Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

δεν έχω πλέον ρεύμα απο το φυσικοαέριοελλάδος εαν αυτό παίζει κάποιο ρόλο... Ενοοώ πέρα απο αυτά μπορεί να πάει κάτι δικαστικός? να έχω ποινή για περισσότερα χρήματα ή κάτι άλλο? η διακοπή ρεύματος σε ποιά περίπτωση μπορεί να παίξει εννοοώ υπάρχει κάτι σαν ιεραρχία στις "επιπτώσεις¨ ?

 

Παραπάνω χρήματα δεν θα σου ζητήσουν.. Απλά θα σε περνουν τηλέφωνο για να πας να πληρωσεις... Και κάποια στιγμή που εσυ δεν θα το κάνεις θα έχουν στείλει εντολή αποκοπής στον Δεδδηε.. Και αν γίνει θα πληρωσεις την επαναφορά του ρεύματος και το χρέος στον παροχο που είχες αφήσει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 9/7/2022 στις 2:57 ΜΜ, korakios είπε

όχι , ανοίγεις αίτημα στο myrae 

χάνεις τυχών συνέπεια , κινδυνεύεις με διακοπή αν καθυστερήσει αρκετά (θα έχεις ειδοποίηση πρώτα)

Αίτημα στο myrae ανοίγω για τα αναδρομικά ΤΕΜ Ίαν - Απριλίου ή για την μειωμένη επιδότηση του εκκαθαριστικό; ή και για τα δύο στο ίδιο αίτημα; 

Επίσης, Πως μπορώ να χάσω τυχών συνέπεια απ την στιγμή που δεν θα μου ρθει άλλος λογαριασμός απο προτεργια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, lk24 είπε

Αίτημα στο myrae ανοίγω για τα αναδρομικά ΤΕΜ Ίαν - Απριλίου ή για την μειωμένη επιδότηση του εκκαθαριστικό; ή και για τα δύο στο ίδιο αίτημα; 

γενικά για όλες τις επιδοτήσεις ΤΕΜ , αν είναι κύρια κατοικία ή όχι οφείλεις να το γνωρίζεις ο ίδιος φυσικά

10 ώρες πριν, lk24 είπε

Επίσης, Πως μπορώ να χάσω τυχών συνέπεια απ την στιγμή που δεν θα μου ρθει άλλος λογαριασμός απο προτεργια; 

αν τον πληρώσεις τον τελικό εμπρόθεσμα ζητάς έκδοση έκτακτου πιστωτικού . δεν ξέρω αν βάζουν τη συνέπεια απο τον προηγούμενο λογαριασμό ή τη βάζουν κατευθείαν , εξαρτάται το πρόγραμμα που είσαι

10 ώρες πριν, akaloith είπε

μπορω να υπολογισω ποση θα ηταν η ρητρα σε ηρωνα
για Περίοδος Τιμολόγησης: 08/05/2022 - 08/06/2022
για 116kwh ?

διαλέγεις 6μήνες , μετά βάζεις τις ημερομηνίες και στο αποτέλεσμα κάνεις

1,26*(MCP/1000)+11,5-50

(1,26*MCP+11,5-50)/1000=

και βλέπεις την προσαύξηση

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω βαλει Voltonεδω και 4 χρονια και εχω βρει την υγεια μου
δινω περιπου 45-50 τον μηνα σε 85 τετραγωνικα σπιτι με ψυγεια καθε μερα πλυντηριο λογο παιδιου και δουλειας και μπολικες ηλεκτρικες συσκευες

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kouklakis είπε

Εγω εχω βαλει Voltonεδω και 4 χρονια και εχω βρει την υγεια μου
δινω περιπου 45-50 τον μηνα σε 85 τετραγωνικα σπιτι με ψυγεια καθε μερα πλυντηριο λογο παιδιου και δουλειας και μπολικες ηλεκτρικες συσκευες

Nα'ναι καλά οι επιδοτήσεις της κυβέρνησης, άγιο έχεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kouklakis είπε

Εγω εχω βαλει Voltonεδω και 4 χρονια και εχω βρει την υγεια μου
δινω περιπου 45-50 τον μηνα σε 85 τετραγωνικα σπιτι με ψυγεια καθε μερα πλυντηριο λογο παιδιου και δουλειας και μπολικες ηλεκτρικες συσκευες

οταν τα προγραμματα και οι τιμες αλλαζουν σαν τα πουκαμισα (προς τα πανω), σε σενα πως εχουν μεινει σταθερες για τοσο μεγαλο διαστημα ; 

φιλη (που εφυγε τελικα απο volton) μου ελεγε πως τα ιδια πληρωνει και δεν εχουν αλλαξει σε εκεινη οι χρεωσεις. Μεχρι που μου εφερε ενα λογαριασμο και την ρωτησα τι ειναι αυτη η χρεωση 200€+ ΟΤΣ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

διαλέγεις 6μήνες , μετά βάζεις τις ημερομηνίες και στο αποτέλεσμα κάνεις

1,26*(MCP/1000)+11,5-50 και βλέπεις την προσαύξηση

που διαλεγω 6 μηνες;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lk24 είπε

Οι πιστώσεις ΤΕΜ σε έναντι λογαριασμό με ποιό κριτήριο δίνονται? 

για να μην έρχεται μεγάλο ποσό με τη ρήτρα , έτσι κι αλλιώς αφαιρούνται στον εκκαθαριστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, korakios είπε

για να μην έρχεται μεγάλο ποσό με τη ρήτρα , έτσι κι αλλιώς αφαιρούνται στον εκκαθαριστικό

Αρα αυτα τα ΤΕΜ δεν τα υπολογίζω στο συνολικό ποσό που θα πρέπει να βγαίνει το ποσό επιδότησης? Βρήκα  φωτογραφία  απο τον μετρητή μου , ημερομηνία 9 Μαίου με ένδειξη 71324. Με τελική μέτρηση στις 23 Ιουνίου 71599 , μας κάνει η αφαίρεση 275 kwh (τουλαχιστον) που θα έπρεπε να είχαν επιδοτηθεί με 0,10 (τουλ.) ..το οποίο μας κάνει 27,5 σε ΤΕΜ ..πράγμα που δεν υπάρχει στον εκκαθαριστικό.. Αν προσθέσω και τα ΤΕΜ στον έναντι λογαριασμό Μαίου , έχω σύνολο  30 ευρώ..Γι αυτό ρωτάω αν λαμβάνουμε υπόψη τα έναντι ΤΕΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, lk24 είπε

Αρα αυτα τα ΤΕΜ δεν τα υπολογίζω στο συνολικό ποσό που θα πρέπει να βγαίνει το ποσό επιδότησης?

σε έναντι δεν υπολογίζεις τίποτα , κάνεις επαλήθευση απλά οτι στον εκκαθαριστικό αφαιρέθηκαν τα ποσα ενέργειας των έναντι

( η χρέωση ενέργειας , ρήτρα και ΤΕΜ μαζί με ρυθμιζόμενες)

Μετά κοιτάς στον εκκαθαριστικό να ειναι σωστές οι χρεώσεις (ρήτρα και ΤΕΜ)

αν ο πάροχος πατσίζει στον εκκαθαριστικό χρεώσεις ,είναι μπέρδεμα και δύσκολα βγαίνει άκρη

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε ειδοποίηση στον 3ο έναντι της EFA Fix Power Business 1 ότι προβαίνουμε σε αλλαγή χρέωσης προμήθειας του τιμολογίου σας, από 01.09.2022, λόγω της απρόβλεπτης αύξησης του κόστους ηλεκτρικής ενέργειας στη χονδρεμπορική αγορά ενέργειας. Ειδικότερα, η ημερήσια χρέωση ΗΕ Fix Power Business 1 θα μεταβληθεί σε 0,3911€/KWh, και το πάγιο σε 19,90€/μήνα. Παρέχεται η δυνατότητα δωρεάν μετάβασης σε οποιοδήποτε εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα, καθώς και αζήμιας καταγγελίας της σύμβασης προμήθειας ΗΕ εντός προθεσμίας εξήντα (60) ημερολογιακών ημερών, από την ενημέρωσή σας. 
 

1)εφόσον ενεργοποιήθηκα 22/3 δεν θα έπρεπε να αλλάζει 22/9 η χρέωση;

2) αν καταγγείλω τη σύμβαση σε ποιο πρόγραμμα μεταβαίνω; Μπορώ να αλλάξω προμηθευτή;

 

Επεξ/σία από geodimis
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...