Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, IBAGASA είπε


Αλλά για καθίστε ρε παιδιά, μετά το 6μηνο που θα μου αλλάξουν το πρόγραμμα, δεν θα έχω δικαίωμα να φεύγω αζημίως κάθε μήνα σε άλλο πάροχο? Θα ισχύει ρήτρα αποχώρησης? Ξέρει κάποιος?

ναι , θα ισχύει αν είσαι σε σταθερό

(edit : παρακάτω διευκρινήσεις)

45 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Ποιές 60 μέρες? Εμένα η nrg μου έδωσε 30 μέρες!

τόσο προβλέπει ο ΚΠΗΕ edit 30 μέρες για αποχώρηση , 60 μέρες η τροποποίηση

45 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Ενώ το 6μηνο μου συμπληρώνεται 8 Σεπτέμβρη!

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

δυνατότητα αποχώρησης αζημίως να ισχύσει μεχρι 1 μήνα μετά το 6μηνο αλλιώς ενημερώνεις οτι θα κινηθείς μέσω αρμόδιων αρχών διότι έμμεσα αναγκάζεσαι να φύγεις πριν το 6μηνο

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, IBAGASA είπε

Κοράκιε τα φώτα σου Please!!!

σωστά ναι , θα μπορείς να φύγεις αζημίως , δεν το σκέφτηκα οτι θα πάει κυμαινόμενο , άρα βάσει νόμου δε θα ισχύει και η ρήτρα αποχώρησης στα κυμαινόμενα

 

@IBAGASA

βέβαια δε θα ισχύει και αυτό το πρόγραμμα που σου στείλανε , θα έχει ενσωματωμένη τη ρήτρα αναπροσαρμογής αυτό που θα μπεις τότε

το νου σου μιας και είμαι σίγουρος οτι θα σου ξαναστείλουνε νέο έγγραφο τροποποίησης με νέους όρους ,αν το νέο μη σταθερό πρόγραμμα έχει ετήσια συνδρομή (παραθυράκι της μη ρήτρας αποχώρησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ. Αν μου στείλουνε κάποιο νέο έγγραφο, θα το ανεβάσω.
Πιο πολύ το ρωτάω ώστε να μην αγχώνομαι μελλοντικά.

Δηλαδή, έρχεται το νέο πρόγραμμα μου τον Σεπτέμβρη, το μελετώ για 1-2 μήνες και αποφασίζω πως δεν μου αρέσει τελικά?
Δρόμο και σε .... άλλη εταιρεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aguero88 είπε

Λογαριασμός γ22 

Εκδόθηκε 15/6/22

Περίοδος κατανάλωσης 21/4-24/5

Ενημερωση από volton ότι στις 20/08/22 πάω σε άλλο πρόγραμμα σταθερό με 0,39. 

Λέει ότι μπορώ να κάνω καταγγελία εντός 60 ημερών της σύμβασης και να μεταβώ σε άλλο πρόγραμμα.

2 ερωτήσεις.

Πιστεύω ότι δεν θα τα πάνε περίοδο καταναλωσης αλλά ημερολογιακά. Δηλαδή από 20 Αυγούστου ο λογαριασμός που θα έρθει θα είναι με τα καινούργια δεδομένα.

Επειδή πέφτω σε 15αγουστο θα μπλέξω. 

Φυσικα θέλω να μείνω όσο το δυνατόν περισσότερο γιατί πλήρωνω 0,16.

 

Αλλά αν δεν αλλαξω πριν τις 60 μέρες με πάνε στο σταθερό τους που θα πρέπει να πληρώσω 0,39 χωρίς επιδότηση και αν φύγω στον 1-4 μήνες 160€ ρήτρα. 

Τι κάνω; Να αλλάξω στις 10 Αυγούστου; Σιγά μην δουλεύουν στον ΔΕΔηε ακόμα και στις 10. 

Ο πρώτος λογαριασμός εκδόθηκε 15/02/2022 και αφορά περίοδο καταναλωσης από 14/01-25/01 . 

 

Γράφει ξεκάθαρα ότι αν δεν γίνει καταγγελία της σύμβασης εντός 60 ημερών πάω στο αντίστοιχο σταθερό που τρέχει τώρα. 

Το αντίστοιχο σταθερό είναι 0,39-5% συνέπεια και στους όρους λέει αν φύγω από τον 1-4 μήνα έχω ρήτρα αποχώρησης 140€. 

Το πρόβλημα είναι ότι 15, γούστο αποκλείεται να μπορέσει να γίνει η μετάβαση οπότε η θα πρέπει να φύγω τώρα τον Ιούλιο και να χάσω τα 0,16 η αναγκαστικά θα φύγω αρχές Σεπτεμβρίου και θα πληρώσω 140€ για 10-20 μέρες που έκατσα στο σταθερό πρόγραμμα 0,39 χωρίς επιδότηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aguero88 είπε

Το αντίστοιχο σταθερό είναι 0,39-5% συνέπεια και στους όρους λέει αν φύγω από τον 1-4 μήνα έχω ρήτρα αποχώρησης 140€. 

οκ , εννοούσες για το νέο σταθερό με το "1-4μήνα"

4 λεπτά πριν, aguero88 είπε

Γράφει ξεκάθαρα ότι αν δεν γίνει καταγγελία της σύμβασης εντός 60 ημερών πάω στο αντίστοιχο σταθερό που τρέχει τώρα. 

μια διευκρίνηση, εννοείται δεν κάνεις εσύ καταγγελία της σύμβασης μιας και παίζει να μείνεις χωρίς ρεύμα αν αργήσει η μετάβαση στον νέο πάροχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@aguero88 Τα νέα κυμαινόμενα που θα ανακοινώσουν οι νέοι πάροχοι θα είναι πάνω κάτω τα ίδια... 0.40 ο ένας, 0.39 ο άλλος κλπ. Οπότε μπορείς λίγο πριν τις 20/8 να αλλάξεις στη Volton από σταθερό σε κυμαινόμενο. Μετά στο κυμαινόμενο δε θα υπάρχει ρήτρα αποχώρησης (βάση ΦΕΚ) και θα μπορείς να πας όπου θες αζημίως.

@HERTHAN σου ρίχνω και σένα ιδέα για την ΕΦΑ

edit: Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μπορεί να σας κάνουν πουστιά και η αλλαγή προγράμματος να μη γίνει άμεσα αλλά στην επόμενη καταμέτρηση. Διεκρινίστε το.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@AGUERO Τα νέα κυμαινόμενα που θα ανακοινώσουν οι νέοι πάροχοι θα είναι πάνω κάτω τα ίδια... 0.40 ο ένας, 0.39 ο άλλος κλπ. Οπότε μπορείς λίγο πριν τις 20/8 να αλλάξεις στη Volton από σταθερό σε κυμαινόμενο. Μετά στο κυμαινόμενο δε θα υπάρχει ρήτρα αποχώρησης (βάση ΦΕΚ) και θα μπορείς να πας όπου θες αζημίως.

λάθος άτομο έκανες tag 😁

το όλο θέμα της παραμονής ή όχι είναι το αν τα 140€ είναι ψίχουλα σε σχέση με 2 μήνες κατανάλωσης σε παλαιότερη χαμηλή τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ εκτιμώ πως οι διαφορές θα είναι πολύ μικρές μεταξύ των παρόχων στις ανακοινώσεις της 25ης Ιούλη. 
Πιστεύω θα είναι <0.03€/kWh.
Οπότε τι ''ενεργειακός τουρισμός'' και μαλακίες. Όλοι σχεδόν ίδιοι θα είναι εφεξής...
Οπότε ας καθίσει ο καθένας στην εταιρεία που είναι κι ας το απολαύσουμε!😄
Θα πειράζει ο ένας τον άλλον για 2 Cents...Καζούρα.

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

 

@HERTHAN σου ρίχνω και σένα ιδέα για την ΕΦΑ

edit: Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μπορεί να σας κάνουν πουστιά και η αλλαγή προγράμματος να μη γίνει άμεσα αλλά στην επόμενη καταμέτρηση. Διεκρινίστε το.

Eτσι κι αλλιως θα φυγω αρκετα νωριτερα δεν θα κατσω να περιμενω τις τελευταιες ημερες.

Αρχες Αυγουστου λογικα θα εχω παρει αποφαση για το που θα παω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Κι εγώ εκτιμώ πως οι διαφορές θα είναι πολύ μικρές μεταξύ των παρόχων στις ανακοινώσεις της 25ης Ιούλη. 
Πιστεύω θα είναι <0.03€/kWh.
Οπότε τι ''ενεργειακός τουρισμός'' και μαλακίες. Όλοι σχεδόν ίδιοι θα είναι εφεξής...
Ας καθίσουμε ο καθένας στην εταιρεία που είναι κι ας το απολαύσουμε!😄

Αναφέρεσαι σε σταθερά ή σε κυμαινόμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για κυμαινόμενα λέμε, τα οποία θα επιδοτούνται κιόλας απ'το ΤΕΜ.

Άρα το δίλημμα είναι αν θα προτιμήσεις σταθερό ή κυμαινόμενο, ή με άλλα λόγια στη ΔΕΗ αν τα 0,11€/KWh του κυμαινόμενου θα καταλήξουν με τις προσαυξήσεις να είναι περισσότερα ή λιγότερα από τα 0,24 €/KWh του σταθερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yannis1209 είπε

ή με άλλα λόγια στη ΔΕΗ αν τα 0,11€/KWh του κυμαινόμενου θα καταλήξουν με τις προσαυξήσεις να είναι περισσότερα ή λιγότερα από τα 0,24 €/KWh του σταθερού.

αυτό ίσχυε παλιότερα , διαφημιζόμενη τιμή συν ρήτρα μείον επιδοτήσεις

τώρα αναμένουμε τα νέα τιμολόγια που θα ενσωματώνουν την ρήτρα

1 λεπτό πριν, yannis1209 είπε

Άρα το δίλημμα είναι αν θα προτιμήσεις σταθερό ή κυμαινόμενο,

ναι , πάντα ήταν και άλλαζε ανα μήνα , βασικά το ίδιο θα παίζει και τώρα απλά θα ξέρουμε τιμές ένα μήνα νωρίτερα για τα κυμαινόμενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yannis1209 είπε

Άρα το δίλημμα είναι αν θα προτιμήσεις σταθερό ή κυμαινόμενο, ή με άλλα λόγια στη ΔΕΗ αν τα 0,11€/KWh του κυμαινόμενου θα καταλήξουν με τις προσαυξήσεις να είναι περισσότερα ή λιγότερα από τα 0,24 €/KWh του σταθερού.

Τα σταθερά είναι ήδη 0.30 και πάνω (ο ΗΡΩΝ κατήργησε το 0.26). Δε θα ρισκάρουν πλέον να βάλουν παρακάτω γιατί υπάρχει το 6μηνο που δε μπορούν να κάνουν τροποποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...