Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/7/2022 στις 12:36 ΜΜ, HolyMan είπε

protergia....
με χρεωσαν την επιδοτηση του κρατους και η δικαιολογια ειναι οτι ηρθε λιγο παραπανω η επιδοτηση στο εναντι οποτε πρεπει να πληρωσω!

Screenshot 2022-07-09 at 12-33-21 12206160806707036.pdf.png

να σου λυσω εγω την απορία,η προτεργια σου βαζει ποσοστιαια επιδοτηση στον εναντι,μιας και δεν υποκειτε σε πραγματικη καταναλωση,ειναι εναντι,σου βαλανε παραπανω ,λογαριασμους μειον στανταρ,τα οποια στα αφαιρεσανε στο τελικο συν τα ποσα εναντι καταναλωσης ολοκληρα,απλα σου δωσανε ποσοστιαια παραπανω απο οτι δικαιουσε βάση καταναλωσης ,και απλα στα ζητανε πισω ,δεν το βρισκεις λογικο,τωρα γιατι βαζουν στους εναντι επιδοτηση ,αυτο ειναι θεμα του τμηματος τιμολογησης,αλλα μην βαζεις μονο εκκαθαριστικο να βαζεις και τους εναντι...

Στις 9/7/2022 στις 12:36 ΜΜ, HolyMan είπε

protergia....
με χρεωσαν την επιδοτηση του κρατους και η δικαιολογια ειναι οτι ηρθε λιγο παραπανω η επιδοτηση στο εναντι οποτε πρεπει να πληρωσω!

Screenshot 2022-07-09 at 12-33-21 12206160806707036.pdf.png

 

Στις 15/7/2022 στις 2:45 ΜΜ, MSc CCDSP είπε

Εντάξει, όχι ένα μήνα, από 8/4 αίτηση μέτρησαν 5/5... 😄

Να φανταστώ η μια ημέρα εκτός μεγάλων αστικών περιοχών (τρέλανέ με τώρα...);

για αλαγες υπαρχει καθυστερηση ακομα και τερματισμο η μεταβιβαση η νεα συνδεση,και αν παρεις σου λεενε την πηραμε,την καταχωρησαμε ομως?γιατι εσυ λες 20 κοψτο ,περνει την μετρηση ο δεδδηε,και την καταχωρει στο συστημα μετα απο 20 μερες,το θεμα ειναι ποτε ο δεδδηε καταχωρει την ενδειξη ,οχι ποτε την παιρνει,για να κανει ο παροχος την δουλεια του την τελικη τιμολογηση ,που ειναι η μερα που ενεργοποιηθηκες στο νεο παροχο..

Επεξ/σία από nasoduko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nasoduko είπε

να σου λυσω εγω την απορία,η προτεργια σου βαζει ποσοστιαια επιδοτηση στον εναντι,μιας και δεν υποκειτε σε πραγματικη καταναλωση,ειναι εναντι,σου βαλανε παραπανω ,λογαριασμους μειον στανταρ,τα οποια στα αφαιρεσανε στο τελικο συν τα ποσα εναντι καταναλωσης ολοκληρα,απλα σου δωσανε ποσοστιαια παραπανω απο οτι δικαιουσε βάση καταναλωσης ,και απλα στα ζητανε πισω ,δεν το βρισκεις λογικο,τωρα γιατι βαζουν στους εναντι επιδοτηση ,αυτο ειναι θεμα του τμηματος τιμολογησης,αλλα μην βαζεις μονο εκκαθαριστικο να βαζεις και τους εναντι...

δεν είναι έτσι μιας και στον εκκαθαριστικό που καλύπτει την περίοδο κατανάλωσης του έναντι , επιστράφηκε το ποσό του έναντι , επομένως και ότι πήρε και απο τις επιδοτήσεις μεταξύ των άλλων (μαζί με χρέωση ενέργειας , ρήτρα αναπροσαρμογής , ρυθμιζόμενες)

Στα 272,44€ δηλαδή , περιλαμβάνονται οι όποιες επιδοτήσεις πήρε , όμως αφαιρέθηκαν στον εκκαθαριστικό

πλήρωσε , τα πήρε πίσω και πάτσισε και μετράν οι χρεώσεις του εκκαθαριστικού (οι οποίες δεν είναι σωστές)

ο μόνος τρόπος να ισχύει το 88,82 σαν χρέωση αντί πίστωσης επιδότησης είναι να είναι λάθος το 272,44

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2022 στις 4:17 ΜΜ, korakios είπε

δε προβλέπεται μέτρηση απο  ΔΕΔΔΗΕ για αλλαγή πάροχου βάσει νομοθεσίας , δίνεις εσύ φωτό και ξεμπερδεύεις

0,06 + ρήτρα θες να πεις

για 0,22 της ΔΕΗ μάλλον αναφέρεσαι στο σταθερό της , τα σταθερά δεν αλλάζουν , δεν είχαν ποτέ  ρήτρα , άλλο αν ακριβύνουν (άγνωστο)

απλά τα κυμαινόμενα απο 0,06 θα γίνουν 0,40-0,50 με ενσωματωμένη τη ρήτρα

Μηπως να "φυγω" για δεη τωρα που ειναι 0,22? Καταναλωσεις μπορει να φτανω τον χειμωνα και τις 400 / μηνα

Εχω δει και το excel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Μηπως να "φυγω" για δεη τωρα που ειναι 0,22? Καταναλωσεις μπορει να φτανω τον χειμωνα και τις 400 / μηνα

Εχω δει και το excel

αν είσαι σε κυμαινόμενο πάρε γραπτώς οτι δε θα έχεις ρήτρα αποχώρησης ,σύμφωνα με την οδηγία της ΡΑΕ , απο τον πάροχο που είσαι τώρα

πάντως μπορείς να αλλάξεις πάροχο , το αν συμφέρει ή όχι , άγνωστο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινή συνέντευξη Σκρέκα... https://www.tovima.gr/2022/07/17/politics/skrekas-etsi-tha-riksoume-tis-times-sto-ilektriko-reyma/

Αναφορά σε κείμενο

Ο μηχανισμός πράγματι έχει αρχίσει να λειτουργεί από τις 8 Ιουλίου, οπότε αδρανοποιήθηκε η ρήτρα αναπροσαρμογής, ενώ το ποσό που έχει ήδη συγκεντρωθεί έως τις 13 Ιουλίου ξεπερνά τα 112,6 εκατ. ευρώ, σύμφωνα με τα στοιχεία που αναρτώνται καθημερινά στην ιστοσελίδα της ΡΑΕ.

Με τη ΤΕΑ μ.ο 320Ε/ΜWH λογικό να μαζευτούν τόσα λεφτά, το θέμα είναι πόσο ΤΕΜ θα δώσουν για τον Ιούλιο.

Και φυσικά τι θα γίνει με τα νέα τιμολόγια τον Αύγουστο, που εξακολουθεί να λέει ότι στόχος είναι να απορροφήσουν το 80%.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τελειώνει σε ένα μήνα περίπου το συμβόλαιο με την Ελιν, το οποίο είχε σταθερή τιμή χώρις ΟΤΣ, πρέπει να μεταφερθώ σε άλλη εταιρεί, η φθηνότερη απο αυτα που διαβάζω είναι η ΔΕΗ σε σταθερό τιμολόγιο. Το ερώτημα είναι συμφέρει να κάνω τώρα το αίτημα ή να περιμένω να δω τα νέα τιμολόγια απο 1/8 ?

Ετήσια κατανάλωση περίπου 6500 KWh γιατί έχω αντλία θερμότητας και θα κάνω αίτημα για νυχτερινό στον ΔΕΔΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΝΕΟ ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΣΤΗΝ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΜΕ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ 40 Τ.Μ,ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΝΑ ΠΑΩ,ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2022 στις 1:02 ΠΜ, agentsmith84 είπε

Αφού το ακρίβο έιναι το φυσικό αέριο στη παραγώγη είναι ~30% γιατί δέν χρεώνουν στην υψηλή τιμή μόνο τη ποσότητα αυτή και τις άλλες πηγές λιγότερο και να βγεί μέσος όρος για όλους τους προμηθεύτες. Αν κατάλαβα κάλα τώρα χρεώνου 100% ανεξαρτήτος τιμής στην υψηλή του Φ.Α.

Με το πλαφόν αυτό γίνεται τώρα. 

Υπό φυσιολογικές συνθήκες βέβαια αυτό είναι καταστρατήγηση της αγοράς, η οποία ισορροπεί στο σημείο όπου η καμπύλη ζήτησης τέμνει την καμπύλη προσφοράς. Εκεί υπάρχει μία τιμή ισορροπίας όπου όλη η ποσότητα που παράγεται αγοράζεται κιόλας. Εάν εξωγενώς οριστεί άλλη τιμή τότε δεν υπάρχει ισορροπία (αυτό σημαίνει ότι είτε η παραγωγή θα είναι μικρότερη από την ζήτηση, είτε πως θα είναι μεγαλύτερη). Το κόστος της κάθε μονάδας παραγωγής ξεχωριστά δεν εισέρχεται στην ισορροπία του συστήματος. Συνεπώς, εάν η τιμολόγηση γίνονταν όπως περιέγραψες (που απόλυτα λογική είναι η σκεψη σου) δεν θα υπήρχε ισορροπία...αυτά περί οικονομικής θεωρίας

38 λεπτά πριν, hexdec είπε

Επειδή τελειώνει σε ένα μήνα περίπου το συμβόλαιο με την Ελιν, το οποίο είχε σταθερή τιμή χώρις ΟΤΣ, πρέπει να μεταφερθώ σε άλλη εταιρεί, η φθηνότερη απο αυτα που διαβάζω είναι η ΔΕΗ σε σταθερό τιμολόγιο. Το ερώτημα είναι συμφέρει να κάνω τώρα το αίτημα ή να περιμένω να δω τα νέα τιμολόγια απο 1/8 ?

Ετήσια κατανάλωση περίπου 6500 KWh γιατί έχω αντλία θερμότητας και θα κάνω αίτημα για νυχτερινό στον ΔΕΔΗΕ

Δεν στο άλλαξαν; Αν όχι respect 👌

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Με το πλαφόν αυτό γίνεται τώρα. 

Υπό φυσιολογικές συνθήκες βέβαια αυτό είναι καταστρατήγηση της αγοράς, η οποία ισορροπεί στο σημείο όπου η καμπύλη ζήτησης τέμνει την καμπύλη προσφοράς. Εκεί υπάρχει μία τιμή ισορροπίας όπου όλη η ποσότητα που παράγεται αγοράζεται κιόλας. Εάν εξωγενώς οριστεί άλλη τιμή τότε δεν υπάρχει ισορροπία (αυτό σημαίνει ότι είτε η παραγωγή θα είναι μικρότερη από την ζήτηση, είτε πως θα είναι μεγαλύτερη). Το κόστος της κάθε μονάδας παραγωγής ξεχωριστά δεν εισέρχεται στην ισορροπία του συστήματος. Συνεπώς, εάν η τιμολόγηση γίνονταν όπως περιέγραψες (που απόλυτα λογική είναι η σκεψη σου) δεν θα υπήρχε ισορροπία...αυτά περί οικονομικής θεωρίας

Δεν στο άλλαξαν; Αν όχι respect 👌

Όχι δεν το άλλαξαν, το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ellhvas είπε

Λογικά θα έχει απαντηθεί εδώ, αλλά σε περίπτωση ένταξης στο πρόγραμμα ΔΕΗ Home Online, πόσο είναι το ποσό εγγύησης; 

Δεν εχει καμια σχεση η ΔΕΗ  με το συγκεκριμενο θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hexdec είπε

Επειδή τελειώνει σε ένα μήνα περίπου το συμβόλαιο με την Ελιν, το οποίο είχε σταθερή τιμή χώρις ΟΤΣ, πρέπει να μεταφερθώ σε άλλη εταιρεί, η φθηνότερη απο αυτα που διαβάζω είναι η ΔΕΗ σε σταθερό τιμολόγιο. Το ερώτημα είναι συμφέρει να κάνω τώρα το αίτημα ή να περιμένω να δω τα νέα τιμολόγια απο 1/8 ?

Ετήσια κατανάλωση περίπου 6500 KWh γιατί έχω αντλία θερμότητας και θα κάνω αίτημα για νυχτερινό στον ΔΕΔΗΕ

Κι εγώ στο ίδιο πρόγραμμα και στο ίδιο δίλημμα ειμαι, αλλά με 2600 KW/ετος. Με πρόχειρους υπολογισμούς, σε περίπτωση παραμονής της ρήτρας (γιατί το Fixed έγινε Flexy με 0,22 μερα-νυχτα και ορια ΟΤΣ 120-150€/MWh), υπολογίζω να "τρωω φέσι" επιπλέον 30-40€ κάθε μήνα με το αν θα ήμουν στο πρόγραμμα της ΔΕΗ MyHome Online. Απλα στη ΔΕΗ έχεις και τη 12μηνη δέσμευση του συμβολαίου κι εγώ σε 6-7 μήνες θα μετακομίσω σε δικο μου σπίτι, οπότε εαν την "κοψω" μετά, θα φαω λογικά ένα πρόστιμο.

6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν εχει καμια σχεση η ΔΕΗ  με το συγκεκριμενο θεμα.

Στην ΕΛΙΝ πλήρωσα ενα ποσό εγγύησης.

IMG_20220718_131316.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ellhvas είπε

Κι εγώ στο ίδιο πρόγραμμα και στο ίδιο δίλημμα ειμαι, αλλά με 2600 KW/ετος. Με πρόχειρους υπολογισμούς, σε περίπτωση παραμονής της ρήτρας (γιατί το Fixed έγινε Flexy με 0,22 μερα-νυχτα και ορια ΟΤΣ 120-150€/MWh), υπολογίζω να "τρωω φέσι" επιπλέον 30-40€ κάθε μήνα με το αν θα ήμουν στο πρόγραμμα της ΔΕΗ MyHome Online. Απλα στη ΔΕΗ έχεις και τη 12μηνη δέσμευση του συμβολαίου κι εγώ σε 6-7 μήνες θα μετακομίσω σε δικο μου σπίτι, οπότε εαν την "κοψω" μετά, θα φαω λογικά ένα πρόστιμο.

Δεν κατάλαβα ακριβώς πως έκανες τον υπολογισμό της τιμής της KWh, νόμιζω όμως ότι το 0,22 που δίνεις είναι εξαιρετικά χαμηλό. Προσωπικά δεν θέλω σε καμία περίπτωση να έχω μεταβλητο τιμολόγιο, ειδικά αυτόν τον χειμώνα καθώς οι συνθήκες είναι εξαιρετικα περίεργες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...