Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, korakios είπε

αν άλλαξες πάροχο και δε σε ενδιαφέρει έκπτωση συνέπειας του τελικού , μπορείς με καθαρά δικό σου ρίσκο να μην τον πληρώσεις

απο τη στιγμή που και παλιότερα είχες ρωτήσεις και δεν απάντησαν ανοίγεις στο myrae και ζητάς ανάλυση των ποσών ΤΕΜ

εσύ έβγαλες άκρη τελικά με το αν ήταν κύρια κατοικία ή όχι το σπίτι που αφορά την παροχή ? τι σου είπε ο λογιστής σου ?

Παροχο έχω αλλάξει ναι και ο τελικός λογαριασμός έχει βγει οπότε δεν περιμένω άλλον απο προτεργια, αρα δεν με ενδιαφέρει η συνέπεια σε επόμενο λογαριασμό. (σκοπεύω όμως να τον πληρώσω αφού ξεκαθαριστεί το θέμα με τα ΤΕΜ) 

Ο λογιστής που μίλησα πριν κάνα μήνα μου είπε ότι το σπίτι θα φανεί κανονικά σαν πρώτη κατοικία στους επόμενους λογαριασμούς. Και είχε μάλλον δίκιο γιατί το power pass προχώρησε κανονικά (όπως είχες αναφέρει και εσύ) , (μου βγήκε και το ποσό που θα πάρω πίσω, αρα το σπίτι είναι κανονικά περασμένο σαν πρώτη κατοικία) 

Σχετικά με το myrae, απαντάνε έγκαιρα; ή θα παρέλθει η ημερομηνία λήξης πληρωμής του λογαριασμού (27 του μήνα) μέχρι να έχω νεα; Γιατί αν τον πληρώσω μετά θα τρέχουμε με πιστώσεις κλπ, ενώ αν προλάβω θα γίνει αλλαγή στον λογαριασμό πριν την λήξη του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

55 λεπτά πριν, lk24 είπε

Σχετικά με το myrae, απαντάνε έγκαιρα;

ο πάροχος ναι , απαντά συνήθως σύντομα ,βέβαια το περιεχόμενο της απάντησης δεν ξέρω αν θα σε καλύψει

Η ΡΑΕ πάντως κοιμάται δυστυχώς

57 λεπτά πριν, lk24 είπε

Ο λογιστής που μίλησα πριν κάνα μήνα μου είπε ότι το σπίτι θα φανεί κανονικά σαν πρώτη κατοικία στους επόμενους λογαριασμούς.

άρα θα πάρεις αναδρομικά , πρέπει να ζητήσεις ανάλυση , καλύτερα να μη διορθώσουν αυτά που βάλανε ως μη κύρια (όσο θυμάμαι νομίζω ήταν λιγότερα) και να τα βάλουν όλα ξανά απο την αρχή αναλυτικά και να αφαιρέσουν αυτά που ήδη σου βάλανε σε ξεχωριστό πεδίο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα... Ενα ωραιο αρθρο... Που λεει την αληθεια..

https://energymag.gr/news/latest-news/epicheiriseis/poios-elegchei-tin-agora-tou-revmatos-machi-parochon-gia-ta-meridia-me-exofrenika-chamiles-times/

 

Και τα προβηματα που υπαρχουν..

https://www.energia.gr/article/191615/aplhsiasta-aerio-reyma-oi-venzines-diolisthainoyn-me-ta-themeliodh-dedomena-na-parapempoyn-omos-se-anodo

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

ο πάροχος ναι , απαντά συνήθως σύντομα ,βέβαια το περιεχόμενο της απάντησης δεν ξέρω αν θα σε καλύψει

Η ΡΑΕ πάντως κοιμάται δυστυχώς

άρα θα πάρεις αναδρομικά , πρέπει να ζητήσεις ανάλυση , καλύτερα να μη διορθώσουν αυτά που βάλανε ως μη κύρια (όσο θυμάμαι νομίζω ήταν λιγότερα) και να τα βάλουν όλα ξανά απο την αρχή αναλυτικά και να αφαιρέσουν αυτά που ήδη σου βάλανε σε ξεχωριστό πεδίο .

Αρα εγώ να ζητήσω ανάλυση σε ποιον για τα αναδρομικά έχω μπερδευτεί; απο προτεργια που θα απαντήσει όπως λες (χωρίς να ξέρω εαν θα με καλύψει) ή απο ραε γνωρίζοντας ότι κοιμάται; 

Προτείνεις δηλαδή να αφήσω τον τελικό λογαριασμό ως έχει και να  διεκδικήσω τα αναδρομικά όσο το σπίτι δεν ηταν κύρια κατοικία απο Ίαν - Απρι  σωστά;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, takoulou είπε

Αυτές είναι κλασσικές πρακτικές των συνεργατών εταιριών προμήθειας που σκαρφίζονται ότι μπορεί κανείς να σκαρφιστεί προκειμένου να εισπράξουν τα 80€ της σύμβασης. Βέβαια, ευθύνη των εταιριών προμήθειας είναι να τους ελέγχουν. Δεν θα ξεχάσω τηλεφώνημα από συνεργάτη Volton που με διαβεβαίωναν πως απορροφούν σχεδόν όλη την ρήτρα και το μέγιστο που μπορεί να χρεωθεί ανά εξάμηνο είναι 6€, της Elpedison πριν από 2 χρόνια που προσπαθούσαν να με πείσουν πως η μοναδική εταιρία που χρεώνει ρήτρα είναι η ΔΕΗ, της Zenith πιο πρόσφατα που η κοπέλα υποστήριζε πως απορροφούν το 50% της ρήτρας γιατί η ΕΝΙ είναι πολύ μεγαλύτερη από την ΔΕΗ (άσχετα εάν δεν υπήρχε καν στα συμβόλαια της ο ακριβής τύπος υπολογισμού της ρήτρας αλλά θα τον μάθαινα κάθε μήνα), συνεργατών Protergia που δήλωναν υπάλληλοι της ΔΕΗ και πάει λέγοντας.

Για αυτό υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής τα τελευταία 5 χρόνια...

1. Κόστος ρεύματος (παλιά από ΛΑΓΗΕ, τώρα από ΕΝΕΧ)

2. UPlifts (ΛΠ1,2,3, αποκλίσεις, ΜΜΚΘΣΣ, ΜΜΑΕ, ΠΧΕΦΕΛ κτλ)

3. ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

4. ΚΑΝΟΝΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

5. ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ (ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ = +20€/mWH)

6. MARKETING

7. + όλα τα υπόλοιπα σταθερά κόστη

8. + περιθώριο κέρδους

Το 2018, όταν πρωτοβγήκαν τα 24 ώρες νυχτερινό προγράμματα με τιμή/kWh στα 0,0659, τα κόστη 1-4 ήταν 0,079. Και τότε λοιπόν ένα τυπικό νοικοκυριό πλήρωνε τα ίδια με την ΔΕΗ περίπου, απλά είχε την ψευδαίσθηση της φθηνής kWh. Πέρσι ήλθε η προσγείωση. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Αυτές είναι κλασσικές πρακτικές των συνεργατών εταιριών προμήθειας που σκαρφίζονται ότι μπορεί κανείς να σκαρφιστεί προκειμένου να εισπράξουν τα 80€ της σύμβασης. Βέβαια, ευθύνη των εταιριών προμήθειας είναι να τους ελέγχουν. Δεν θα ξεχάσω τηλεφώνημα από συνεργάτη Volton που με διαβεβαίωναν πως απορροφούν σχεδόν όλη την ρήτρα και το μέγιστο που μπορεί να χρεωθεί ανά εξάμηνο είναι 6€, της Elpedison πριν από 2 χρόνια που προσπαθούσαν να με πείσουν πως η μοναδική εταιρία που χρεώνει ρήτρα είναι η ΔΕΗ, της Zenith πιο πρόσφατα που η κοπέλα υποστήριζε πως απορροφούν το 50% της ρήτρας γιατί η ΕΝΙ είναι πολύ μεγαλύτερη από την ΔΕΗ (άσχετα εάν δεν υπήρχε καν στα συμβόλαια της ο ακριβής τύπος υπολογισμού της ρήτρας αλλά θα τον μάθαινα κάθε μήνα), συνεργατών Protergia που δήλωναν υπάλληλοι της ΔΕΗ και πάει λέγοντας.

Για αυτό υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής τα τελευταία 5 χρόνια...

1. Κόστος ρεύματος (παλιά από ΛΑΓΗΕ, τώρα από ΕΝΕΧ)

2. UPlifts (ΛΠ1,2,3, αποκλίσεις, ΜΜΚΘΣΣ, ΜΜΑΕ, ΠΧΕΦΕΛ κτλ)

3. ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

4. ΚΑΝΟΝΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

5. ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ (ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ = +20€/mWH)

6. MARKETING

7. + όλα τα υπόλοιπα σταθερά κόστη

8. + περιθώριο κέρδους

Το 2018, όταν πρωτοβγήκαν τα 24 ώρες νυχτερινό προγράμματα με τιμή/kWh στα 0,0659, τα κόστη 1-4 ήταν 0,079. Και τότε λοιπόν ένα τυπικό νοικοκυριό πλήρωνε τα ίδια με την ΔΕΗ περίπου, απλά είχε την ψευδαίσθηση της φθηνής kWh. Πέρσι ήλθε η προσγείωση. 

 

Νομιζω εχουμε και εμεις καποιες ευθυνες σαν πολιτες... Γιατι με ολα που εχουν συμβει ο καθε πολιτης πειθεται.. Και υπογραφει... Και μετα απο τρεις τεσσερεις μηνες  οταν θα δει τους  λογαριασμους εξωφρενικους θα φωναζει.. Θα φταινε ολοι οι αλλοι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ληγει το Σεπτεμβριο το συμβολαιο μου με Προτεργια και με πηραν τηλ για να με πανε στο  Protergia Οικιακό MVP

Ειχα προλαβει και ειχα παρει περισυ το προγραμμα χωρις ρητρα χωρις παγιο με 0,08822 τη μερα και  0,06318 νυχτα 

Τωρα μου λενε για  0,05514 και  0,03949  με 3,95 παγιο αλλα με ρητρα

Η ρητρα δεν ειπαν θα ανασταλει?

Απο οτι βλεπω στο excel εκει που πληρωνα 446€ το χρονο για ρευμα αν παω στο ΔΕΗ myhome online παω στα 1149€ !

Πέτρα στο λαιμό και φούντο 

 

 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, adi32 είπε

Ληγει το Σεπτεμβριο το συμβολαιο μου με Προτεργια και με πηραν τηλ για να με πανε στο  Protergia Οικιακό MVP

Ειχα προλαβει και ειχα παρει περισυ το προγραμμα χωρις ρητρα χωρις παγιο με 0,08822 τη μερα και  0,06318 νυχτα 

Τωρα μου λενε για  0,05514 και  0,03949  με 3,95 παγιο αλλα με ρητρα

Η ρητρα δεν ειπαν θα ανασταλει?

Απο οτι βλεπω στο excel εκει που πληρωνα 446€ το χρονο για ρευμα αν παω στο ΔΕΗ myhome online παω στα 1149€ !

Πέτρα στο λαιμό και φούντο 

 

 

Για κοίταξε τις πισω 7-9 σελίδες να δεις.. Τι έχει αναφερθεί.. Δεν παιζουν αυτές οι τιμές.. Και μετά λέμε γιατί αυξήθηκε ο λογαριασμός.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, korakios είπε

ναι το έχω αναφέρει :)

Στο excel δεν το έχεις σβήσει (edit: τώρα είδα την υποσημείωση που έβαλες δίπλα).

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, takoulou είπε

Για κοίταξε τις πισω 7-9 σελίδες να δεις.. Τι έχει αναφερθεί.. Δεν παιζουν αυτές οι τιμές.. Και μετά λέμε γιατί αυξήθηκε ο λογαριασμός.. 

Ποιες τιμες δεν παιζουν ?

Απο το excel και την προτεργια τις εχω παρει

Απο οτι βλεπω αν ανασταλει η ρητρα συμφερει να παρω την προσφορα Protergia Οικιακό MVP που μου εκαναν και αν ξαναμπει φευγω αν δε συμφερει 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, adi32 είπε

Ποιες τιμες δεν παιζουν ?

Απο το excel και την προτεργια τις εχω παρει

Απο οτι βλεπω αν ανασταλει η ρητρα συμφερει να παρω την προσφορα Protergia Οικιακό MVP που μου εκαναν και αν ξαναμπει φευγω αν δε συμφερει 

Δεν εχει να κανει με την πραγματικοτητα... Σου ειπαν 0,06 αλλα η ρητρα δεν καταργειται. Τους υποχρεωνουν να την περασουν στην τιμη. Οποτε απο 1/8 θα ειναι μια τιμη της ταξεως 0,5/κwh στην καλυτερη των περιπτωσεων... και εκει το κρατος θα επιδοτει την ρητρα δλδ απο 0,5 μπορει να παει 0.2 και λιγο λεω.. οποτε καμια σχεση με το 0.06.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Δεν εχει να κανει με την πραγματικοτητα... Σου ειπαν 0,06 αλλα η ρητρα δεν καταργειται. Τους υποχρεωνουν να την περασουν στην τιμη. Οποτε απο 1/8 θα ειναι μια τιμη της ταξεως 0,5/κwh στην καλυτερη των περιπτωσεων... και εκει το κρατος θα επιδοτει την ρητρα δλδ απο 0,5 μπορει να παει 0.2 και λιγο λεω.. οποτε καμια σχεση με το 0.06.

οποτε πας παλι πανω απο την τιμη του ΔΕΗ online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

γενικα πας πανω στην τιμη , ακομα δεν ξερουμε που θα κατσει ακριβως η μπιλια... :(

οποτε πρεπει να περιμενουμε να ανακοινωθουν οι νεες τιμες Αυγουστου απο ολες τις εταιριες 

https://www.thetoc.gr/oikonomia/article/logariasmoi-ilektrikou-reumatos-ti-tha-plironoume-pleon---i-allagi-sti-ritra-anaprosarmogis-me-apla-logia/

Μιλαμε για τσιρκο

Καθε μηνα θα αλλαζουμε εταιρια

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου πρόβλεψη είναι ότι τα σταθερά της ΔΕΗ θα είναι σύντομα  τα πιο συμφέροντα συμβόλαια που θα υπάρχουν και πιθανότατα σε λίγο καιρό δεν θα είναι διαθέσιμα, τουλάχιστον με αυτές τις τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...