Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, morfakis είπε

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΝΕΟ ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΣΤΗΝ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΜΕ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ 40 Τ.Μ,ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΝΑ ΠΑΩ,ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ;

Καλησπέρα... Θα πρεπει να περιμενεις.. Να ανακοινωθούν τα νέα τιμολόγια μετά της 27/7..Και θα δεις.. 

Για κοίταξε προς μεριά ΔΕΗ για αρχή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά , συνεχίζω το δράμα μου με το Γ22 που πάει να κλείσει την επιχειρήση μου.

Η volton μου έχει στείλει ότι από 20/08/2022 αλλάζει η χρέωση σε 0,37 (σταθερό). Ο πρώτος λογαριασμός ήταν για περίοδο κατανάλωσης από 15/01/2022. 

Έχω απορία αν το 20/08/2022 το πιάνουν ως περίοδο κατανάλωσης η ως ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού. Συγκλίνω ότι εννοούν ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού. Ξέρει κανείς να μου πει; 

Λέω να στείλω mail να ρωτήσω, αλλά φοβάμαι μην τους ανοίξω τα μάτια. Υπάρχει κάποιο άρθρο κάπου στην σύμβαση που να ορίζει τι και πως; 

Την ειδοποίηση την έλαβα στον λογαριασμό που εκδόθηκε 15/06/2022 και αφορούσε περίοδο κατανάλωσης  21/04/2022 - 24/05/2022 (33ημ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aguero88 είπε

Έχω απορία αν το 20/08/2022 το πιάνουν ως περίοδο κατανάλωσης η ως ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού.

περίοδο κατανάλωσης είναι κανονικά , το τι θα κάνουν άγνωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aguero88 είπε

Καλησπέρα παιδιά , συνεχίζω το δράμα μου με το Γ22 που πάει να κλείσει την επιχειρήση μου.
 

Aν τους επομενους μηνες με ολες τις αλλαγες που θα γινουν δεν δωσουν επιδοτησεις ωστε η τιμη να ειναι τουλαχιστον 0,15 η κιλοβατωρα τοτε ενα 30% με 40% των επιχειρησεων στην Ελλαδα θα κλεισουν μεσα σε εναν χρονο κι εφοσον συνεχιστει αυτο το δραμα.

Αναφερομαι περισσοτερο σε επιχειρησεις με τιμολογιο Γ22.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα... Θα πρεπει να περιμενεις.. Να ανακοινωθούν τα νέα τιμολόγια μετά της 27/7..Και θα δεις.. 

Για κοίταξε προς μεριά ΔΕΗ για αρχή.. 

Δεν μπορώ να περιμένω μέχρι τις 27-7 γιατί θέλω να μπω στο  μπω στο σπίτι  και πρέπει να βάλω ρεύμα.Ευχαριστω .

Για ΔΕΗ λέτε το κανονικό τιμολόγιο η τα τιμολόγια με σταθερή kWh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, morfakis είπε

Δεν μπορώ να περιμένω μέχρι τις 27-7 γιατί θέλω να μπω στο  μπω στο σπίτι  και πρέπει να βάλω ρεύμα.Ευχαριστω

δεν υπάρχει πρόταση , εξαρτάται τι νομίζεις θα είναι οι τιμές τους επόμενους μήνες

ή νομίζεις οτι θα σε καλύπτει η επιδότηση των νέων τιμολογίων που θα ανακοινωθούν ή όχι

επομένως συνεχίζεις να γράφεις στο νήμα της ΔΕΗ (online/enter)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού ο ΗΡΩΝ μού έβγαλε λογαριασμό με την έκπτωση συνέπειας των τελικών λογαριασμών (έπειτα από αίτημα στη ΡΑΕ), πίστωσαν τα χρήματα μετά 2 βδομάδες. Αλλά επειδή ως γνωστόν τίποτα δε γίνεται σ'αυτή τη κωλοεταιρία χωρίς παρατράγουδο... μού κράτησαν 3 ευρώ για τα έξοδα μεταφοράς. Δε μου είπανε τα ζώα ότι στέλνουν τα χρήματα μόνο από λογαριασμό Πειραιώς.

3.jpg.f3e135648adbc8da85763072fae52ce5.jpg

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Aν τους επομενους μηνες με ολες τις αλλαγες που θα γινουν δεν δωσουν επιδοτησεις ωστε η τιμη να ειναι τουλαχιστον 0,15 η κιλοβατωρα τοτε ενα 30% με 40% των επιχειρησεων στην Ελλαδα θα κλεισουν μεσα σε εναν χρονο κι εφοσον συνεχιστει αυτο το δραμα.

Αναφερομαι περισσοτερο σε επιχειρησεις με τιμολογιο Γ22.

Εγώ είχα σταθερό με 0,16 όποιον ρωτούσα όμως του ερχόταν 0.25+ . Τον Ιούνιο δώσανε 0,10 μόλις επιδότηση, και τον Ιούλιο είπαν 0,145. Αν τον Ιούλιο η Χονδρική κλείσει στα 350€ + προσαυξησεις πάμε στα 0,38-0,40 μόνο η ρήτρα. Πες και 0,06-0,07 ο πάροχος πάμε στα 0,46. 

0,46-0,145=0,315 μιλάμε για 100% αύξηση σε 1 μήνα. Και τον Αύγουστο ήδη όλοι λένε για 0,50 ρήτρα. Άρα 0,50+ 0,06=0,56. Αν δώσει επιδότηση 0,20 από 0,145 πάμε στα 0,36! που πάλι είναι 15% αύξηση χονδρικά. Και σιγά μην δώσουν 0,20 για γ22 που ειναι τεράστιες οι καταναλώσεις. Θα κοιτάξουν να δώσουν στα σπίτια. Άρα εμείς λουκέτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αφού ο ΗΡΩΝ μού έβγαλε λογαριασμό με την έκπτωση συνέπειας των τελικών λογαριασμών (έπειτα από αίτημα στη ΡΑΕ), πίστωσαν τα χρήματα μετά 2 βδομάδες. Αλλά επειδή ως γνωστόν τίποτα δε γίνεται σ'αυτή τη κωλοεταιρία χωρίς παρατράγουδο... μού κράτησαν 3 ευρώ για τα έξοδα μεταφοράς. Δε μου είπανε τα ζώα ότι στέλνουν τα χρήματα μόνο από λογαριασμό Πειραιώς.

3.jpg.f3e135648adbc8da85763072fae52ce5.jpg

 

χαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχα, παίζει και να το κάνανε επίτηδες για το αντίο 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν ΚΕΝ και μολις μπηκα απο 14/7 στο Φυσικό Αέριο. Βιαστικές κινήσεις γτ διαπίστωσα ότι ειναι μπουρδέλο εταιρία με άθλια εξυπηρέτηση (πηρα τηλ κ ειχε 15 λεπτά αναμονή).Σκέφτομαι για ΔΕΗ myHomeonline με 0.22. Χρειάζεται να κανω αίτηση υπαναχώρησης αφού δεν έχουν περάσει 14 μέρες ή μπορώ να κανω κατευθείαν αίτημα στην ΔΕΗ? Λογαριασμό δεν έχω βεβαια ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Cool-J είπε

Ήμουν ΚΕΝ και μολις μπηκα απο 14/7 στο Φυσικό Αέριο. Βιαστικές κινήσεις γτ διαπίστωσα ότι ειναι μπουρδέλο εταιρία με άθλια εξυπηρέτηση (πηρα τηλ κ ειχε 15 λεπτά αναμονή).Σκέφτομαι για ΔΕΗ myHomeonline με 0.22. Χρειάζεται να κανω αίτηση υπαναχώρησης αφού δεν έχουν περάσει 14 μέρες ή μπορώ να κανω κατευθείαν αίτημα στην ΔΕΗ? Λογαριασμό δεν έχω βεβαια ακομα.

δες τον τίτλο του νήματος που πόσταρες

είναι mixed φάση τελικά 😁

κάνε υπαναχώρηση μιας και μέχρι να μπεις ΔΕΗ θα περάσει καιρός

για ΔΕΗ συγκεκριμένα στο άλλο θέμα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, morfakis είπε

Δεν μπορώ να περιμένω μέχρι τις 27-7 γιατί θέλω να μπω στο  μπω στο σπίτι  και πρέπει να βάλω ρεύμα.Ευχαριστω .

 

6 ώρες πριν, korakios είπε

δεν υπάρχει πρόταση , εξαρτάται τι νομίζεις θα είναι οι τιμές τους επόμενους μήνες

ή νομίζεις οτι θα σε καλύπτει η επιδότηση των νέων τιμολογίων που θα ανακοινωθούν ή όχι

επομένως συνεχίζεις να γράφεις στο νήμα της ΔΕΗ (online/enter)

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

χαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχα, παίζει και να το κάνανε επίτηδες για το αντίο 😂

Κι εγω νομιζα οτι το εκαναν μονο σ'εμενα για το αντιο.😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

και σε σένα ???? δεν το θυμόμουν 😂

Δεν πειραζει χαλαλι μετα απο τοσα 50αρικα που μου εδωσαν....και παραπανω να κρατουσαν παλι δεν θα ελεγα τιποτα.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...