Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Mikalaras είπε

Εν τω μεταξύ τους έστειλα μέιλ γιατί στον τελευταίο λογαριασμό μου γράφουν ότι σε ένα μήνα λήγει, ενώ είναι πάνω από μήνας. Κι έτσι από περιέργεια, κάνοντας την πάπια τους ρώτησα τι λάθος έχει γίνει και επίσης "με τι τιμολόγιο θα με ανανεώσετε σε αορίστου?".

2 μέρες μετά παίρνω "επική" απάντηση όπου ισχυρίζονται ότι με πήραν τηλέφωνο και μου απάντησαν (χωρίς να λέει η κυρία σε τι μου απάντησαν) και λέγοντάς μου μόνο αυτό που ξέρω ήδη, την ημερομηνία λήξης. Προφανώς τηλέφωνο δε με πήρε ποτέ κανείς (τσέκαρα και τα μπλοκαρισμένα, τίποτα).

Και είναι και πονηρούληδες, στέλνουν από διευθύνσεις no-reply και σε βάζουν να ξαναπάς στη φόρμα ή να πάρεις τηλέφωνο...

στέλνεις αυτό στο [email protected]

αναφέρεις ξεκάθαρα οτι δεν επιθυμείς τηλεφωνική επικοινωνία και σε περίπτωση μη απάντησης μέσω email  η συζήτηση θα συνεχιστεί μέσω της πλατφόρμας myrae

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, john5757 είπε

Γ1Ν Οικιακό φανταζομαι

Online!

Ευχαριστώ korakios, το βρήκα ήδη το μέιλ τους (είναι και τόσο τζιμάνια που όταν σου απαντάνε κάνουν παράθεση το αυτοματοποιημένο που τους πηγαίνει το οποίο περιέχει πρώτον το όνομα της εταιρείας που τους παρέχει το λογισμικό για την υποστήριξη πελατών και δεύτερον την εν λόγω διεύθυνση). Αν και είδα μετά ότι υπάρχει και σε διάφορα σημεία στην ιστοσελίδα τους, φαίνονται και στις μηχανές αναζήτησης.

Για αρχή απάντησα εκεί (με προώθηση του μέιλ από το no-reply) προειδοποιώντας ότι θα κάνω αργότερα καταγγελία και ζητώντας ξανά να μου απαντήσουν στις ερωτήσεις που έκανα. Αν δεν ιδρώσει αυτί, θα το πάω όπως λες.

Επεξ/σία από Mikalaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john5757 είπε

λήγει και εμένα τα σταθερο της protergeia με 8,8 λεπτα η KWh,χωρίςπάγιο/ρήτρα σε 1 εβδομάδα, αν το αφήσω έτσι έως αρχές Αυγούστου που θα βγουν τα νεα τιμολόγια έτσι ώστε να δω τι συμφαίρει, η protergeia που θα με ρίξει ? Αν δε κάνω τπτ δηλαδή και δε το ανανεώσω, θα με παει μονη της στο Protergia Οικιακό MVP που έιναι 12 σύμβαση????? Εσυ @Mikalaras που θα πας

Μίλησα τώρα με υπάλληλο της προτεργειας και ρώτησα που παω εαν δεν ανανεώσω το συμβόλαιο μου, μου έιπε θα παω αορίστου χρόνου σύμβαση  με τιμή 0,099 KWh +ρήτρα και παγιο 1,52.  Νομιζω είναι καλύττερο απ οτο Γ1 οικιακο που σκέφτομαι να παω, μετα απο κανα μήνα βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

στέλνεις αυτό στο [email protected]

αναφέρεις ξεκάθαρα οτι δεν επιθυμείς τηλεφωνική επικοινωνία και σε περίπτωση μη απάντησης μέσω email  η συζήτηση θα συνεχιστεί μέσω της πλατφόρμας myrae

το έκανα και εγώ με εμαιλ στο [email protected], αρχές Σεπτεμβρίου λήγει το συμβόλαιο, απο αρχές Ιουλίου στον λογαριασμό μου αναφέρουν ότι σε ένα μήνα με πάνε σε αορίστου. Κουνια που τους κούναγε....

Σίγουρα κάποιοι που δουλεύουν σε όλους αυτούς τους παρόχους θα μας διαβάζουν και είτε θα γελάνε είτε θα προσπαθούν να μας προλάβουν στις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cyberguy είπε

το έκανα και εγώ με εμαιλ στο [email protected], αρχές Σεπτεμβρίου λήγει το συμβόλαιο, απο αρχές Ιουλίου στον λογαριασμό μου αναφέρουν ότι σε ένα μήνα με πάνε σε αορίστου. Κουνια που τους κούναγε....

Σίγουρα κάποιοι που δουλεύουν σε όλους αυτούς τους παρόχους θα μας διαβάζουν και είτε θα γελάνε είτε θα προσπαθούν να μας προλάβουν στις απαντήσεις.

μπα , μάλλον γελάνε , βασικά 6 μήνες είναι υποχρεωμένοι βάσει νομοθεσίας άρα χλωμό .

ανοίγεις αίτημα στο myrae μπας και γίνει τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, korakios είπε

μπα , μάλλον γελάνε , βασικά 6 μήνες είναι υποχρεωμένοι βάσει νομοθεσίας άρα χλωμό .

ανοίγεις αίτημα στο myrae μπας και γίνει τίποτα

6 μήνες ναι, αλλα για να μου το αλλάξουν δεν πρέπει να με ενημερώσουν 60 ημέρες πριν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα φώτα σας. Ελπίζω οι σοφοί εδώ μεσα να με καθοδηγήσουν σωστά.
Είμαι στην ΚΕΝ η οποία αργότερα έμαθα πως έχει γίνει VOLTON (με έχουν περάσει σε πρόγραμμα VOLTON κατα την διάρκεια του συμβολαίου μου χωρίς να έχω πάρει χαμπάρι)

27-05-2022 - Εκδίδεται λογαριασμός ΚΕΝ 477 ευρώ για 1600KW

Στέλνω email στην εταιρία, κάνω υποβολή αιτήματος στην ΡΑΕ. Μου απαντάνε με ένα τυποποιημένο μήνυμα στο email μου με τον τύπο της ΡΗΤΡΑΣ. (Στην ΡΑΕ ούτε καν απαντήσαν φαίνεται μέχρι και σήμερα σε κατάσταση "Υποβολή ΑΙΤΗΜΑΤΟΣ")

01-06-2022 - Κάνω αίτηση για το WATT-WOLT Zero σε άλλο όνομα και ΑΦΜ

09-06-2022 - Με καλεί η ΚΕΝ πίσω να μου πει πως αν φύγω θα πρέπει να πληρώσω κάποιο ποσό διότι σπάω το συμβόλαιο μου και όταν ρωτάω τον εκπρόσωπο τι θα γίνει με τον λογαριασμό (του πρότεινα να πληρώσω μόνο την κατανάλωση και να αφήσουμε εκκρεμότητα) και μου λεει θα με βάλει σε ένα παλιο προγραμμα με πάγιο 15 ευρώ και χωρις ρήτρα και να μην πληρωσω τον λογαριασμο μέχρι να βγει ο ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ/ΤΕΛΙΚΟΣ μου λενε πως θα μου στειλουν το συμβολαιο στο viber (δεν έγινε ποτε) - / *έχω ηχογραφημενη την συζητηση*

10-06-2022 Με καλεί η WATT+WOLT και μου δίνει "καλύτερη" προσφορά και δώρο διατακτικές επιταγές. Αποδέχομαι. Μου στέλνει ΧΑΡΤΙ ΥΠΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ το οποίο στέλνω στην KEN & VOLTON. 

13-06-2022 Μου στέλνει η WATT+WOLT mail οτι είμαι στην εταιρία τους και με καλωσορίζουν.

18-06-2022 Μου στέλνει η WATT+WOLT τελικό λογαριασμό 105,62€ - τους στελνω email και μου λενε πως εχω φυγει απο την WATT+WOLT και μου εστειλαν αυτον τον λογαριασμο επειδη εσπασα τον συμβολαιο (!!)

30-06-2022 Εκδίδεται λογαριασμός της ΚΕΝ με καπέλο 81 ευρώ διότι δεν εξόφλησα ολοκληρο τον προηγούμενο λογαριασμό (μου έφαγαν και την εγγύηση 50 ευρώ).

05-07-2022 Έκανα αίτηση για να αλλάξω σε άλλο πάροχο σε ΑΛΛΟ όνομα/επίθετο και διαφορετικό ΑΦΜ να φύγω από τα λαμόγια της ΚΕΝ και να της αφήσω υπόλοιπο. Δυστυχώς με το υπόλοιπο που φαίνεται στον λογαριασμό ειχα μόνο μια επιλογή. ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ (ΜΑΧΙ 50)

 

Με αυτά και με αυτά πιστεύω ότι ο επόμενος λογαριασμός θα ειναι αρκετά φουσκωμένος της ΚΕΝ (τα χρωστούμενα + 160 γιατι με βάλαν σε συμβολαιο στις 9/6 - που δεν ηρθε ποτε βεβαια).

Υπάρχει περίπτωση διακοπής της παροχής? (θα είναι όπως προανεφερα σε τελειως διαφορετικο όνομα - μη συγγενικό)

Γιατί η ΡΑΕ τον ΠΑΙΖΕΙ τόσο πολύ και δεν προστατεύει τους καταναλωτες? Μέχρι στιγμής ήμουν τύπος και υπογραμμός και με έχουν εκνευρίσει τόσο που δεν θελω να τους δωσω ούτε CENT στην βρωμό-ΚΕΝ!!! (να μην μιλησω για την Watt&VOLT). 

ΣΟΦΟΙ! Τι μου προτείνετε να κάνω? (παρακαλώ μόνο όσοι κατέχουν ΚΑΛΑ το θέμα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, cyberguy είπε

6 μήνες ναι, αλλα για να μου το αλλάξουν δεν πρέπει να με ενημερώσουν 60 ημέρες πριν?

Γιατί, δεν τους έχεις ικανούς να υποστηρίξουν ότι σε πήρανε τηλέφωνο ή ότι έστειλαν επιστολή με ΕΛΤΑ;

12 λεπτά πριν, Cool-J είπε

 Με καλεί η ΚΕΝ πίσω να μου πει πως αν φύγω θα πρέπει να πληρώσω κάποιο ποσό διότι σπάω το συμβόλαιο μου και

 

Σου είπανε ψέματα καθώς υπάρχει απόφαση της ΡΑΕ ότι πλέον δεν ισχύει ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενα προγράμματα.

Στο θέμα των υπαναχωρήσεων... τα περισσότερα συμβόλαια πλέον έχουν όρο για άμεση ενεργοποίηση εντός της περιόδου των 14 ημερών (ουσιαστικά ισοδυναμεί με απώλεια δικαιώματος υπαναχώρησης). Κάποιοι πάροχοι έχουν ένα κουτάκι που μπορείς να το επιλέξεις ώστε η σύμβαση να εκτελεστεί (να σταλεί δηλαδή στον ΔΕΔΔΗΕ) μετά τις 14 μέρες.

Δε ξέρω τι έχεις υπογράψει, πότε έστειλες την υπαναχώρηση, πότε παρέλαβε ο πάροχος την υπαναχώρηση κι αν είχε ήδη εκτελεστεί η σύμβαση... είναι πολύ μπέρδεμα η κατάσταση, δεν έχω το κουράγιο να διαβάζω αναλυτικά και να απαντήσω.

Αν μπορέσει να σου δώσει κάποιος άλλος τα φώτα του...

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

απο εταιρία ζητάς μεσω ΡΑΕ ανάλυση των ποσών που μπήκαν και μετά τα αναδρομικά

 

Στέλνω μέιλ δηλαδή σε προτεργια και ζητάω μέσω ΡΑΕ ανάλυση. Να κάνω κουβέντα και για τα αναδρομικά στο ίδιο μέιλ ή σε επόμενη φάση αυτό;  Επίσης μέχρι πόσο καιρό μετά μπορώ να διεκδικήσω τα αναδρομικά, γνωρίζουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, lk24 είπε

Στέλνω μέιλ δηλαδή σε προτεργια και ζητάω μέσω ΡΑΕ ανάλυση.

όχι , μέσω myrae επικοινωνείς με Προτέργια , ζητάς ανάλυση των ΤΕΜ και ζητάς να μπουν αναδρομικά σαν κύρια κατοικία

42 λεπτά πριν, lk24 είπε

Επίσης μέχρι πόσο καιρό μετά μπορώ να διεκδικήσω τα αναδρομικά, γνωρίζουμε; 

για μέχρι τέλος του χρόνου είναι τα ΤΕΜ , κάπου το είχα δει σε ΦΕΚ , μετά αν δεν τα πάρεις χάνονται

πολύ το σκέφτεσαι πάντως ενώ είναι κάτι απλό , δεν καταλαβαίνω που μπερδεύεσαι

ανάλυση ΤΕΜ να δεις αν είναι σωστά αυτά που ήδη πήρες και

αναδρομικά μιας και έγινε διόρθωση σαν κύρια κατοικία

2 πραγματάκια είναι

3 ώρες πριν, Cool-J είπε

Γιατί η ΡΑΕ τον ΠΑΙΖΕΙ τόσο πολύ και δεν προστατεύει τους καταναλωτες?

δεν υπάρχει απάντηση δυστυχώς που να αρμόζει σε κανονισμούς φόρουμ, για μένα έπρεπε να είναι με εισαγγελέα μαζί με υπόλοιπους σε απολογία όταν απο τη μία υπάρχει η πλατφόρμα myrae και απο την άλλη ανακοινώνουν οτι δεν είναι αρμόδιοι και λένε να βάλουν ενεργειακό επιθεωρητή που πάλι δε θα είναι αρμόδιος να επιβάλει (κάτι σαν το ΣτΚ )

3 ώρες πριν, Cool-J είπε

Μέχρι στιγμής ήμουν τύπος και υπογραμμός και με έχουν εκνευρίσει τόσο που δεν θελω να τους δωσω ούτε CENT στην βρωμό-ΚΕΝ!!! (να μην μιλησω για την Watt&VOLT). 

ΣΟΦΟΙ! Τι μου προτείνετε να κάνω? (παρακαλώ μόνο όσοι κατέχουν ΚΑΛΑ το θέμα)

κοίτα , πάντα ρισκάρεις με διακοπή ρεύματος , αλλά έχε υπόψιν αυτό το οποίο φυσικά παίζει να αλλάξει κάποια στιγμή

μην περιμένεις δηλαδή να πάρει ευθύνη κάποιος να σου πει οτι όλα οκ , δε θα σου κόψουν το ρεύμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μην ανυσηχείτε προς το παρόν για διακοπή από προηγούμενο προμηθευτή. Δεν είναι ενεργή από τον ΔΕΔΔΗΕ η δυνατότητα λόγω δικαστικής απόφασης (δικαστικά βέβαια μπορούν να σας πάνε). 

Όσον αφορά τις τιμές που θα δημοσιευτούν τον Αύγουστο (στις 25/07/2022)...

1. Χθεσινό settlement στο ΕΕΧ για ρεύμα Αυγούστου = 446,50€

2. UPlifts ΑΔΜΗΕ = 22,00€

3. Διαχείριση Ρίσκου Προμηθευτή (mark up) = 25,00

Σύνολο = 493,50€

Απώλειες (ΡΑΕ + Κανονικοποιημένες) = 1,17

Κόστος Προμηθευτή = 493,50*1,17 = 577,40€

Περιθώριο Προμηθευτή = 20 €/mWh

Τελική Τιμή Αυγούστου = 0,597€/kWh

Η παραπάνω τιμή αφορά το καλό σενάριο όπου ο Nord Stream θα ξαναλειτουργήσει στις 21/7.

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Παιδιά, μην ανυσηχείτε προς το παρόν για διακοπή από προηγούμενο προμηθευτή. Δεν είναι ενεργή από τον ΔΕΔΔΗΕ η δυνατότητα λόγω δικαστικής απόφασης (δικαστικά βέβαια μπορούν να σας πάνε). 

Όσον αφορά τις τιμές που θα δημοσιευτούν τον Αύγουστο (στις 25/07/2022)...

1. Χθεσινό settlement στο ΕΕΧ για ρεύμα Αυγούστου = 446,50€

2. UPlifts ΑΔΜΗΕ = 22,00€

3. Διαχείριση Ρίσκου Προμηθευτή (mark up) = 25,00

Σύνολο = 493,50€

Απώλειες (ΡΑΕ + Κανονικοποιημένες) = 1,17

Κόστος Προμηθευτή = 493,50*1,17 = 577,40€

Περιθώριο Προμηθευτή = 20 €/mWh

Τελική Τιμή Αυγούστου = 0,597€/kWh

Η παραπάνω τιμή αφορά το καλό σενάριο όπου ο Nord Stream θα ξαναλειτουργήσει στις 21/7.

Καλημέρα. Επειδή είσαι απόλυτος σε αυτό που λες, πες μας και την απόφαση που το προβλέπει, για τους τυχόν ενδιαφερόμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...