Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Όλα κενά τα βγάζει, το χαλάσαμε.

IMG_20220715_111108.jpg.1f5a73dd3f79703a5dda87dc44f78bb0.jpg

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. @korakios Αν καταλαβα καλα οπου και να παμε τωρα πχ με μια τιμη κιλαβατωρας 0.060 απο 1/8 ολες οι εταιρειες και η Δεη (που τωρα ειναι 0,22) θα αλλαξουν τιμη ,η οποια θα περιλαμβανει και την ρητρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε ρε παιδιά; Έκλεισε η ΔΕΗ; Το site δεν φορτώνει πλέον ούτε στην αρχική σελίδα με το μήνυμα ότι η σελίδα δεν υπάρχει και πατώντας τον σύνδεσμο για την αρχική σελίδα, βγάζει πάλι το ίδιο.

 

image.png.1009c040093ceda3fcadd523d9963591.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Broli007 είπε

Τι έγινε ρε παιδιά; Έκλεισε η ΔΕΗ; Το site δεν φορτώνει πλέον ούτε στην αρχική σελίδα με το μήνυμα ότι η σελίδα δεν υπάρχει και πατώντας τον σύνδεσμο για την αρχική σελίδα, βγάζει πάλι το ίδιο.

 

image.png.1009c040093ceda3fcadd523d9963591.png

Κανονικά μπαίνει, ακόμα και στο ebill. Μόλις το δοκίμασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Κανονικά μπαίνει, ακόμα και στο ebill. Μόλις το δοκίμασα.

Περίεργο, σε εμένα δεν μπαίνει ακόμα. Δοκίμασα και μέσω google για αποφυγή λάθους στο σύνδεσμο αλλά τα ίδια. 

 

Δοκίμασα και τους υπόλοιπους υπο-συνδέσμους από το google και μπαίνει μόνο στις επιλογές "Αντλίες Θερμότητας ΔΕΗ" και στο "ΔΕΗ chatbot", αλλά εκεί μπαίνει λογικά επειδή είναι άλλες σελίδες τις ΔΕΗ, "https://heatpumps.dei.gr/" και "https://chatbot.dei.gr/" αντίστοιχα.

 

Δοκίμασες και στο "https://www.dei.gr/" που είναι η αρχίκή σελίδα της ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Broli007 είπε

Περίεργο, σε εμένα δεν μπαίνει ακόμα. Δοκίμασα και μέσω google για αποφυγή λάθους στο σύνδεσμο αλλά τα ίδια. 

 

Δοκίμασα και τους υπόλοιπους υπο-συνδέσμους από το google και μπαίνει μόνο στις επιλογές "Αντλίες Θερμότητας ΔΕΗ" και στο "ΔΕΗ chatbot", αλλά εκεί μπαίνει λογικά επειδή είναι άλλες σελίδες τις ΔΕΗ, "https://heatpumps.dei.gr/" και "https://chatbot.dei.gr/" αντίστοιχα.

 

Δοκίμασες και στο "https://www.dei.gr/" που είναι η αρχίκή σελίδα της ΔΕΗ;

Click πάνω στους συνδέσμους σου έκανα και μπήκε κανονικά  σε όλους. Κάνε καμιά εκκαθάριση cookies κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prototypegr είπε

Καλημέρα. Επειδή είσαι απόλυτος σε αυτό που λες, πες μας και την απόφαση που το προβλέπει, για τους τυχόν ενδιαφερόμενους.

https://www.rae.gr/wp-content/uploads/2020/12/0212_1-2.pdf

Αυτή είναι η απόφαση του ΣΤΕ σε συγκεκριμένη διαδικία κλωστηρίων με την ΔΕΗ, η οποία προκάλεσε την αναστολή της δυνατότητας καταγγελίας από προηγούμενο προμηθευτή. 

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Όλα κενά τα βγάζει, το χαλάσαμε.

image.png.dba9cc2994aa3ee87dbb853de79b39bb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Click πάνω στους συνδέσμους σου έκανα και μπήκε κανονικά  σε όλους. Κάνε καμιά εκκαθάριση cookies κλπ.

Εχεις δίκιο, δοκίμασα με άλλο browser και ανοιγει η σελίδα, αλλά ημιτελής, σαν να μην φορτώνει σωστά.

Βλέπω όμως να γράφει "Καλώς ήρθατε στο ανανεωμένο site της ΔΕΗ" στην αρχική, οπότε μήπως άλλαξε πρόσφατα κάτι στη σελίδα και γίνεται αυτό. Ευχαριστώ πάντως για την απαντησή σου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

όχι , μέσω myrae επικοινωνείς με Προτέργια , ζητάς ανάλυση των ΤΕΜ και ζητάς να μπουν αναδρομικά σαν κύρια κατοικία

πολύ το σκέφτεσαι πάντως ενώ είναι κάτι απλό , δεν καταλαβαίνω που μπερδεύεσαι

 

Είναι που δεν το έχω κάνει ξανά, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια. Θα ανοίξω θέμα να δούμε τι θα γίνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου στείλανε προσφορά από προτεργια για να ανανεώσω δύο μήνες πριν λήξει αλλά όταν ρώτησα με τη ρήτρα τι γίνεται μου λένε καταργήθηκε επιδοτείται 100% δεν θα έχετε κλπ και ότι αυτές οι τιμές είναι εγγυημένες για ένα χρόνο 

Την προωθητική ενέργεια «Protergia Οικιακό MVP», με 50% έκπτωση στις χρεώσεις ενέργειας ημέρας & νύχτας για τις εμπρόθεσμες πληρωμές σας και με χρέωση παγίου 3,95€/μήνα ή 30% έκπτωση εκτός συνέπειας.

 

·12μηνη διάρκεια σύμβασης

·Έκπτωση συνέπειας 50% επί της χρέωσης ημερήσιας ενέργειας & 50% επί της χρέωσης νυχτερινής ενέργειας  σε περίπτωση εμπρόθεσμων πληρωμών που θα ισχύουν οι παρακάτω τιμές:

o   για ημερήσια κατανάλωση από 0kwh έως 2000kwh/4μηνο, 0,05514€/kwh

o   για ημερήσια κατανάλωση >2000kwh/4μηνο, 0,05637€/kwh

o   για τη νυχτερινή κατανάλωση 0,03949€/kwh

·Ή 30% Έκπτωση εκτός συνέπειας στις χρεώσεις ενέργειας ημέρας και νύχτας με τις παρακάτω τιμές:

o   για ημερήσια κατανάλωση από 0kwh έως 2000kwh/4μηνο, 0,07720€/kwh.

o   για ημερήσια κατανάλωση >2000kwh/4μηνο , 0,07892€/kwh

o   για τη νυχτερινή κατανάλωση 0,05528

 

·Πάγιο 3,95€/μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2022 στις 1:29 ΜΜ, BlackBoldog είπε

Κάποιες μέρες πριν έγραφα πως την πατήσαμε με την ρήτρα αναπροσαρμογής και θα και θα αρχίσουν οι προσφορές πάλι.

Πριν λίγο έσκασε μια με την Elpedison. Επειδή δεν έχει δουλειά ε λέω ας κάτσω να την ακούσω λίγο. Η κυρία άρχισε να μου λέει για το ELPEDISON ΜAX for business όλο το πρόγραμμα, το ανέλυσε, μου έλεγε πως θα απορροφήσουν αυτοί τις αλλαγές πως δεν θα μεταβληθεί το 0.18 λεπτά που μου βγαίνει τώρα με την ρήτρα κτλπ. Είναι ευκαιρία λέει τώρα αντί για 0,12 να το πάρω με 0,075 ευρώ. με κλειστό συμβόλαιο για 2 χρόνια.

Μπορώ να φύγω όποτε θέλω χωρίς να πληρώσω ρήτρα αποχώρησης. Βέβαια της είπα παθών από volton δεν υπογράφω κλειστό συμβόλαιο και με διαβεβαίωσε γι'αυτό.

Τώρα θα πει ο κοράκιος μην πιστεύεις σεκιουριτά τηλέφωνα κτλπ και το κάνω, ζήτησα την ηχογραφημένη μας συνομιλία (σιγά μην ηχογραφούσαν) και γραπτώς όλα αυτά που λέει, με παρέπεμψε κατευθείαν στην σελίδα της Elpedison. Της εξήγησα πως είμαι κακοπληρωτής (ναι είμαι όντως) και δεν την πειράζει αυτό

Επειδή δεν βρήκα το πρόγραμμα αυτό στο excel τι λες κοράκιος έχεις ερωτήματα να της κάνω? Όχι πως θα υπογράψω όπως λέει η παροιμία "Όποιος καεί από το χυλό (Volton) φυσάει το γιαούρτι" απλά επειδή θα με καλέσει ξανά αυτή πιστεύω να την τρολάρω λίγο ρε παιδί μου. 

 

Πριν από λίγο δέχτηκα ξανά κλήση από την Elpedison αυτή που με κάλεσε έχει το ίδιο επώνυμο με τον "Μόνο στα όνειρα μπορώ να σε αγγίξω" τέλος πάντων.

Ξεκινάει με το "πήρατε το e-mail μου με την προσφορά?"

-Ποιο e-mail αφού δεν μου στείλατε τίποτα

-Δεν είχατε δώσει e-mail? (ότι να ναι)

-Όχι μου είπατε πως αυτά που λέτε υπάρχει και στην σελίδα σας

Της εξήγησα πως ότι μου δίνει τώρα θα έχει καταργηθεί από τις 1 του μηνός θα έχουμε νέα τιμολόγια.

Επέμενε πως το κράτος θα απορροφήσει το 80% της ρήτρας και το υπόλοιπο 20% αυτοί. Της είπα για να μιλήσουμε σοβαρά θέλω 3 πράγματα.

1) την ηχογραφημένη κλήση μεταξύ μας(σιγά μην ηχογραφούσαν άσε που όταν κάλεσε πριν πω παρακαλώ μιλούσε με άλλον δίπλα της)

2)τα όσα μου λέει σαν προσφορά θα τα στείλει γραπτώς και δεν μ'ενδιαφέρουν τα μικρά γραμματάκια (τα έχει στο συμβόλαιο λέει.

3)και το κυριότερο, θα κάνουμε ένα ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ μας πως ότι μου προσφέρει αυτή θα έχουν ισχύει και αν αλλάξει κάτι αυτή τα πληρώνει. Διαφορετικά καλή συνέχεια.

Τελικά το γύρισε και μου έλεγε πως το συμβόλαιο τα έχει όλα αυτά που λέει και η συμφωνία είναι με βάση το συμβόλαιο. Το εξοργιστικό είναι και θα είναι πως μπορώ να φύγω όποτε θέλω και τις λέω "Τι είναι κυρία μου  το ρεύμα πουκάμισο? Το αλλάζω κάθε μέρα?" καταλήξαμε τελικά πως αυτή με πήρε να δει αν διάβασα το συμβόλαιο αϊ σιχτίρ δηλαδή που συγχύστηκα μεσημεριάτικα

Ακόμα τα γ@μησιάτικα της volton πληρώνω τελευταία δόση τον επόμενο και αν καλέσουν έχουν ακούσουν μπινελίκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντωμεταξύ ψοφάω να δω την υλοποίηση σε πρακτικό επίπεδο αυτού του «αλλάζω αζημίως προμηθευτή όποτε γουστάρω»  όταν ο ΔΕΔΔΗΕ μου έκανε ένα μήνα να μετρήσει για την αλλαγή από κυμαινόμενο Protergia σε σταθερό ΔΕΗ σε μια περίοδο που δεν γίνονταν της εκδιδόμενης το κιγκλίδωμα με το provider hopping (που θα έχουμε από Αύγουστο)...

Επεξ/σία από MSc CCDSP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...