Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, korakios είπε

όχι , απλά δεν κατάλαβε το συμβόλαιο

το κλασσικό mvp είναι που καταργείται 1/8/22

δεν έχει σχέση η εταιρία αλλά το πρόγραμμα ,

απο 1/8/22 καταργούνται όλα τα κυμαινόμενα (με ρήτρα) και σε λίγες μέρες βγαίνουν οι τιμές τους , άρα περίμενε

για αέριο στο άλλο θέμα 

  Απόκρυψη περιεχομένων

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=getNewComment

και διάβασε 10 τελευταίες σελίδες απο το τέλος να πάρεις μια ιδέα τι παίζει πλέον με το αέριο

απλά να αποφύγεις double μιας και 99% όπου κερδίζεις στο ένα χάνεις στο άλλο

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Διαβασα το thread για το αεριο, λιγα καταλαβα.

Γιατι να αποφυγω το double? Ειναι μουφα αυτο που λενε, οτι συνδυαστικα ισχυουν εκπτωσεις?

Συμφερει περισσοτερο να περιμενω να βγουν οι καινουριες τιμες, και αν ναι γιατι?

Επισυνπατω τις προσφορες ρευματος που μου εστειλαν, σε περιπτωση που μπορει καποιος να ριξει μια ματια.

Επιστολή Double Energy Home FLEX + ELPEDISON FREE.docx power_home.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, dparliar είπε

Συμφερει περισσοτερο να περιμενω να βγουν οι καινουριες τιμες, και αν ναι γιατι?

άγνωστο , μιας και χωρίς να διαβάσω την προσφορά απο 1/8 μπορεί να μην ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα αίτημα στον ΗΡΩΝ 2/7 να μου δώσουν τη συνέπεια του τελικού, με παίρνουν πριν λίγο τηλέφωνο ότι βγήκε ο λογαριασμός κι έχει επισυναπτεί στο MyRAE. Mου ζήτησαν ΙΒΑΝ για να μου βάλουν τα λεφτά τέλος του μήνα (μάλλον τώρα δυσκολεύονται να βρούνε 20 ευρώ, τους βγάζω εκτός προϋπολογισμού). Κατεβάζω το λογαριασμό, βλέπω ημερομηνία έκδοσης 30/6... που σημαίνει πως είτε εκδώσανε λογαριασμό με ετεροχρονισμένη ημερομηνία, είτε εκδώσανε τον λογαριασμό όντως στις 30/6 και δεν είχαν ποτέ σκοπό να τον στείλουν αν δεν έκανα αίτημα.

Εν τω μεταξύ χτες έκλεισα ΦΠΑ β'τριμήνου κι ο λογαριασμός αυτός έχει εκδωθεί 30/6. 🤬 Πάλι καλά που η εφορία έχει μεριμνήσει για "καθυστερημένους λογαρισμούς" αλλιώς θα έπρεπε να πληρώσω και πρόστιμο για διόρθωση ΦΠΑ. Άι σίχτίρ... εύχομαι να μη ξαναχρειαστεί στο μέλλον να γυρίζω σ'αυτό το μπουρ$3#*... οκ γλύτωσα ένα σωρό χρήματα στο σταθερό 10 μήνες αλλά έκανα κάθε μήνα αμφισβητήσεις!

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Mου ζήτησαν ΙΒΑΝ για να μου βάλουν τα λεφτά τέλος του μήνα (μάλλον τώρα δυσκολεύονται να βρούνε 20 ευρώ, τους βγάζω εκτός προϋπολογισμού).

κράτα ανοιχτό το αίτημα και περίμενε να μπουν , παίζει να μην έχουν ούτε τότε 😁

1 ώρα πριν, dparliar είπε

Γιατι να αποφυγω το double? Ειναι μουφα αυτο που λενε, οτι συνδυαστικα ισχυουν εκπτωσεις?

99% , όπου κερδίζεις στο ένα χάνεις στο άλλο

1 ώρα πριν, dparliar είπε

Επισυνπατω τις προσφορες ρευματος που μου εστειλαν, σε περιπτωση που μπορει καποιος να ριξει μια ματια.

ξέχασα να αναφέρω οτι η elpedison είναι η ακριβότερη στο ρεύμα βάσει τύπου υπολογισμού ρήτρας αναπροσαρμογής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

κράτα ανοιχτό το αίτημα και περίμενε να μπουν , παίζει να μην έχουν ούτε τότε 😁

99% , όπου κερδίζεις στο ένα χάνεις στο άλλο

ξέχασα να αναφέρω οτι η elpedison είναι η ακριβότερη στο ρεύμα βάσει τύπου υπολογισμού ρήτρας αναπροσαρμογής

H Εlpedison μου εδωσε:

Τιμή kWh (ημέρας & νύχτας) : 0,058€/kwh  μετά τον υπολογισμό Έκπτωσης 15%,

ενω η ΔΕΗ στο myHome Enter+ ειναι 0,24500 €/kWh.

Βεβαια στην Elpedison δεν εχω καταλαβει ακομα αν η τιμη τους ειναι σε σταθερο προγραμμα ή με ρητρα. ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, korakios είπε

κράτα ανοιχτό το αίτημα και περίμενε να μπουν , παίζει να μην έχουν ούτε τότε 😁

 

Το έκλεισα ώστε αν δε βάλουν τα χρήματα μέχρι τέλος του μήνα, να ανοίξω κι άλλο αίτημα. Όσο πιο πολλά αιτήματα ανοίγουν στο Myrae τόσο περισσότερο τους πονάει γιατί δε θέλουν να είναι 1οι στη λίστα αν δημοσιευτούν τα ποσοστά αιτημάτων ανά πάροχο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dparliar είπε

H Εlpedison μου εδωσε:

Τιμή kWh (ημέρας & νύχτας) : 0,058€/kwh  μετά τον υπολογισμό Έκπτωσης 15%,

+0,31€/kw (περίπου για Ιούνιο) τη ρήτρα μείον επιδοτήσεις , μάλλον ξέχασαν να στο πουν 😂

(+0,39 περίπου για Ιούλιο)

3 λεπτά πριν, dparliar είπε

Βεβαια στην Elpedison δεν εχω καταλαβει ακομα αν η τιμη τους ειναι σε σταθερο προγραμμα ή με ρητρα. ..

εχμμμμ.....περίμενες 0,058 χωρίς δηλαδή ?!

εδώ είναι το σταθερό της elpedison

https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/electricityhome-fixed/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios Mιας που ανέφερες την elpedison... αν η Volterra κατεβάσει ρολά και βρεθείς στη καθολική υπηρεσία... αν υπογράψεις ρητροπρόγραμμα Elpedison θα πάρεις και 100 ευρώ δωροεπιταγές για τον Σκλαβενίτη. Άντε τυχερέ... 😅

https://www.elpedison.gr/gr/gia-tin-epiheirisi/upiresies-gia-tin-epiheirisi-sas/alles-upiresies/promitheia-katholikis-upiresias/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@korakios Mιας που ανέφερες την elpedison... αν η Volterra κατεβάσει ρολά και βρεθείς στη καθολική υπηρεσία... αν υπογράψεις ρητροπρόγραμμα Elpedison θα πάρεις και 100 ευρώ δωροεπιταγές για τον Σκλαβενίτη. Άντε τυχερέ... 😅

https://www.elpedison.gr/gr/gia-tin-epiheirisi/upiresies-gia-tin-epiheirisi-sas/alles-upiresies/promitheia-katholikis-upiresias/

αυτό είναι για επιχείρηση , ότι πρέπει για σένα αν η καθολική δεν έχει ρήτρα 😁

για οικιακά είναι αυτή και θα πουλάω στη γειτονιά με μπαλαντέζες 😂

4 λεπτά πριν, kirileman είπε

Τι πιο σύνηθες;

πίστευα με όλον τον ντόρο που έγινε θα το είχε πάρει γραμμή

____________________________

λέτε να έκαναν αντάρτικο οι πάροχοι και να μη βγάλουν τα νέα τιμολόγια ? 😁 οκ, 10/7 η προθεσμία αλλά έπρεπε να ξεκινήσουν σιγά σιγά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, korakios είπε

+0,31€/kw (περίπου για Ιούνιο) τη ρήτρα μείον επιδοτήσεις , μάλλον ξέχασαν να στο πουν 😂

(+0,39 περίπου για Ιούλιο)

εχμμμμ.....περίμενες 0,058 χωρίς δηλαδή ?!

εδώ είναι το σταθερό της elpedison

https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/electricityhome-fixed/

Πραγματικα με αυτο με βοηθησες πολυ, ειναι η πρωτη φορα που το ψαχνω μονη μου και εχω μπερδευτει. Τουλαχιστον τωρα ξεχωριζω τα βασικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό είναι για επιχείρηση , ότι πρέπει για σένα αν η καθολική δεν έχει ρήτρα 😁

για οικιακά είναι αυτή και θα πουλάω στη γειτονιά με μπαλαντέζες 😂

 

Xαχαχα, ξέχασαν να γράψουν ότι έχει ρήτρα αναπροσαρμογής; Απίστευτο.

Κλασική elpedison... θα πει ό,τι γράφει ο νόμος. Βέβαια εσύ με μια αμφισβήτηση για ελλιπή ενημέρωση θα τους τυλίξεις σε μια κόλλα χαρτί σε μια μπαλαντέζα. 😄

Αναφορά σε κείμενο

 

Άρθρο 5

Μεθοδολογία καθορισμού Χρεώσεων

Προμήθειας Καθολικής Υπηρεσίας Για τον προσδιορισμό των χρεώσεων προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας των Προμηθευτών Καθολικής Υπηρεσίας, λαμβάνονται υπόψη τα ισχύοντα τιμολόγια προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας των Προμηθευτών ανά κατηγορία Πελατών, οι οποίοι αναφέρονται στο με αριθμό 19 στοιχείο του σκεπτικού της παρούσας.

Από το σύνολο των τιμολογίων αυτών, επιλέγεται, ανά κατηγορία Πελατών, το τιμολόγιο με την ανώτερη τιμή χρέωσης προμήθειας για καταναλώσεις ημέρας, εκπεφρασμένη σε ευρώ ανά μεγαβατώρα (€/MWh) σε κλίμακα κατανάλωσης από μηδέν (0) έως δυο (2) ΜWh, μη συμπεριλαμβανομένων τυχόν επιπλέον παγίων χρεώσεων, χρεώσεων νυχτερινής κατανάλωσης, ρητρών αναπροσαρμογής, καθώς και λοιπών χρεώσεων προμήθειας. Εφόσον το προκρινόμενο τιμολόγιο, το οποίο εφεξής καλείται "Τιμολόγιο Αναφοράς", συμπεριλαμβάνει επιπλέον χρεώσεις παγίων, καθώς και χρεώσεις νυχτερινής κατανάλωσης, τότε οι χρεώσεις αυτές μεταφέρονται αυτούσιες στο τιμολόγιο αυτό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν ειστε και πολυ υπερ της Elpedison απ' ο,τι καταλαβα... 😛

Απο το Φυσικο Αεριο μου ειπαν οτι ειναι λεει καλυτερο να επιλεξω προγραμμα με ρητρα αναπροσαρμογης (τουλαχιστον με τα παροντα δεδομενα) και οχι καποιο σταθερο, που δεν παιρνει και επιδοτηση.

Απο τη Ζενιθ μου ειπαν το αντιθετο και δεν ξερω ποιον να πιστεψω.

Πειτε μου τις δικες σας αποψεις, πιο πολυ σας εμπιστευομαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dparliar είπε

Πειτε μου τις δικες σας αποψεις, πιο πολυ σας εμπιστευομαι.

καταρχάς 10 του μηνός όλα τα τιμολόγια αλλάζουν , γιαυτό και δεν προτείνουμε κάτι

11 λεπτά πριν, dparliar είπε

Απο το Φυσικο Αεριο μου ειπαν οτι ειναι λεει καλυτερο να επιλεξω προγραμμα με ρητρα αναπροσαρμογης (τουλαχιστον με τα παροντα δεδομενα) και οχι καποιο σταθερο, που δεν παιρνει και επιδοτηση.

πλέον ναι , μιας και καλύπτουν αρκετά οι επιδοτήσεις

11 λεπτά πριν, dparliar είπε

Απο τη Ζενιθ μου ειπαν το αντιθετο και δεν ξερω ποιον να πιστεψω.

ποτέ δεν εμπιστεύεσαι πωλητή , αυτός να πουλήσει θέλει γενικότερα

11 λεπτά πριν, dparliar είπε

Μαλλον δεν ειστε και πολυ υπερ της Elpedison απ' ο,τι καταλαβα... 😛

δεν είναι θέμα γούστου  , είναι καθαρά απο τον υπολογισμό της ρητρας, ο κάθε πάροχος έχει διαφορετικό τύπο υπολογισμού και της elpedison βγαίνει με διαφορά ακριβότερο

Περίμενε τα νέα τιμολόγια να βγουν , να έχουμε μια εικόνα τι παίζει απο τιμές , ανα μήνα βέβαια και αυτά θα αλλάζουν

Spoiler

44.jpg.5be0abea04f10a7b09c22b0cb5020665.jpg

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

καταρχάς 10 του μηνός όλα τα τιμολόγια αλλάζουν , γιαυτό και δεν προτείνουμε κάτι

πλέον ναι , μιας και καλύπτουν αρκετά οι επιδοτήσεις

ποτέ δεν εμπιστεύεσαι πωλητή , αυτός να πουλήσει θέλει γενικότερα

δεν είναι θέμα γούστου  , είναι καθαρά απο τον υπολογισμό της ρητρας, ο κάθε πάροχος έχει διαφορετικό τύπο υπολογισμού και της elpedison βγαίνει με διαφορά ακριβότερο

Περίμενε τα νέα τιμολόγια να βγουν , να έχουμε μια εικόνα τι παίζει απο τιμές , ανα μήνα βέβαια και αυτά θα αλλάζουν

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

44.jpg.5be0abea04f10a7b09c22b0cb5020665.jpg

 

Να σαι καλα, τα εξηγεις πολυ πιο ξεκαθαρα απ' ολες τις εταιριες που προσπαθουν να πουλησουν.

Αν οι ερωτησεις μου σας φαινονται αφελεις ειναι επειδη ως τωρα συγκατοικουσα και οι λογαριασμοι ηταν ηδη φιξαρισμενοι πριν μπω εγω στο σπιτι, ενω τωρα που νοικιαζω μονη πρεπει να επιλεξω εγω τι θα βαλω.

Αν καταλαβα καλα, η ΔΕΗ εχει μονο σταθερο προγραμμα, σωστα?

Το μισθωτηριο μου ξεκιναει απο 15 Ιουλιου και σκεφτομουνα να ξεμπερδεψω με συνδεσεις ρευματος και αεριου οσο πιο νωρις γινεται, για να ειναι λειτουργικο το σπιτι. Τωρα που προτεινετε να περιμενω ως τις 10 του μηνα, με βαζετε σε σκεψεις....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...