Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σας μετά απο πολύ καιρό μου απαντήσανε απο την ΡΑΕ  και μου στείλανε αυτό το κείμενο εγώ δεν τους πολυκαταλαβαίνω θα ήθελα την γνώμη σας ευχαριστώ.

κατόπιν του αιτήματος που υποβάλλατε μέσω της ΡΑΕ, θέτουμε υπόψιν σας τα εξής:

Η εταιρεία ανέλαβε την εκπροσώπηση της συγκεκριμένης παροχής, έπειτα από αίτηση σύναψης σύμβασης που υπεβλήθη στο πρόγραμμα EFA Home Fix.

Ακολούθως, κατόπιν ενημέρωσης που λήφθηκε από τον αρμόδιο διαχειριστή ΔΕΔΔΗΕ, η εν λόγω παροχή εντάχθηκε στην κατηγορία KOT. Δεδομένου αυτής της ενημέρωσης, πραγματοποιήθηκε ένταξη στο πρόγραμμα EFA KOT που διατηρεί η εταιρεία, προκειμένου να παρέχονται οι προνομιακές χρεώσεις και ταυτόχρονα να εξασφαλίζεται η έκπτωση που δίνεται από το Κράτος.

Διευκρινίζεται ότι σύμφωνα με το υφιστάμενο νομικό και ρυθμιστικό πλαίσιο, για κάθε περίπτωση ένταξης, μετάβασης σε άλλη κατηγορία ή αλλαγής προμηθευτή δικαιούχου Κ.Ο.Τ. η Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε. Α.Ε. ενημερώνει το αργότερο εντός δύο (2) εργάσιμων ημερών τον προμηθευτή που εκπροσωπεί τον δικαιούχο για την ημερομηνία της ένταξης, το ύψος της έκπτωσης, τα μέγιστα όρια τετραμηνιαίας κατανάλωσης που δικαιούται αυτός και για το εάν στη σύνθεση του νοικοκυριού περιλαμβάνεται άτομο που έχει ανάγκη μηχανικής υποστήριξης. Σχετική

ενημέρωση αποστέλλεται το αργότερο εντός δύο (2) εργάσιμων ημερών στον προμηθευτή και σε περίπτωση απένταξης δικαιούχου.

Εντούτοις, στους Γενικούς Όρους Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας και πιο συγκεκριμένα στο κεφάλαιο 17 παρέχονται οι Ειδικοί Όροι ευάλωτων καταναλωτών οριζόμενων από την εκάστοτε νομοθεσία. Περαιτέρω, στους όρους αναγράφεται η ύπαρξη της ρήτρας ΟΤΣ (Τμήμα 6 των Γενικών Όρων Οικιακών Πελατών). Το αν η ρήτρα θα εφαρμοστεί, αφ’ ης στιγμής βέβαια συντρέχουν οι προϋποθέσεις εφαρμογής της, εναπόκειται νομίμως στη διακριτική ευχέρεια της εταιρείας. Τονίζεται, ότι η εταιρεία μέχρι στιγμής έχει χρησιμοποιήσει τη διακριτική της ευχέρεια εις όφελος των πελατών, όπως αναφέρεται αναλυτικά κατωτέρω. Τέλος, αποσαφηνίζουμε ότι δεν υπάρχει εφαρμογή της ρήτρας, εφόσον δεν συντρέχουν οι προϋποθέσεις που αναφέρονται στους Γενικούς Όρους  Πελατών της εταιρείας, με τους οποίους έχει συμφωνήσει ο εκάστοτε πελάτης.

•             Ως προς την πρόβλεψη της ρήτρας ΟΤΣ στη σύμβαση:

Όταν το κόστος της ηλεκτρικής ενέργειας που αγοράζουν όλοι οι προμηθευτές μεταβάλλεται πάνω ή κάτω από ένα όριο, τότε οι τελευταίοι έχουν δικαίωμα να εφαρμόσουν τη ρήτρα ΟΤΣ, χρεώνοντας ή πιστώνοντας τη διαφορά. Σημειωτέων ότι η συνολική και καθαρή χρέωση της ρήτρας προσαρμογής προβάλει στον εκάστοτε εκκαθαριστικό.

Συνεπώς, η εταιρεία δεν ακολουθεί αθέμιτη πρακτική ούτε ως προς την ενημέρωση των πελατών της [άρθρο 6 της σύμβασης προμήθειας] ούτε ως προς την εφαρμογή της εν λόγω ρήτρας.

Εν συνεχεία, κατά την κλήση που έλαβε χώρα για την αίτηση σύναψης σύμβασης με τον σύζυγο κ. -----------και τον πωλητή κ. ----------, δίνεται ενδελεχής η πληροφορία σχετικά με τις χρεώσεις του προγράμματος EFA KOT.

Ως εκ των άνω και δεδομένου ότι η πληροφορία για ένταξη στην κατηγορία ΚΟΤ παρέχεται άμεσα από τον αρμόδιο διαχειριστή ΔΕΔΔΗΕ, η τιμολογήσεις υλοποιήθηκαν με το καθεστώς της κατηγορίας ΚΟΤ.

Ωστόσο, να τονιστεί σε αυτό το σημείο ότι οι τιμολογήσεις με τα δεδομένα κατηγορίας ΚΟΤ έπονται από τον Δεκέμβριο του 2021 για την συγκεκριμένη παροχή. Όλο αυτό το χρονικό διάστημα, δινόταν η ευχέρεια απένταξης από την εν θέματι κατηγορία και τιμολόγησης με τα αρχικά δεδομένα του προγράμματος EFA Home Fix.

Σε περίπτωση που δεν επιθυμείτε να τιμολογείστε με το πρόγραμμα EFA KOT, θα πρέπει να επισκεφθείτε την ηλεκτρονική διεύθυνση www.idika.gr και να ζητήσετε άμεσα την απένταξή από το Κοινωνικό τιμολόγιο, προκειμένου να ληφθεί επίσημη ενημέρωση από τον αρμόδιο διαχειριστή ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. και να προβούμε στις σχετικές ενέργειες τιμολόγησης, σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του συναφθέντος προγράμματος (Fix Power Home). Σε διαφορετική περίπτωση θα συνεχίσει η τιμολόγηση με το υφιστάμενο κυμαινόμενο πρόγραμμα EFA KOT, στο οποίο εφαρμόζονται οι όροι αναπροσαρμογής των χρεώσεων. Επιπλέον σε περίπτωση καταγγελίας της σύμβασης, εντός 30 ημερών από την ημερομηνία συγγραφής της παρούσας απάντησης, δεν θα χρεωθείτε με ρήτρα πρόωρης αποχώρησης.

Κλείνοντας, η εταιρεία τηρεί απαρέγκλιτα τη σχετική νομοθεσία περί προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας, καταβάλλοντας κάθε δυνατή προσπάθεια για την αντιμετώπιση των όποιων θεμάτων παρουσιάζονται.

Παραμένουμε στην διάθεση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

40 λεπτά πριν, takoulou είπε

Χαχαχα😂😂😂.. Πολύ ωραία σου το είπε.. Για ψαξου καλά; Δεν ξέρω γιατί θέλεις να φυγεις.. Δεν έχεις ακουσει για αλλαγές στο θέμα της ενέργειας που θα έρθουν στις επόμενες ημέρες.. Για διάβασε και τις πισω 7-10 σελίδες.. Και εδώ υπάρχει ένα excel.. Που σου λέει για τιμές και αλλά.. 

Αυτό μου είπε και εκείνος να ψάξω τα ψιλά γράμματα σε κάθε συμβόλαιο γτ παίζουν με τις λέξεις και την πατάς.Οι αλλαγές που έρχονται εννοείς στη ρήτρα αναπροσαρμογής;

47 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Από απάτες μέσω τηλεφώνου εννοείς; Εγώ μέχρι τώρα όχι.

Απάτη δεν μου φάνηκε απλά δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. Η αλήθεια είναι ότι ήταν πολύ κατατοπιστικό σου μέχρι και πότε μπορώ να κάνω καταγγελία τη ΔΕΔΔΗΕ μου είπε στη ραε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Domine1990 είπε

Αυτό μου είπε και εκείνος να ψάξω τα ψιλά γράμματα σε κάθε συμβόλαιο γτ παίζουν με τις λέξεις και την πατάς.Οι αλλαγές που έρχονται εννοείς στη ρήτρα αναπροσαρμογής;

Απάτη δεν μου φάνηκε απλά δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. Η αλήθεια είναι ότι ήταν πολύ κατατοπιστικό σου μέχρι και πότε μπορώ να κάνω καταγγελία τη ΔΕΔΔΗΕ μου είπε στη ραε

Το κράτος προφανώς δεν πληρώνει κανέναν κύριο για να πουλάει τα προγράμματα οποιασδήποτε εταιρίας, αυτό το κάνουν οι εταιρίες. Ο κύριος ήταν προφανώς συνεργάτης της αέριο και απλά έθαψε τους υπόλοιπους υπό την φτερούγα του κρατικού λειτουργού και καλά. Το γεγονός πως σου είπε πως μπορείς να καταγγείλεις τον ΔΕΔΔΗΕ στην ΡΑΕ πάλι...μάλλον σε έπεισε πως αυτός φταίει για την ακρίβεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Το κράτος προφανώς δεν πληρώνει κανέναν κύριο για να πουλάει τα προγράμματα οποιασδήποτε εταιρίας, αυτό το κάνουν οι εταιρίες. Ο κύριος ήταν προφανώς συνεργάτης της αέριο και απλά έθαψε τους υπόλοιπους υπό την φτερούγα του κρατικού λειτουργού και καλά. Το γεγονός πως σου είπε πως μπορείς να καταγγείλεις τον ΔΕΔΔΗΕ στην ΡΑΕ πάλι...μάλλον σε έπεισε πως αυτός φταίει για την ακρίβεια. 

Μα πραγματικά η απάντηση του από πού καλει και πώς με βοηθάει εμένα ,από πού πληρώνεται δλδ .σίγουρα δεν ήτανε κατατοπιστική τουλάχιστον στα μάτια μου.Οσο αναφορά το πρόγραμμα ακούστηκε καλό,δεδομένου ότι έχω και φίλους σε αυτή την εταιρεία και είδα λογαριασμούς τους ..Πολύ μπέρδεμα κι γενικά με πιάνει φόβος να φύγω από τη δεη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Domine1990 είπε

Καλησπέρα,ήθελα να μάθω κάποια πράγματα καθώς είμαι τελείως άσχετη...Φεύγω από τη ΔΕΗ και ψάχνω πάροχο ..Δεν ξέρω κατά ποιον τρόπο( τώρα που το σκέφτομαι θα έκανα κάποια αίτηση σε κάποιο site) αλλά με πήρε τηλέφωνο ένας σύμβουλος ρεύματος🙄πρώτη φορά το ακούω ...Του λέω εσείς από που πληρώνεστε κ μου λέει μας έχει διορίσει το κράτος 🤔🤔🤔🤔 να βοηθάμε το κόσμο να επιλέγει πάροχοι..Μαλισταα,τεσπα προχωράω..Και μου είπε πως στη συγκεκριμένη φάση αυτό που με συμφέρει είναι το φυσικό αέριο Ελλάδος...Έχει κάνεις εμπειρία από αυτό;

Αφού δεν είπε ότι είναι ο σρεκας πάλι καλά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, geodimis είπε

Το 60 ημερολογιακές από την έγγραφη ενημέρωση τροποποίησης αναφέρεται και πάνω στο λογαριασμό αλλά και στους Γενικούς Όρους. Που πατάω για να ζητήσω το δικαίωμα  αποχώρησης αζημίως να ισχύσει απο τις 22/9;

βάσει νομοθεσίας δικαιούσαι 6 μήνες σταθερή τιμές και όρους , με αυτό που κάνουν έμμεσα σε αναγκάζουν να το στερηθείς , το ίδιο έγινε στο παρελθόν και χωρίς αντίρρηση είτε μέσω email είτε μέσω myrae συμφώνησαν

edit δες πάνω κάτω τι να γράψεις

1 ώρα πριν, baiosgr είπε

Γεία σας μετά απο πολύ καιρό μου απαντήσανε απο την ΡΑΕ  και μου στείλανε αυτό το κείμενο εγώ δεν τους πολυκαταλαβαίνω θα ήθελα την γνώμη σας ευχαριστώ.

είχες γραπτώς πιο μπροστά οτι το efa power home ισχύει και για ΚΟΤ ? κάποιοι το είχαν ρωτήσει , δε θυμάμαι την περίπτωσή σου

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, baiosgr είπε

Γεία σας μετά απο πολύ καιρό μου απαντήσανε απο την ΡΑΕ  και μου στείλανε αυτό το κείμενο εγώ δεν τους πολυκαταλαβαίνω θα ήθελα την γνώμη σας ευχαριστώ.

Aπό τον πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας σου απάντησαν, όχι από τη ΡΑΕ... αυτή αγνοείται εδώ και πολλούς μήνες, σε σημείο που η λειτουργία του myrae κρίνεται επιεικώς ανεπαρκής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Aπό τον πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας σου απάντησαν, όχι από τη ΡΑΕ... αυτή αγνοείται εδώ και πολλούς μήνες, σε σημείο που η λειτουργία του myrae κρίνεται επιεικώς ανεπαρκής.

Οπότε πατάω απόρριψη και στέλνω νέο σχόλιο με επιστροφή όλης της ρήτρας προσαρμογής;

1 ώρα πριν, korakios είπε

βάσει νομοθεσίας δικαιούσαι 6 μήνες σταθερή τιμές και όρους , με αυτό που κάνουν έμμεσα σε αναγκάζουν να το στερηθείς , το ίδιο έγινε στο παρελθόν και χωρίς αντίρρηση είτε μέσω email είτε μέσω myrae συμφώνησαν

edit δες πάνω κάτω τι να γράψεις

είχες γραπτώς πιο μπροστά οτι το efa power home ισχύει και για ΚΟΤ ? κάποιοι το είχαν ρωτήσει , δε θυμάμαι την περίπτωσή σου

Όχι αλλά ούτε και στο συμβόλαιό μου ανέφερε ότι με ΚΟΤ είχαν το δικαίωμα αλαγή συμβολαίου μου απο Fix σε κυμαινόμενο χωρίς ειδοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

  

24 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Όχι αλλά ούτε και στο συμβόλαιό μου ανέφερε ότι με ΚΟΤ είχαν το δικαίωμα αλαγή συμβολαίου μου απο Fix σε κυμαινόμενο χωρίς ειδοποίηση.

αν έγραψες αυτά αρχικά

  

Στις 22/5/2022 στις 12:34 ΜΜ, ekrepali είπε

Δεν με ενημερώσατε ποτέ ότι το πρόγραμμα που είχα υπογράψει (Fix Power Ηοme) δε συνδιάζεται με ΚΟΤ και κάνατε αυθείρετη μετάβαση στο πρόγραμμα Power KOT το οποίο έχει ρήτρα αναπροσαρμογής. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα (Power KOT) και οι όροι του δεν υπήρχε πουθενά αναρτημένοι στην ιστοσελίδα σας. Γενικώς δεν υπήρχε πουθενά ενημέρωση στην ιστοσελίδα σας ότι όποιος καταναλωτής ενεργοποιεί το ΚΟΤ, θα πηγαίνει αυτομάτως στο συγκεκριμένο τιμολόγιο.

Ζητώ:

α) Για το αρχικό 6μηνο της σύμβασης μου (όπως ορίζει ο ΚΠΗΕ) να τιμολογηθώ με τις τιμές του προγράμματος που είχα υπογράψει (Fix Power Home). Eπιπλέον για τους μήνες Σεπτέμβριος ως Δεκέμβριος του 2021 να πιστώσετε κρατική επιδότηση 0.02Ε/Κwh που ίσχυε για τα σταθερά τιμολόγια.

β) Για το υπόλοιπο της σύμβασης να τιμολογηθώ με το Power KOT, και να πιστώσετε τις αντίστοιχές κρατικές επιδοτήσεις για κυμαινόμενα ΚΟΤ.

τότε απαντάς

για

Αναφορά σε κείμενο

Δεδομένου αυτής της ενημέρωσης, πραγματοποιήθηκε ένταξη στο πρόγραμμα EFA KOT που διατηρεί η εταιρεία,

, ούτε καν στο site σας υπήρχε αυτό το πρόγραμμα  και κυριότερα δεν  υπήρχε ούτε στους όρους του προγράμματος που υπέγραψα ωστε να γνωρίζω οτι δε συνδυάζεται με το πρόγραμμα που υπέγραψα

για

Αναφορά σε κείμενο

Περαιτέρω, στους όρους αναγράφεται η ύπαρξη της ρήτρας ΟΤΣ (Τμήμα 6 των Γενικών Όρων Οικιακών Πελατών). Το αν η ρήτρα θα εφαρμοστεί, αφ’ ης στιγμής βέβαια συντρέχουν οι προϋποθέσεις εφαρμογής της, εναπόκειται νομίμως στη διακριτική ευχέρεια της εταιρείας.

οι ειδικοί όροι του προγράμματος που υπέγραψα αναφέρουν ξεκάθαρα τη μη εφαρμογή ρήτρας , δεν αναφέρεται πουθενά η περίπτωση ΚΟΤ και εφαρμογή ρήτρας

 

Παρακαλώ τη ΡΑΕ που παρακολουθεί το θέμα να επέμβει στα πλαίσια αρμοδιότητας που ορίζει η πλατφόρμα myrae και να ικανοποιηθούν τα αρχικά αιτήματα

 

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, akaloith είπε

(1,26*B1+11,5-50)/1000 = (1,26*222,55+11,5-50)/1000 = 0,24 ???????
παλι δε μου φαινεται σωστο!

τόσο είναι η προσαύξηση σε €/kw ,τώρα είναι πολύ παραπάνω

για να βρεις τη ρήτρα σε € που θα χρεωθείς πολλαπλασιάζεις επι κιλοβατώρες που έκαψες εκείνη την περίοδο

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akaloith είπε

και ποσο παει η επιδοτηση του κρατους;;;;; καθε μηνα παει;;;

Ναι , πήγαινε ανα μήνα 

δες στο excel στο 4ο φύλλο που έχει μέχρι τον Ιούνιο 

Ιούλιο είναι 0,20€/kw για όλους 

Απο 1/8 άγνωστο τι θα κάνουν με τα νέα τιμολόγια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, korakios said:

Ναι , πήγαινε ανα μήνα 

δες στο excel στο 4ο φύλλο που έχει μέχρι τον Ιούνιο 

Ιούλιο είναι 0,20€/kw για όλους 

Απο 1/8 άγνωστο τι θα κάνουν με τα νέα τιμολόγια 

Για Ιούλιο συνέφερε το Γ1 + επιδότηση από το σταθερο 0,18;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...