Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

49 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό φαίνεται απο το εκκαθαριστικό , ρώτα λογιστή

για 84 μέρες ,31/3-23/6

χοντρικά Απρίλιο , Μάιο είχες 30*475/84=170 κιλοβατώρες ανα μήνα

και Ιούνιο τις υπόλοιπες 475-170*2=135 κιλοβατώρες

έχει και κατι άλλες πιστώσεις , με υποσημείωση που δε φαίνεται

δες στο excel τις επιδοτήσεις στο 4ο φύλλο και κάνε αναλυτικά τις πράξεις

ακόμα και μη κύρια κατοικία να είναι δηλωμένο το σπίτι σου έπρεπε να είχες παραπάνω

Οι πιστώσεις 14 ευρώ είναι η επιστροφή της εγγύησης που είχε απομείνει μέσα εαν αναφέρεσαι σε αυτό, 

Σχετικά με το συνολικό ΤΕΜ , το ποσό αυτό πως μπορώ να το υπολογίσω? Από το 4ο φύλλο excel? Πχ αν ισχυε το 0.10/kwh πως πάει? Για 475 kwh *0.10 μας κάνει 47.5 ευρώ? Σωστά το σκέφτομαι ή έχω γενικά λάθος σκεπτικό του πως δουλεύει? 

Θα ανοίξω αύριο το excel απο pc να τα βάλω κάτω γιατί όντως μου φάνηκαν πολύ λίγα. 

Σχετικά με το αν είναι κύρια κατοικία, ο λογιστής που ρώτησα μου είπε πως θα φανεί κανονικά, και άμεσα κιόλας. Τωρα τι να πω. Μπορεί ο πάροχος να γνωρίζει αν είναι κύρια κατοικία ή όχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, lk24 είπε

Μπορεί ο πάροχος να γνωρίζει αν είναι κύρια κατοικία ή όχι? 

νομίζω ναι

9 λεπτά πριν, lk24 είπε

Θα ανοίξω αύριο το excel απο pc να τα βάλω κάτω γιατί όντως μου φάνηκαν πολύ λίγα. 

δες ανα μήνα ποιες ήταν οι επιδόσεις

10 λεπτά πριν, lk24 είπε

Πχ αν ισχυε το 0.10/kwh πως πάει? Για 475 kwh *0.10 μας κάνει 47.5 ευρώ? Σωστά το σκέφτομαι ή έχω γενικά λάθος σκεπτικό του πως δουλεύει? 

όχι , τα 0,10 για μη κύριες ξεκίνησαν απο Μάιο , στα έσπασα αναλογικά πριν ανα μήνα

Ιαν-Απρ δεν παίρνανε καθόλου οι μη κύριες , άρα υποθέτω οτι δε είχες τότε καθόλου , επίσης θα σε έκοβε και στη πλατφόρμα για το powerpass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα !!!!

Ξέρετε ποια είναι η διαδικασία αλλαγής παρόχου πριν λήξει το συμβόλαιο???

Έχω για ένα ακόμα μήνα protergia fixed και δεν με πολυνοιάζει το penalty (70€) αλλά το να μην καθυστερήσει η διαδικασία πάρα πολύ και μη με πρήξουν στα τηλέφωνα.

Σκέφτομαι να κάνω σήμερα το ΔΕΗ home ENTER (αν μου το κανουν) γιατι δε νομιζω οτι θα ειναι καλυτερα τα πραγματα του χρονου. Επισης δεν εχω ορεξη να κανω αιτησεις με power pass κτλ.

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Relaxx είπε

Καλημέρα !!!!

Ξέρετε ποια είναι η διαδικασία αλλαγής παρόχου πριν λήξει το συμβόλαιο???

Έχω για ένα ακόμα μήνα protergia fixed και δεν με πολυνοιάζει το penalty (70€) αλλά το να μην καθυστερήσει η διαδικασία πάρα πολύ και μη με πρήξουν στα τηλέφωνα.

Σκέφτομαι να κάνω σήμερα το ΔΕΗ home ENTER (αν μου το κανουν) γιατι δε νομιζω οτι θα ειναι καλυτερα τα πραγματα του χρονου. Επισης δεν εχω ορεξη να κανω αιτησεις με power pass κτλ.

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Απλά κάνεις αίτηση στον καινούριο πάροχο. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Relaxx είπε

δεν με πολυνοιάζει το penalty (70€)

νομίζω ότι είναι κρίμα να δαπανήσεις έτσι τα 70€. καλύτερα να τα πιείς μπύρες...

από τον επόμενο μήνα που έτσι και αλλιώς θα γίνουν αλλαγές σε όλους τους παροχους θα έχεις και καλύτερη εικόνα τι σε συμφέρει να επιλέξεις - και πιθανώς καλύτερους όρους (όχι πενάλντυ κλπ)

στην θέση σου θα περίμενα ένα μήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Relaxx είπε

Καλημέρα !!!!

Ξέρετε ποια είναι η διαδικασία αλλαγής παρόχου πριν λήξει το συμβόλαιο???

Έχω για ένα ακόμα μήνα protergia fixed και δεν με πολυνοιάζει το penalty (70€) αλλά το να μην καθυστερήσει η διαδικασία πάρα πολύ και μη με πρήξουν στα τηλέφωνα.

Ευχαριστώ πολύ!!!

γιατι να μην μεινεις μεχρι τελους με το σταθερο που εχεις ;;

στην καλυτερη περιπτωση απο εκει και μετα ο λογαριασμος σου θα ειναι 3-4 φορες μεγαλυτερος. Δεν μιλαμε πια για μικροδιαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ανακοινώσεις για την τιμή Αυγούστου στα κυμαινόμενα τιμολόγια μετατίθενται για 25/07...μικρότερος ντόρος, περισσότερος κόσμος σε διακοπές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Οι ανακοινώσεις για την τιμή Αυγούστου στα κυμαινόμενα τιμολόγια μετατίθενται για 25/07...μικρότερος ντόρος, περισσότερος κόσμος σε διακοπές

αν αυτο δεν ονομαζεται γκαφα ολκης τοτε δεν ξερω πως αλλιως θα πρεπει να ονομαστει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, skiace είπε

γιατι να μην μεινεις μεχρι τελους με το σταθερο που εχεις ;;

στην καλυτερη περιπτωση απο εκει και μετα ο λογαριασμος σου θα ειναι 3-4 φορες μεγαλυτερος. Δεν μιλαμε πια για μικροδιαφορες.

γιατι εχω μεγαλες καταναλωσεις. Και προσπαθώ να επιλέξω 2-3 φορες πάνω αντι για 3-4 φορες.

Θα περιμένω καμια δεκαρια μερες μαλλον να ωριμασει η σκέψη 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, aggeletakis1989 είπε
47 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Οι ανακοινώσεις για την τιμή Αυγούστου στα κυμαινόμενα τιμολόγια μετατίθενται για 25/07...μικρότερος ντόρος, περισσότερος κόσμος σε διακοπές

αν αυτο δεν ονομαζεται γκαφα ολκης τοτε δεν ξερω πως αλλιως θα πρεπει να ονομαστει...

Απίστευτο... το συμβόλαιό μου στο Fixed της Protergia λήγει στις 20 του μήνα, άρα την πάτησα για τα καλά και πρέπει να πάω αναγκαστικά στα τυφλά. Ωραία πράγματα...

Έχετε να προτείνετε κάτι? Να συνεχίσω στο MVP της Protergia ή να ψάξω να πάω σε καμία ΔΕΗ? Τι θα κάνατε στη θέση μου εφόσον πρέπει αναγκαστικά να κάνω κάτι (το νέο Fixed της Protergia είναι φαρμάκι)?

Επεξ/σία από paulpierce89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paulpierce89 είπε

Απίστευτο... το συμβόλαιό μου στο Fixed της Protergia λήγει στις 20 του μήνα, άρα την πάτησα για τα καλά και πρέπει να πάω αναγκαστικά στα τυφλά. Ωραία πράγματα...

Έχετε να προτείνετε κάτι? Να συνεχίσω στο MVP της Protergia ή να ψάξω να πάω σε καμία ΔΕΗ? Τι θα κάνατε στη θέση μου εφόσον πρέπει αναγκαστικά να κάνω κάτι (το νέο Fixed της Protergia είναι φαρμάκι)?

Δεν θα μείνει για πολύ διαθέσιμο οποιοδήποτε fixed με τιμή κάτω του 0,50...παιδιά έρχονται δύσκολες ημέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Δεν θα μείνει για πολύ διαθέσιμο οποιοδήποτε fixed με τιμή κάτω του 0,50...παιδιά έρχονται δύσκολες ημέρες

Παιδιά δεν νομίζω να έχουμε αυτές τις τιμές. Αν όμως τις έχουμε θα υπάρχει τεράστιο πρόβλημα παντού. Οχι μόνο στο ρεύμα αλλά και στα προιόντα-σούπερ μάρκετ-κ.π.λ.

(Φίλος από Δανία μου είπε ότι τα κεράσια εκεί τα πουλάνε 20 ευρώ το κιλό.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...