Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα παμε σε ελαχιστη τιμη ΔΕΗ 0.15-0.17 με τις επιδοτησεις και θα ειμαστε καθε μηνα στο ψάξιμο τι τιμες θα ανακοινωσει καθε προχος και τι επιδότηση θα δωθει.. τελεια…

Φωστήρες παντου ρε

Επεξ/σία από VirusX2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, john5757 είπε

16 λεπτα η κιλοβατόρα και παγιο 3,5 ευρό δεν ακούγεται καθόλου άσχημο,σχετικά με όλη αυτή τη καταστροφολογία που ακούγεται, μένει να δούμε έαν όντως θα έιναι έτσι τα πράματα...

Ακόμα και έτσι να είναι τα πράγματα, τον επόμενο μήνα ποια θα ειναι η τιμη; Αν μειωθεί η επιδότηση ή αν αλλάξουν τα κριτήρια για τους δικαιούχους ή αν στο χειρότερο σενάριο δεν υπάρχουν πλέον λεφτά για επιδότηση τι θα γίνει; 

Η κατάσταση είναι εντελώς απρόβλεπτη και αυτά που ακούγονται για τους επόμενους μήνες δεν είναι καταστροφολογία, έχουν βάση.

Επεξ/σία από Giannis_Io
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, john5757 είπε

0,495€/kWh με παγιο 10 ευρο εως 800KWh χωρίς ρήτρα? Αυτό λεει ή κάτι μου διαφέυγει?

0.50 δηλαδή. Όχι 0.05 🤪

Μείον τις επιδοτήσεις τις κυβέρνησης που έχουν προεισπραχτεί απ'το πλαφόν στη χονδρική... άγνωστο πόσο θα πάει η τελική τιμή. Ο Σκρέκας είπε περίπου 0.15-0.18. Θα δούμε.

 

Protergia:

https://www.protergia.gr/el/pricesres Οικιακά

https://www.protergia.gr/el/pricesbus Επαγγελματικά

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, john5757 είπε

0,495€/kWh με παγιο 10 ευρο εως 800KWh χωρίς ρήτρα? Αυτό λεει ή κάτι μου διαφέυγει?

έως 800,00kWh το τετράμηνο, δηλαδή 200,00kWh τον μήνα.

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

0.50 δηλαδή. Όχι 0.05 🤪

Μείον τις επιδοτήσεις τις κυβέρνησης που έχουν προεισπραχτεί απ'το πλαφόν στη χονδρική... άγνωστο πόσο θα πάει η τελική τιμή. Ο Σκρέκας είπε περίπου 0.15-0.18. Θα δούμε.

 

Protergia:

https://www.protergia.gr/el/pricesres Οικιακά

https://www.protergia.gr/el/pricesbus Επαγγελματικά

 

Για τις όλες τις κύριες και μη κύριες κατοικίες η επιδότηση ανέρχεται στα 337 ευρώ/MWh για το σύνολο της μηνιαίας κατανάλωσης και  χωρίς εισοδηματικά κριτήρια. Απορροφούμε, έτσι, το 90% της αύξησης με στόχο η τιμή της κιλοβατώρας να κυμαίνεται μεταξύ 15-17 λεπτών.

Για τους δικαιούχους ΚΟΤ η επιδότηση ανέρχεται σε 377 ευρώ ανά MWh ώστε να απορροφήσουμε έως και το 100% της αύξησης. 

Για τους εμπορικούς καταναλωτές με παροχή ισχύος μέχρι 35KVA εμπορικά καταστήματα, εστιατόρια, περίπτερα, ψιλικά η επιδότηση είναι 300 ευρώ ανά MWh για το σύνολο της μηνιαίας κατανάλωσης και απορροφούμε έως και το 80% της ανατίμησης.  

Για τους αγρότες και όλα τα αγροτικά τιμολόγια η επιδότηση ανέρχεται σε 337 ευρώ ανά MWh καλύπτοντας από το 82% έως το 99% της αύξησης.

Στους βιομηχανικούς καταναλωτές η επιδότηση θα είναι 250 ευρώ / MWh  ώστε να απορροφήσουμε έως και το 67% της αύξησης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ωραίο είναι που διαχώρισαν την επιδότηση στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις σε 80% αντί 90 για τα οικιακά. Κάποιος μάλλον τους είπε ότι οι επιχειρήσεις τα κονομάνε και δεν έχουν κανένα θέμα με το ρεύμα, που μπαίνεις μέσα σε κατάστημα και βλέπεις ανοιχτή πόρτα και ανεμιστήρες... 

50 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το φοβάμαι αυτό με την we. Έχω επαγγελματικό σταθερό αλλά λήγει σε 2 μήνες περίπου.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 1comment είπε

Το φοβάμαι αυτό με την we. Έχω επαγγελματικό σταθερό αλλά λήγει σε 2 μήνες περίπου.

Πάρε τηλ και ρώτα αν ζουν... και πότε θα ανακοινώσουν τα νέα τιμολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πάρε τηλ και ρώτα αν ζουν... και πότε θα ανακοινώσουν τα νέα τιμολόγια.

Χαχα προς το παρόν το αφήσω αφού εμένα δεν αλλάζει τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Artman13 είπε

Πιο αναλυτικά η ΔΕΗ η οποία έχει και το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς στην προμήθεια θα έχει τιμή στα 48,6 σεντς/KWh με πάγιο 3,5 ευρώ/μήνα. ΩστόσοΗ τελική τιμή μετά την επιδότηση που ανακοινώθηκε διαμορφώνεται στα 14,9 σεντς/KWh για καταναλώσεις έως 2000 Kwh και στα 16,1 σεντς/KWh για καταναλώσεις άνω των 2000 Kwh. 

O δεύτερος μεγαλύτερος πάροχος η εταιρεία Protergia θα έχει τιμή 54,913 σεντς/KWh με πάγιο 5ευρώ/ μήνα. Μετά την επιδότηση η τιμή διαμορφώνεται στα 21,213 σεντς/KWh

Ο τρίτος μεγαλύτερος πάροχος η εταιρεία ΗΡΩΝ θα έχει τιμή 49,5 σεντς/KWh με πάγιο 9,9 ευρώ/μήνα. Μετά την επιδότηση η τιμή διαμορφώνεται στα 15,8 σεντς/KWh

Τέλος η εταιρεία Watt & Volt παρέχει τρεις επιλογές από 37,5 έως 58,5 σεντς/KWh με διαφορετικό πάγιο (από 29,9 έως 14,9 ευρώ/ μήνα). Μετά την επιδότηση η τιμή διαμορφώνεται από 3,8 έως 33,7 σεντς/KWh

Η Elpedison αναμένεται να ανακοινώσει τις τιμές της το απόγευμα. 

Αρχίζω και φλερτάρω με την ιδέα του ΔΕΗ online με 0,229 € και 1€ πάγιο, σταθερό για 12 μήνες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Χαχα προς το παρόν το αφήσω αφού εμένα δεν αλλάζει τώρα. 

Πάρε μη τυχόν κατεβάσουν ρολά και βρεθούμε στην elpedison (καθολικός πάροχος). 😂 Δε το νομίζω αλλά ας φυλάξουμε τα ρούχα μας. Έχω δουλειά τώρα, αλλιώς θα έπαιρνα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πάρε μη τυχόν κατεβάσουν ρολά και βρεθούμε στην elpedison (καθολικός πάροχος). 😂 Δε το νομίζω αλλά ας φυλάξουμε τα ρούχα μας. Έχω δουλειά τώρα, αλλιώς θα έπαιρνα εγώ.

Κι εσύ εκεί; Πότε σου λήγει; Παίρνω τώρα

Edit

Γίνεται κάποια αναβάθμιση λέει. Ρώτησα ευθέως αν κλείνουν κ λέει όχι. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, 1comment είπε

Κι εσύ εκεί; Πότε σου λήγει; Παίρνω τώρα

Edit

Γίνεται κάποια αναβάθμιση λέει. Ρώτησα ευθέως αν κλείνουν κ λέει όχι. 

Thanks. Έχω ακόμα 4 μήνες στο 0.21 σταθερό

Εdit: Ελίν τιμές (κεντρική σελίδα --> Ενημέρωση χρεώσεων προμήθειας)

2.jpg.f50e0ddbbef12a0bacd4f80fce722eb9.jpg

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, libertini είπε

Αρχίζω και φλερτάρω με την ιδέα του ΔΕΗ online με 0,229 € και 1€ πάγιο, σταθερό για 12 μήνες...

Καλά είναι , αν και εγώ θα προτιμήσω το 14,9€ μια και τελικά η ΔΕΗ αναμένεται να βγαίνει πάντα φτηνότερη. Το ζήτημα είναι πως λέγανε θα καταργήσουνε και την ρήτρα πρόωρης αποχώρησης και τώρα δεν ακούστηκε κάτι νεότερο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Artman13 είπε

Καλά είναι , αν και εγώ θα προτιμήσω το 14,9€ μια και τελικά η ΔΕΗ αναμένεται να βγαίνει πάντα φτηνότερη. Το ζήτημα είναι πως λέγανε θα καταργήσουνε και την ρήτρα πρόωρης αποχώρησης και τώρα δεν ακούστηκε κάτι νεότερο!

Δε χρειάζεται να πούνε κάτι νεότερο γι'αυτό το θέμα... ισχύει εφόσον το γράφει στο ΦΕΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...