Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/7/2022 στις 5:52 ΜΜ, korakios είπε

δεν είναι έτσι μιας και στον εκκαθαριστικό που καλύπτει την περίοδο κατανάλωσης του έναντι , επιστράφηκε το ποσό του έναντι , επομένως και ότι πήρε και απο τις επιδοτήσεις μεταξύ των άλλων (μαζί με χρέωση ενέργειας , ρήτρα αναπροσαρμογής , ρυθμιζόμενες)

Στα 272,44€ δηλαδή , περιλαμβάνονται οι όποιες επιδοτήσεις πήρε , όμως αφαιρέθηκαν στον εκκαθαριστικό

πλήρωσε , τα πήρε πίσω και πάτσισε και μετράν οι χρεώσεις του εκκαθαριστικού (οι οποίες δεν είναι σωστές)

ο μόνος τρόπος να ισχύει το 88,82 σαν χρέωση αντί πίστωσης επιδότησης είναι να είναι λάθος το 272,44

ναι αλλα ο λογαριασμος των έναντι του ηρθε μειον,αλλα στον εκκαθαριστικο σαν αξια εναντι του εγινε επιστροφη το αξια εναντι κατανάλωσης χωρις το ποσο που ελαβε ποσοστιαία σαν επιδότηση που αφορα την ρητρα..ας ανεβασει και το παλικαρι τους εναντι που πληρωσε,που αν ηταν πιστωτικοι αφαιρεθηκανε και αυτα απο τον εκκαθαριστικο ,αυτο που ελαβε δεν ξερω αν η σωστη εννοια ειναι οτι ηταν λαθος,καθως στους εναντι ελαβε ποσοστιαία επιδοτηση,απλα ηρθε ο εκκαθαριστικος,ειδανε την πραγματικη καταναλωση ,ειδαν οτι του δωσανε παραπανω απο αυτο που αναλογει και τέλος,επιστροφη που έλαβε χωρις να δικαιουται ...

Επεξ/σία από nasoduko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως εμένα με πήραν από protergia για ανανέωση από το σταθερό που έχω στην ίδια εταιρία  για το mvp με 0,055 , τελική αλλά εκπρωθεσμη πληρωμή, δηλαδή θα πληρώνω τις κιλοβατώρες επί 0,055 και θα βγαινει το ποσό και αυτό θα πληρώνω μόνο; , Θα το γράφει το καινούριο συμβόλαιο ; Ναι ναι μου είπαν και αν έχει ρήτρα αυτή θα απορροφηθεί από το κράτος μου είπαν. Τι να πω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, stefanidisg είπε

Πάντως εμένα με πήραν από protergia για ανανέωση από το σταθερό που έχω στην ίδια εταιρία  για το mvp με 0,055 , τελική αλλά εκπρωθεσμη πληρωμή, δηλαδή θα πληρώνω τις κιλοβατώρες επί 0,055 και θα βγαινει το ποσό και αυτό θα πληρώνω μόνο; , Θα το γράφει το καινούριο συμβόλαιο ; Ναι ναι μου είπαν και αν έχει ρήτρα αυτή θα απορροφηθεί από το κράτος μου είπαν. Τι να πω;

Έπρεπε να ρωτήσεις αν τον έλεγαν Πινόκιο. Μη σου βγάλει και το μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, stefanidisg είπε

Πάντως εμένα με πήραν από protergia για ανανέωση από το σταθερό που έχω στην ίδια εταιρία  για το mvp με 0,055 , τελική αλλά εκπρωθεσμη πληρωμή, δηλαδή θα πληρώνω τις κιλοβατώρες επί 0,055 και θα βγαινει το ποσό και αυτό θα πληρώνω μόνο; , Θα το γράφει το καινούριο συμβόλαιο ; Ναι ναι μου είπαν και αν έχει ρήτρα αυτή θα απορροφηθεί από το κράτος μου είπαν. Τι να πω;

βλακειες σου ειπανε,δεν υπαρχει οριστικη ενημερωση για την ρητρα,θα την τρως  κανονικα ,μεχρι το υποτιθεμενο καταργησης που ποτε δεν θα γινει, γιατι θα αναπροσαρμοστουν τα τιμολογια συμφωνα με τα νεα δεδομενα,η ρητρα δεν καταργειτε ξεχαστε το,απλα δεν θα την πληρωνεις 250 την  μεγαβατωρα, θα μπει ενα πλαφον,και θα προσαρμοζοντε συνεχεια οι τιμες, ,εκπροθεσμη πας στο 0.11 και αυτο ριναι για το  double, δηλαδη ηλεκ.και φυσικο αεριο,εκτος αν σου ειπανε για το οικιακο μβπ που ειναι μονο ρευμα, εκπροθεσμη είναι 0,077 σου δινει 30% επι της βασικης τιμης  που ξαναλεω ειναι το 0.11 στην χρεωση της καθημερινης,αλλα αν στο τετραμηνο βγεις σε μια πληρωμη εκπρ,εχεις χρεωση εκπρ. για ημερησιο μιλαμε ,αν εχεις νυχτερινο εκει εχει αλλες τιμες,για την ρητρα δεν μιλαω μονο για την προτεργια αλλα ολους τους παροχους,τωρα για τα συμβολαια που εχουν γινει μετα απο 23/06 δεν χρεωνεσαι προστιμο αποδεσμευσης,αλλα αμα ειναι να αλαζεις παροχο καθε βδομαδα ,ε χεστο... τέλος το 0.055 ειναι για την καταναλωση,μην ξεχνατε ενα τιμολογιο εχει και αλλες χρεωσεις,

Επεξ/σία από nasoduko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Δεν πειραζει χαλαλι μετα απο τοσα 50αρικα που μου εδωσαν....και παραπανω να κρατουσαν παλι δεν θα ελεγα τιποτα.😂

γι'αυτά τα 50αρικα σε ρεύμα και αέριο δεν φεύγω ακόμη από δαύτους!  😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stefanidisg είπε

Πάντως εμένα με πήραν από protergia για ανανέωση από το σταθερό που έχω στην ίδια εταιρία  για το mvp με 0,055 , τελική αλλά εκπρωθεσμη πληρωμή, δηλαδή θα πληρώνω τις κιλοβατώρες επί 0,055 και θα βγαινει το ποσό και αυτό θα πληρώνω μόνο; , Θα το γράφει το καινούριο συμβόλαιο ; Ναι ναι μου είπαν και αν έχει ρήτρα αυτή θα απορροφηθεί από το κράτος μου είπαν. Τι να πω;

Να πεις ναι! Έτσι και αλλιώς άσχετα με πόσα ψέμματα σου είπε, από 01/08/2022 δεν θα υπάρχει MVP πρόγραμμα, όλα τα ίδια θα είναι και η τιμή τους (που θα είναι 0,55 και όχι 0,055) θα ανακοινώνεται 1 μήνα πριν. Δες ποιας εταιρίας το λογότυπο σου αρέσει περισσότερο και διάλεξε!

Βασικά, ας ανοιχτεί και καινούργιο νήμα "Ποιο λογότυπο προμηθευτή ενέργειας σας αρέσει" 'ωστε να κατευθύνονται οι υποψήφιοι πελάτες. 

Επεξ/σία από MasterBlaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, nasoduko είπε

βλακειες σου ειπανε,δεν υπαρχει οριστικη ενημερωση για την ρητρα,θα την τρως  κανονικα ,μεχρι το υποτιθεμενο καταργησης που ποτε δεν θα γινει, γιατι θα αναπροσαρμοστουν τα τιμολογια συμφωνα με τα νεα δεδομενα,η ρητρα δεν καταργειτε ξεχαστε το,απλα δεν θα την πληρωνεις 250 την  μεγαβατωρα, θα μπει ενα πλαφον,και θα προσαρμοζοντε συνεχεια οι τιμες, ,εκπροθεσμη πας στο 0.11 και αυτο ριναι για το  double, δηλαδη ηλεκ.και φυσικο αεριο,εκτος αν σου ειπανε για το οικιακο μβπ που ειναι μονο ρευμα, εκπροθεσμη είναι 0,077 σου δινει 30% επι της βασικης τιμης  που ξαναλεω ειναι το 0.11 στην χρεωση της καθημερινης,αλλα αν στο τετραμηνο βγεις σε μια πληρωμη εκπρ,εχεις χρεωση εκπρ. για ημερησιο μιλαμε ,αν εχεις νυχτερινο εκει εχει αλλες τιμες,για την ρητρα δεν μιλαω μονο για την προτεργια αλλα ολους τους παροχους,τωρα για τα συμβολαια που εχουν γινει μετα απο 23/06 δεν χρεωνεσαι προστιμο αποδεσμευσης,αλλα αμα ειναι να αλαζεις παροχο καθε βδομαδα ,ε χεστο... τέλος το 0.055 ειναι για την καταναλωση,μην ξεχνατε ενα τιμολογιο εχει και αλλες χρεωσεις,

Όλα αυτά τα ξέρω, γιατί με τόσο διάβασμα εδώ μέσα κάτι έχουμε μάθει , όταν της είπα ότι η ρήτρα θα αναπροσαρμόσει και θα ενσωματωθεί στην κιλοβατώρα εσύ πως μου λες ότι θα έχω σταθερή για ένα χρόνο; Όλα αυτά θα τα γράφει το καινούριο συμβόλαιο που θα υπογράφω; Ναι φυσικά θα τα γράφει όλα αυτά ότι δεν θα αλλάξει η τιμή της κιλοβατώρας για ένα χρόνο. Κάτι άλλο μου φαίνεται μας έχουν για έκπληξη . Θα δούμε.

5 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Να πεις ναι! Έτσι και αλλιώς άσχετα με πόσα ψέμματα σου είπε, από 01/08/2022 δεν θα υπάρχει MVP πρόγραμμα, όλα τα ίδια θα είναι και η τιμή τους (που θα είναι 0,55 και όχι 0,055) θα ανακοινώνεται 1 μήνα πριν. Δες ποιας εταιρίας το λογότυπο σου αρέσει περισσότερο και διάλεξε!

Βασικά, ας ανοιχτεί και καινούργιο νήμα "Ποιο λογότυπο προμηθευτή ενέργειας σας αρέσει" 'ωστε να κατευθύνονται οι υποψήφιοι πελάτες. 

Να ρωτήσω κάτι ; Αν αναγράφει ένα συμβόλαιο για ένα χρόνο αυτή η τιμή και σου αλλάξουν την τιμή , το κάνεις από εκεί και πέρα ; Ότι βάση Εθνικού νομοσχεδίου στο νομικό παύει η τιμή που σου δώσανε και θα έχεις άλλη τιμή ; Γίνεται αυτό ;

Και να πω και κάτι ακόμα , έλεος λέω εγώ , αντί να ασχολούμαστε με τα παιδάκια μας να κοιτάξουμε να τα μεγαλώσουμε με αρχές με αξίες να περνάνε λίγο καλά , ασχολούμαστε τόσες ώρες στα τσατ ποιος έχει την καλή τιμή και τι κάνουμε που θα πάμε σε ποιον πάροχο , έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς τιμην της η protergia τηρησε μεχρι τελους την τιμη του σταθερου που ειχαμε συμφωνησει για 1 χρονο χωρις να υπαναχωρησει νωριτερα οπως εκαναν αλλες εταιρειες που συνεργαζομουν σε αλλες παροχες.

Αν η τιμη της δεν ηταν διπλασια απο το σταθερο της  ΔΕΗ, θα επελεγα να συνεχισω την συνεργασια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και η Volterra την κράτησε την παλιά τιμή (0.11€ - την έκπτωση συνέπειας) επί του παρόντος σε συμβόλαιο από τον Οκτώβριο του 2021.

Αν και είχε έρθει κάποτε η περίφημη επιστολή  η οποία ανακλήθηκε στην συνέχεια ως εκ παραδρομής σταλμένη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι Ήρων από 22/04/21 (λίγο πριν τις ρήτρες) και είχα υπογράψει σταθερή τιμή 0.086 κ 25% έκπτωση συνέπειας. 
Προς τιμήν τους τήρησαν τους όρους και 1 χρόνο την έβγαλα με σταθερή τιμή χωρίς επιβάρυνση ρήτρας.
Σήμερα ήρθε εκκαθαριστικός με ρήτρα. Λογικά αφού πέρασε το 12μηνο άλλαξαν οι όροι. 
0,239€/kwh για ρήτρα είναι καλή τιμή ή με εκδικούνται για το 12μηνο που τους ζημίωσα;
Περίπου 12.000kWh/4μηνο (επαγγελματικός χώρος). Περίπου 3.000€ σε ρήτρα.

Επεξ/σία από kSiS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή κάπου δεν υπολογίζω καλά ή με κλέβουν...

Σήμερα ήρθε ο πανυγηρικός λογαριασμός βολτέρα (ο δευτερος στη σειρα με ρήτρα). Στο 1ο δεν εδωσα σημασια μιας και η ρητρα ηταν μικρότερη...(για τν ιδια κατανάλωση).

Δείτε λοιπόν εδώ. Για 219κιλοβατώρες, 73ε ρήτρα

Μπαίνω να υπολογίσω τη ρήτρα απ'το παράδειγμα τους:

40-50 το εύρος της βολτέρα.

α=1.16 , β=11.5

265.211ε η χονδρμπορικη τιμη για τον Ιούνιο.

Εχουμε και λέμε:

1.16*265.211+11.5 = 319.14

Διαφορα απο άνω ακρο: 319.14 - 50 = 269.14

Υπολογισμός επιβάρυνσης: 269.14 * 0.219 = 58.94ε  για τις 219 κιλοβατώρες μου...

 

 

Untitled-1.jpg.91a9941392a408775d0dbcdb1d81aed6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Πάντως εμένα με πήραν από protergia για ανανέωση από το σταθερό που έχω στην ίδια εταιρία  για το mvp με 0,055 , τελική αλλά εκπρωθεσμη πληρωμή, δηλαδή θα πληρώνω τις κιλοβατώρες επί 0,055 και θα βγαινει το ποσό και αυτό θα πληρώνω μόνο; , Θα το γράφει το καινούριο συμβόλαιο ; Ναι ναι μου είπαν και αν έχει ρήτρα αυτή θα απορροφηθεί από το κράτος μου είπαν. Τι να πω;

Την επόμενη φορά που θα σε ξαναπάρει (θα το κάνει όπως η Elpedison σ'εμένα) θα τους πεις

1)Θέλω την ηχογραφημένη κλήση (δεν σε ηχογραφούν αλλά λέμε τώρα) μεταξύ μας

2) Όλα αυτά που λέτε γραπτώς με την υπογραφή σας

3) Ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ μας μέσω gov.gr και γνήσιο υπογραφής (όχι της εταιρίας) σε περίπτωση αλλαγών στις χρεώσεις θα τις χρεωθείτε προσωπικά εσείς και δεν μ'ενδιαφέρουν οι όροι στα μικρά γράμματα.

Αν στα κάνει όλα αυτά (όταν λέμε όλα εννοούμε όλα)κλείσε τότε την συμφωνία

Εγώ περιμένω να με πάρει για 3η φορά η Elpedison προς Σεπτέμβρη να ξεχαστεί τώρα λίγο η συνομιλία μας ε θα έχουν βγει τα νέα συμβόλαια ε να μην επανέλθουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Να ρωτήσω κάτι ; Αν αναγράφει ένα συμβόλαιο για ένα χρόνο αυτή η τιμή και σου αλλάξουν την τιμή , το κάνεις από εκεί και πέρα ; Ότι βάση Εθνικού νομοσχεδίου στο νομικό παύει η τιμή που σου δώσανε και θα έχεις άλλη τιμή ; Γίνεται αυτό ;

Μα φυσικά...υπογράφεις ένα συμβόλαιο σήμερα (19/7/2022) με 0,055 και ρήτρα. Ο νόμος 4951/22 έχει ισχύ από 01/08/2022. Για την περίοδο 19-31/7 θα πληρώσεις 0,055 συν ρήτρα και από 01/08/22 θα σου ανακοινώνουν μία υψηλή τιμή για κάθε μήνα τιμολόγησης βάσει του εν λόγω Νόμου. "Ρήτρα θα λέτε και θα κλαίτε" (δεν είναι δικό μου αυτό, κάπου το πήρε το μάτι μου)

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Σήμερα ήρθε ο πανυγηρικός λογαριασμός βολτέρα (ο δευτερος στη σειρα με ρήτρα). Στο 1ο δεν εδωσα σημασια μιας και η ρητρα ηταν μικρότερη...(για τν ιδια κατανάλωση).

Δείτε λοιπόν εδώ. Για 219κιλοβατώρες, 73ε ρήτρα

Μπαίνω να υπολογίσω τη ρήτρα απ'το παράδειγμα τους:

40-50 το εύρος της βολτέρα.

α=1.16 , β=11.5

265.211ε η χονδρμπορικη τιμη για τον Ιούνιο.

Εχουμε και λέμε:

1.16*265.211+11.5 = 319.14

Διαφορα απο άνω ακρο: 319.14 - 50 = 269.14

Υπολογισμός επιβάρυνσης: 269.14 * 0.219 = 58.94ε  για τις 219 κιλοβατώρες μου...

Και έχει μόνο κατανάλωση Ιουνίου? Μήπως έχει και λίγο από Ιούλιο που το ρεύμα καίει...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Μα φυσικά...υπογράφεις ένα συμβόλαιο σήμερα (19/7/2022) με 0,055 και ρήτρα. Ο νόμος 4951/22 έχει ισχύ από 01/08/2022. Για την περίοδο 19-31/7 θα πληρώσεις 0,055 συν ρήτρα και από 01/08/22 θα σου ανακοινώνουν μία υψηλή τιμή για κάθε μήνα τιμολόγησης βάσει του εν λόγω Νόμου. "Ρήτρα θα λέτε και θα κλαίτε" (δεν είναι δικό μου αυτό, κάπου το πήρε το μάτι μου)

Και έχει μόνο κατανάλωση Ιουνίου? Μήπως έχει και λίγο από Ιούλιο που το ρεύμα καίει...?

ναι εχει και ιούλιο, αλλα δεν εχει τιμή για αυτον, οποτε υπολόγισα μόνο με Ιούνιο.

Εξωφρενικό πράγμα πάντως...μέχρι τωρα δεν ειχα ρητρα και δε πηγαινε το μυαλο μου για τι χάος μιλάμε.

Και απ'οσο διαβαζω στο τοπικ, δεν εχει και νοημα να ψαχνω παροχο, γιατι απ'τον επομενο μήνα ολα αλλαζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

ναι εχει και ιούλιο, αλλα δεν εχει τιμή για αυτον, οποτε υπολόγισα μόνο με Ιούνιο.

Εξωφρενικό πράγμα πάντως...μέχρι τωρα δεν ειχα ρητρα και δε πηγαινε το μυαλο μου για τι χάος μιλάμε.

Και απ'οσο διαβαζω στο τοπικ, δεν εχει και νοημα να ψαχνω παροχο, γιατι απ'τον επομενο μήνα ολα αλλαζουν...

Είμαι σίγουρος πως αν βάλεις και τον Ιούλιο θα σου βγει σωστό. Ούτε τώρα έχει νόημα να ψάχνεις, ούτε και μετά...

Εκτός εάν έχεις όρεξη να ασχολήσε από εδώ και μπρος μόνο με το ρεύμα. Αύγουστο πάω ΔΕΗ, Σεπτέμβριο ΗΡΩΝ, Οκτώβριο VOLTERRA, Νοέμβριο ΖΕΝΙΘ και πάει λέγοντας, για να γλυτώσεις μισό ευρώ του ευρώ...

Και επειδή στην Ελλάδα είμαστε στον κόσμο μας...θα δείτε τι έχει να γίνει τον χειμώνα. Κάποιος με @ρχ.... θα πρέπει να μιλήσει για εξοικονόμηση ενέργειας από τους πολίτες και τις επιχειρήσεις αυτής της χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...