Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Για Ιούλιο συνέφερε το Γ1 + επιδότηση από το σταθερο 0,18;

Ναι , 0,11 βγήκε γιατί το Γ1 παίρνει χοντρική προηγούμενου μήνα , συνέχεια στο θεμα της ΔΕΗ , όχι εδώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά καταναλωνω περίπου 200-300 κιλοβατώρες τον μήνα. Είμαι. ζενίθ, έχω νυχτερινό ρεύμα. Τον Ιανουάριο λήγει το συμβόλαιο και σκέφτομαι να αλλάξω παροχο. Μελέτησα λιγάκι το zero της watt vot. Τι σε χρεώνει αυτό; Αν κατάλαβα καλά μόνο 2 ευρώ στις 100 κιλοβατώρες; κάτι δεν με κάθεται καλά εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

Παιδιά καταναλωνω περίπου 200-300 κιλοβατώρες τον μήνα. Είμαι. ζενίθ, έχω νυχτερινό ρεύμα. Τον Ιανουάριο λήγει το συμβόλαιο και σκέφτομαι να αλλάξω παροχο. Μελέτησα λιγάκι το zero της watt vot. Τι σε χρεώνει αυτό; Αν κατάλαβα καλά μόνο 2 ευρώ στις 100 κιλοβατώρες; κάτι δεν με κάθεται καλά εδώ. 

1. έτσι και αλλιώς στο άγνωστο πρόγραμμα που είχες στη Ζενιθ δε συνέφερε

2. αλλά καταργούνται όλα απο 1/8/22 , δηλαδή και το άγνωστο δικό σου, θα βγούνε τιμές σε λίγο καιρό , όταν βγούνε κατέβασε το excel της προτεινόμενης ανάρτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

Μελέτησα λιγάκι το zero της watt vot. Τι σε χρεώνει αυτό; Αν κατάλαβα καλά μόνο 2 ευρώ στις 100 κιλοβατώρες; κάτι δεν με κάθεται καλά εδώ. 

2+37*=39 ευρώ/100KWh

*όσο αγοράζουν κάθε μήνα.

Είναι απλό:

  • πληρώνεις για το κόστος της ενέργειας που καταναλώνεις βάσει της χονδρεμπορικής τιμής ρεύματος , ποσό ίδιο ακριβώς με αυτό που έχει καταβάλει η WATT+VOLT για να σου προμηθεύσει την απαιτούμενη ηλεκτρική ενέργεια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

1. έτσι και αλλιώς στο άγνωστο πρόγραμμα που είχες στη Ζενιθ δε συνέφερε

2. αλλά καταργούνται όλα απο 1/8/22 , δηλαδή και το άγνωστο δικό σου, θα βγούνε τιμές σε λίγο καιρό , όταν βγούνε κατέβασε το excel της προτεινόμενης ανάρτησης

Καλημέρα,

Αναφορικά με το σημείο 2, αν κάνω σταθερό συμβόλαιο 20/7 δεν θα έχει ισχύ μετά από την 1/8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atsinoni είπε

Καλημέρα,

Αναφορικά με το σημείο 2, αν κάνω σταθερό συμβόλαιο 20/7 δεν θα έχει ισχύ μετά από την 1/8?

τα σταθερά δεν επηρεάζονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες μέρες πριν έγραφα πως την πατήσαμε με την ρήτρα αναπροσαρμογής και θα και θα αρχίσουν οι προσφορές πάλι.

Πριν λίγο έσκασε μια με την Elpedison. Επειδή δεν έχει δουλειά ε λέω ας κάτσω να την ακούσω λίγο. Η κυρία άρχισε να μου λέει για το ELPEDISON ΜAX for business όλο το πρόγραμμα, το ανέλυσε, μου έλεγε πως θα απορροφήσουν αυτοί τις αλλαγές πως δεν θα μεταβληθεί το 0.18 λεπτά που μου βγαίνει τώρα με την ρήτρα κτλπ. Είναι ευκαιρία λέει τώρα αντί για 0,12 να το πάρω με 0,075 ευρώ. με κλειστό συμβόλαιο για 2 χρόνια.

Μπορώ να φύγω όποτε θέλω χωρίς να πληρώσω ρήτρα αποχώρησης. Βέβαια της είπα παθών από volton δεν υπογράφω κλειστό συμβόλαιο και με διαβεβαίωσε γι'αυτό.

Τώρα θα πει ο κοράκιος μην πιστεύεις σεκιουριτά τηλέφωνα κτλπ και το κάνω, ζήτησα την ηχογραφημένη μας συνομιλία (σιγά μην ηχογραφούσαν) και γραπτώς όλα αυτά που λέει, με παρέπεμψε κατευθείαν στην σελίδα της Elpedison. Της εξήγησα πως είμαι κακοπληρωτής (ναι είμαι όντως) και δεν την πειράζει αυτό

Επειδή δεν βρήκα το πρόγραμμα αυτό στο excel τι λες κοράκιος έχεις ερωτήματα να της κάνω? Όχι πως θα υπογράψω όπως λέει η παροιμία "Όποιος καεί από το χυλό (Volton) φυσάει το γιαούρτι" απλά επειδή θα με καλέσει ξανά αυτή πιστεύω να την τρολάρω λίγο ρε παιδί μου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, BlackBoldog είπε

Επειδή δεν βρήκα το πρόγραμμα αυτό στο excel τι λες κοράκιος έχεις ερωτήματα να της κάνω?

δεν υπάρχει στο excel με τα επαγγελματικά  γιατί είναι κυμαινόμενο

στο φύλλο αυτό πρέεπι να συμπληρώσεις εσύ τον τύπο υπολογισμού ρήτρας όμως είναι διαφορετικός απο αυτό που ορίζει η ΡΑΕ .Αλλά

1. είναι η ακριβότερη εταιρία με διαφορά λόγω τρόπο υπολογισμού ρήτρας

2. θα καταργηθεί όπως όλα τα κυμαινόμενα απο 1/8

20 λεπτά πριν, BlackBoldog είπε

μου έλεγε πως θα απορροφήσουν αυτοί τις αλλαγές πως δεν θα μεταβληθεί το 0.18 λεπτά που μου βγαίνει τώρα με την ρήτρα

αυτό προϋποθέτει οτι θα σε καλύπτουν οι επιδοτήσεις για να βγαίνει τόσο , περίμενε τα νέα τιμολόγια που θα δείχνουν την πραγματική τιμή (0,40-0,50)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

περίμενε τα νέα τιμολόγια που θα δείχνουν την πραγματική τιμή (0,40-0,50)

Ακόμα και με 0,20 κρατική επιδότηση είμαστε για θάνατο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μόλις με πήρε μία από Elpedison Κ είπε ότι αυτά όλα που θα τρέξουν από 1/8 μπορούμε να τα προλάβουμε με το συνέπεια 50% , χωρίς ρήτρα και με συμβόλαιο για 2 χρόνια με 0,0545€ σε μέρα και νύχτα .

Μου είπε ότι η ρήτρα καταργείται από αύγουστο και δε θα πληρώνει κανείς και πως μπορώ να φύγω χωρίς penalty ανά πάσα στιγμή. Έχω το ΔΕΗ enter με 0.18μέρα και 0.13 νύχτα μέχρι Δεκέμβρη .

Λογικά λέει ότι νά ναι και δεν πρέπει να κουνήσω ρούπι ... Σωστά ? 

Θυμίζω ότι πληρώνω ήδη 200άρια στη ΔεΗ με καταναλώσεις 600μέρα 150 νύχτα μέσο ορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

  

24 λεπτά πριν, trobinhood είπε

Εμένα μόλις με πήρε μία από Elpedison Κ είπε ότι αυτά όλα που θα τρέξουν από 1/8 μπορούμε να τα προλάβουμε με το συνέπεια 50% , χωρίς ρήτρα και με συμβόλαιο για 2 χρόνια με 0,0545€ σε μέρα και νύχτα .

αν έχεις χρόνο ζήτα το γραπτώς και όταν (φυσικά) αρνηθούν κάνε μια καταγγελία εκεί με το ονοματεπώνυμο του πωλητή ,τηλέφωνο ,ημερομηνία&ώρα

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό έκανα και μου έστειλαν ένα συμβόλαιο που φυσικά δε λέει αυτά και περιμένουν να πάω κιόλας . Να το ανεβάσω να το δεις ?

 

Δε λέει ονόματα !!

Επεξ/σία από trobinhood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

  είμαστε oftopic , το βάζω σε spoiler

3 λεπτά πριν, trobinhood είπε

Να το ανεβάσω να το δεις ?

δε χρειάζεται , τα ξέρω τα προγράμματα

4 λεπτά πριν, trobinhood είπε

Δε λέει ονόματα !!

αρνείται να δώσει όνομα ? συνήθως ξεκινάνε το παραμύθι με ονοματεπώνυμο , αν δεν το αναφέρει απλά γράφεις γενικά "πωλητής της εταιρίας" την τάδε ώρα/ημερομηνία απο το τάδε τηλ μου είπε αυτό και αυτό όμως το συμβόλαιο που μου στείλανε λέει αυτό και αυτό , παρακαλώ να γίνει έλεγχος του τηλεφωνικού κέντρου του τμήματος προωθήσεων για τυχών παραπλανητικές τακτικές

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

  είμαστε oftopic , το βάζω σε spoiler

δε χρειάζεται , τα ξέρω τα προγράμματα

αρνείται να δώσει όνομα ? συνήθως ξεκινάνε το παραμύθι με ονοματεπώνυμο , αν δεν το αναφέρει απλά γράφεις γενικά "πωλητής της εταιρίας" την τάδε ώρα/ημερομηνία απο το τάδε τηλ μου είπε αυτό και αυτό όμως το συμβόλαιο που μου στείλανε λέει αυτό και αυτό , παρακαλώ να γίνει έλεγχος του τηλεφωνικού κέντρου του τμήματος προωθήσεων για τυχών παραπλανητικές τακτικές

Μου στείλανε λοιπόν το συμβόλαιο για ρεύμα στο φυσικό αέριο Ελλάδος..Στα ψιλά γράμματα αναφερει τα εξής ...Λέει ότι μπορούν να αλλάξουν οι χρεώσεις ανά πάσα στιγμή η δεν καταλαβαίνω καλά;🤨🤨🤨

 

Screenshot_2022-07-12-16-42-41-997_com.adobe.reader.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...