Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, korakios είπε

@ekrepali τι λέει ?;όλα καλά ?!

Ρώτα με ξανά στις 30/11 που τελειώνει το 0.21.

Μπορεί η Watt & Volt να καταργήσει το Zero και να βγάλει το One με μόνο 1 ευρώ τη κιλοβατώρα.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, korakios είπε

πολύ γενικευμένο αυτό , τώρα δεν έχει νόημα να κάνει τα χαρτιά , μέχρι να τα κάνει και να μπει στο Γ1 θα έχει κλείσει ο φθηνός μήνας και θα βγούνε οι νέες τιμές

πλέον περιμένει και αυτός να δει τι θα παίξει

απο Ιούλιο είναι για όλους οι επιδοτήσεις (έτσι είπαν δηλαδή)

...έτσι είπαν,,,,,,μέχρι κάποια στιγμή να το αλλάξουν ίσως (ΑΝ το εφαρμόσουν πρώτα βέβαια....). Κι όπως είπε κι ο ίδιος (που ήδη από μόνος του υπανεχώρησε από ΦΑ), πρέπει "κάπου να πάει". Ε εγώ γενικά δεν βλέπω κάτι άλλο από ΔΕΗ (εδώ και καιρό). Αν κατά καιρούς παίξανε αναλαμπές από διάφορους (πχ We), άλλο καπέλο....

Κατά τ' άλλα σίγουρα δεν κατέχω το ενεργειακό δισκοπότηρο, απλά την γνώμη μου του είπα. Με βάση τί βλέπω/καταλαβαίνω τόσο καιρό να παίζεται στην ενέργεια.

12 λεπτά πριν, Domine1990 είπε

Oκ μπορώ να πω ότι ήσουν επεξηγηματικό τάτος... Όσον αφορά την κύρια κατοικία έκανα φορολογική πριν κάνα μήνα που σημαίνει ότι δεν έχει το καινούργιο μισθωτήριο(εχθές νοικιασα άλλο σπίτι) στην φορολογική δήλωμενο. Οπότε όπως είπες και εσύ ίσως να μπορέσω όταν ανοίξει το σύστημα να το δηλώσω το καινούργιο σπίτι.Τωρα όσο αναφορά το ρεύμα θα κλείσω ραντεβού και θα κάνω το πρόγραμμα γ1 στη ΔΕΗ και θα βάλω και το κοτ β οπότε ας ελπίσουμε ότι είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω στην παρούσα φάση τουλάχιστον....

Την τροποποίηση καν' την από τώρα πάντως. Και ρώτα τον λογιστή (αν την έκανες μόνος σου, προτείνω ν' απευθυνθείς σε κάποιον λογιστή) τί μπορεί να γίνει για να "διασφαλίσεις" ότι θα φαίνεται η ΤΩΡΙΝΑ κατοικία που μόλις νοίκασες. ΑΝ ξέρει να σου πει...... Επίσης, επειδή σίγουρα θα δοθεί παράταση για τις δηλώσεις, αν κάνεις τώρα την αίτηση για ΚΟΤ (ναι, να την κάνεις), να θυμάσαι ότι θα πρέπει να την ΞΑΝΑκάνεις μετά την λήξη των δηλώσεων (με περιθώριο δύο - πλέον - μηνών, μετά την λήξη, για να μην χάσεις καθόλου μήνες από την έκπτωση του ΚΟΤ. ιδανικά, ξανακάνε την, την επομένη της λήξης των δηλώσεων = λογικά κάπου πριν τον 15γουστο).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αναλυτική εξήγηση λογαριασμού ( συγκεκριμένα με ενδιαφέρει να μου πουν πως βγήκε το  ποσό επιδότησης) να συμπληρώσω την φόρμα στο σαιτ της προτέργια ; ή πάω για αίτημα myrae (και αν ναι τι ακριβώς κάνω) ( έχω στείλει παλαιότερα μειλ σε προτέργια για αναδρομικά ΤΕΜ και δεν έλαβα απάντηση) . Επίσης τον λογαριασμό τον πληρώνω κανονικά ή να το αφήσω μέχρι να έχω ενημέρωηση ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, lk24 είπε

Επίσης τον λογαριασμό τον πληρώνω κανονικά ή να το αφήσω μέχρι να έχω ενημέρωηση ; 

αν άλλαξες πάροχο και δε σε ενδιαφέρει έκπτωση συνέπειας του τελικού , μπορείς με καθαρά δικό σου ρίσκο να μην τον πληρώσεις

16 λεπτά πριν, lk24 είπε

Για αναλυτική εξήγηση λογαριασμού ( συγκεκριμένα με ενδιαφέρει να μου πουν πως βγήκε το  ποσό επιδότησης) να συμπληρώσω την φόρμα στο σαιτ της προτέργια ; ή πάω για αίτημα myrae (και αν ναι τι ακριβώς κάνω) ( έχω στείλει παλαιότερα μειλ σε προτέργια για αναδρομικά ΤΕΜ και δεν έλαβα απάντηση)

απο τη στιγμή που και παλιότερα είχες ρωτήσεις και δεν απάντησαν ανοίγεις στο myrae και ζητάς ανάλυση των ποσών ΤΕΜ

εσύ έβγαλες άκρη τελικά με το αν ήταν κύρια κατοικία ή όχι το σπίτι που αφορά την παροχή ? τι σου είπε ο λογιστής σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, washcloud είπε

...έτσι είπαν,,,,,,μέχρι κάποια στιγμή να το αλλάξουν ίσως (ΑΝ το εφαρμόσουν πρώτα βέβαια....). Κι όπως είπε κι ο ίδιος (που ήδη από μόνος του υπανεχώρησε από ΦΑ), πρέπει "κάπου να πάει". Ε εγώ γενικά δεν βλέπω κάτι άλλο από ΔΕΗ (εδώ και καιρό). Αν κατά καιρούς παίξανε αναλαμπές από διάφορους (πχ We), άλλο καπέλο....

Κατά τ' άλλα σίγουρα δεν κατέχω το ενεργειακό δισκοπότηρο, απλά την γνώμη μου του είπα. Με βάση τί βλέπω/καταλαβαίνω τόσο καιρό να παίζεται στην ενέργεια.

Την τροποποίηση καν' την από τώρα πάντως. Και ρώτα τον λογιστή (αν την έκανες μόνος σου, προτείνω ν' απευθυνθείς σε κάποιον λογιστή) τί μπορεί να γίνει για να "διασφαλίσεις" ότι θα φαίνεται η ΤΩΡΙΝΑ κατοικία που μόλις νοίκασες. ΑΝ ξέρει να σου πει...... Επίσης, επειδή σίγουρα θα δοθεί παράταση για τις δηλώσεις, αν κάνεις τώρα την αίτηση για ΚΟΤ (ναι, να την κάνεις), να θυμάσαι ότι θα πρέπει να την ΞΑΝΑκάνεις μετά την λήξη των δηλώσεων (με περιθώριο δύο - πλέον - μηνών, μετά την λήξη, για να μην χάσεις καθόλου μήνες από την έκπτωση του ΚΟΤ. ιδανικά, ξανακάνε την, την επομένη της λήξης των δηλώσεων = λογικά κάπου πριν τον 15γουστο).

Οκ κατάλαβα..Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

άσχετο , τσέκαρε το ποστ στο άλλο νήμα μιας και αφορά το Γ1 , συνέχεια εκεί

Και μου το έλεγαν προσπάθησε να καταλάβεις τα μαθηματικά στο σχολείο εγώ τίποτα...😅😅

Δυσκολεύομαι αρκετά με τους τύπους..Εν τέλη είναι τζόκερ το αν θα επιλέξω Γ1 η home online γιατί δεν ξέρουμε πως θα κυλήσουν τ πράγματα..σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

  

3 λεπτά πριν, Domine1990 είπε

Εν τέλη είναι τζόκερ το αν θα επιλέξω Γ1 η home online γιατί δεν ξέρουμε πως θα κυλήσουν τ πράγματα..σωστά;

ναι , αλλά για ΔΕΗ στο άλλο θέμα και μόνο εκεί ,εδώ είναι για εναλλακτικούς

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Dropsreef είπε

Το είπε η υπουργάρα το πρωί. "Αν αυξηθούν κι άλλο οι τιμές, θα αυξήσουμε τις επιδοτήσεις..." Problem already solved.🤣

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, grinder_ είπε

Το είπε η υπουργάρα το πρωί. "Αν αυξηθούν κι άλλο οι τιμές, θα αυξήσουμε τις επιδοτήσεις..." Problem already solved.🤣

...ρημάζοντας έτσι τα κρατικά ταμεία, σε βαθμό που δεν θα θέλει να κατεβεί άλλο κόμα σε εκλογές (...να παραλάβει, τί).

Διαβολικό!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/7/2022 στις 2:55 ΜΜ, korakios είπε

Τέλος στα σταθερά της weenergy , Ηρών για οικιακά επαγγελματικά

Τέλος και της EFA για όλα τα επαγγελματικά , αφήνοντας μόνο ένα σταθερο για οικιακά

μπήκε σα σχόλιο στο excel "Δεν ισχύει" (στην αντίστοιχη στήλη)

της we είπαμε 0,45

Στις 13/7/2022 στις 12:08 ΠΜ, korakios είπε

Η Ελίν βλέπω έκοψε τα φθηνά σταθερά free των 0,37 και 5% έκπτωση , ούτε μήνα δε συμπλήρωσε το πρόγραμμα , μάλλον θα βγάλει νέες τιμές 😛

Έβγαλε και η Φυσικο Αέριο 0,35 σταθερό 😛

κόπηκαν και της NRG τα προγράμματα , έμεινε το "prime" στυλ Zero και τώρα βλέπω έβγαλε πάλι ίδιου τύπου χωρίς όμως την ετήσια συνδρομή

Αλλά δεν το βάζω στο excel μιας και απο 1/8 καταργείται . Όμως μου κάνει εντύπωση που βγάλανε τέτοιο πρόγραμμα , ελπίζω να μη θεωρούν όπως η ΡΑΕ οτι αυτά δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής , αλλιώς πολύ απλά θα αφήσουν μόνο τέτοια προγράμματα σαν παραθυράκι (φυσικά δε συμφέρουν με 1,18*όλο το κόστος χοντρικής συν προμήθεια καπάκι...)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...