Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, koprana είπε

σήμερα τι κάνουμε;

για να το ρωτάς αυτό τότε δεν είδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

τις προηγούμενες σελίδες και στο άλλο θέμα απο αυτό το σημείο και μετά

άρα η απάντηση είναι διάβασμα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, baspax1 είπε

Απλα θελω να ξερω εκει θα ειναι καλυτερα η Η Ρητρα θα ειναι διαφορετικη απο την ΔΕΗ; 

απο 1/8 καταργούνται όλα , άρα μη δίνεις σημασία στο οτι σου είπαν μπαρούφες

μπορείς να δεις το excel και να καταλάβεις πόση παραπάνω ρήτρα έχουνε

oftopic , αν είχες κλείσει στη ΔΕΗ 0,18 και δεν έκατσε ,τότε έτυχε και (edit ίσως ,ανάλογα το πόσο σε κάλυψαν επιδοτήσεις) σου βγήκε καλύτερο το Γ1 με τις επιδοτήσεις

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

απο 1/8 καταργούνται όλα , άρα μη δίνεις σημασία στο οτι σου είπαν μπαρούφες

μπορείς να δεις το excel και να καταλάβεις πόση παραπάνω ρήτρα έχουνε

oftopic , αν είχες κλείσει στη ΔΕΗ 0,18 και δεν έκατσε τότε έτυχε και σου βγήκε καλύτερο το Γ1 με τις επιδοτήσεις

Δυστυχώς ηταν η πρωτη προσφορα που ηταν περιπου ~0.98 και ~0.07 για δύο χρόνια, δεν εγινε ποτε και ειμαι τωρα σε Γ1Ν Οικιακό Τιμολόγιο Ουτε να τους βλεπω δεν θελω, δεν υπαρχει ουτε υπευθυνος ουτε τπτ,
Αρα οτι και να λέμε απο τον 1/08 δεν θα υπαρχιε ρητρα οποτε οπως και να εχει θα με συμφέρει λογο σταθερου και χαμηλου κοστους ρευματος σωστα; απλα θελω να ξέρω αν ειναι  καθως πρεπει εταιρία και οτι αν θελω να μπορω να βρω υπευθινο.

Επισης το excel δεν το βρήσκω , εκει που λεει πανω πανω προτεινόμενο δεν υπαρχει κανενα link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 46 με 50 λεπτά θα κυμανθούν όλα τα νέα τιμολόγια την Κυριακή είπε ο Φιλιππίδης... Για να δούμε...
Προβλέπω να πέφτει έξω ο Προυπολογισμός και να βάζουμε πλάτη....

Επεξ/σία από IBAGASA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Στα 46 με 50 λεπτά θα κυμανθούν όλα τα νέα τιμολόγια την Κυριακή είπε ο Φιλιππίδης... Για να δούμε...
Προβλέπω να πέφτει έξω ο Προυπολογισμός και να βάζουμε πλάτη....

Όπου πέφτουν επιδόματα και επιδοτήσεις το μόνο αποτέλεσμα είναι ακόμα μεγαλύτερη αύξηση στη συνέχεια.

Έτσι προβλέπεται να γίνεται και εδώ μέσα στη χρονιά τόσο στη βενζίνη, πετρέλαιο όσο και στο ρεύμα.

Τα 46 με 50 λεπτά είναι ''καλοκαιρινές εκπτώσεις'' για να σε πάρουν με το καλό οι πάροχοι...

Επεξ/σία από DeareN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα μια στα γρήγορα να ακούσω και εσάς , Αύγουστο μετακομίζω σε νέο σπίτι που ετοιμάζω , αναγκαστικά σπάω συμβόλαιο που είχα κάνει  12/21 home online με 0,08 αποτι γνωρίζω σωστά ;

δεν γίνεται να το κρατήσω σε άλλη κατοικία .

Για εκεί τι προτείνεται να κάνω θα είναι τριφασικό 189τμ κατανάλωση 1100-1400 το τετράμηνο . Χωρίς ΚΟΤ  τώρα ποια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, glxakias1990 είπε

Καλησπερα μια στα γρήγορα να ακούσω και εσάς , Αύγουστο μετακομίζω σε νέο σπίτι που ετοιμάζω , αναγκαστικά σπάω συμβόλαιο που είχα κάνει  12/21 home online με 0,08 αποτι γνωρίζω σωστά ;

δεν γίνεται να το κρατήσω σε άλλη κατοικία .

Για εκεί τι προτείνεται να κάνω θα είναι τριφασικό 189τμ κατανάλωση 1100-1400 το τετράμηνο . Χωρίς ΚΟΤ  τώρα ποια .

Περιμενε ... Να εχεις υπομονη...Μεχρι τον Αυγουστο εχουμε πολυ δρομο ακομα..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, glxakias1990 είπε

Καλησπερα μια στα γρήγορα να ακούσω και εσάς , Αύγουστο μετακομίζω σε νέο σπίτι που ετοιμάζω , αναγκαστικά σπάω συμβόλαιο που είχα κάνει  12/21 home online με 0,08 αποτι γνωρίζω σωστά ;

δεν γίνεται να το κρατήσω σε άλλη κατοικία .

Για εκεί τι προτείνεται να κάνω θα είναι τριφασικό 189τμ κατανάλωση 1100-1400 το τετράμηνο . Χωρίς ΚΟΤ  τώρα ποια .

Βάλε αγγελία για το σπίτι που φεύγεις... να τα βρεις με κάνα συμφορουμήτη να αφήσεις το online στο όνομα σου έναντι αντιτίμου. 😅

Για το άλλο σπίτι, περίμενε να ανακοινωθούν τα νέα τιμολόγια μέχρι 10/7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IBAGASA είπε

Προβλέπω να πέφτει έξω ο Προυπολογισμός και να βάζουμε πλάτη....

Ήδη βάζουμε πλάτη για το 90%

2 ώρες πριν, baspax1 είπε

Επισης το excel δεν το βρήσκω , εκει που λεει πανω πανω προτεινόμενο δεν υπαρχει κανενα link

Στην προτεινόμενη πατάς και σε βγάζει σε ποστ 

αλλά καταργούνται έτσι κι αλλιώς , αναμονή από Δευτέρα 

2 ώρες πριν, baspax1 είπε

Ουτε να τους βλεπω δεν θελω, δεν υπαρχει ουτε υπευθυνος ουτε τπτ,

Αν θες πόσταρε το ιστορικό στο θέμα της ΔΕΗ 

2 ώρες πριν, baspax1 είπε

Αρα οτι και να λέμε απο τον 1/08 δεν θα υπαρχιε ρητρα οποτε οπως και να εχει θα με συμφέρει λογο σταθερου και χαμηλου κοστους ρευματος σωστα;

Δεν καταργείται η ρήτρα , ενσωματώνεται απλά , έχω ποστάρει λινκ πριν λίγες ώρες για άλλο μέλος , διάβασε να δεις πως θα είναι 

 

Edit απο αυτό το σημείο και μετά

33 λεπτά πριν, glxakias1990 είπε

Καλησπερα μια στα γρήγορα να ακούσω και εσάς , Αύγουστο μετακομίζω σε νέο σπίτι που ετοιμάζω , αναγκαστικά σπάω συμβόλαιο που είχα κάνει  12/21 home online με 0,08 αποτι γνωρίζω σωστά ;

ΔΕΗ approves and liked this post 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ενα μπορεί κάποιος να βοηθήσει, Πως μπορώ να υπολογίσω αν είναι σωστό το ΤΕΜ που υπάρχει στον λογαριασμό μου ανάλογα με τις kwh που έχω κάψει? Γιατί κάτι βγάζω λάθος με τα μαθηματικά και δεν βγάζω άκρη. Επίσης δεν γνωρίζω εαν έχει περαστει στο σύστημα το σπίτι ως κύρια κατοικία. Είχα 475 kwh και η εκτύπωση ΤΕΜ είναι στα 16,57. Ανεβάζω και λογαριασμό 

IMG_20220707_204727.jpg

IMG_20220707_204758.jpg

IMG_20220707_204824.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, soterman είπε

Λογαριασμός Protergia, νέο format - για ενημέρωση μόνο, δεν έχω απορίες :)

new protergia.pdf 415 kB · 32 downloads

εγω ειχα υπογραψει 1/9 αλλα μου αναφέρουν το ίδιο (σε ενα μηνα μπλα μπλα). Θα τους στειλω ενα μαιλ μην κανουν καμια ματσακονια και με αλλαξουν νωριτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cyberguy είπε

εγω ειχα υπογραψει 1/9 αλλα μου αναφέρουν το ίδιο (σε ενα μηνα μπλα μπλα). Θα τους στειλω ενα μαιλ μην κανουν καμια ματσακονια και με αλλαξουν νωριτερα

Πριν έρθει ο νέος λογαριασμός (ήρθε 05/07/2022) της protergia που λέει για ένα μήνα κτλ κτλ είχα στείλει 3 mail πριν μου απαντήσουν ποτε ακριβώς λήγει. Στο τρίτο έκανα αναφορά των όρων ότι είναι υποχρεωμένοι να μου παράσχουν πληροφορίες.
Ακόμα μου είπαν ότι μεταφέρομαι στο Protergia Οικιακό Ν ενώ έχω σταθερό. Δεν είπα κάτι γιατί το σταθερό της Protergia είναι φαρμάκι.....

Ετοιμαζόμουν για 04/08/2022 να πάω για ΔΕΗ Γ1/Ν αλλά από ό,τι καταλαβαίνω περιμένουμε λίγες μέρες ακόμα γιατι τελικά ότι τιμοκατάλογοι υπάρχουν μέχρι σήμερα απλά δεν ισχύουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

 

Ο στόχος της κυβέρνησης είναι να παραμείνει σχετικά σταθερή η τιμή λιανικής για τους πολίτες. Για τον Ιούλιο, με την επιδότηση στα 20 λεπτά ανά κιλοβατώρα, η τελική επιβάρυνση για τον καταναλωτή θα κυμαίνεται από 12 έως 15 λεπτά. Όμως, τον Ιούλιο, είναι ήδη γνωστή η επιβάρυνση που προκαλεί η ρήτρα αναπροσαρμογής. Τον Αύγουστο, το τοπίο θα είναι εντελώς διαφορετικό. Η επιβάρυνση της ρήτρας αναπροσαρμογής θα ενσωματώνεται ουσιαστικά στα τιμολόγια ηλεκτρικής ενέργειας των παρόχων. Ωστόσο, ο τρόπος με τον οποίο θα γίνεται η ενσωμάτωση ουσιαστικά θα εξαρτάται από τον ίδιο τον πάροχο. Ο πρόσθετος βαθμός δυσκολίας συνίσταται στο ότι ο πάροχος ηλεκτρικής ενέργειας δεν θα τιμολογεί με βάση τα ήδη γνωστά δεδομένα του προηγούμενου μήνα αλλά με βάση τα μελλοντικά. Αν ως σημείο αναφοράς χρησιμοποιηθούν τα «παράγωγα» του φυσικού αερίου και της ηλεκτρικής ενέργειας, τότε τα τιμολόγια που θα ανακοινωθούν στις 10 Ιουλίου θα εκτοξευτούν στα ύψη.

Εδώ ακριβώς αναδεικνύεται η ανάγκη να υπάρξουν κάποιες δικλίδες ασφαλείας ώστε το κόστος επιδότησης της ηλεκτρικής ενέργειας να μην εξαρτάται εξ ολοκλήρου από τις επιχειρηματικές αποφάσεις και τις προβλέψεις των παρόχων ηλεκτρικής ενέργειας. Ουσιαστικά, αναζητείται ένας μηχανισμός που θα αποτρέπει τους παρόχους ενέργειας από το να ορίζουν την τιμή λιανικής σε αδικαιολόγητα υψηλά επίπεδα, ενώ ακόμη και αν αυτό δικαιολογείται με βάση τις προβλέψεις να μπορεί να «διορθωθεί» τον επόμενο μήνα.

https://www.naftemporiki.gr/finance/printStory/1879936

 

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lk24 είπε

Επίσης δεν γνωρίζω εαν έχει περαστει στο σύστημα το σπίτι ως κύρια κατοικία.

αυτό φαίνεται απο το εκκαθαριστικό , ρώτα λογιστή

3 ώρες πριν, lk24 είπε

Είχα 475 kwh

για 84 μέρες ,31/3-23/6

χοντρικά Απρίλιο , Μάιο είχες 30*475/84=170 κιλοβατώρες ανα μήνα

και Ιούνιο τις υπόλοιπες 475-170*2=135 κιλοβατώρες

3 ώρες πριν, lk24 είπε

η εκτύπωση ΤΕΜ είναι στα 16,57

έχει και κατι άλλες πιστώσεις , με υποσημείωση που δε φαίνεται

δες στο excel τις επιδοτήσεις στο 4ο φύλλο και κάνε αναλυτικά τις πράξεις

ακόμα και μη κύρια κατοικία να είναι δηλωμένο το σπίτι σου έπρεπε να είχες παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...