με κόλλα από κάτω. 

αν προλάβω θα κάτσω να υπολογίσω 

2-3 παραδείγματα ακραία με λίγες/πολλές kWh. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, σε συγγενικό μου πρόσωπο έχω βάλει από πέρσι το Σεπτέμβριο το fixed πρόγραμμα της protergia με τα 0.085 ευρώ/kw, το οποίο λήγει τέλος Αυγούστου. Ξέρω είναι άπιαστο πλέον...

Τι προτείνετε; Η κατανάλωση είναι περίπου 400kw/μήνα, πάω γ1ν, γ1ν online ή περιμένω μέχρι τέλος Αυγούστου και βλέπω μπας και αλλάξουν και τα σταθερά προγράμματα προς τα κάτω;

Επίσης, δεν έχω καταλάβει το εξής στα καινούργια τιμολόγια, λένε πχ 0.47 ευρώ/kwh σε αυτά αν κατάλαβα καλά βάζουν μέσα και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις και ρήτρα κλπ και έρχεται η κυβέρνηση (για όσο θέλει και μήνα μήνα) και δίνει μια επιδότηση πχ 0.30 ευρώ/kwh οπότε πάει στα 0.17  ευρώ/kwh τελική τιμή; Σωστά το έχω καταλάβει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα φώτα σας...... όπως είχα ξαναγράψει σε παλιότερο post είμαι με Γ21 επαγγελματικό στην Volton. To συμβόλαιο έχει λήξει απο τον προηγούμενο μήνα.... Σήμερα πήρα την απόφαση να γυρίσω στην ΔΕΗ και έκλεισα ραντεβού για άυριο μαζί τους. Βάση όλων το τιμών που έχουν αναρτήσει πιστεύετε ότι έκανα καλά? Η μηνιαία κατανάλωση δεν υπερβαίνει τις 450kwh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, MasterBlaster said:

Πότε και κανείς στην Ελλάδα δεν πλήρωσε 0.05 (εκτός από κάποιες βιομηχανίες).. πάνω κάτω τα τιμολόγια της ΔΕΗ πληρώναμε. Μέχρι το 2019 0,09 και μετά 0,11...Το 0,16 μια χαρά είναι!

Spoiler

Το νυχτερινό Home Online με έκπτωση ΓΠ φτάνει σχεδόν 0.05, ημερήσιο 0.067 😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτες 5 το απογευμα με πηραν απο elpedison και μου λεγαν στην ΔΕΗ πληρωνεις 0,11 και σε εμας θα ερθεις με 0,06 με μηνιαιο παγιο 3,90.

Του λεω δεν νομιζω να ισχυουν αυτες οι τιμες.

Απανταει οχι τι λετε αυτες ειναι οι τιμες δεν υπαρχουν κρυφες χρεωσεις κτλπ. 

Σημερα καλε μου ανθρωπε δεν αλλαξαν τα τιμολογια και οι τιμες με την ρητρα κτλπ κτλπ? Ναι μου λεει αυτο εγινε σημερα το πρωι αλλα μεχρι 1η Αυγουστου ισχυει αυτο που σας λεω. Μα του λεω δεν με πηρες 8 το πρωι με παιρνεις 5 το απογευμα που εχει αλλαξει και ξεκιναει σε λιγες μερες...Ενημερωσου και ξανακαλεσε με. Μαλιστα μου λεει και το εκλεισε...

Μιλαμε για χαζους οχι αστεια. Πανε να κοροιδεψουν τον κοσμο.

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο Zero! (αν και ψήνομαι για το νέο Win 1 πρόγραμμα στα 0,379€/kWh, με πάγιο μόνο 29,90 ευρώ για τις πρώτες 200 kWh + 20€ για κάθε 100kWh επιπλέον, άρα εμένα θα μου έρχεται το πάγιο περίπου 50 ευρώ το μήνα... λουκουμάκι!)

Επεξ/σία από kirileman
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το νυχτερινό Home Online με έκπτωση ΓΠ φτάνει σχεδόν 0.05, ημερήσιο 0.067 😛

 

Κάνεις λάθος επειδή έχω επιχειρήσεις και αγορτικα και στα σπίτια. Το αγροτικό πριν λίγα χρόνια ήταν 0,05 . Και στα σπίτια ήταν πολύ χαμηλό. Δεν υπάρχαν και τόσες πολλές χρεώσεις όσο αφορά τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Οι πιο πολλές μπήκαν από το 2011 και μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, aguero88 said:

Κάνεις λάθος επειδή έχω επιχειρήσεις και αγορτικα και στα σπίτια. Το αγροτικό πριν λίγα χρόνια ήταν 0,05 . Και στα σπίτια ήταν πολύ χαμηλό. Δεν υπάρχαν και τόσες πολλές χρεώσεις όσο αφορά τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Οι πιο πολλές μπήκαν από το 2011 και μετά. 

Spoiler

ΓΠ είναι για εργαζομένους και συνταξιούχους ΔΕΗ, sorry δεν το διευκρίνησα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...