Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Έχω δύο φίλους ομοιοπαθείς περίπου που έχουν καει το χειμώνα ο ένας από πρωτεργεια κι ο αλλος απο ΔΕΗ.  

Αυτόν  με το συμβόλαιο της protergia τον έστειλα στη ΔΕΗ - πρόλαβε τις παλιες τιμές και εκκρεμεί ακομη το θέμα με τους λογαριασμους της protergia που λενε μετα απο καταγγελία στο myRAE ότι θα τους διορθώσουν.(??) Λαμβανε απο τον περασμένο Αύγουστο όλο λογαριασμους εναντι χωρίς αναγραφη εικονικών έστω μετρήσεων, πληρωνε λοιπον ψιχουλα και του ηρθαν μαζεμενα ολα την ανοιξη !!! Τραγικες καταστασεις!!! Θα τα πληρωσει ο Αντετοκουμομπο του ειπα !!!

Ο αλλος με την ΔΕΗ σε ακατοικητο ισόγειο χρονια τωρα πληρωνε ο,τι ναναι γιατι ο μετρητής είχε προβλημα και δεν φαινοταν η μέτρηση !!! Οταν μηδένισε το κοντέρ και γύρισε απο 99.... σε 00... φανηκε το πραγμα και τον εβαλαν να τα πληρωσει ολα μαζεμενα τωρα με ρήτρες και αυξημενη τιμή kwh (ειναι στο Γ1)

Απευθυνθηκε στον ΔΕΔΔΗΕ και του απαντησαν :

  "Το ρολόι σας μόλις έφτασε στις 99999 μετράει από την αρχή δηλαδή από το 1. Η τελευταία ένδειξη που προωθήσαμε στον πάροχο σας στις 06/04/22 ήταν 971 και εσείς τώρα είδατε 1211 από αυτά τα νούμερα προκύπτει ότι η μέχρι τώρα καταμέτρηση ήταν σωστή και έχετε κατανάλωση ακόμα 240 KWh."

Αναρωτιεμαι ποια ηταν η ερώτηση που εκανε ενώ το πραγμα ειναι σαφες....τα πληρωσε αναδρομικα ολα στο τέλος γιατι  οι καταμετρησεις ηταν πολυ πισω απο τις πραγματικες αφου ο μετρητής ηταν με θολο-κατεστραμμένο τζαμακι.

ΤΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟΝ? KAMIA ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΙΔΕΑ?

Του ειπα να μου στειλει το τελευταιο μεγαλο λογαριασμο και φωτογραφια του μετρητή του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Καλημέρα!

Έχω δύο φίλους ομοιοπαθείς περίπου που έχουν καει το χειμώνα ο ένας από πρωτεργεια κι ο αλλος απο ΔΕΗ.  

Αυτόν  με το συμβόλαιο της protergia τον έστειλα στη ΔΕΗ - πρόλαβε τις παλιες τιμές και εκκρεμεί ακομη το θέμα με τους λογαριασμους της protergia που λενε μετα απο καταγγελία στο myRAE ότι θα τους διορθώσουν.(??) Λαμβανε απο τον περασμένο Αύγουστο όλο λογαριασμους εναντι χωρίς αναγραφη εικονικών έστω μετρήσεων, πληρωνε λοιπον ψιχουλα και του ηρθαν μαζεμενα ολα την ανοιξη !!! Τραγικες καταστασεις!!! Θα τα πληρωσει ο Αντετοκουμομπο του ειπα !!!

Ο αλλος με την ΔΕΗ σε ακατοικητο ισόγειο χρονια τωρα πληρωνε ο,τι ναναι γιατι ο μετρητής είχε προβλημα και δεν φαινοταν η μέτρηση !!! Οταν μηδένισε το κοντέρ και γύρισε απο 99.... σε 00... φανηκε το πραγμα και τον εβαλαν να τα πληρωσει ολα μαζεμενα τωρα με ρήτρες και αυξημενη τιμή kwh (ειναι στο Γ1)

Απευθυνθηκε στον ΔΕΔΔΗΕ και του απαντησαν :

  "Το ρολόι σας μόλις έφτασε στις 99999 μετράει από την αρχή δηλαδή από το 1. Η τελευταία ένδειξη που προωθήσαμε στον πάροχο σας στις 06/04/22 ήταν 971 και εσείς τώρα είδατε 1211 από αυτά τα νούμερα προκύπτει ότι η μέχρι τώρα καταμέτρηση ήταν σωστή και έχετε κατανάλωση ακόμα 240 KWh."

Αναρωτιεμαι ποια ηταν η ερώτηση που εκανε ενώ το πραγμα ειναι σαφες....τα πληρωσε αναδρομικα ολα στο τέλος γιατι  οι καταμετρησεις ηταν πολυ πισω απο τις πραγματικες αφου ο μετρητής ηταν με θολο-κατεστραμμένο τζαμακι.

ΤΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟΝ? KAMIA ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΙΔΕΑ?

Του ειπα να μου στειλει το τελευταιο μεγαλο λογαριασμο και φωτογραφια του μετρητή του.

 

 

Ο φιλος σου θα περιμενει πολυ καιρο απο την ΡΑΕ καποια  απαντηση και τον παροχο του...Ο αλλος μαλλον δεν μπορει γινει κατι...Αφου πηρες την απαντηση απο τον Δεδδηε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BigJim34 είπε

Θα τα πληρωσει ο Αντετοκουμομπο του ειπα !!!

Αν είναι φίλος με τον Γιάννη, μάλλον φτιάχτηκε. Αν όμως είναι με τον Θανάση ή τον Κώστα ή τον Αλέξανδρο,,,,δεν ξέρω αν τους περισσεύουν τόσα (κι αν ο κολλητός είναι ο Francis, σκούρα τα πράμματα :ρ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, logo15 είπε

@korakios ακόμα περιμένουμε για ανακοίνωση την Δευτέρα, ή πλέον ξέρουμε τι περίπου θα παίξει;

Άκουσα ότι θα σπάσουν όλα τα συμβόλαια και θα μας κάνουν νέα. Ισχύει;

Γενικά τι παίζει;

Ευχαριστώ 

περίπου στα 0,40-0,50 θα παίζουν , όσο είναι δηλαδή τα προγράμματα με ρήτρα τώρα

στα συμβόλαια με ρήτρα  δεν ισχύει η ρήτρα αποχώρησης (edit και ναι θα αλλάξουν όλα με νομοθετική πράξη), τα σταθερά παραμένουν ως έχουν

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, korakios είπε

περίπου στα 0,40-0,50 θα παίζουν , όσο είναι δηλαδή τα προγράμματα με ρήτρα τώρα

στα συμβόλαια με ρήτρα  δεν ισχύει η ρήτρα αποχώρησης (edit και ναι θα αλλάξουν όλα με νομοθετική πράξη), τα σταθερά παραμένουν ως έχουν

Το ίδιο και τα home της ΔΕΗ ε; Δηλαδή πρακτικά όλα θα έχουν πλέον 0.50 γιατι απορούσαν τη. Ρήτρα?

Επεξ/σία από logo15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, logo15 είπε

Το ίδιο και τα home της ΔΕΗ ε; Δηλαδή πρακτικά όλα θα έχουν πλέον 0.50 γιατι απορούσαν τη. Ρήτρα?

για τα myhome της ΔΕΗ ,στο άλλο θέμα (δεν έχω ιδέα τι θα κάνει)

υποθέτω τα κυμαινόμενα θα έχουν την ίδια τιμή με πριν απλά θα είναι ενσωματωμένη η ρήτρα + την προμήθεια + μια μικρή αύξηση (όσο τους επιτρέπει ο ανταγωνισμός) για να προβλέψουν τυχών απότομες αυξήσεις χοντρικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, korakios είπε

στα συμβόλαια με ρήτρα  δεν ισχύει η ρήτρα αποχώρησης (edit και ναι θα αλλάξουν όλα με νομοθετική πράξη), τα σταθερά παραμένουν ως έχουν

Δεν έχω καταλάβει ακόμη πως αναγνωρίζουμε το Σταθερό αντί του Κυμανόμενου συμβολαίου...

Είμαι στο Ήρων 24/7 νυχτερινό 5 χρόνια τώρα... Σταθερό δεν θεωρείται αυτό;;

 

Δείτε την επιστροφή που πήρα

Screenshot 2022-07-24 111632.png

  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alkazar21 είπε

Δεν έχω καταλάβει ακόμη πως αναγνωρίζουμε το Σταθερό αντί του Κυμανόμενου συμβολαίου...

Είμαι στο Ήρων 24/7 νυχτερινό 5 χρόνια τώρα... Σταθερό δεν θεωρείται αυτό;;

 

Δείτε την επιστροφή που πήρα

Screenshot 2022-07-24 111632.png

Τι σταθερό ρε φίλε μας λες; Φέρε το εξακοσαρι πίσω!!! Α ρε Έλληνα...καλά μας κάνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα τι θες να πεις...

Η σύμβαση με το 24/7 νυχτερινο του Ήρων έχει σταθερή τιμή χωρίς (με επιφύλαξη) βαθμίδες κατανάλωσης. 
Όχι;; 

image.png.315dfc1f20fd02a0ee409921444544d9.png

 

Είμαι κάπου 992 kWh το μήνα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Alkazar21 είπε

Δεν κατάλαβα τι θες να πεις...

Η σύμβαση με το 24/7 νυχτερινο του Ήρων έχει σταθερή τιμή χωρίς (με επιφύλαξη) βαθμίδες κατανάλωσης. 
Όχι;; 

image.png.315dfc1f20fd02a0ee409921444544d9.png

 

Είμαι κάπου 992 kWh το μήνα

απίστευτο μου φαίνεται που κάνουμε τη συζήτηση , οκ πριν 2 χρόνια ίσως και μέχρι Σεπτέμβριο ο περισσότερος κόσμος δεν ήξερε αλλά βούιξε ο τόπος

αν είχες σταθερή τιμή τότε η τελική τιμή (ενέργειας) θα ήταν 992*0,0659 και όχι 992*0,0659 + ρήτρα αναπροσαρμογής...

ΥΓ. να βάλεις νυχτερινό τιμολόγιο με τέτοια κατανάλωση (απο ΔΕΔΔΗΕ , καμία σχέση με την ονομασία του προγράμματος)

Επεξ/σία από korakios
λινκ νυχτερινού
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, korakios είπε

απίστευτο μου φαίνεται που κάνουμε τη συζήτηση , οκ πριν 2 χρόνια ίσως και μέχρι Σεπτέμβριο ο περισσότερος κόσμος δεν ήξερε αλλά βούιξε ο τόπος

είχα πολλά άλλα που έπρεπε να ασχολήθώ και δεν εμβάθυνα πολύ σε αυτό... χαζομάρα μου

 

Εσείς ποιον πάροχο και πρόγραμμα θα προτέινατε αν είχατε τόσο μεγάλη κατανάλωση (900 kWh μηνιαίος); 

Επεξ/σία από Alkazar21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alkazar21 είπε

είχα πολλά άλλα που έπρεπε να ασχολήθώ και δεν εμβάθυνα πολύ σε αυτό... χαζομάρα μου

 

Εσείς ποιον πάροχο και πρόγραμμα θα προτέινατε αν είχατε τόσο μεγάλη κατανάλωση (900 kWh μηνιαίος); 

Τώρα ποια είναι αργά... Οι τιμές είναι στα υψη... Δυστυχώς άργησες.. Θα περιμενεις αυτές τις μέρες τιμές που θα ανακοινώθουν .. Γιατί τόσο πολυ κατανάλωση έχεις...Βάλε γρήγορα νυχτερινό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Alkazar21 είπε

Εσείς ποιον πάροχο και πρόγραμμα θα προτέινατε αν είχατε τόσο μεγάλη κατανάλωση (900 kWh μηνιαίος); 

απάντηση δεν υπάρχει πλέον , ή πας στα σταθερά της ΔΕΗ (στο άλλο θέμα online/enter όχι εδώ) ή μένεις σε κυμαινόμενο και στηρίζεσαι στις επιδοτήσεις . Άγνωστο αν αργότερα οι τιμές των κυμαινόμενων ξεπεράσουν τα 0,23 με την επιδότηση των 0,20 και άγνωστο αν συνεχίσει το σταθερό της ΔΕΗ

απο 1/8 θα βλέπεις την πραγματική τιμή του προγράμματος με ενσωματωμένη τη ρήτρα (πάνω απο 0,40€/kw)

Νυχτερινό βάλε να γλυτώσεις κάποιες ρυθμιζόμενες (κανα 250άρι ανα έτος τουλάχιστον με την κατανάλωση που έχεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, takoulou είπε

Θα περιμενεις αυτές τις μέρες τιμές που θα ανακοινώθουν .. Γιατί τόσο πολυ κατανάλωση έχεις...Βάλε γρήγορα νυχτερινό.. 

Ανακοινώνονται κάπου συγκεκριμένα για όλους τους παρόχους;

Έχω 2 ψυγεία, 2 pc , 2 tv και κουζίνα/πλύντήριο που δουλεύουν κάθε μέρα, και 2 κλιματιστικά τα βράδια. 
Πάλι καλά φέτος δεν έχει κάνει πολλές ζεστές ημέρες

 

5 ώρες πριν, korakios είπε

Νυχτερινό βάλε να γλυτώσεις κάποιες ρυθμιζόμενες (κανα 250άρι ανα έτος τουλάχιστον με την κατανάλωση που έχεις)

Θα γίνει άμεσα αν και με προβληματίζει λίγο το επιπλέον πάγιo αλλά για να το είπατε και οι δυο σας θα συμφέρει 

 

 

Να φανταστώ εδώ σχεδόν όλοι σας έχετε σταθερά τιμολόγια με ΚΟΤ Β ε;;  

Επεξ/σία από Alkazar21
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alkazar21 είπε

Να φανταστώ εδώ σχεδόν όλοι σας έχετε σταθερά τιμολόγια με ΚΟΤ Β ε;;  

σταθερά ναι , όσοι παρακολουθούσαν το θέμα και πρόλαβαν τα φθηνά ,

ΚΟΤ κάποιοι έχουν κάποιοι όχι , ανάλογα

πάντως όσοι με ΚΟΤ και μικρή κατανάλωση ,μέχρι στιγμής είχαν μικρή επιβάρυνση , απο 1/8 βέβαια αλλάζει το τοπίο

1 ώρα πριν, Alkazar21 είπε

Θα γίνει άμεσα αν και με προβληματίζει λίγο το επιπλέον πάγια αλλά για να το είπατε και οι δυο σας συμφέρει 

ελάχιστα προγράμματα έχουν επιπλέον πάγιο για νυχτερινό (συνέχεια στο άλλο θέμα και μόνο εκεί)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...