Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με πήρανε ξανα απο το Φυσικό αέριο και επέμεναν οτι ειναι ευκαιρία για το Νυχτερινό Maxi 50 και τους είπα οτι θελω να περιμένω λιγο να δώ τι θα γίνει με την κατάργηση της ρήτρας, 
Και καπου μου την εσπασε τηλεφωνικος η Κυρια γιατι μου ελεγε "και θελετε να συνεχίσεται να σας παίρνει περισσότερα λεφτά η ΔΕΗ και οτι εμεις ειμαστε 100% ελληνική εταιρία και ενας σωρο μλκιες που μου εριχνε την εμπυστοσύνη τους επειδη εβλεπε οτι εγω τα εψαχνα περισσότερο αποτι πρεπει" 
Τις ελεγα οτι και να θελω να φύγω τώρα θα εχω ρήτα αποχώρησης αφου σπαω το συμβόλαιο και μου ελεγε οτι και πάλι ποιο φθηνα θα είναι και διαφορα αλλα , εμενα με χαλαει στο οτι ειναι διετές συμβόλαιο...
Μια συμβουλή μπορείτε να μου δωσετε παρακαλω; ειδα τις τιμές στο Excel, τι μου προτείνεται να περιμένω την κατάργηση της ρήτρας και να δώ αν θα αναπροσαρμόσουν τα προγράμματα;
Της είπα οτι θα μιλήσουμε σε ενα μήνα παλι και αναλογα πρατώ, Η αλλαγές αυτες ποτε θα γίνουν με τη ρήτρα απο 08/01 η απο τη δευτέρα που μας ερχεται;

 

Επεξ/σία από baspax1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λογαριασμός γ22 

Εκδόθηκε 15/6/22

Περίοδος κατανάλωσης 21/4-24/5

Ενημερωση από volton ότι στις 20/08/22 πάω σε άλλο πρόγραμμα σταθερό με 0,39. 

Λέει ότι μπορώ να κάνω καταγγελία εντός 60 ημερών της σύμβασης και να μεταβώ σε άλλο πρόγραμμα.

2 ερωτήσεις.

Πιστεύω ότι δεν θα τα πάνε περίοδο καταναλωσης αλλά ημερολογιακά. Δηλαδή από 20 Αυγούστου ο λογαριασμός που θα έρθει θα είναι με τα καινούργια δεδομένα.

Επειδή πέφτω σε 15αγουστο θα μπλέξω. 

Φυσικα θέλω να μείνω όσο το δυνατόν περισσότερο γιατί πλήρωνω 0,16.

 

Αλλά αν δεν αλλαξω πριν τις 60 μέρες με πάνε στο σταθερό τους που θα πρέπει να πληρώσω 0,39 χωρίς επιδότηση και αν φύγω στον 1-4 μήνες 160€ ρήτρα. 

Τι κάνω; Να αλλάξω στις 10 Αυγούστου; Σιγά μην δουλεύουν στον ΔΕΔηε ακόμα και στις 10. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, baspax1 είπε

Και καπου μου την εσπασε τηλεφωνικος η Κυρια γιατι μου ελεγε

ζητάς να μιλήσεις με προϊστάμενο και την καταγραφή της συνομιλίας , δε θα σε ξαναενοχλήσουν (και δε θα σου δώσουν φυσικά την ηχογράφηση)

5 λεπτά πριν, baspax1 είπε

Μια συμβουλή μπορείτε να μου δωσετε παρακαλω; ειδα τις τιμές στο Excel, τι μου προτείνεται να περιμένω την κατάργηση της ρήτρας και να δώ αν θα αναπροσαρμόσουν τα προγράμματα;

δεν καταργείται η ρήτρα , βαρέθηκα να το λέω

και όλα τα προγράμματα (με ρήτρα) θα αλλάξουν άσχετα αν υπογράψεις τώρα κάποιο

Περιμένεις να βγουν οι νέες (αστρονομικές) τιμές

6 λεπτά πριν, aguero88 είπε

Αλλά αν δεν αλλαξω πριν τις 60 μέρες με πάνε στο σταθερό τους που θα πρέπει να πληρώσω 0,39 χωρίς επιδότηση και αν φύγω στον 1-4 μήνες 160€ ρήτρα. 

καταρχάς δεν μπορεί να αλλάξει αν δεν κλείσεις 6μηνο , άρα γιατί λες 1-4 μήνες? πότε είναι η αρχικη ημερομηνία της περιόδου κατανάλωσης του πρώτου λογαριασμού που έλαβες ?

7 λεπτά πριν, aguero88 είπε

Τι κάνω; Να αλλάξω στις 10 Αυγούστου;

βάζεις κάτω τη ρήτρα αποχώρησης vs το κέρδος που θα έχεις με τα 0,16 αντι των άγνωστων νέων τιμών και αν είναι φεύγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, baspax1 είπε

Τις ελεγα οτι και να θελω να φύγω τώρα θα εχω ρήτα αποχώρησης αφου σπαω το συμβόλαιο και μου ελεγε οτι και πάλι ποιο φθηνα θα είναι και διαφορα αλλα , εμενα με χαλαει στο οτι ειναι διετές συμβόλαιο...

Η ρήτρα αποχώρησηςαναστέλλεται από 01/08/2022 με νόμο. Κατά τα άλλα σου έλεγε μ@...ες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MasterBlaster είπε

Η ρήτρα αποχώρησηςαναστέλλεται από 01/08/2022 με νόμο. Κατά τα άλλα σου έλεγε μ@...ες

στα κυμαινόμενα , μπορεί να είχε σταθερό , δεν είπε βέβαια κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

στα κυμαινόμενα , μπορεί να είχε σταθερό , δεν είπε βέβαια κάτι

To MAXI 50 είπε (το αέριο δεν είχε ποτέ σταθερό τιμολόγιο), οπότε κυμαινόμενο. Αν και δεν έχει σημασία πιο ήταν, όλα τα κυμαινόμενα πλέον ίδια θα είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MasterBlaster είπε

To MAXI 50 είπε (το αέριο δεν είχε ποτέ σταθερό τιμολόγιο), οπότε κυμαινόμενο. Αν και δεν έχει σημασία πιο ήταν, όλα τα κυμαινόμενα πλέον ίδια θα είναι

προφανώς την αποχώρηση την ανέφερε για το πρόγραμμα που είναι τώρα ,το maxi 50 είναι η τωρινή "προσφορά"

edit οκ , είδα στο ιστορικό οτι είναι στο Γ1 , οπότε δεν καταλαβαίνω που κολλά

46 λεπτά πριν, baspax1 είπε

Τις ελεγα οτι και να θελω να φύγω τώρα θα εχω ρήτα αποχώρησης αφου σπαω το συμβόλαιο

εκτός αν της έλεγε παπάντζες για να το κλείσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

προφανώς την αποχώρηση την ανέφερε για το πρόγραμμα που είναι τώρα ,το maxi 50 είναι η τωρινή "προσφορά"

edit οκ , είδα στο ιστορικό οτι είναι στο Γ1 , οπότε δεν καταλαβαίνω που κολλά

εκτός αν της έλεγε παπάντζες για να το κλείσει

Στο μυαλο μου εισαι, χαχαχα βαρεθηκα και ηθελα να το κλείσω, και ναι ειμαι στη ΔΕΗ Γ1 Παρόλα αυτά ομως, δεν γνωριζα οτι καταργείτε η ρήτρα αποχώρησης, πηγα με τον λογικο κανονα που ίσχυε χρόνια, τωρα αν αυτοι αλλαζουν τους κανονες σαν τις καλτσες δυστυχώς δεν τα παρακολουθω τοσο στενα.
Αρα για να συνοψίσουμε οπως και να εχει σε ενα μηνα αν θελω να φύγω δεν θα εχω κανενα κόστος σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

προφανώς την αποχώρηση την ανέφερε για το πρόγραμμα που είναι τώρα ,το maxi 50 είναι η τωρινή "προσφορά"

edit οκ , είδα στο ιστορικό οτι είναι στο Γ1 , οπότε δεν καταλαβαίνω που κολλά

εκτός αν της έλεγε παπάντζες για να το κλείσει

Το θέμα είναι πως πλέον όλα τα προγράμματα θα είναι παρόμοια, οπότε το λογικό είναι πως οι εταιρείες θα αφήσουν ένα μόνο για κάθε τύπο παροχής (και αν θέλουν και σταθερό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, aguero88 είπε

Λογαριασμός γ22 

Εκδόθηκε 15/6/22

Περίοδος κατανάλωσης 21/4-24/5

Ενημερωση από volton ότι στις 20/08/22 πάω σε άλλο πρόγραμμα σταθερό με 0,39. 

Λέει ότι μπορώ να κάνω καταγγελία εντός 60 ημερών της σύμβασης και να μεταβώ σε άλλο πρόγραμμα.

2 ερωτήσεις.

Πιστεύω ότι δεν θα τα πάνε περίοδο καταναλωσης αλλά ημερολογιακά. Δηλαδή από 20 Αυγούστου ο λογαριασμός που θα έρθει θα είναι με τα καινούργια δεδομένα.

Επειδή πέφτω σε 15αγουστο θα μπλέξω. 

Φυσικα θέλω να μείνω όσο το δυνατόν περισσότερο γιατί πλήρωνω 0,16.

 

Αλλά αν δεν αλλαξω πριν τις 60 μέρες με πάνε στο σταθερό τους που θα πρέπει να πληρώσω 0,39 χωρίς επιδότηση και αν φύγω στον 1-4 μήνες 160€ ρήτρα. 

Τι κάνω; Να αλλάξω στις 10 Αυγούστου; Σιγά μην δουλεύουν στον ΔΕΔηε ακόμα και στις 10. 

Kι εγω και στις δυο εταιριες με Γ22 μου εστειλαν ειδοποιηση απο EFA.image.png.96725e75da4b76cd27ae091a8f641c7c.png

Αυτο που πρεπει να ξερεις για να μην εχεις θεμα και να φυγεις αζημιως ειναι οτι θα πρεπει ν'αλλαξεις παροχο και να ολοκληρωθει η μεταβαση στον νεο πριν ολοκληρωθουν οι 60 ημερες.

Αν περασουν οι 60 μερες και δεν εχει γινει μεταβαση δεν φευγεις αζημιως.Εκτος αν εισαι σε προγραμμα που ειναι αοριστου χρονου.

Αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει κατι καλο.Οχι οτι μετα θα υπαρχει αλλα μεχρι τοτε θα δουμε τι θα κανουμε.

Παμε μερα την μερα μεχρι να δουμε τι προγραμματα θα βγαλουν για Γ22 και μετα παιρνουμε τις αποφασεις μας.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, korakios είπε

 

καταρχάς δεν μπορεί να αλλάξει αν δεν κλείσεις 6μηνο , άρα γιατί λες 1-4 μήνες? πότε είναι η αρχικη ημερομηνία της περιόδου κατανάλωσης του πρώτου λογαριασμού που έλαβες ?

 

και εμενα με πηραν απο την volton με το ιδιο σκηνικο γιαΓ22,και δεν εχει περασει το εξαμηνο.

αρχες μαρτιου υπεγραψα την συμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, teddyf1z είπε

και εμενα με πηραν απο την volton με το ιδιο σκηνικο γιαΓ22,και δεν εχει περασει το εξαμηνο.

αρχες μαρτιου υπεγραψα την συμβαση.

στέλνεις τώρα email και ζητάς

1.την τήρηση του 6μηνου

2. η δυνατότητα αποχώρησης αζημίως να ισχύσει μεχρι 1 μήνα μετά το 6μηνο αλλιώς ενημερώνεις οτι θα κινηθείς μέσω αρμόδιων αρχών διότι έμμεσα αναγκάζεσαι να φύγεις πριν το 6μηνο

 

Σήμερα στείλτο , αν δεν απαντήσουν ή σου πούνε αρλούμπες ανοίγεις αίτημα στο myrae

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Kι εγω και στις δυο εταιριες με Γ22 μου εστειλαν ειδοποιηση απο EFA.image.png.96725e75da4b76cd27ae091a8f641c7c.png

Αυτο που πρεπει να ξερεις για να μην εχεις θεμα και να φυγεις αζημιως ειναι οτι θα πρεπει ν'αλλαξεις παροχο και να ολοκληρωθει η μεταβαση στον νεο πριν ολοκληρωθουν οι 60 ημερες.

Αν περασουν οι 60 μερες και δεν εχει γινει μεταβαση δεν φευγεις αζημιως.Εκτος αν εισαι σε προγραμμα που ειναι αοριστου χρονου.

Αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει κατι καλο.Οχι οτι μετα θα υπαρχει αλλα μεχρι τοτε θα δουμε τι θα κανουμε.

Παμε μερα την μερα μεχρι να δουμε τι προγραμματα θα βγαλουν για Γ22 και μετα παιρνουμε τις αποφασεις μας.

Και με αυτό το πρόγραμμα θα μπαίνουν μέσα για ένα εξάμηνο τουλάχιστον (με τα σημερινά δεδομένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MasterBlaster είπε

Και με αυτό το πρόγραμμα θα μπαίνουν μέσα για ένα εξάμηνο τουλάχιστον (με τα σημερινά δεδομένα)

Αυτοι ας κανουν οτι θελουν.

Το θεμα ειναι οτι με τις τιμες αυτες εγω θα μπαινω περισσοτερο απο μεσα σιγουρα.Ηδη μπαινω απο μεσα και δεν παει αλλο.Το επομενο σταδιο ειναι οτι παμε για κλεισιμο η κλεψιμο.Δεν υπαρχει κατι αλλο περα απο αυτο.Και δεν εννοω το κλεψιμο του ρευματος αλλα στο τελος με τις τιμες αυτες θα γινουμαι ολοι κλεφτες για να ενα ζησουμε.

Περιμενουμε να δουμε απο τις 25/07 τι θα γινει τον Αυγουστο και 31/07 για τον Σεπτεμβριο.Αλλη λυση δεν υπαρχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι ρε... 25 του μήνα το πήγαν...
Ποιές 60 μέρες? Εμένα η nrg μου έδωσε 30 μέρες! 'Εως τις 23 Ιουλίου! Ενώ το 6μηνο μου συμπληρώνεται 8 Σεπτέμβρη! Κάθομαι εδώ που είμαι τώρα και προσεύχομαι να μην διαφοροποιηθεί ιδιαίτερα αρνητικά στις 25 Ιούλη...

Αλλά για καθίστε ρε παιδιά, μετά το 6μηνο που θα μου αλλάξουν το πρόγραμμα, δεν θα έχω δικαίωμα να φεύγω αζημίως κάθε μήνα σε άλλο πάροχο? Θα ισχύει ρήτρα αποχώρησης? Ξέρει κάποιος?

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...