Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά εννοείται δεν θα προχωρούσα τίποτα, αν δεν έβλεπα το συμβόλαιο πρώτα. Γενικά είμαι ψείρας σε αυτά, ακόμα και την ηχογράφηση να είχα στην κατοχή μου (όπου παρεπιπτόντως, την ρώτησα κατά την διάρκεια της ηχογράφησης επίτηδες και ξεκάθαρα αναφέρει ότι δεν θα υπάρχει χρέωση ρήτρας από Αύγουστο και ότι η τιμή κλειδώνει και είναι σταθερή δίχως οποιαδήποτε άλλη προσαύξηση, ειδική προσφορά για εμένα :P), και πάλι δεν θα το προχωρούσα αν δεν είχα συμβόλαιο όπου να το αναφέρει αυτό. Δεν έχει νόημα να προσπαθείς να βρεις το δίκιο σου μετά στην ΡΑΕ ή οπουδήποτε αλλού, ασχέτως αν έχεις όλα τα στοιχεία υπερ σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, korakios είπε

επισης όλα τα κυμαινόμενα προγράμματα καταργούνται από όλους τους παρόχους από 1/8 άσχετα με το τι θα υπογράψεις τώρα 

 

2 ώρες πριν, skiace είπε

θα γινουν ολα σταθερα προγραμματα εννοεις ;

όχι , δεν είπα κάτι τέτοιο , προς το παρών η τροποποίηση αναφέρεται στα κυμαινόμενα , άγνωστο τι και πως θα τα γράψουν στο ΦΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειμαι ελπεδισον με 24ωρο νυχτερινο το συμβολαιο ληγει αρχες σεπτεμβρη.

Αν τυχει και βαλω τωρα το elpedison συνεπεια, μετα τις νεες τιμολογησεις θα μου αλλαξει και μενα; η θα μεινει στην τιμη που τωρα δινει η ελπεδισον;

 

Αποκει και περα τι προτεινετε; να περιμενω να βγουν τα νεα προγραμματα και μετα να κανω ανανεωση αναλογα με το τι με συμφαιρει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

Αν τυχει και βαλω τωρα το elpedison συνεπεια, μετα τις νεες τιμολογησεις θα μου αλλαξει και μενα; η θα μεινει στην τιμη που τωρα δινει η ελπεδισον;

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

επισης όλα τα κυμαινόμενα προγράμματα καταργούνται από όλους τους παρόχους από 1/8 άσχετα με το τι θα υπογράψεις τώρα 

 

2 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

παιδια ειμαι ελπεδισον με 24ωρο νυχτερινο το συμβολαιο ληγει αρχες σεπτεμβρη.

1/8/22

2 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

Αποκει και περα τι προτεινετε; να περιμενω να βγουν τα νεα προγραμματα και μετα να κανω ανανεωση αναλογα με το τι με συμφαιρει;

να βγουν τα νεα προγραμματα

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios οσοι δεν ανανεωσουν το συμβολαιο, τι γινεται; το ανανεωνουν οι παροχοι σε οποιο προγραμμα γουσταρουν;

Επεξ/σία από Tzini_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

@korakios οσοι δεν ανανεωσουν το συμβολαιο, τι γινεται; το ανανεωνουν οι παροχοι σε οποιο προγραμμα γουσταρουν;

η elpedison το συνηθίζει και έκανε ανανέωση με δέσμευση αντί για τρέχων εμπορικό αλλά αορίστου  😁

Πάντως έχει καταργηθεί η δέσμευση σε προγράμματα με ρήτρα αναπροσαρμογής και επιπλέον το γράφει ξεκάθαρα και ο νέος μηχανισμός που θα εφαρμοστεί απο 1/8/22

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Έλαβα χθες ανανέωση συμβολαίου προς υπογραφή για το πρόγραμμα MVP της Protergia με τα εξής τραγελαφικά στοιχεία:

  • Ναι στο πάγιο -3,95
  • Ναι στο πεδίο ρήτρα αναπροσαρμογής
  • Χωρίς στοιχεία χρέωσης ανά κιλοβατώρα, αντίθετα υπογράφεις συμβόλαιο με την εξής περιγραφή στην τιμολόγηση: "Κυμαινόμενη χωρίς όρια διακύμανσης" :rolleyes:
  • προμήθεια της protergia ως 110 Ε/Mwh ή 112 Ε/Μwh (για πάνω απο 2.000 KWh/4μηνο
  • λογαριασμός κάθε μήνα

Στην ουσία γίνονται όλα τα προγράμματα zero...

Το μόνο κατατοπιστικό ( σε έναν βαθμό) που γράφει σε ένα σημείο είναι πιθανές χρεώσεις ρεύματος με βάση ιστορικές ανώτατες τιμές χονδρικής ή μέσες τιμές. 

Καλώς τα δεχτήκαμε!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, unsinkable είπε

Καλημέρα! Έλαβα χθες ανανέωση συμβολαίου προς υπογραφή για το πρόγραμμα MVP της Protergia με τα εξής τραγελαφικά στοιχεία:

  • Ναι στο πάγιο -3,95
  • Ναι στο πεδίο ρήτρα αναπροσαρμογής
  • Χωρίς στοιχεία χρέωσης ανά κιλοβατώρα, αντίθετα υπογράφεις συμβόλαιο με την εξής περιγραφή στην τιμολόγηση: "Κυμαινόμενη χωρίς όρια διακύμανσης" :rolleyes:
  • προμήθεια της protergia ως 110 Ε/Mwh ή 112 Ε/Μwh (για πάνω απο 2.000 KWh/4μηνο
  • λογαριασμός κάθε μήνα

Στην ουσία γίνονται όλα τα προγράμματα zero...

Το μόνο κατατοπιστικό ( σε έναν βαθμό) που γράφει σε ένα σημείο είναι πιθανές χρεώσεις ρεύματος με βάση ιστορικές ανώτατες τιμές χονδρικής ή μέσες τιμές. 

Καλώς τα δεχτήκαμε!

 

Καλημερα... Και το δεχτηκες;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω σημερα αυτο
 

Αναφορά σε κείμενο

Οικιακή κατανάλωση: οριζόντια κάλυψη όλων χωρίς εξαιρέσεις και εισοδηματικά κριτήρια και δίχως όρια μηνιαίας κατανάλωσης. Η επιδότηση είναι 200 ευρώ ανά μεγαβατώρα, μέγεθος που απορροφά έως και το 84% της αύξησης και 240 ευρώ για τους δικαιούχους Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου για τους οποίους απορροφάται έως 100% της αύξησης.

Αυτο σημαινει οτι θα καλυψουν σχεδον ολη την ρητρα αυτον τον μηνα.
Για τους επομενους μηνες δεν λενε κατι ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τιμή χονδρικής τον Ιούλιο έως σήμερα είναι 300 ευρώ και σίγουρα θα κλείσει πάνω από 330 ίσως 350. 

 

Άρα 300-350-200=100-150 που μεταφράζεται σε 0,10-0,15 + προσαυξήσεις κλπ + τιμή παρόχου κλπ.  Άρα η τιμής της kwh θα είναι πάλι πάνω από 0,20. Στις δε επιχειρήσεις πάνω από 0,25

Επεξ/σία από aguero88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, leoy είπε

Διαβαζω σημερα αυτο
 

Αυτο σημαινει οτι θα καλυψουν σχεδον ολη την ρητρα αυτον τον μηνα.
Για τους επομενους μηνες δεν λενε κατι ομως

Υπολόγισε λογική ΤΕΑ για Ιούλιο γύρω στα 350, άρα κόστος προμηθευτή περίπου 0,43€/kWh, άρα λιανική περίπου 0,45€/kWh άρα μετά τις επιδοτήσεις 0,25€/kWh...περίπου το 60% της ρήτρας καλύπτεται

Για τον Αύγουστο δε....κλάψτε με μαύρο δάκρυ και υπολογίστε τιμές προμηθευτών 0,55-0,60€! Μέχρι τις εκλογές δεν θα έχει μείνει φράγκο στο ΤΕΜ! Αυτός ο Σκρέκας εμπνευσμένος άνθρωπος...

Επεξ/σία από MasterBlaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, unsinkable είπε

Καλημέρα! Έλαβα χθες ανανέωση συμβολαίου προς υπογραφή για το πρόγραμμα MVP της Protergia με τα εξής τραγελαφικά στοιχεία:

  • Ναι στο πάγιο -3,95
  • Ναι στο πεδίο ρήτρα αναπροσαρμογής
  • Χωρίς στοιχεία χρέωσης ανά κιλοβατώρα, αντίθετα υπογράφεις συμβόλαιο με την εξής περιγραφή στην τιμολόγηση: "Κυμαινόμενη χωρίς όρια διακύμανσης" :rolleyes:
  • προμήθεια της protergia ως 110 Ε/Mwh ή 112 Ε/Μwh (για πάνω απο 2.000 KWh/4μηνο
  • λογαριασμός κάθε μήνα

Στην ουσία γίνονται όλα τα προγράμματα zero...

Το μόνο κατατοπιστικό ( σε έναν βαθμό) που γράφει σε ένα σημείο είναι πιθανές χρεώσεις ρεύματος με βάση ιστορικές ανώτατες τιμές χονδρικής ή μέσες τιμές. 

Καλώς τα δεχτήκαμε!

 

Tι απάτη είναι αυτή...

0.10Ε/Κwh ανταγωνιστική χρέωση

Χονδρική χωρίς όρια διακύμανσης δηλαδή 0.30 για Ιούλιο.

Σύνολο 0.40Ε/ΚWH... ίσως και παραπάνω αν ανέβει η χονδρική. Επίσης δε θα χρεώνουν επιπλέον ΛΠ, εξισορρόπηση κλπ... οπότε ας πούμε 0.45Ε/ΚWh τελική να'μαστε μέσα.

Ό,τι αρπάξουν για τον Ιούλιο δηλαδή... με το παραπάνω πρόγραμμα γιατί από Αύγουστο θα ισχύουν τα νέα προγράμματα όπου θα αναγράφεται σύνολο η τελική τιμή.

32 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Για τον Αύγουστο δε....κλάψτε με μαύρο δάκρυ και υπολογίστε τιμές προμηθευτών 0,55-0,60€! Μέχρι τις εκλογές δεν θα έχει μείνει φράγκο στο ΤΕΜ!

Κι εμένα μου έκαναν εντύπωση τα ποσά...

200Ε/MWH οικιακά, 240/MWH ΚΟΤ (στρόγγυλα ποσά)

Μετά έχουμε:

Επαγγελματικά 192/MWH

Αγροτικά 213/MWH

Βιομηχανίες 148/MWH

Άμα άρχισαν να κόβουν 2ευρώ από δω, 3ευρώ απο εκεί... είναι ξεκάθαρο ότι το ταμείο αδειάζει και τους επόμενους μήνες θα περάσουμε δύσκολα. Τα Γ22 ειδικά, θα ρίξουν από τώρα μαύρο δάκρυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Tι απάτη είναι αυτή...

0.10Ε/Κwh ανταγωνιστική χρέωση

Χονδρική χωρίς όρια διακύμανσης δηλαδή 0.30 για Ιούλιο.

Σύνολο 0.40Ε/ΚWH... ίσως και παραπάνω αν ανέβει η χονδρική. Επίσης δε θα χρεώνουν επιπλέον ΛΠ, εξισορρόπηση κλπ... οπότε ας πούμε 0.45Ε/ΚWh τελική να'μαστε μέσα.

Ό,τι αρπάξουν για τον Ιούλιο δηλαδή... με το παραπάνω πρόγραμμα γιατί από Αύγουστο θα ισχύουν τα νέα προγράμματα όπου θα αναγράφεται σύνολο η τελική τιμή.

Κι εμένα μου έκαναν εντύπωση τα ποσά...

200Ε/MWH οικιακά, 240/MWH ΚΟΤ (στρόγγυλα ποσά)

Μετά έχουμε:

Επαγγελματικά 192/MWH

Αγροτικά 213/MWH

Βιομηχανίες 148/MWH

Άμα άρχισαν να κόβουν 2ευρώ από δω, 3ευρώ απο εκεί... είναι ξεκάθαρο ότι το ταμείο αδειάζει και τους επόμενους μήνες θα περάσουμε δύσκολα. Τα Γ22 ειδικά, θα ρίξουν από τώρα μαύρο δάκρυ.

Δηλαδή να κλείσουμε και ανεμιστήρες... κλιματιστικά δεν έχω δουλέψει φέτος και όχι ότι δεν χρειάστηκε...

Πραγματικά ποιος πουλάει τόσο ακριβά το φυσικό αέριο και γιατί δεν μπορεί να επέμβει κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι,

Οντως επικοινώνησε μετά από 15 μέρες η ELPEDISON και με ενημέρωσε ότι πραγματικά η οικεία φαίνεται σαν ΜΗ ΚΥΡΙΑ κατοικία και μάλλον είδα πως το πρόβλημα είναι ότι στο Ε9 ότι παρόλο που δηλώνω τον όροφο της οικείας ως ΚΥΡΙΑ έχει ξεμείνει ο ίδιος αριθμός παροχής ρεύματος με αυτόν του κάτω ορόφου που επίσης έχω το 50% παρότι εδώ και 3 έτη διαχωρίστηκαν οι μετρητές.

Μπήκα λοιπόν στο Ε9 και έκανα μια τροποποιητική.

Μπορώ όμως να κάνω τροποποιητική και στο περασμένο έτος ώστε να λάβω τυχόν πιστώσεις για τους επόμενους μήνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Και το δεχτηκες;;

Προφανώς και δεν υπέγραψα ακόμα. 

Ωστόσο, νομίζω πως όλα τα προγράμματα θα είναι το ίδιο ικανοποιητικά από δω και στο εξής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...