Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, agentsmith84 είπε

Πραγματικά ποιος πουλάει τόσο ακριβά το φυσικό αέριο και γιατί δεν μπορεί να επέμβει κανείς...

Spoiler

Όσο πιο συνοπτικά μπορώ να στο εξηγήσω. Δεν άφησαν οι Ευρωπαίοι και οι Αμερικανοί να ολοκληρωθεί ο NordStream2 για γεωπολιτικούς λόγους. Ανέβηκε το αέριο, ανέβηκε το ρεύμα πέρυσι το καλοκαίρι Μετά πόλεμος, πιο πάνω αέριο και ρεύμα. Μετά έγιναν κυρώσεις στους Ρώσους, απάντησαν μειώνοντας τις ροές αερίου. Ένα διάστημα έφερναν οι Αμερικανοί καραβιές LNG και έπεσαν κάπως οι τιμές, μετά έγινε "έκρηξη" στη βασική μονάδα εξαγωγής. Μείωσε κι άλλο ο Πούτιν τις ροές, έπιασαν και οι ζέστες κι έχουμε αέριο 175Ε/ΜWH και ρεύμα 350E/MWH. Αν η Ευρώπη επέμβει βάζοντας πλαφόν στο αέριο πχ 100Ε/ΜWH, απλά η Ρωσιά θα μειώσει κι άλλο τις ροές ή θα κόψει το αέριο εντελώς και όχι μόνο θα ανέβουν οι τιμές το χειμώνα, αλλά δε θα έχουμε καν επάρκια.

Ο χρόνος δε γυρίζει πίσω και τα λάθη δε διορθώνονται... θα περάσουμε τουλάχιστον 5 χρόνια σε αυτή τη κατάσταση με τις ακριβές τιμές...

...ας κοιτάξουμε λοιπόν να γλυτώσουμε έστω ότι μπορούμε. Έστω ένας πάροχος αν κάνει την αρχή και βάλει τιμές κάτω του κόστους (παίρνοντας μελλοντικό ρίσκο προκειμένου να αυξήσει πελατολόγιο), ίσως γίνει ντόμινο και με τους υπόλοιπους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Καλησπέρα και πάλι,

Οντως επικοινώνησε μετά από 15 μέρες η ELPEDISON και με ενημέρωσε ότι πραγματικά η οικεία φαίνεται σαν ΜΗ ΚΥΡΙΑ κατοικία και μάλλον είδα πως το πρόβλημα είναι ότι στο Ε9 ότι παρόλο που δηλώνω τον όροφο της οικείας ως ΚΥΡΙΑ έχει ξεμείνει ο ίδιος αριθμός παροχής ρεύματος με αυτόν του κάτω ορόφου που επίσης έχω το 50% παρότι εδώ και 3 έτη διαχωρίστηκαν οι μετρητές.

Μπήκα λοιπόν στο Ε9 και έκανα μια τροποποιητική.

Μπορώ όμως να κάνω τροποποιητική και στο περασμένο έτος ώστε να λάβω τυχόν πιστώσεις για τους επόμενους μήνες?

Τον λογιστή σου θα ρωτήσεις αν γίνεται.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας.

Νοικιαζω σε μια βδομαδα σπιτι μονη μου, και μου εχουν κανει προσφορες απο Ζενιθ και Elpedison (συνδυαστικα για ρευμα και φυσικο αεριο). Μιας και δεν εχω αποψη, εχει κανεις εμπειρια απο αυτες τις 2 εταιριες?

Το σπιτι μου θα ειναι μικρο, 30τμ, και θα μενω μονη. Εχει ατομικη θερμανση φυσικου αεριου και κλιματιστικο για ψυξη.

Οποιαδηποτε πληροφορια θα με βοηθουσε πολυ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Υπολόγισε λογική ΤΕΑ για Ιούλιο γύρω στα 350, άρα κόστος προμηθευτή περίπου 0,43€/kWh, άρα λιανική περίπου 0,45€/kWh άρα μετά τις επιδοτήσεις 0,25€/kWh...περίπου το 60% της ρήτρας καλύπτεται

Για τον Αύγουστο δε....κλάψτε με μαύρο δάκρυ και υπολογίστε τιμές προμηθευτών 0,55-0,60€! Μέχρι τις εκλογές δεν θα έχει μείνει φράγκο στο ΤΕΜ! Αυτός ο Σκρέκας εμπνευσμένος άνθρωπος...

Δεν ειχα παρει γραμμη οτι εχει φτασει τοσο η ΤΕΑ.
Δεν το κουναω απο weyellow μου φενεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4+ σήμερα για τις 10 Ιουλίου που θα ανακοινωθούν τα νέα τιμολόγια των παρόχων.
Φαντάζεστε όλα τα τιμολόγια να είναι ολόιδια μεταξύ τους ! Καρτέλ! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, leoy είπε

Δεν ειχα παρει γραμμη οτι εχει φτασει τοσο η ΤΕΑ.
Δεν το κουναω απο weyellow μου φενεται

373 αύριο... 💣

Spoiler

444.jpg.766a4ab423f0c01ca50ad47a87116dfd.jpg

Το WeYellow ήταν λύση τσιρότο... δε θα καταλάβουμε για πότε θα περάσει το 6μηνο.

Ααα ο ΗΡΩΝ μού απάντησε στο MyRAE για την έκπτωση συνέπειας του εκκαθαριστικού και του τελικού (εκθώθηκαν την ίδια μέρα). Θα βγάλουν έκτακτο να μου πιστώσουν τη συνέπεια και για τους 2 λογαριασμούς. Ούτε "δε γίνεται" ούτε "χαριστικά". Τους είχα γράψει ένα κατεβατό παραθέτοντας 3 σημεία τους ΚΠΗΕ, και δεν τους άφησα περιθώρια να μου κάνουν ντρίμπλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

373 αύριο... 💣

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

444.jpg.766a4ab423f0c01ca50ad47a87116dfd.jpg

Το WeYellow ήταν λύση τσιρότο... δε θα καταλάβουμε για πότε θα περάσει το 6μηνο.

Ναι θελω πριν το εξαμηνο να εχω στηθει ημι-αυτονομος με φωτοβολταικα και ας γινει ολοκαυτωμα μετα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, unsinkable είπε

Καλημέρα! Έλαβα χθες ανανέωση συμβολαίου προς υπογραφή για το πρόγραμμα MVP της Protergia με τα εξής τραγελαφικά στοιχεία:

  • Ναι στο πάγιο -3,95
  • Ναι στο πεδίο ρήτρα αναπροσαρμογής
  • Χωρίς στοιχεία χρέωσης ανά κιλοβατώρα, αντίθετα υπογράφεις συμβόλαιο με την εξής περιγραφή στην τιμολόγηση: "Κυμαινόμενη χωρίς όρια διακύμανσης" :rolleyes:
  • προμήθεια της protergia ως 110 Ε/Mwh ή 112 Ε/Μwh (για πάνω απο 2.000 KWh/4μηνο
  • λογαριασμός κάθε μήνα

Στην ουσία γίνονται όλα τα προγράμματα zero...

Το μόνο κατατοπιστικό ( σε έναν βαθμό) που γράφει σε ένα σημείο είναι πιθανές χρεώσεις ρεύματος με βάση ιστορικές ανώτατες τιμές χονδρικής ή μέσες τιμές. 

Καλώς τα δεχτήκαμε!

 

Συγνώμη αυτό το "προμήθεια" της protergia ως 110 Ε/Mwh, που θα προστεθεί στην ήδη αυξημένη πλασματική τιμή χονδρικής, τι ακριβώς είναι;

Παρουσιάζουν έτσι ανοιχτά σε συμβόλαια τα νταβατζιλίκια τους και δεν έχει κάνει ντου ακόμα εισαγγελέας;
0,11€ νταβατζιλίκι όταν η kwh κόστιζε πριν χρόνια λιγότερο από 0,11€ στο σύνολό της και ήταν ήδη ακριβή;

Θέλει "προμήθεια", ο ιδιώτης προμηθευτής που το παίζει "παραγωγός", και μας κάνει την χάρη να μας συνδέσει στο δημόσιο δίκτυο του ΔΕΔΔΗΕ που έχουμε χρυσοπληρώσει τόσες δεκαετίες όλοι οι πολίτες αυτής της χώρας;

Τι προσφέρουν όλοι αυτοί οι αεριτζήδες προμηθευτές σαν την Protergia; Εμείς ψάχνουμε κάθε μήνα πόσο θα τους μπουκώνουμε με κρατικές επιδοτήσεις αντί να δούμε τι διάολο συμβαίνει έτσι απροκάλυπτα πλέον. Η ηλεκτρική ενέργεια στη χώρα τείνει να γίνει είδος πολυτελείας αλλά δε πειράζει ας τρώμε ελεύθερη αγορά των καρτέλ ενέργειας... Όταν σταματήσει το κουκούλωμα με τις διάφορες επιστροφές και επιδοτήσεις που γίνονται με δημόσιο χρήμα θα είναι αργά για όλους τους καταναλωτές για να αντιστραφεί αυτή η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Τα Γ22 ειδικά, θα ρίξουν από τώρα μαύρο δάκρυ.

Ηδη πεφτει μαυρο δακρυ με 0,15 - 0,16.

Αν συνεχιστει κι ανεβει κι αλλο μαλλον λουκετο θα πεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Συγνώμη αυτό το "προμήθεια" της protergia ως 110 Ε/Mwh, που θα προστεθεί στην ήδη αυξημένη πλασματική τιμή χονδρικής, τι ακριβώς είναι;

Παρουσιάζουν έτσι ανοιχτά σε συμβόλαια τα νταβατζιλίκια τους και δεν έχει κάνει ντου ακόμα εισαγγελέας;
0,11€ νταβατζιλίκι όταν η kwh κόστιζε πριν χρόνια λιγότερο από 0,11€ στο σύνολό της και ήταν ήδη ακριβή;

όχι , απλά δεν κατάλαβε το συμβόλαιο

το κλασσικό mvp είναι που καταργείται 1/8/22

1 ώρα πριν, dparliar είπε

Νοικιαζω σε μια βδομαδα σπιτι μονη μου, και μου εχουν κανει προσφορες απο Ζενιθ και Elpedison (συνδυαστικα για ρευμα και φυσικο αεριο). Μιας και δεν εχω αποψη, εχει κανεις εμπειρια απο αυτες τις 2 εταιριες?

δεν έχει σχέση η εταιρία αλλά το πρόγραμμα ,

απο 1/8/22 καταργούνται όλα τα κυμαινόμενα (με ρήτρα) και σε λίγες μέρες βγαίνουν οι τιμές τους , άρα περίμενε

για αέριο στο άλλο θέμα 

Spoiler

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=getNewComment

και διάβασε 10 τελευταίες σελίδες απο το τέλος να πάρεις μια ιδέα τι παίζει πλέον με το αέριο

απλά να αποφύγεις double μιας και 99% όπου κερδίζεις στο ένα χάνεις στο άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Όσο διαβάζω τόσο πιο πολύ χάνομαι... Σε σπίτι 190τμ με τριφασικό, κατανάλωση γύρω στις 2500kwh το τετράμηνο. Υπάρχει κάποια πρόταση; Να συνδυάσω και φυσικό αέριο στον ίδιο πάροχο;  Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kpaleogiannis είπε

Γεια σας! Όσο διαβάζω τόσο πιο πολύ χάνομαι...

σίιιγουρα

2 λεπτά πριν, kpaleogiannis είπε

Να συνδυάσω και φυσικό αέριο στον ίδιο πάροχο; 

ένα ποστ πιο πάνω ήταν η απάντηση

3 λεπτά πριν, kpaleogiannis είπε

Υπάρχει κάποια πρόταση;

όχι αν δεις το πιο πάνω ποστ

3 λεπτά πριν, kpaleogiannis είπε

κατανάλωση γύρω στις 2500kwh το τετράμηνο.

βάλε νυχτερινό τιμολόγιο (λινκ στην καρφιτσωμένη ανάρτηση και εκεί συνέχεια για νυχτρινό)

 

Όταν λοιπόν έχεις συγκεκριμένες απορίες ξαναπόσταρε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=getNewComment

και διάβασε 10 τελευταίες σελίδες απο το τέλος να πάρεις μια ιδέα τι παίζει πλέον με το αέριο

απλά να αποφύγεις double μιας και 99% όπου κερδίζεις στο ένα χάνεις στο άλλο

 

21 λεπτά πριν, kpaleogiannis είπε

 Υπάρχει κάποια πρόταση; Να συνδυάσω και φυσικό αέριο στον ίδιο πάροχο; 

 🤪

-------

Για τους λογαριασμούς του Ιουλίου η επιδότηση ρεύματος για όλες τις κατοικίες ανεξαιρέτως του ύψους της μηνιαίας κατανάλωσης θα είναι 200 ευρώ η μεγαβατώρα, ενώ από τον επόμενο μήνα καταργείται ή αυτοεξουδετερώνεται η ρήτρα αναπροσαρμογής, τόνισε ο Κώστας Σκρέκας.

Έχουμε ακούσει για τη ρήτρα ότι απορροφάται, αναστέλλεται, καταργείται... τώρα αυτοεξουδετερωνεται... τον άλλο μήνα μπορεί και να εξολοθρεύεται ή να διακτινίζεται. 😅

Εντάξει προσπαθώ να το πάρω χαλαρά το θέμα, γιατί εκανα πριν έναν υπολογισμό πόσο θα πληρώνω του χρόνου αν η κιλοβατώρα έχει 0.50 χωρίς επιδοτήσεις και μ'επιασε ταχυπαλμία.

@korakios η εφα άρχισε να ξυλωνει προγράμματα, πάει το fix επαγγελματικό... Άφησαν μόνο το οικιακό.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι στο WeYellow εδώ και ένα μήνα και είμαι αρκετά ικανοποιημένος με τον πρώτο εκκαθαριστικό σε σύγκριση με Watt n Volt που ήμουν πρότινος, η μηνιαία κατανάλωση μου είναι περίπου 600 με 800 kwh. Τώρα που αναστέλλεται η ρήτρα συμφέρει η μετάβαση σε κυμαινομενο; 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Empeirognomonas είπε

Τώρα που αναστέλλεται η ρήτρα συμφέρει η μετάβαση σε κυμαινομενο; 

καμία ρήτρα δεν αναστέλλεται , είναι της μόδας πολλοί όροι αλλά ο σωστός είναι "ενσωματώνεται"

πληροφορίες εκεί

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...