Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, geodimis είπε

1)εφόσον ενεργοποιήθηκα 22/3 δεν θα έπρεπε να αλλάζει 22/9 η χρέωση;

δες την αρχική ημερομηνία περιόδου κατανάλωσης του πρώτου λογαριασμού που έλαβες

12 λεπτά πριν, geodimis είπε

2) αν καταγγείλω τη σύμβαση σε ποιο πρόγραμμα μεταβαίνω; Μπορώ να αλλάξω προμηθευτή;

δεν κάνεις καταγγελία σύμβασης γιατί αν αργήσει ο νέος πάροχος να σε εκπροσωπήσει θα σου κόψουν το ρεύμα

σε κανένα δεν πας μιας και δεν παίζει τίποτα

Ζητάς απο την εταιρία να τηρήσει το 6μηνο και η διάρκεια αζημίως αποχώρησης να ισχύσει 1 μήνα μετά το 6μηνο

γραπτώς φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

δες την αρχική ημερομηνία περιόδου κατανάλωσης του πρώτου λογαριασμού που έλαβες

δεν κάνεις καταγγελία σύμβασης γιατί αν αργήσει ο νέος πάροχος να σε εκπροσωπήσει θα σου κόψουν το ρεύμα

σε κανένα δεν πας μιας και δεν παίζει τίποτα

Ζητάς απο την εταιρία να τηρήσει το 6μηνο και η διάρκεια αζημίως αποχώρησης να ισχύσει 1 μήνα μετά το 6μηνο

γραπτώς φυσικά

22/3 ξεκινάει η περίοδος του πρώτου λογαριασμού. 

Οταν λες δεν παίζει τίποτα εννοείς ότι περιμένουμε τις ανακοινώσεις τιμολογίων από τους παρόχους στις 25/7;

@HERTHAN την ίδια περίοδο δεν είχες πάει κι εσύ στο power business 1; Σου ήρθε ειδοποίηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, geodimis είπε

Οταν λες δεν παίζει τίποτα εννοείς ότι περιμένουμε τις ανακοινώσεις τιμολογίων από τους παρόχους στις 25/7;

τα τιμολόγια θα είναι >0,40 , εννοώ δε θα παίζει τίποτα της προκοπής , κράτα όσο μπορείς το 6μηνο

24 λεπτά πριν, geodimis είπε

22/3 ξεκινάει η περίοδος του πρώτου λογαριασμού. 

άρα μέχρι ~22/9 πρέπει να στο κρατήσουν και ζητάς απο τότε να ισχύσει το δικαίωμα αποχώρησης αζημίως ,αλλιώς έμμεσα αναγκάζεσαι να στερηθείς το δικαίωμα της 6μηνης διατήρησης τιμών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, geodimis είπε

 

@HERTHAN την ίδια περίοδο δεν είχες πάει κι εσύ στο power business 1; Σου ήρθε ειδοποίηση;

Εγω ειμαι Γ22 οποτε ειχα στο 2.

Μου ηρθε ειδοποιηση κανονικα το ειχα αναφερει κιολας.

Εγω 04/03 ειχα κανει τα συμβολαια μιας κι εκανα για 2 παροχες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, LuNaTiC είπε

δεν έχω πλέον ρεύμα απο το φυσικοαέριοελλάδος εαν αυτό παίζει κάποιο ρόλο... Ενοοώ πέρα απο αυτά μπορεί να πάει κάτι δικαστικός? να έχω ποινή για περισσότερα χρήματα ή κάτι άλλο? η διακοπή ρεύματος σε ποιά περίπτωση μπορεί να παίξει εννοοώ υπάρχει κάτι σαν ιεραρχία στις "επιπτώσεις¨ ?

Αν εννοείς ότι αναρωτιέσαι τί ακριβώς γίνεται όταν έχεις φύγει από κάποιον (οποιονδήποτε) πάροχο κι έχεις αφήσει χρέος, στάνταρ απάντηση δεν υπάρχει. Ούτε σχετικά με την σειρά προτεραιότητας των κινήσεων που ίσως κάνει "εναντίον σου", ούτε με το ποιες ακριβώς θα κάνει, ούτε με το πόσο ακριβώς θα σου κοστίσουν. ΟΜΩΣ μπορεί να εξαρτηθούν ολ' αυτά από το ποσό που χρωστάς : αν πχ είναι τόσο μεγάλο ώστε να βάλουν δικηγόρο/να πάει δικαστικώς, τότε κατά πάσα πιθανότητα θα το κάνουν (χοντρικά πες "για πάνω από 500άρικο" χρέους). Το οποίο σημαίνει ότι εάν η απόφαση βγει εναντίον σου (το μόνο σίγουρο αν δεν βάλεις κι εσύ δικηγόρο για να το αντικρούσεις, ΕΑΝ έχεις πατήματα για να τους αντικρούσεις), στο τέλος θα βγει απόφαση να πληρώσεις και το χρέος και τα δικαστικά έξοδα (σύνολο τα διπλάσια, ΠΕΣ, του χρέους). Κι αν έχεις κάτι "στο όνομά σου" (σπίτι, αυτοκίνητο, καταθέσεις), κινδυνεύεις να το χάσεις (και στην περίπτωση ειδικά του σπιτιού, δεν συμφέρει καθόλου, γιατί θα πλειστηριαστεί απλώς για το ποσό που θα χρωστάς).

Επίσης, όσον αφορά τις επιπτώσεις, η μία δεν αποκλείει την άλλη : δηλαδή και το ρεύμα να σου κόψουν σε πρώτη φάση, και να σε πάνε καπάκι δικαστικά. Υπάρχει και η θεωρητική περίπτωση να μην κάνουν τίποτε από όλα αυτά (πριν χρόνια, για κα'να 500άρι πιθανώς αυτό όντως θα γινόταν : τίποτα), αλλά έτσι όπως έχουν τα πράγματα, ειδικά οι "εναλλακτικοί" βάζουν άμεσα το μαχαίρι στο λαιμό (διακοπή, ακόμη κι αν είσαι πλέον αλλού - μην πω ότι ειδικά τότε είναι που το κάνουν στην ψύχρα, αφού δεν είσαι καν πλέον πελάτης τους και δεν έχουν να φοβηθούν μη σε χάσουν), και στην συνέχεια, ανάλογα πώς θα τους καπνίσει να το πάνε, μπορεί να παίξει και το δικαστικό.

Για τους παραπάνω λόγους, εάν έχεις κάτι στο όνομά σου, καλύτερα να μην το διακινδυνεύεις και να κάνεις ό,τι μπορείς για να τους ξοφλήσεις και να γλυτώσεις "τα χειρότερα". Εάν πάλι ΔΕΝ έχεις κάτι στο όνομά σου (ούτε και καταθέσεις πάνω από το "ακατάσχετο" που είναι ένα ενάμισυ χιλιάρικο νομίζω για κάθε φυσικό πρόσωπο ακόμη και τραπεζικού λογαριασμού με άνω του ενός δικαιούχους), μπορείς να τους γράψεις κανονικά (αν μάλιστα πάρει άλλος το ρεύμα στο όνομά του, ούτε την ηλεκτροδότηση θα μπορέσουν να σας κόψουν). Αλλά γενικά, το καλύτερο είναι, έστω και σε δόσεις, να ξοφλήσεις για να μην τυχόν το βρεις "μπροστά σου" κάποια στιγμή στο μέλλον (αν πχ σου έρθει κάτι στο όνομά σου, αυτοί θα το μάθουν και θα προχωρήσουν σχετικά). Ιδανικά παίρνει άλλος το ρεύμα στο όνομά του και εσύ αποπληρώνεις πλέον "με την άνεσή σου" το χρέος, σε βάθος χρόνου μεγαλύτερο από αυτό που θα σου έδινε ένας διακανονισμός.

Ελπίζω να κάλυψα τις απορίες σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, korakios είπε

1,26*(MCP/1000)+11,5-50 και βλέπεις την προσαύξηση
 

1,26*(222,55/1000)+11,5-50 = -38,2196 ????????

average price 222,55

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2022 στις 12:45 ΠΜ, korakios είπε

κανένα πρόβλημα για τους προμηθευτές , τα σταθερά έχουν 6μηνη διάρκεια πρόβλεψης , τα νέα τιμολόγια μηνιαία είναι ,πιο εύκολο άρα δικαιολογίες


Δεν ισχύει αυτό korakios...σε μία εν γένει σταθερή αγορά μπορείς να κοστολογήσεις ένα σταθερό τιμολόγιο βάζοντας ένα σοβαρό premium επάνω στην τιμή του κυμαινόμενου και να το διατηρήσεις σταθερό (όπως λχ τα σταθερά των ιδιωτών επί ΝΟΜΕ ή τα σταθερά της ΔΕΗ). Να προβλέψεις ΣΗΜΕΡΑ με ασφάλεια την τιμή του μεθεπόμενου μήνα δεν γίνεται με τίποτα. Με τέτοιο volatility στην αγορά φυσικού αερίου (την μία ημέρα 80€/mWh, την επόμενη 160€/mWh), με τις προθεσμιακές αγορές ρεύματος σε μηδενικό liquidity και με ένα γεωπολιτικό περιβάλλον σκατ@ δεν μπορείς ούτε την επόμενη ημέρα να προβλέψεις. Εάν λοιπόν ο προμηθευτής προβλέπει την αγορά στο 500 με τα στοιχεία που έχει σήμερα, θα υπολογίσει και ένα σοβαρό ποσοστό λάθους που θα επιβαρύνει επιπλέον την τιμή του καταναλωτή. Η δε χασούρα εάν προκύψει θα μεταφέρεται στον μεθεπόμενο μήνα. Θα δείτε που όλοι θα αναπολούν την ρήτρα σε λίγο...

16 ώρες πριν, takoulou είπε

Παραπάνω χρήματα δεν θα σου ζητήσουν.. Απλά θα σε περνουν τηλέφωνο για να πας να πληρωσεις... Και κάποια στιγμή που εσυ δεν θα το κάνεις θα έχουν στείλει εντολή αποκοπής στον Δεδδηε.. Και αν γίνει θα πληρωσεις την επαναφορά του ρεύματος και το χρέος στον παροχο που είχες αφήσει.. 

Προς το παρόν, δεν είναι ενεργή η απενεργοποίηση μετρητή φορτίου από προηγούμενο πάροχο. Κατά τα άλλα καλό είναι να πληρώσει...σε κάποια φάση θα ενεργοποιηθούν τα debt flags και δεν θα τον παίρνει κανένας πάροχος...

11 ώρες πριν, geodimis είπε

Μου ήρθε ειδοποίηση στον 3ο έναντι της EFA Fix Power Business 1 ότι προβαίνουμε σε αλλαγή χρέωσης προμήθειας του τιμολογίου σας, από 01.09.2022, λόγω της απρόβλεπτης αύξησης του κόστους ηλεκτρικής ενέργειας στη χονδρεμπορική αγορά ενέργειας. Ειδικότερα, η ημερήσια χρέωση ΗΕ Fix Power Business 1 θα μεταβληθεί σε 0,3911€/KWh, και το πάγιο σε 19,90€/μήνα. Παρέχεται η δυνατότητα δωρεάν μετάβασης σε οποιοδήποτε εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα, καθώς και αζήμιας καταγγελίας της σύμβασης προμήθειας ΗΕ εντός προθεσμίας εξήντα (60) ημερολογιακών ημερών, από την ενημέρωσή σας. 
 

1)εφόσον ενεργοποιήθηκα 22/3 δεν θα έπρεπε να αλλάζει 22/9 η χρέωση;

2) αν καταγγείλω τη σύμβαση σε ποιο πρόγραμμα μεταβαίνω; Μπορώ να αλλάξω προμηθευτή;

Δες και πότε είναι η ημερομηνία υπογραφής της σύμβασης

Στις 9/7/2022 στις 3:14 ΜΜ, takoulou είπε

Μπα... Συνεχιζουν και ζητανε αποκοπες οι προηγουμενοι παροχοι..Και γινονται κανονικα..

δεν γίνονται αποκοπές από προηγούμενο πάροχο. Δεν σου δίνει την δυνατότητα το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ

Στις 9/7/2022 στις 3:18 ΜΜ, korakios είπε

αν το είδες απο ένα άρθρο , δεν είναι κάτι επίσημο

ζήτησα να μου στείλουν το έγγραφο που ανέφερε κάτι τέτοιο αλλά απάντηση δεν πήρα

Αν και μόνο αν βρήκες ΦΕΚ , ανέβασέ το να ξέρουμε

ισχύει επίσημα λόγω δικαστικής απόφασης, δεν χρειάζεται ΦΕΚ

Στις 9/7/2022 στις 12:36 ΜΜ, HolyMan είπε

protergia....
με χρεωσαν την επιδοτηση του κρατους και η δικαιολογια ειναι οτι ηρθε λιγο παραπανω η επιδοτηση στο εναντι οποτε πρεπει να πληρωσω!

Σωστά το έκαναν...στους έναντι σου πίστωσαν όλες τις χρεώσεις ηλεκτρικής ενέργειας χωρίς να υπολογίζουν το ΤΕΜ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

άρα μέχρι ~22/9 πρέπει να στο κρατήσουν και ζητάς απο τότε να ισχύσει το δικαίωμα αποχώρησης αζημίως ,αλλιώς έμμεσα αναγκάζεσαι να στερηθείς το δικαίωμα της 6μηνης διατήρησης τιμών

Το 60 ημερολογιακές από την έγγραφη ενημέρωση τροποποίησης αναφέρεται και πάνω στο λογαριασμό αλλά και στους Γενικούς Όρους. Που πατάω για να ζητήσω το δικαίωμα  αποχώρησης αζημίως να ισχύσει απο τις 22/9;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις με κάλεσαν από Protergia για ανανέωση καθώς το Fixed που ήμουν για 12 μήνες λήγει στις 21 Ιουλίου. Μου πρότειναν κλασσικά το MVP οικιακό N με τιμές και χρεώσεις που έχουν αναφερθεί ήδη στο thread.

Στις 5/7/2022 στις 10:46 ΠΜ, unsinkable είπε

Καλημέρα! Έλαβα χθες ανανέωση συμβολαίου προς υπογραφή για το πρόγραμμα MVP της Protergia με τα εξής τραγελαφικά στοιχεία:

  • Ναι στο πάγιο -3,95
  • Ναι στο πεδίο ρήτρα αναπροσαρμογής
  • Χωρίς στοιχεία χρέωσης ανά κιλοβατώρα, αντίθετα υπογράφεις συμβόλαιο με την εξής περιγραφή στην τιμολόγηση: "Κυμαινόμενη χωρίς όρια διακύμανσης" :rolleyes:
  • προμήθεια της protergia ως 110 Ε/Mwh ή 112 Ε/Μwh (για πάνω απο 2.000 KWh/4μηνο
  • λογαριασμός κάθε μήνα

Στην ουσία γίνονται όλα τα προγράμματα zero...

Το μόνο κατατοπιστικό ( σε έναν βαθμό) που γράφει σε ένα σημείο είναι πιθανές χρεώσεις ρεύματος με βάση ιστορικές ανώτατες τιμές χονδρικής ή μέσες τιμές. 

Καλώς τα δεχτήκαμε!

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως υπάρχει έκπτωση συνέπειας 50%, η οποία η υπάλληλος επέμενε πως θα ισχύει ΚΑΙ με τα νέα τιμολόγια που έρχονται από Αύγουστο, με τις ενσωματωμένες ρήτρες αναπροσαρμογής κτλ. Υπάρχει τέτοια περίπτωση? Σε αυτή την περίπτωση μάλλον θα με συμφέρει να πάω στο MVP (βέβαια ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί γι'αυτό ακριβώς το λόγο να βάλουν την τιμή του στο θεό για να πληρώνεις πάνω κάτω όσο και οι άλλοι μετα το -50%).

Γνωρίζει κάποιος αν στέκει αυτό? Στους όρους του συμβολαίου αναγράφει ξεκάθαρα πως υπάρχει έκπτωση συνέπειας 50%, αλλά υπάρχει περίπτωση αυτό να "ακυρώνεται" λόγω των επερχόμενων αλλαγών στις τιμολογήσεις, ή π.χ. να με υποχρεώσουν να υπογράψω νέο συμβόλαιο από Αύγουστο? Μπορεί κάποιος να διακρίνει κάποια "παγίδα" που δεν βλέπω στο συγκεκριμένο πρόγραμμα? Στο κάτω μέρος των όρων στη σελίδα τους βρήκα αυτό το κομμάτι, που επιδέχεται μιας τέτοιας ερμηνείας:

Αναφορά σε κείμενο

 

Οι χρεώσεις και οι εκπτώσεις αφορούν στο ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου, εφόσον δεν ενεργοποιηθεί το δικαίωμα του προμηθευτή για εφαρμογή όρων αναπροσαρμογής των χρεώσεων, όπως προβλέπεται στην Αίτησης Προσφοράς Προμήθειας. Δείτε περισσότερα εδώ.
Έκπτωση στις μοναδιαίες τιμές του ανταγωνιστικού σκέλους του βασικού τιμολογίου Protergia, 50% για νέους, συνεπείς οικιακούς πελάτες ή 30% εκτός συνέπειας για νέους οικιακούς πελάτες με 12μηνη σύμβαση, εφόσον δεν ενεργοποιηθούν όροι αναπροσαρμογής χρεώσεων, πλέον παγίου 3,95€/μήνα.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή/διευκρίνηση!

Επεξ/σία από paulpierce89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 110€/MWh και 50% μου φαινεται πολύ καλό ΑΛΛΑ μάλλον το 50% δεν θα ειναι και στα 110€/MWh αλλά μόνο στο ρεύμα.

Δεν ξέρω αλλά δεν μου βγαίνουν τα κουκιά.... Πως θα εχουν max 110€ όταν θα αγοράζουν με πάνω από 300€??? Τα υπόλοιπα ποιός θα τα βάλει?

Ας μας διαφωτισουν οι σοφότεροι/εμπειρότεροι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,ήθελα να μάθω κάποια πράγματα καθώς είμαι τελείως άσχετη...Φεύγω από τη ΔΕΗ και ψάχνω πάροχο ..Δεν ξέρω κατά ποιον τρόπο( τώρα που το σκέφτομαι θα έκανα κάποια αίτηση σε κάποιο site) αλλά με πήρε τηλέφωνο ένας σύμβουλος ρεύματος🙄πρώτη φορά το ακούω ...Του λέω εσείς από που πληρώνεστε κ μου λέει μας έχει διορίσει το κράτος 🤔🤔🤔🤔 να βοηθάμε το κόσμο να επιλέγει πάροχοι..Μαλισταα,τεσπα προχωράω..Και μου είπε πως στη συγκεκριμένη φάση αυτό που με συμφέρει είναι το φυσικό αέριο Ελλάδος...Έχει κάνεις εμπειρία από αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Domine1990 είπε

Καλησπέρα,ήθελα να μάθω κάποια πράγματα καθώς είμαι τελείως άσχετη...Φεύγω από τη ΔΕΗ και ψάχνω πάροχο ..Δεν ξέρω κατά ποιον τρόπο( τώρα που το σκέφτομαι θα έκανα κάποια αίτηση σε κάποιο site) αλλά με πήρε τηλέφωνο ένας σύμβουλος ρεύματος🙄πρώτη φορά το ακούω ...Του λέω εσείς από που πληρώνεστε κ μου λέει μας έχει διορίσει το κράτος 🤔🤔🤔🤔 να βοηθάμε το κόσμο να επιλέγει πάροχοι..Μαλισταα,τεσπα προχωράω..Και μου είπε πως στη συγκεκριμένη φάση αυτό που με συμφέρει είναι το φυσικό αέριο Ελλάδος...Έχει κάνεις εμπειρία από αυτό;

Από απάτες μέσω τηλεφώνου εννοείς; Εγώ μέχρι τώρα όχι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Domine1990 είπε

Καλησπέρα,ήθελα να μάθω κάποια πράγματα καθώς είμαι τελείως άσχετη...Φεύγω από τη ΔΕΗ και ψάχνω πάροχο ..Δεν ξέρω κατά ποιον τρόπο( τώρα που το σκέφτομαι θα έκανα κάποια αίτηση σε κάποιο site) αλλά με πήρε τηλέφωνο ένας σύμβουλος ρεύματος🙄πρώτη φορά το ακούω ...Του λέω εσείς από που πληρώνεστε κ μου λέει μας έχει διορίσει το κράτος 🤔🤔🤔🤔 να βοηθάμε το κόσμο να επιλέγει πάροχοι..Μαλισταα,τεσπα προχωράω..Και μου είπε πως στη συγκεκριμένη φάση αυτό που με συμφέρει είναι το φυσικό αέριο Ελλάδος...Έχει κάνεις εμπειρία από αυτό;

Χαχαχα😂😂😂.. Πολύ ωραία σου το είπε.. Για ψαξου καλά; Δεν ξέρω γιατί θέλεις να φυγεις.. Δεν έχεις ακουσει για αλλαγές στο θέμα της ενέργειας που θα έρθουν στις επόμενες ημέρες.. Για διάβασε και τις πισω 7-10 σελίδες.. Και εδώ υπάρχει ένα excel.. Που σου λέει για τιμές και αλλά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...