Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, MSc CCDSP είπε

Εντωμεταξύ ψοφάω να δω την υλοποίηση σε πρακτικό επίπεδο αυτού του «αλλάζω αζημίως προμηθευτή όποτε γουστάρω»  όταν ο ΔΕΔΔΗΕ μου έκανε ένα μήνα να μετρήσει για την αλλαγή από κυμαινόμενο Protergia σε σταθερό ΔΕΗ σε μια περίοδο που δεν γίνονταν της εκδιδόμενης το κιγκλίδωμα με το provider hopping (που θα έχουμε από Αύγουστο)...

Τόσο πολύ?

Σε εμάς ήρθαν σε 1 ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Τόσο πολύ?

Σε εμάς ήρθαν σε 1 ημέρα.

Εντάξει, όχι ένα μήνα, από 8/4 αίτηση μέτρησαν 5/5... 😄

Να φανταστώ η μια ημέρα εκτός μεγάλων αστικών περιοχών (τρέλανέ με τώρα...);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MSc CCDSP είπε

Εντάξει, όχι ένα μήνα, από 8/4 αίτηση μέτρησαν 5/5... 😄

Να φανταστώ η μια ημέρα εκτός μεγάλων αστικών περιοχών (τρέλανέ με τώρα...);

Προάστιο.

5 χιλιόμετρα από την πόλη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MSc CCDSP είπε

Εντωμεταξύ ψοφάω να δω την υλοποίηση σε πρακτικό επίπεδο αυτού του «αλλάζω αζημίως προμηθευτή όποτε γουστάρω»  όταν ο ΔΕΔΔΗΕ μου έκανε ένα μήνα να μετρήσει για την αλλαγή από κυμαινόμενο Protergia σε σταθερό ΔΕΗ σε μια περίοδο που δεν γίνονταν της εκδιδόμενης το κιγκλίδωμα με το provider hopping (που θα έχουμε από Αύγουστο)...

δε προβλέπεται μέτρηση απο  ΔΕΔΔΗΕ για αλλαγή πάροχου βάσει νομοθεσίας , δίνεις εσύ φωτό και ξεμπερδεύεις

4 ώρες πριν, giannis22k είπε

Καλημερα. @korakios Αν καταλαβα καλα οπου και να παμε τωρα πχ με μια τιμη κιλαβατωρας 0.060 απο 1/8 ολες οι εταιρειες και η Δεη (που τωρα ειναι 0,22) θα αλλαξουν τιμη ,η οποια θα περιλαμβανει και την ρητρα?

0,06 + ρήτρα θες να πεις

για 0,22 της ΔΕΗ μάλλον αναφέρεσαι στο σταθερό της , τα σταθερά δεν αλλάζουν , δεν είχαν ποτέ  ρήτρα , άλλο αν ακριβύνουν (άγνωστο)

απλά τα κυμαινόμενα απο 0,06 θα γίνουν 0,40-0,50 με ενσωματωμένη τη ρήτρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, korakios είπε

δε προβλέπεται μέτρηση απο  ΔΕΔΔΗΕ για αλλαγή πάροχου βάσει νομοθεσίας , δίνεις εσύ φωτό και ξεμπερδεύεις

Από πότε αυτό; Εγώ (και όχι μόνο εγώ, δες νήμα ΔΕΗ σταθερών) γιατί περίμενα από 8/4 μέχρι 5/5 να περάσει ΔΕΔΔΗΕ (όταν φυσικά είχα δώσει φωτογραφία μετρητή στην αίτηση);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MSc CCDSP είπε

Από πότε αυτό; Εγώ (και όχι μόνο εγώ, δες νήμα ΔΕΗ σταθερών) γιατί περίμενα από 8/4 μέχρι 5/5 να περάσει ΔΕΔΔΗΕ (όταν φυσικά είχα δώσει φωτογραφία μετρητή στην αίτηση);

αργήσαμε να το μάθουμε , το ανακάλυψε ο @ekrepali

Αναφορά σε κείμενο

6.Με στόχο την επιτάχυνση της διαδικασίας αλλαγής Προμηθευτή και την αποφυγή καθυστερήσεων, o Πελάτης δηλώνει την ένδειξη κατανάλωσης εκάστου μη ωριαίου μετρητή του, η οποία και διαβιβάζεται από τον Προμηθευτή στον αρμόδιο Διαχειριστή Δικτύου, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις των σχετικών Κωδίκων.

 

σε μένα ποτέ δεν ήρθαν απο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση 3 φορές που άλλαξα πάροχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, MSc CCDSP είπε

Από που είναι αυτό (συγχώρεσέ με αν το γράφεις, δεν βλέπω κάτι στο κινητό);

https://www.lawspot.gr/node/51095

KΠΗΕ Άρθρο 18 παρ6

Κι εμένα όλες οι αλλαγές έχουν γίνει με δική μου μέτρηση.

 

Το πιο σύνηθες πρόβλημα είναι αν κάνεις πχ σήμερα αίτηση στον πάροχο και ο ΔΕΔΔΗΕ έρθει αύριο-μεθαύριο για προγραμματισμένη καταμέτρηση. 

Όταν μετά από μέρες ο νέος πάροχος προωθήσει το αίτημα εκπροσώπησης σου στον ΔΕΔΔΗΕ, η ένδειξη σου είναι άκυρη και κολλάει η μεταφορά.

Θα πρέπει ή να περάσει τεχνικός να ξαναμετρησει για να ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου η να πάρεις εσύ χαμπάρι ότι προέκυψε αυτό το πρόβλημα ώστε να ξαναστείλεις μέτρηση στο πάροχο και να ξαναστείλουν το αίτημα εκπροσώπησης. Μου συνέβη αυτό με τη WE τέλη Μαϊου και το έλυσα σε 2 μέρες.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

https://www.lawspot.gr/node/51095

KΠΗΕ Άρθρο 18 παρ6

Αυτό ισχύει βλέπω από το 2013. Γιατί την τρέλα τους δεν το εφαρμόζουν στην (εδώ μπαίνει βρισίδι) ΔΕΗ και έφαγα ένα μήνα ρήτρα τσάμπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, MSc CCDSP είπε

Αυτό ισχύει βλέπω από το 2013. Γιατί την τρέλα τους δεν το εφαρμόζουν στην (εδώ μπαίνει βρισίδι) ΔΕΗ και έφαγα ένα μήνα ρήτρα τσάμπα;

Μήπως έγινε αυτό που είπα πάνω;

Edit: το 2ο πιο σύνηθες πρόβλημα είναι να μη γνωρίζουν το νόμο οι υπάλληλοι του δεδδηε στη περιοχή σου και να σας ταλαιπωρούν τζάμπα 1 μήνα επειδή δεν έχουν άτομα να στείλουν για καταμέτρηση ενώ δε χρειάζεται.

Και φυσικά ούτε οι υπάλληλοι της ΔΕΗ γνωρίζουν το νόμο... δηλαδή ακομα κι αν τους παρακαλάς να ξαναστείλουν το αίτημα εκπροσώπησης με νέα μέτρηση σου λένε ότι δεν γίνεται έτσι η διαδικασία κι ότι η μέτρηση του δεδδηε είναι απαραίτητη.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θέλω ειλικρινά μια γνώμη, είμαι ενας χρήστης που καίω περίπου 800-1000 κιλοβατώρες το τετράμηνο, είμαι στο γ1 της δεη, διαβάζω διάφορα πάνω απο μια ώρα τώρα στην παρέα σας αλλά μπερδευομαι περισσότερο,

1) μπορεί κάποιος να μου πει αν με συμφέρει να πάω στο δεη ονλαιν? 

2) αν με συμφέρει να το κάνω τώρα η απο μια Αυγούστου που λέτε θα αλλάξουν οι τιμές? 

3) αν το κάνω τώρα δεσμευω τιμή η με το που μπει Αύγουστος μου τροποποιούν το συμβόλαιο?

4) επίσης είμαι χρόνια στη ΔΕΗ αλλά στο σπίτι αυτό η νέα σύνδεση έγινε πέρσι το Νοέμβριο με αφήνει η ΔΕΗ να μεταβώ στο ονλαιν;

 

Ευχαριστώ και καλή δύναμη σε όλους μας

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, revyien είπε

1) μπορεί κάποιος να μου πει αν με συμφέρει να πάω στο δεη ονλαιν? 

Οχι 

1 ώρα πριν, revyien είπε

2) αν με συμφέρει να το κάνω τώρα η απο μια Αυγούστου που λέτε θα αλλάξουν οι τιμές? 

Άγνωστες οι τιμές που θα ανακοινωθούν 

3,4 πόσταρε στο θέμα online της ΔΕΗ , αλλά διάβασε τι αλλάζει και τι όχι , έχουν χιλιοειπωθεί τα ίδια ερωτήματα 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

https://energypress.gr/news/megalyteri-oikonomiki-asfyxia-stin-promitheia-reymatos-apo-ton-aygoysto-apaitiseis-gia-ypsila

Οι πάροχοι χάνουν τα υπερέσοδα... λένε δεν έχουν ρευστότητα για να αγοράσουν, δεν έχουν ρευστότητα να καλύψουν το ΤΕΜ και να τους αποζημιώνει η κυβέρνηση μετά από 1 μήνα, συν τις οφειλές των καταναλωτών που είτε διακανονίζονται είτε πέφτει κανόνι.

Μ'αυτή τη κατάσταση, δε θα εκπλαγώ αν πάμε για 2η παράταση και μετά πέναλτυ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@korakios η elpedison τα έβγαλε τα σταθερά απ'το site με το 0.30.

Άγνωστο αν θα ισχύουν 21/7 κι εκείνα με 0.50... μάλλον διαπίστωσαν ότι θα τα έδιναν πολύ φτηνά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...