Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Πάντως εμένα με πήραν από protergia για ανανέωση από το σταθερό που έχω στην ίδια εταιρία  για το mvp με 0,055 , τελική αλλά εκπρωθεσμη πληρωμή, δηλαδή θα πληρώνω τις κιλοβατώρες επί 0,055 και θα βγαινει το ποσό και αυτό θα πληρώνω μόνο; , Θα το γράφει το καινούριο συμβόλαιο ; Ναι ναι μου είπαν και αν έχει ρήτρα αυτή θα απορροφηθεί από το κράτος μου είπαν. Τι να πω;

...ιδανικά, κάτι βαρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Είμαι σίγουρος πως αν βάλεις και τον Ιούλιο θα σου βγει σωστό. Ούτε τώρα έχει νόημα να ψάχνεις, ούτε και μετά...

Εκτός εάν έχεις όρεξη να ασχολήσε από εδώ και μπρος μόνο με το ρεύμα. Αύγουστο πάω ΔΕΗ, Σεπτέμβριο ΗΡΩΝ, Οκτώβριο VOLTERRA, Νοέμβριο ΖΕΝΙΘ και πάει λέγοντας, για να γλυτώσεις μισό ευρώ του ευρώ...

Και επειδή στην Ελλάδα είμαστε στον κόσμο μας...θα δείτε τι έχει να γίνει τον χειμώνα. Κάποιος με @ρχ.... θα πρέπει να μιλήσει για εξοικονόμηση ενέργειας από τους πολίτες και τις επιχειρήσεις αυτής της χώρας.

Να συμφωνησω μαζι σου...

ΠΟΣΟ εξοικονομηση ενέργειας πια;

200 κιλοβατώρες το μήνα!!! πόσο πιο κάτω; 

Νέες συσκευές, κλειστό πισι, ολές οι λάμπες λεντ, λείπουμε ώρες, θερμοσίφωνας δεν υπάρχει. Ενα μαγείρεμα, ενα πλυντήριο και τιβι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Να συμφωνησω μαζι σου...

ΠΟΣΟ εξοικονομηση ενέργειας πια;

200 κιλοβατώρες το μήνα!!! πόσο πιο κάτω; 

Νέες συσκευές, κλειστό πισι, ολές οι λάμπες λεντ, λείπουμε ώρες, θερμοσίφωνας δεν υπάρχει. Ενα μαγείρεμα, ενα πλυντήριο και τιβι...

Και εγω με οικογενεια 4 μελη δεν καιμε πανω απο 250 τον μηνα. Ποσο αλλο οικονομια να κανουμε? Αν τωρα για 250kwh πρεπει να δινω 150 το μηνα απο 50 με το σταθερο που ειχα.. ειναι διαφορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Πάντως εμένα με πήραν από protergia για ανανέωση από το σταθερό που έχω στην ίδια εταιρία  για το mvp με 0,055 , τελική αλλά εκπρωθεσμη πληρωμή, δηλαδή θα πληρώνω τις κιλοβατώρες επί 0,055 και θα βγαινει το ποσό και αυτό θα πληρώνω μόνο; , Θα το γράφει το καινούριο συμβόλαιο ; Ναι ναι μου είπαν και αν έχει ρήτρα αυτή θα απορροφηθεί από το κράτος μου είπαν. Τι να πω;

Προσοχή στην κινητή υποδιαστολή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ηρθε στο φοιτητικο της volterra.

για 186kwh η ρητρα ειναι 61,35€, δηλαδη 0,33€/kwh. Η αξια του ρευματος ειναι 3€ απο οτι αν ημουν σε σταθερο σαν το enter. Δεν ειναι μεγαλη η διαφορα αλλα αν ανεβει και αλλο η τιμη με ρητρα δεν θα την καλυπτει πλεον η επιδοτηση (0,20 τον Ιουλιο). Σκεφτομαι να την παρω και αυτη την παροχη στο enter μεχρι τις 31/7 οσο προλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Πέρυσι τέτοιο καιρό με είχε βοηθήσει πάρα πολύ το thread και είχα βρει το σταθερό πρόγραμμα της Protergia στα 0,08/kwh. 

Μιας και θυμόμουν πως έληγε αυτή την περίοδο, άρχισα να ψάχνω τον επόμενο πάροχο. Μέχρι που ήρθε αυτός ο λογαριασμός, ο οποίος έχει ως ημερομηνία λήξης τις 6/8/23, ενώ στο συμβόλαιο αναφέρει πως η διάρκεια της σύμβασης είναι 12 μήνες. (το είχα υπογράψει στις 28/07/2021)

Αποφάσισα λοιπόν να καλέσω την εξυπηρέτηση πελατών της Protergia και μια υπάλληλος μου επιβεβαίωσε πως η ημερομηνία λήξης είναι σε 1 χρόνο από τώρα δηλαδή στις 6/8/23.

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον? Υπάρχει περίπτωση να ισχύει η απλά είναι ένα τυπογραφικό λάθος και από τον επόμενο μήνα θα με μεταφέρουν σε οποιο πρόγραμμα θέλουν?

Spoiler

294013271_592253265824853_1692135456221625002_n.jpg.f7774f2b8c89da50ef7c9cb515c24ac9.jpg293834977_492811949278700_1207479116749178775_n.jpg.d613940dac3c66a8afc34112a375e827.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, garnetakos είπε

Υπάρχει περίπτωση να ισχύει η απλά είναι ένα τυπογραφικό λάθος και από τον επόμενο μήνα θα με μεταφέρουν σε οποιο πρόγραμμα θέλουν?

καταρχάς ότι ερώτηση κάνεις στην εταιρία θα την κάνεις αποκλειστικά και μόνο μέσω email (αναφέρεις οτι αδυνατείς να μιλήσεις τηλεφωνικά για προσωπικούς λόγους) και φυσικά δεν απαντάς σε οποιαδήποτε τηλεφωνική κλήση που θα σου κάνουν

αν δεν απαντήσουν σε 10 εργάσιμες πας μέσω myrae αναγκαστικά

Υπόψιν με τη λήξη περνάς σε αορίστου και το τρέχων σταθερό εμπορικό πρόγραμμα είναι στα 0,50€/kw ή 0,35 με συνέπεια , επομένως καλό είναι να διευκρινίσουν σε ποιο θα μπεις και πότε

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

καταρχάς ότι ερώτηση κάνεις στην εταιρία θα την κάνεις αποκλειστικά και μόνο μέσω email (αναφέρεις οτι αδυνατείς να μιλήσεις τηλεφωνικά για προσωπικούς λόγους) και φυσικά δεν απαντάς σε οποιαδήποτε τηλεφωνική κλήση που θα σου κάνουν

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Τους έστειλα μόλις Email από την φόρμα επικοινωνίας.

 

8 λεπτά πριν, korakios είπε

Υπόψιν με τη λήξη περνάς σε αορίστου και το τρέχων σταθερό εμπορικό πρόγραμμα είναι στα 0,50€/kw ή 0,35 με συνέπεια , επομένως καλό είναι να διευκρινίσουν σε ποιο θα μπεις και πότε

Μάλλον και εσύ πιστεύεις πως είναι τυπογραφικό λάθος 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, garnetakos είπε

Μάλλον και εσύ πιστεύεις πως είναι τυπογραφικό λάθος 😝

το πιο πιθανό αλλά καλό είναι να έχεις γραπτώς απάντηση. Αν σου κάνανε (παράνομα) ανανέωση θα έβλεπες και άλλες τιμές και ίσως άλλο πρόγραμμα

3 λεπτά πριν, garnetakos είπε

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Τους έστειλα μόλις Email από την φόρμα επικοινωνίας.

είμαι λίγο τυπικούρας σε αυτά , θα έστελνα μέσω email στο [email protected] κατευθείαν για να έχω απόδειξη στα εξερχόμενα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω επαγγελματικό της we energy από Σεπτέμβριο πέρσι. Είχα προλάβει τις προνομιακές τιμές χωρίς ρήτρα. Το θέμα είναι ότι μετά τον ένα χρόνο θα αλλάξουν οι τιμές και θα με πάει στο 0,45 αυτόματα υποθέτω. Λέω να φύγω πριν γίνει αυτό. Γενικά δεν έχω μεγάλη κατανάλωση  Κάτω από 500 ώρες το μήνα. Μεσο όρο 280 ώρες ας πούμε. Βλέπω πολύ αυξημένες τιμές στα σταθερά. Το πιο οικονομικό είναι της Ηρων με 0,26 και 25Ε πάγιο*. Μήπως με συμφέρει φτηνό ρητροπρόγραμμα δεδομένου ότι θα πέσουν κιόλας οι τιμές; 

Η βασική ερώτηση είναι: με την ενσωμάτωση της ρήτρας στους λογ/σμους από 1/8, σίγουρα δεν θα είναι χαμηλότερη η τιμή από τα τρέχοντα σταθερά επαγγελματικά που είναι της τάξης 0,35-0,45?

Καλά τη βγάλαμε μέχρι τώρα πάντως 🤣

Upd: αυτό του Ήρων το θεώρησαν μεγάλη χασούρα και το κατάργησαν κιόλας!

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, 1comment είπε

Το πιο οικονομικό είναι της Ηρων με 0,26 και 25Ε πάγιο

αυτό έχει καταργηθεί εδώ και καιρό (έχω στα σχόλια "Δεν ισχύει" , δεν το έσβησα γιατί συνήθως τα ξαναβάζουνε με άλλες αυξημένες τιμές )

17 λεπτά πριν, 1comment είπε

Η βασική ερώτηση είναι: με την ενσωμάτωση της ρήτρας στους λογ/σμους από 1/8, σίγουρα δεν θα είναι χαμηλότερη η τιμή από τα τρέχοντα σταθερά επαγγελματικά που είναι της τάξης 0,35-0,45?

αυτή τη στιγμή τα κυμαινόμενα με τη ρήτρα είναι στα 0,40 . Η επιδότηση είπανε (δεν έχω ψάξει αν βγήκε ΦΕΚ) είναι στα 0,192

άγνωστο αν παραμείνει ή αυξηθεί η επιδότηση και άγνωστο αν θα μείνει στο 0,40 ή θα πάει παραπάνω τους επόμενους μήνες

μπράβο η we που σου κράτησε τις τιμές ,εντύπωση μου έκανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό έχει καταργηθεί εδώ και καιρό (έχω στα σχόλια "Δεν ισχύει" , δεν το έσβησα γιατί συνήθως τα ξαναβάζουνε με άλλες αυξημένες τιμές )

αυτή τη στιγμή τα κυμαινόμενα με τη ρήτρα είναι στα 0,40 . Η επιδότηση είπανε (δεν έχω ψάξει αν βγήκε ΦΕΚ) είναι στα 0,192

άγνωστο αν παραμείνει ή αυξηθεί η επιδότηση και άγνωστο αν θα μείνει στο 0,40 ή θα πάει παραπάνω τους επόμενους μήνες

μπράβο η we που σου κράτησε τις τιμές ,εντύπωση μου έκανε

Καλά, οριακά συνέφερε της ήρων λόγω του αυξημένου παγίου. Τόση χασούρα είχαν και το έβγαλαν; Γελάνε και οι πέτρες!

Αυτό με τη we που μου κράτησε τις τιμές όντως κι εμένα μου έκανε εντύπωση αλλά το έγραφαν στη σύμβαση ότι οι τιμές είναι για ένα χρόνο. Μωρέ λες να το ξεχάσουν έτσι και να παραμείνει με 0,09; Μήπως να μην κάνω κίνηση; 

Τώρα δηλαδή με τα τρέχοντα δεδομένα είναι το τελικό κόστος περίπου στο 0,20-0,21 με την επιδότηση;

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...