Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, vali είπε

Η δική μου πρόβλεψη είναι ότι τα σταθερά της ΔΕΗ θα είναι σύντομα  τα πιο συμφέροντα συμβόλαια που θα υπάρχουν και πιθανότατα σε λίγο καιρό δεν θα είναι διαθέσιμα, τουλάχιστον με αυτές τις τιμές. 

τωρα ομως δε συμφερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, adi32 είπε

Μιλαμε για τσιρκο

Καθε μηνα θα αλλαζουμε εταιρια

Δεν νομίζω να αξίζει να αλλάζεις κάθε μήνα εταιρεία. Το πιθανότερο είναι να έχουν όλα τα κυμαινόμενα μια ενιαία τιμή, με ψιλοδιαφορες, είτε στο πάγιο είτε στην τιμή κιλοβατώρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι νόμοι της αγοράς λένε ότι ο μεγαλύτεροςπάροχος πρέπει να πουλάει ακριβότερα προκειμένου να πουλήσουν και οι εναλλακτικοί πάροχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

τωρα ομως δε συμφερουν

Σωστά. Αλλά μίλησα για την πρόβλεψη μου στο πολύ κοντινό μέλλον. Και δυστυχώς δεν είναι μόνο δική μου εκτίμηση.

Επεξ/σία από vali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lk24 είπε

Αρα εγώ να ζητήσω ανάλυση σε ποιον για τα αναδρομικά έχω μπερδευτεί; απο προτεργια που θα απαντήσει όπως λες (χωρίς να ξέρω εαν θα με καλύψει) ή απο ραε γνωρίζοντας ότι κοιμάται; 

Προτείνεις δηλαδή να αφήσω τον τελικό λογαριασμό ως έχει και να  διεκδικήσω τα αναδρομικά όσο το σπίτι δεν ηταν κύρια κατοικία απο Ίαν - Απρι  σωστά;  

απο εταιρία ζητάς μεσω ΡΑΕ ανάλυση των ποσών που μπήκαν και μετά τα αναδρομικά

μετά βλέπεις

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Ποιες τιμες δεν παιζουν ?

Απο το excel και την προτεργια τις εχω παρει

στο excel κάτι γράφει με κόκκινα γράμματα πάνω-πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

απο εταιρία ζητάς μεσω ΡΑΕ ανάλυση των ποσών που μπήκαν και μετά τα αναδρομικά

μετά βλέπεις

στο excel κάτι γράφει με κόκκινα γράμματα πάνω-πάνω

Σωστος

Οποτε αναμενουμε τις νεες τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα λήγει το φτηνό σταθερό (€0,0882 / €0,0632) που έχω στην Προτέργια στις 2/9. Βλέπω τις τιμές που έχει το online τώρα και σκέφτομαι να σπάσω το συμβόλαιο (70 ευρώ ποινή) πριν βγουν νέες τιμές.

Ποντάρει κανείς υπέρ του να περιμένω τα νέα τιμολόγια?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mikalaras είπε

Κι εμένα λήγει το φτηνό σταθερό (€0,0882 / €0,0632) που έχω στην Προτέργια στις 2/9. Βλέπω τις τιμές που έχει το online τώρα και σκέφτομαι να σπάσω το συμβόλαιο (70 ευρώ ποινή) πριν βγουν νέες τιμές.

Ποντάρει κανείς υπέρ του να περιμένω τα νέα τιμολόγια?  :)

βασικά καθαρά τζογάρισμα είναι

κοίτα οι επιδοτήσεις είναι 0,20 , άρα θα πρέπει να πάνε τα κυμαινόμενα >0,43 , δεν είναι απίθανο , βέβαια σαν κράτος χρεωνόμαστε δίχως αύριο σαν να μην τρέχει τίποτα , δηλαδή μπορεί και να αυξήσουν την επιδότηση ή να βγάλουνε νέο powerpass αργότερα

τίποτα βέβαιο , το μόνο σίγουρο είναι οτι πάμε για νέα χρεοκοπία 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

βασικά καθαρά τζογάρισμα είναι

κοίτα οι επιδοτήσεις είναι 0,20 , άρα θα πρέπει να πάνε τα κυμαινόμενα >0,43 , δεν είναι απίθανο , βέβαια σαν κράτος χρεωνόμαστε δίχως αύριο σαν να μην τρέχει τίποτα , δηλαδή μπορεί και να αυξήσουν την επιδότηση ή να βγάλουνε νέο powerpass αργότερα

Ε γι' αυτό ζητάω πονταρίσματα! 😁

Για το online βλέπω στους όρους ότι μόνοι τους δεσμεύονται για 6μηνη τήρηση των τιμών, οπότε και 6 μήνες αν γλιτώσω πιθανώς διπλάσια τιμή, καλά θα είναι. Εδώ την έβγαλα καθαρή 1 χρόνο που δε με κούνησαν στην Προτέργια, οπότε δεν παραπονιέμαι με αυτά που βλέπω να υπομένουν άλλοι.

Αν και στο αγροτικό που έχει η γιαγιά στο όνομά της που σου έχουν τα χέρια δεμένα, τη φάγαμε την 700άρα ρήτρα. Γλιτώνεις από τη μία και βρίσκουν τρόπο να στα πάρουν από την άλλη οι μπαγάσες! 

Αναφορά σε κείμενο

τίποτα βέβαιο , το μόνο σίγουρο είναι οτι πάμε για νέα χρεοκοπία 

Χρεοκοπία τύπου capital controls ας είναι, εγώ και για χειρότερα ανησυχώ, πολεμικής φύσης σενάρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λήγει και εμένα τα σταθερο της protergeia με 8,8 λεπτα η KWh,χωρίςπάγιο/ρήτρα σε 1 εβδομάδα, αν το αφήσω έτσι έως αρχές Αυγούστου που θα βγουν τα νεα τιμολόγια έτσι ώστε να δω τι συμφαίρει, η protergeia που θα με ρίξει ? Αν δε κάνω τπτ δηλαδή και δε το ανανεώσω, θα με παει μονη της στο Protergia Οικιακό MVP που έιναι 12 σύμβαση????? Εσυ @Mikalaras που θα πας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, john5757 είπε

λήγει και εμένα τα σταθερο της protergeia με 8,8 λεπτα η KWh,χωρίςπάγιο/ρήτρα σε 1 εβδομάδα, αν το αφήσω έτσι έως αρχές Αυγούστου που θα βγουν τα νεα τιμολόγια έτσι ώστε να δω τι συμφαίρει, η protergeia που θα με ρίξει ? Αν δε κάνω τπτ δηλαδή και δε το ανανεώσω, θα με παει μονη της στο Protergia Οικιακό MVP που έιναι 12 σύμβαση????? Εσυ @Mikalaras που θα πας

Οχι. Αν διαβασεις τους ορους 99% θα συνεχισεις να εισαι στο σταθερο της το οποίο όμως είναι 0,5 και με εμπρόθεσμη πληρωμη 30% εκπτωση αρα 0,35....... Τσεκαρέ το και αποφάσισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mikalaras είπε

Χρεοκοπία τύπου capital controls ας είναι, εγώ και για χειρότερα ανησυχώ, πολεμικής φύσης σενάρια...

θα ήθελα να το συνεχίσω αλλά είμαστε εκτός θέματος και τέτοια θέματα δυστυχώς αργά ή γρήγορα κλειδώνουν

3 λεπτά πριν, Mikalaras είπε

Για το online βλέπω στους όρους ότι μόνοι τους δεσμεύονται για 6μηνη τήρηση των τιμών

είναι βάσει νομοθεσίας το 6μηνο , περισσότερα όμως για το online στο άλλο θέμα της ΔΕΗ

2 λεπτά πριν, john5757 είπε

Αν δε κάνω τπτ δηλαδή και δε το ανανεώσω, θα με παει μονη της στο Protergia Οικιακό MVP που έιναι 12 σύμβαση?????

μπορεί και στο σταθερό με 0,50 αρχική και 0,35 με συνέπεια , πρέπει να πάρεις γραπτώς

και προσοχή μην είχες με ψιλά γράμματα ειδοποίηση οτι μπαίνεις κάπου , αν μπεις στο mvp έτσι κι αλλιώς δεν έχει δέσμευση , αν όμως σε βάλουν στο σταθερό και έχει δέσμευση θα έχεις και ρήτρα αποχώρησης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Relaxx είπε

Οχι. Αν διαβασεις τους ορους 99% θα συνεχισεις να εισαι στο σταθερο της το οποίο όμως είναι 0,5 και με εμπρόθεσμη πληρωμη 30% εκπτωση αρα 0,35....... Τσεκαρέ το και αποφάσισε.

Εν τω μεταξύ τους έστειλα μέιλ γιατί στον τελευταίο λογαριασμό μου γράφουν ότι σε ένα μήνα λήγει, ενώ είναι πάνω από μήνας. Κι έτσι από περιέργεια, κάνοντας την πάπια τους ρώτησα τι λάθος έχει γίνει και επίσης "με τι τιμολόγιο θα με ανανεώσετε σε αορίστου?".

2 μέρες μετά παίρνω "επική" απάντηση όπου ισχυρίζονται ότι με πήραν τηλέφωνο και μου απάντησαν (χωρίς να λέει η κυρία σε τι μου απάντησαν) και λέγοντάς μου μόνο αυτό που ξέρω ήδη, την ημερομηνία λήξης. Προφανώς τηλέφωνο δε με πήρε ποτέ κανείς (τσέκαρα και τα μπλοκαρισμένα, τίποτα).

Και είναι και πονηρούληδες, στέλνουν από διευθύνσεις no-reply και σε βάζουν να ξαναπάς στη φόρμα ή να πάρεις τηλέφωνο...

Και για να απαντήσω στην ερώτηση του john5757, ΔΕΗ θα πάω, δε βλέπω άλλη οδό πια, απλά σκέφτομαι το πότε...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mikalaras είπε

 

Και για να απαντήσω στην ερώτηση του john5757, ΔΕΗ θα πάω, δε βλέπω άλλη οδό πια, απλά σκέφτομαι το πότε...

 

Γ1Ν Οικιακό φανταζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...