Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και σε εμένα ακριβώς τα ίδια είχαν πει από Elpedison πριν καμμιά βδομάδα.

Πιστεύουν ότι ως δια μαγείας θα πληρώνεις 0.05 και μόνο αυτό, την ρήτρα την απορροφάνε εκείνοι. Σταθερό, κλειδωμένο για 2 χρόνια με 0.05 με συνέπεια, και στην αρχή της ηχογράφησης όλα τα στοιχεία τους (άρα έχεις και ονοματεπώνυμο).

To deal που τελικά πρέπει να λες εκείνη τη στιγμή είναι ότι θα φτιάξεις παράλληλα συμφωνητικό μαζί με την πωλήτρια όπου σε περίπτωση που ΔΕΝ ισχύσουν (:P) τα λεγόμενά της και μετονομαστεί/ενσωματωθεί κάποιο τμήμα ή ολόκληρο το κόστος της ρήτρας στην προμήθεια, το επιπλέον κόστος δέχεται να το πληρώσει εκείνη. Πλέον μέσω gov.gr, όπου παράλληλα γίνεται και το γνήσιο υπογραφής πάνω στο συμφωνητικό.

Τι, όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Domine1990 είπε

Μου στείλανε λοιπόν το συμβόλαιο για ρεύμα στο φυσικό αέριο Ελλάδος..Στα ψιλά γράμματα αναφερει τα εξής ...Λέει ότι μπορούν να αλλάξουν οι χρεώσεις ανά πάσα στιγμή η δεν καταλαβαίνω καλά;🤨🤨🤨

σου λέει για την ρήτρα (>+0,35€/kw)

για το δικαίωμα αλλαγής τιμών μετά απο ειδοποίηση

και το 10.3 είναι σχετικό μιας και 1/8 καταργείται το πρόγραμμα χωρίς να χρειαστεί ειδοποίηση μιας και είναι νομοθετική ρύθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, trobinhood είπε

Εμένα μόλις με πήρε μία από Elpedison Κ είπε ότι αυτά όλα που θα τρέξουν από 1/8 μπορούμε να τα προλάβουμε με το συνέπεια 50% , χωρίς ρήτρα και με συμβόλαιο για 2 χρόνια με 0,0545€ σε μέρα και νύχτα .

Μου είπε ότι η ρήτρα καταργείται από αύγουστο και δε θα πληρώνει κανείς και πως μπορώ να φύγω χωρίς penalty ανά πάσα στιγμή. Έχω το ΔΕΗ enter με 0.18μέρα και 0.13 νύχτα μέχρι Δεκέμβρη .

Αν σε ξαναπάρει πες της ότι θα καεί στο αιώνιο πυρ της Κολάσεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

  

15 λεπτά πριν, kirileman είπε

Αν σε ξαναπάρει πες της ότι θα καεί στο αιώνιο πυρ της Κολάσεως.

το οποίο για να παραχθεί χρησιμοποιεί ρεύμα  με τιμολόγηση βάσει προγράμματος που πρότεινε 😁

(για να πειστεί)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios

Ίσως θα έπρεπε να αλλάξεις το πρόγραμμα WeYellow στο excel, ενημέρωσαν την σελίδα τους και πλέον είναι 0,45/kWh και με "Διάρκεια προνομιακής τιμής έξι (6) μήνες".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Broli007 είπε

@korakios

Ίσως θα έπρεπε να αλλάξεις το πρόγραμμα WeYellow στο excel, ενημέρωσαν την σελίδα τους και πλέον είναι 0,45/kWh και με "Διάρκεια προνομιακής τιμής έξι (6) μήνες".

ευτυχώς που παρέμεινε το "Διάρκεια προνομιακής τιμής έξι (6) μήνες" 😁
 

@ekrepali τι λέει ?;όλα καλά ?!

 

edit :

Η Ελίν βλέπω έκοψε τα φθηνά σταθερά free των 0,37 και 5% έκπτωση , ούτε μήνα δε συμπλήρωσε το πρόγραμμα , μάλλον θα βγάλει νέες τιμές 😛

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω οτι τα σταθερα διαμορφωνονται πια στο 0,45-0,50. Σε αυτο το επιπεδο για τα οικιακα μου θα το ρισκαρω αφηνοντας κυμαινομενο με επιδοτηση μεχρι να δω πως θα πανε τα πραγματα. Με εχετε φοβισει κιολας οτι θα πανε ολα στραβα κανοντας το myhome online της ΔΕΗ.

Καποια αλλη σκεψη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητέρα μου είναι στη ΔΕΗ κοινωνικό τιμολόγιο με ρήτρα. Ένα παλιό πρόγραμμα που απλά έχει μείνει. 

1) Να της κάνω πρόγραμμα χωρίς ρήτρα στη ΔΕΗ 

2) ή να περιμένω τις νέες τιμες στις 1/8. 

Πείτε τι με συμβουλευετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή παρένθεση, για να μην ξεχνιόμαστε.

Την επιδότηση της ρήτρας (που η τήρηση των προυποθέσεων ώστε να μην ενεργοποιηθεί καθόλου δεν είναι στα χέρια του καταναλωτή) πάλι εμείς την πληρώνουμε έμμεσα. Δεν είναι ευγενική χορηγεία από κανενός άλλου την τσέπη.

Κλείνω την παρένθεση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, G30RGE είπε

Καλησπέρα. Με κάλεσαν από NRG για το πρόγραμμα smart NRG με τιμή 0,0619 €/kWh και χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής για 2 χρόνια. Η παγίδα που είναι?

Για διάβασε λίγο τις πισω σελίδες 5-6..Να δεις.. Δεν ισχύουν αυτά.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sdaoulas είπε

Η μητέρα μου είναι στη ΔΕΗ κοινωνικό τιμολόγιο με ρήτρα. Ένα παλιό πρόγραμμα που απλά έχει μείνει. 

1) Να της κάνω πρόγραμμα χωρίς ρήτρα στη ΔΕΗ 

2) ή να περιμένω τις νέες τιμες στις 1/8. 

Πείτε τι με συμβουλευετε?

το να περιμενεις τις νεες τιμες ειναι μια επιλογη που θα πρεπει να κανουμε ολοι μας λιγο-πολυ

εφοσον μαλιστα εχει κοινωνικο τιμολογιο δεν νομιζω να εχει λογο να βιαστει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη μεχρι τωρα διναμε 0.05 ξερω γω συν 0.35 μειον 0.20 οι επιδοτησεις, φταναμε μια τελικη στα 0.20 πανω κατω και τωρα θα εχουμε 0.45 - 0.50 μειον 0.20 οι επιδοτησεις τελικη στα 0.30 πανω κατω;

 

ΖΗΤΩ Η ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΡΗΤΡΑΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sheik είπε

Δηλαδη μεχρι τωρα διναμε 0.05 ξερω γω συν 0.35 μειον 0.20 οι επιδοτησεις, φταναμε μια τελικη στα 0.20 πανω κατω και τωρα θα εχουμε 0.45 - 0.50 μειον 0.20 οι επιδοτησεις τελικη στα 0.30 πανω κατω;

 

ΖΗΤΩ Η ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΡΗΤΡΑΣ!

Και σκέψου να μην υπήρχε η επιδότηση καθόλου... Κάτι είναι... 

(Αναστολή είπαν) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...