Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στο excel δεν έχεις βάλει συνέπεια και volton και We (edit: γενικώς παντού).

ναι , μόνο αρχικές τιμές , εκπτώσεις μπαίνουν στα 4μηνα (με μάμησε το ΚΟΤ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδιά έχω κλείσει χρόνο στο ProtergiaMVP 50% το οποίο έβγαινε 0.05€/kwh περίπου (ημερήσιο και νυχτερινό) αν πλήρωνα στην ώρα μου. Με συμφέρει να αλλάξω σε ΔΕΗ ή επειδή ήταν σταθερής χρέωσης τιμολόγιο θα πληρώνω τη παλιά μου τιμή χωρίς επιπλέον χρεώσεις, αν φυσικά δεν με διώξουν; σόρρυ που ρωτάω αλλά ενώ διαβάζω έχω χαθεί λίγο. Η ΔΕΗ συμφέρει για νέες μόνο συνδέσεις; Η protergia μου είπε πως θα πληρώνω 0.05€/kwh για ένα χρόνο,  τα υπόλοιπα θα τα βάζει το κράτος. με δουλεύουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, oJordan είπε

παιδιά έχω κλείσει χρόνο στο ProtergiaMVP 50% το οποίο έβγαινε 0.05€/kwh περίπου (ημερήσιο και νυχτερινό) αν πλήρωνα στην ώρα μου. Με συμφέρει να αλλάξω σε ΔΕΗ ή επειδή ήταν σταθερής χρέωσης τιμολόγιο θα πληρώνω τη παλιά μου τιμή χωρίς επιπλέον χρεώσεις, αν φυσικά δεν με διώξουν; σόρρυ που ρωτάω αλλά ενώ διαβάζω έχω χαθεί λίγο. Η ΔΕΗ συμφέρει για νέες μόνο συνδέσεις; Η protergia μου είπε πως θα πληρώνω 0.05€/kwh για ένα χρόνο,  τα υπόλοιπα θα τα βάζει το κράτος. με δουλεύουν;

Αν νομίζεις πως εδώ και ένα χρόνο πληρώνεις 0.05 ενώ το κόστος του ρεύματος είναι 0.30 μεσοσταθμικα, μάλλον δουλευεσαι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, oJordan είπε

παιδιά έχω κλείσει χρόνο στο ProtergiaMVP 50% το οποίο έβγαινε 0.05€/kwh περίπου (ημερήσιο και νυχτερινό) αν πλήρωνα στην ώρα μου. Με συμφέρει να αλλάξω σε ΔΕΗ ή επειδή ήταν σταθερής χρέωσης τιμολόγιο θα πληρώνω τη παλιά μου τιμή χωρίς επιπλέον χρεώσεις, αν φυσικά δεν με διώξουν; σόρρυ που ρωτάω αλλά ενώ διαβάζω έχω χαθεί λίγο. Η ΔΕΗ συμφέρει για νέες μόνο συνδέσεις; Η protergia μου είπε πως θα πληρώνω 0.05€/kwh για ένα χρόνο,  τα υπόλοιπα θα τα βάζει το κράτος. με δουλεύουν;

Καλημέρα... Μάλλον δεν πληρωνες αυτό το ποσο που λες.. Και ουτε τώρα θα πληρωνεις αυτό που σου λένε... Δεν γίνεται... Δουλεμα που παιζει... Να το ζητήσεις γραπτώς αυτό ότι τα υπόλοιπα θα στο δίνει το κράτος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτάσαμε να μας φαίνεται φτηνό το 0.16 τελική τη στιγμή που πριν 2 χρόνια πληρώναμε όντως 0.05 τελική, 300% πάνω. 

Το ίδιο κ με την βενζίνη, την βλέπουμε 2.07 τώρα και λέμε ωωωω μια χαρά κάτσε να γεμίσω γιατί είναι φθηνή 🥹

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, PC Booster είπε

Σημαντική είδηση για τα κόλπα που κάνουν οι εταιρίες με τα πάγια από energypress.

image.png.81763abe69786bca859435f09d6094bf.png

Για γέλια είμαστε...

 

Επίσης, πιστεύω ότι το τοπίο με την αγορά της ενέργειας και τους τόσους παρόχους που έχουμε, σιγά σιγά θα ξεκαθαρίσει, δεδομένου ότι αν τα πράγματα γίνουν τόσο διαφανή ως προς τις χρεώσεις (και με τις αλλαγές στο πάγιο), δε θα έχουν τη δυνατότητα να κοροιδέουν τον κοσμάκι...Ελπίζω μόνο αυτό να παραμείνει και μετά το τέλος της κρίσης αυτής.

Επεξ/σία από balarinio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν είπα πως πλήρωνα τόσο, ούτε και αυτοί το είπαν. Από 1 Αυγούστου όμως μου είπαν πως αυτό θα πληρώνω, δηλαδή 0,05€/kwh, τα υπόλοιπα το κράτος. Μπορεί να ισχύει αυτό ή θα πληρώνω 0.56€/kwh (-0.33€/kwh επιδότηση) ; Ξαναλέω είμαι εδώ και ένα χρόνο στο Protergia MVP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • ΔΕΗ: Για κατανάλωση έως 2000 κιλοβατώρες, 0,486 Euro/kwh. Από 2000 κιλοβατώρες και πάνω, 0,498 Euro/kwh. Νυχτερινό τιμολόγιο 0,445 Euro/kwh. Πάγιο 3,5 ευρώ το μήνα. 
  • Protergia: Χρέωση Ενέργειας Ημέρας 0,54913 Euro/kwh. Χρέωση Ενέργειας Νύχτας 0,54555 Euro/kwh. Μηνιαίο πάγιο 5 ευρώ.
  • Ήρων: για ημερήσια και νυχτερινή κατανάλωση, ανεξαρτήτως του ύψους της, 0,495 Euro/kWh. Μηνιαίο πάγιο: για κατανάλωση από 0-800 kWh το τετράμηνο: 9,9 ευρώ, από 801-1400 kWh: 17,9 ευρώ, από 1401-2000 kWh: 24,9 ευρώ, από 2001 kWh και πάνω: 29,9 ευρώ. 
  • Elpedison: ξεκινά από τιμή προμήθειας 0,9395 Euro/kWh, από την οποία αφαιρείται η κρατική επιδότηση (0,3370 Euro/kWh) και μια επιπλέον έκπτωση η οποία με τα τωρινά δεδομένα διαμορφώνεται στα 0,4439 Euro/kWh προκειμένου η τελική τιμή καταναλωτή να φθάσει στα 0,1586 Euro/kWh. 
  • Nrg: τιμή ενέργειας 0,499-0,548 Euro/kWh ανάλογα με το πρόγραμμα και πάγιο 1,8-5,5 ευρώ το μήνα ανάλογα με την ενεργοποίηση ή μη e-bill και πάγιας εντολής. 
  • Φυσικό Αέριο Ελληνική Εταιρεία Ενέργειας: τιμή με έκπτωση συνέπειας 0,484 Euro/kWh, χωρίς έκπτωση συνέπειας 0,504 Euro/kWh. Πάγιο με έκπτωση Double Play 4 ευρώ, χωρίς έκπτωση Double Play 8 ευρώ. 
  • Volterra: Χρέωση Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας: 0,6800 Euro/kWh, Πάγια Χρέωση: 2,90Euro/30 ημερολογιακές ημέρες. Προβλέπεται πρόσθεση έκπτωση σε συνάρτηση με τις τιμές χονδρικής. 
  • WATT+VOLT : 0,585Euro/kWh για το πρόγραμμα zerO+. 0,379Euro/kWh για το πρόγραμμα WATT+VOLT Win 1 (29,9Euro/μήνα πάγιο για τις πρώτες 200kWh, 20Euro για κάθε 100kWh επιπλέον). 0,477Euro/kWh για το πρόγραμμα WATT+VOLT Win 2 (14,9Euro/μήνα πάγιο για τις πρώτες 200kWh, 10Euro για κάθε 100kWh επιπλέον). 
  •  
  • Zeniθ: Χρέωση ενέργειας 0,51900 Euro/kWh, πάγιο 4 ευρώ.
  • Volton: Χρέωση ενέργειας 0,55178 Euro/ kWh (0,52419 με έκπτωση συνέπειας, 0,49798 το νυχτερινό), πάγιο 9,9 ευρώ το μήνα,

Βεβαιως πρεπει να προσεξουμε και τα παγια. Επισης στα τέλη κάθε μήνα θα ανακοινώνονται τα τιμολόγια του επόμενου. Τα τιμολόγια του Σεπτεμβρίου θα ανακοινωθούν ως τις 20 Αυγούστου.

Από τον ερχόμενο μήνα καταργείται η ρήτρα αναπροσαρμογής και θα μπορούμε να αλλάξουμε προμηθευτή χωρις προστιμο. Ωρε παμε για εκλογες μου φαινεται…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, sheik είπε

Φτάσαμε να μας φαίνεται φτηνό το 0.16 τελική τη στιγμή που πριν 2 χρόνια πληρώναμε όντως 0.05 τελική, 300% πάνω. 

Πότε και κανείς στην Ελλάδα δεν πλήρωσε 0.05 (εκτός από κάποιες βιομηχανίες).. πάνω κάτω τα τιμολόγια της ΔΕΗ πληρώναμε. Μέχρι το 2019 0,09 και μετά 0,11...Το 0,16 μια χαρά είναι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kleomenis76 είπε
  • ΔΕΗ: Για κατανάλωση έως 2000 κιλοβατώρες, 0,486 Euro/kwh. Από 2000 κιλοβατώρες και πάνω, 0,498 Euro/kwh. Νυχτερινό τιμολόγιο 0,445 Euro/kwh. Πάγιο 3,5 ευρώ το μήνα. 
  • Protergia: Χρέωση Ενέργειας Ημέρας 0,54913 Euro/kwh. Χρέωση Ενέργειας Νύχτας 0,54555 Euro/kwh. Μηνιαίο πάγιο 5 ευρώ.
  • Ήρων: για ημερήσια και νυχτερινή κατανάλωση, ανεξαρτήτως του ύψους της, 0,495 Euro/kWh. Μηνιαίο πάγιο: για κατανάλωση από 0-800 kWh το τετράμηνο: 9,9 ευρώ, από 801-1400 kWh: 17,9 ευρώ, από 1401-2000 kWh: 24,9 ευρώ, από 2001 kWh και πάνω: 29,9 ευρώ. 
  • Elpedison: ξεκινά από τιμή προμήθειας 0,9395 Euro/kWh, από την οποία αφαιρείται η κρατική επιδότηση (0,3370 Euro/kWh) και μια επιπλέον έκπτωση η οποία με τα τωρινά δεδομένα διαμορφώνεται στα 0,4439 Euro/kWh προκειμένου η τελική τιμή καταναλωτή να φθάσει στα 0,1586 Euro/kWh. 
  • Nrg: τιμή ενέργειας 0,499-0,548 Euro/kWh ανάλογα με το πρόγραμμα και πάγιο 1,8-5,5 ευρώ το μήνα ανάλογα με την ενεργοποίηση ή μη e-bill και πάγιας εντολής. 
  • Φυσικό Αέριο Ελληνική Εταιρεία Ενέργειας: τιμή με έκπτωση συνέπειας 0,484 Euro/kWh, χωρίς έκπτωση συνέπειας 0,504 Euro/kWh. Πάγιο με έκπτωση Double Play 4 ευρώ, χωρίς έκπτωση Double Play 8 ευρώ. 
  • Volterra: Χρέωση Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας: 0,6800 Euro/kWh, Πάγια Χρέωση: 2,90Euro/30 ημερολογιακές ημέρες. Προβλέπεται πρόσθεση έκπτωση σε συνάρτηση με τις τιμές χονδρικής. 
  • WATT+VOLT : 0,585Euro/kWh για το πρόγραμμα zerO+. 0,379Euro/kWh για το πρόγραμμα WATT+VOLT Win 1 (29,9Euro/μήνα πάγιο για τις πρώτες 200kWh, 20Euro για κάθε 100kWh επιπλέον). 0,477Euro/kWh για το πρόγραμμα WATT+VOLT Win 2 (14,9Euro/μήνα πάγιο για τις πρώτες 200kWh, 10Euro για κάθε 100kWh επιπλέον). 
  •  
  • Zeniθ: Χρέωση ενέργειας 0,51900 Euro/kWh, πάγιο 4 ευρώ.
  • Volton: Χρέωση ενέργειας 0,55178 Euro/ kWh (0,52419 με έκπτωση συνέπειας, 0,49798 το νυχτερινό), πάγιο 9,9 ευρώ το μήνα,

Βεβαιως πρεπει να προσεξουμε και τα παγια. Επισης στα τέλη κάθε μήνα θα ανακοινώνονται τα τιμολόγια του επόμενου. Τα τιμολόγια του Σεπτεμβρίου θα ανακοινωθούν ως τις 20 Αυγούστου.

Από τον ερχόμενο μήνα καταργείται η ρήτρα αναπροσαρμογής και θα μπορούμε να αλλάξουμε προμηθευτή χωρις προστιμο. Ωρε παμε για εκλογες μου φαινεται…

Επίσης ΕΛΙΝ: 0,515 - 0.53 ανάλογα με το πρόγραμμα και πάγιο 0 ή 5 ευρώ (στα προγράμματα με 0.515).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, oJordan είπε

Παιδιά δεν είπα πως πλήρωνα τόσο, ούτε και αυτοί το είπαν. Από 1 Αυγούστου όμως μου είπαν πως αυτό θα πληρώνω, δηλαδή 0,05€/kwh, τα υπόλοιπα το κράτος. Μπορεί να ισχύει αυτό ή θα πληρώνω 0.56€/kwh (-0.33€/kwh επιδότηση) ; Ξαναλέω είμαι εδώ και ένα χρόνο στο Protergia MVP

Ζήτησε το τηλέφωνο τους...βάλε το στο Google και δες ποιος συνεργάτης σε πήρε... γιατί συνεργάτης της protergia σε πήρε...αυτοί λένε τα καλύτερα ψέματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλημέρα ο θείος μου είναι σε myhome enter και έχει μια κατανάλωση 900-1300 kWh το μήνα απο τι μου ειπε το συμβολαιο του λυγει στις 30/9/22 .. το ερωτημα οπως ειναι τωρα πλεον οι τιμες που παει; παραμενει ΔΕΗ οπως ειναι με το καινουργιο homenter η να ψαχτει για αλλο πάροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω ποτε ακριβως ξεκιναει η δυνατοτητα αλλαγης παροχου χωρις ποινη?

πρεπει να γινει 1/8 ή μπορει να γινει απο τωρα?

υπαρχει καπου το ΦΕΚ που λεει ακριβως τι ισχυει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, KostasX είπε

να ρωτησω ποτε ακριβως ξεκιναει η δυνατοτητα αλλαγης παροχου χωρις ποινη?

πρεπει να γινει 1/8 ή μπορει να γινει απο τωρα?

υπαρχει καπου το ΦΕΚ που λεει ακριβως τι ισχυει?

το ΦΕΚ οριζει ειδικες συνθηκες (μεσα σε αυτες η ατελως αλλαγη παροχου) απο 1.8.2022 εως 1.7.2023

οποτε τυπικα οχι, απο 1.8 μπορει να γινει η αλλαγη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...