Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, anedaxtos74 είπε

Προφανώς και επιδοτήθηκα ως απλή κατοικία (και όχι κύρια)......

στη φορολογική δήλωση είναι δηλωμένη η κατοικία που αντιστοιχεί ο αριθμός παροχής ?

όταν ενημερωθεί θα πάρεις κανα 20ρικο επιπλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

στη φορολογική δήλωση είναι δηλωμένη η κατοικία που αντιστοιχεί ο αριθμός παροχής ?

όταν ενημερωθεί θα πάρεις κανα 20ρικο επιπλέον

Ήταν δηλωμένη λάθος. Έχω κάνει διορθωτική τόσο στην φετινή όσο και στην περσινή, αλλά ο πάροχος δεν το βλέπει ακόμα ως πρώτη κατοικία.

Έχω κινήσει γη και ουρανό αλλά δεν.....

Δηλαδή εάν κατάλαβα σωστά, ο λογαριασμός είναι σωστός απλά εάν ήταν κύρια κατοικία θα ήταν ένα 20άρικο παρακάτω.....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, anedaxtos74 είπε

Δηλαδή εάν κατάλαβα σωστά, ο λογαριασμός είναι σωστός απλά εάν ήταν κύρια κατοικία θα ήταν ένα 20άρικο παρακάτω.....?

ναι ,μπορεί και 25 (βαριέμαι να το κάνω με κομπιουτεράκι!)

Μάιος : 0,205€/kw<150kw/μήνα και 0,16€/kw 150kw έως 300kw , 0,10 για >300kw/μήνα

αντί του 0,10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι ,μπορεί και 25 (βαριέμαι να το κάνω με κομπιουτεράκι!)

Μάιος : 0,205€/kw<150kw/μήνα και 0,16€/kw 150kw έως 300kw , 0,10 για >300kw/μήνα

αντί του 0,10

Δηλώνω ευγνώμων που απάντησες. Με κάλυψες. 

Λες να υπάρχει πιθανότητα να τα πάρω αναδρομικά?

Τέλος, και αν έχω καταλάβει σωστά, οι εταιρείες μεταξύ τους εκτός από την βασική χρέωση των kWh, έχουν και διαφορετικές χρεώσεις σε άλλα?

Υπό αυτή την έννοια θα μου πρότεινες να το ψάξω σε άλλον πάροχο, (ΔΕΗ) ή τελικά οι διαφορές είναι μικρές?

Μία γενική απάντηση αν μπορείς δεν θέλω να τοποθετηθείς υπέρ ή κατά κάποιου παρόχου.

Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, anedaxtos74 είπε

Υπό αυτή την έννοια θα μου πρότεινες να το ψάξω σε άλλον πάροχο, (ΔΕΗ) ή τελικά οι διαφορές είναι μικρές?

απο τη στιγμή που καταργούνται τα ρητροπρογράμματα (και το δικό σου) απο 1/8 και θα έχουν ενσωματωμένη τη ρήτρα στις τιμές δεν έχει νόημα η ανάλυση , πάντως ναι εννοείται η κάθε εταιρία έχει και άλλο υπολογισμό ρήτρας

25/7 τελευταία μέρα της παράτασης θα ανακοινωθούν οι νέες τιμές

4 λεπτά πριν, anedaxtos74 είπε

Λες να υπάρχει πιθανότητα να τα πάρω αναδρομικά?

ναι , το πότε είναι το ζήτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα

28 Μαρτίου έκανα καινούργιο συμβόλαιο Ηρων Γ21 επαγγελματικό με την παρακάτω χρέωση 

Υπάρχει περίπτωση να με αλλάξουν την τιμή της κιλοβατώρας πριν κλείσω χρόνο;

2027803253_2022-07-209_06_13.png.03e26a5d00c495246d988cc9d2898998.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

απο τη στιγμή που καταργούνται τα ρητροπρογράμματα (και το δικό σου) απο 1/8 και θα έχουν ενσωματωμένη τη ρήτρα στις τιμές δεν έχει νόημα η ανάλυση , πάντως ναι εννοείται η κάθε εταιρία έχει και άλλο υπολογισμό ρήτρας

25/7 τελευταία μέρα της παράτασης θα ανακοινωθούν οι νέες τιμές

ναι , το πότε είναι το ζήτημα

Θα βγουνε οι νέες τιμές 25 τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vasilis_g είπε

Παιδιά καλησπέρα

28 Μαρτίου έκανα καινούργιο συμβόλαιο Ηρων Γ21 επαγγελματικό με την παρακάτω χρέωση 

Υπάρχει περίπτωση να με αλλάξουν την τιμή της κιλοβατώρας πριν κλείσω χρόνο;

2027803253_2022-07-209_06_13.png.03e26a5d00c495246d988cc9d2898998.png

έτσι κι αλλιώς δε σε ενδιαφέρει η τιμή κιλοβατώρας αλλά η ρήτρα που πληρώνεις

απο 1/8 αντί να γράφει 0,086 και 0,0785 συν ρήτρα , θα λέει πχ 0,41 και 0,38 με ενσωματωμένη τη ρήτρα

Μόλις τώρα, ΠάρηςΓ είπε

Θα βγουνε οι νέες τιμές 25 τελικά;

που να ξέρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vasilis_g είπε

Θα μου στείλουν να υπογράψουμε καινούργια σύμβαση ή θα το αλλάξουμε από μόνο του;

όχι , θα αλλάξει αυτόματα λόγω νομοθετικής παρέμβασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω το παράδειγμα σου να είναι τυχαίο.😀γιατί αν πάει 0.41 η kwh στα επαγγελματικά ζήτω που καήκαμε!!!Πλάκα πλάκα εμένα ΔΕΗ Γ23 με την ρήτρα μου βγαίνει περίπου στο 0.25 η kwh.έχουμε καμία πρόβλεψη με την ενσωμάτωση αν θα είναι παρακάτω η παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hlias77 είπε

Πλάκα πλάκα εμένα ΔΕΗ Γ23 με την ρήτρα μου βγαίνει περίπου στο 0.25 η kwh.έχουμε καμία πρόβλεψη με την ενσωμάτωση αν θα είναι παρακάτω η παραπάνω;

με ΤΕΑ 330€/MWh ,  >0,40 θα είναι ενσωματωμένη . Θα πρέπει να προβλέπουν και τυχών έξτρα άνοδο , βέβαια δε θα μπορούν να βαρέσουν λόγω ανταγωνισμού , αλλά οι διαφορές στα καλά προγράμματα θα είναι μικρές με εξαίρεση κάποια πανάκριβα. Μακάρι να λειτουργήσει ο ανταγωνισμός στη μπανανία.

ότι παιχτεί θα είναι απο επιδοτήσεις μέχρι να χρεοκοπήσουμε ξανά . έπρεπε να κλείσεις και εσύ στο weyellow όσο έπαιζε με 0,21 μεχρι να βγούνε οι νέες τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

με ΤΕΑ 330€/MWh ,  >0,40 θα είναι ενσωματωμένη . Θα πρέπει να προβλέπουν και τυχών έξτρα άνοδο , βέβαια δε θα μπορούν να βαρέσουν λόγω ανταγωνισμού , αλλά οι διαφορές στα καλά προγράμματα θα είναι μικρές με εξαίρεση κάποια πανάκριβα. Μακάρι να λειτουργήσει ο ανταγωνισμός στη μπανανία.

ότι παιχτεί θα είναι απο επιδοτήσεις μέχρι να χρεοκοπήσουμε ξανά . έπρεπε να κλείσεις και εσύ στο weyellow όσο έπαιζε με 0,21 μεχρι να βγούνε οι νέες τιμές

Δεν το είχα δει το συγκεκριμένο πρόγραμμα που λες.τώρα είναι στα 0.45 νυχτερινό/ημερήσιο απ´οτι ειδα.Πάντως ξαναλέω ότι με αυτές τις τιμές δηλ άνω του 0.20 επιχειρήσεις με 10.000kwh και πάνω το τετράμηνο,δεν υπάρχει περίπτωση να επιβιώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

απο τη στιγμή που καταργούνται τα ρητροπρογράμματα (και το δικό σου) απο 1/8 και θα έχουν ενσωματωμένη τη ρήτρα στις τιμές δεν έχει νόημα η ανάλυση , πάντως ναι εννοείται η κάθε εταιρία έχει και άλλο υπολογισμό ρήτρας

Ο τρόπος υπολογισμού φαίνεται στο γνωστό Excel ή τελικά δεν έχει σημασία και από 1/8 αλλάζει όλος ο μηχανισμός υπολογισμού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hlias77 είπε

Δεν το είχα δει το συγκεκριμένο πρόγραμμα που λες.τώρα είναι στα 0.45 νυχτερινό/ημερήσιο απ´οτι ειδα.Πάντως ξαναλέω ότι με αυτές τις τιμές δηλ άνω του 0.20 επιχειρήσεις με 10.000kwh και πάνω το τετράμηνο,δεν υπάρχει περίπτωση να επιβιώσουν.

είναι το μόνο σίγουρο

Μόλις τώρα, anedaxtos74 είπε

Ο τρόπος υπολογισμού φαίνεται στο γνωστό Excel ή τελικά δεν έχει σημασία και από 1/8 αλλάζει όλος ο μηχανισμός υπολογισμού?

φαίνεται ο παλιός τρόπος αν πατήσεις στο κελί Β68 και κάτω που είναι ο τυπος και απο στο C68 τα όρια για κάθε πρόγραμμα

αλλά πλέον δε θα υπάρχει αυτό , απλά αντί να σου λέει 0,05 +0,35 ρήτρα , θα σου λέει 0,40 ενιαία τιμή (που έτσι έπρεπε εξαρχής να γίνεται)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...