Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, korakios είπε

τι να βοηθήσω , δεν έχω μαγική σφαίρα 😛

απλά θα βάλω στο excel τις τιμές που ανακοινώνουν και ότι βγάζει , αν αλλάζουν ανα μήνα ενημερώνω το excel

 

επειδή δε θα μπορούν να κοροϊδεύουν με τις τιμές στυλ 0,05€/kw απο κάπου θα αρπάξουν

οι παγίδες τουλάχιστον που εκτιμώ οτι θα είναι θα βρίσκονται σε ετήσιες συνδρομές , κυμαινόμενα πάγια  και εκπτώσεις συνέπειας που δε θα αφορούν το σύνολο της χρέωσης. Επειδή δε θα υπάρχει ρήτρα αποχώρησης ίσως και υπάρξει παγίδα επιστρoφής εκπτώσεων όπως κάνει η elpedison

Με άλλα λόγια ίδιο τσίρκο με διαφορετικό χρώμα η σκηνή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, agentsmith84 είπε

Με άλλα λόγια ίδιο τσίρκο με διαφορετικό χρώμα η σκηνή...

το μόνο θετικό είναι οτι απλά θα ξέρει ο καταναλωτής (ρεαλιστικά το <10% που θα ασχοληθεί) με τι τιμή θα χρεώνεται τον επόμενο μήνα .

Η ρύθμιση αναφέρει απο 2 μήνες πριν που σιγά μην το κάνουν , με χρονικό περιθώριο μια μέρα πριν τον προηγούμενο μήνα (άρα τότε 😛)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, agentsmith84 είπε

Με άλλα λόγια ίδιο τσίρκο με διαφορετικό χρώμα η σκηνή...

...και με νέα λιοντάρια μέσα, αφού θα είναι "αναγκασμένοι" οι πάροχοι να προ-ανακοινώνουν τιμές (κάτι σαν,,,κυμαινόμενα σταθερής τιμής θα είναι 😁, με διάρκεια ενός μήνα.........), πράγμα που σημαίνει ότι - αν δεν τους υποχρεώσουν σε κάποιο πλαφόν (σιγά που θα τους υποχρεώσουν) - θα,,,μυρίζουν οι πάροχοι τα δάχτυλα, και θα βγάζουν τιμές για τον επόμενο, άρα θα κάνουν ένα ωραίο καρτελάκι λογικά, και θα βάζουν τιμές κατά-τί πιο πάνω απ' τα μοντέλα προβλέψεων....Σου λέει "το κόβουμε Σεπτέμβρη να πάει 400 η χοντρική; Ε εμείς θα βάλουμε παρεούλα όλοι γύρω στα 0,41, κι όποιος κοτάει, για να πουλήσει μούρη/να μαζέψει θύματα, ας βάζει τιμές 0,39 άμα θέλει και άμα τελικά πάει 420, καλό του πιώσιμο"...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, IBAGASA είπε

Παιδιά κανονικά έχει ημερομηνία η επιστολή της NRG (23/6) απλά έχω θέμα με το Scanner και δεν φαίνεται.

Τι κάνουμε τώρα? Το 6μηνο μου ολοκληρώνεται 8 Σεπτεμβρίου αλλά όπως βλέπετε στην επιστολή έχω προθεσμία 1 μήνα από την επίδοση της επιστολής, να φύγω αζημίως. Δηλαδή έως τις 23 Ιουλίου.

Δε θυμάμαι αν στο είχα αναφέρει... το 6μηνο δε ξεκινάει να μετράει όχι απ'τη μέρα που υπέγραψες, αλλά απ'τη μέρα που πήρες εκπροσώπηση απ'την ΝRG. Aν δηλαδή υπέγραφες στις 8/3 και ο πρώτος λογαριασμός κατανάλωσης ξεκινάει από 15/3... τότε το 6μηνο ολοκληρώνεται στις 14/9.

0.18 σταθερό δε θα βρεις πουθενά αυτή τη στιγμή. Το αν τα κυμαινόμενα θα καταλήξουν να είναι φτηνότερα ή όχι, θα πρέπεις να πάρεις τη συμβουλή μελλοντολόγου - αστρολόγου ή πτηνολόγου (κοράκιος) για να σου πει κατά πού να πετάξεις - μεταναστεύσεις. 😄

Υπόψιν πως για να φύγεις αζημίως τώρα, θα πρέπει ο ΔΕΔΔΗΕ να έχει ολοκληρώσει τη μετάβαση σου μέχρι στο νέο πάροχο μέχρι τις 22 Ιουλίου (Παρασκευή) και η σύμβαση με την ΝRG θα τερματιστεί αυτόματα στις 21 Ιουλίου. Αν ο ΔΕΔΔΗΕ ολοκληρώσει τη μετάβαση στις 25 Ιουλίου (Δευτέρα), τότε η σύμβαση με την ΝRG θα τερματιστεί αυτόματα στις 24 Ιουλίου και θα φας πέναλτυ (πόσο είναι αλήθεια το πέναλτυ, πριν ή μετά το 6μηνο; )

Αν ήμουν στη θέση σου θα εξαντλούσα το 6μηνο (βέβαια εγώ είμαι κότα και φοβάμαι μην έρθει ενεργειακό κραχ) 💣

Επίσης αν σκόπευα να εξαντλήσω το 6μηνο, θα άνοιγα αίτημα στο MyRAE υπόψιν της ΝRG με αιτιολογία καταχρηστική τροποποίηση σύμβασης, και θα έγραφα:

" Σκοπεύω να εξαντλήσω πλήρως το 6μηνο και δέχομαι ότι απ'την επόμενη μέρα θα τιμολογούμαι με τις νέες τιμές, όμως το δικαίωμα καταγγελίας αζημίως (30 μέρες) πρέπει να μετατεθεί μετά το πέρας του 6μήνου. Είναι καταχρηστικό να με αναγκάζετε είτε να απολέσω τις προνομιακές τιμές του 6μήνου (ώστε να φύγω αζημίως τώρα), είτε να πληρώσω πέναλτυ αποχώρησης αν θελήσω να εξαντλήσω το 6μηνο και να αποχωρήσω αργότερα. Παρακαλώ στείλτε μου γραπτή απάντηση ότι το δικαίωμα καταγγελίας αζημίως (30 μέρες) μετατίθεται με το πέρας του 6μήνου."

4.jpg.94e0280b26ddf04f8391a1e04c2dc3d4.jpg

Παρόμοιο πρόβλημα είχαν συμφορουμήτες με την EFA...

 

 

Στις 30/6/2022 στις 12:47 ΠΜ, ekrepali είπε

Τα ΕΛΤΑ άραγε το ξέρουν ότι πρέπει να βγάλουν νέα τιμολόγια σε 10 μέρες;

  

10 ώρες πριν, washcloud είπε

θα,,,μυρίζουν οι πάροχοι τα δάχτυλα, και θα βγάζουν τιμές για τον επόμενο, άρα θα κάνουν ένα ωραίο καρτελάκι λογικά, και θα βάζουν τιμές κατά-τί πιο πάνω απ' τα μοντέλα προβλέψεων....Σου λέει "το κόβουμε Σεπτέμβρη να πάει 400 η χοντρική; Ε εμείς θα βάλουμε παρεούλα όλοι γύρω στα 0,41, κι όποιος κοτάει, για να πουλήσει μούρη/να μαζέψει θύματα, ας βάζει τιμές 0,39 άμα θέλει και άμα τελικά πάει 420, καλό του πιώσιμο"...

 

Όταν τα ΕΛΤΑ παραλάβουν το ΦΕΚ... 😄

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Volterra μου είχε στείλει τη γνωστη επιστολή ότι από αρχές 6ου θα έμπαινα στο κυμαινόμενο τους αλλά και το μήνα που πέρασε με άφησαν στο παλιό σταθερό πρόγραμμα. Λετε να περιμένουν τις αλλαγές από αυτό το μήνα και γιαυτό να μην προέβησαν σε αλλαγή; τι να πω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε ekrepali η RAE με έγραψε κανονικά για την μεγαλύτερη πουστιά του αιώνα που μου κάνανε στην Elpedison.
Ούτε ασχολούμαι ξανά με δαύτους. Προλαβαίνω να φύγω εκτιμώ, αν στις 10 Ιουλίου ήδη στείλω τα έγγραφα για μεταφορά.
Έχω δικό μου άνθρωπο στον ΔΕΔΔΗΕ που πιστοποιεί άμεσα την μέτρηση του ρολογιού μου με το που δοθεί εντολή εκπροσώπησης, οπότε δεν θα χαθεί τόσος χρόνος...
Το θέμα είναι πως εκτιμώ πως πλέον σχεδόν όλοι οι πάροχοι θα κυμανθούν πολύ κοντά στις τιμές τους οπότε μάλλον δε θα έχει ιδιαίτερη σημασία. Για 2-3 λεπτά δεν θα κάτσω να αλλάζω εταιρεία κάθε μήνα. Από 5 λεπτά και πάνω όμως, αξίζει για μένα. Επίσης κάτι μου λέει πως η nrg θα είναι στο top 5 των οικονομικότερων...

Έχεις μήπως ιδέα αν με την αλλαγή του προγράμματος μου μετά το 6μηνο, θα τροποποιηθεί και ο χρόνος λήξης της σύμβασής μου? 8 Μαρτίου 2021 εκπροσωπήθηκα από την NRG. Θα λήξει 8 Μαρτίου 2022 ή λόγω των αλλαγών που θα επισυμβούν στο 6μηνο, θα λήξει στις 8 Σεπτέμβρη του 2022?

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Έχεις μήπως ιδέα αν με την αλλαγή του προγράμματος μου μετά το 6μηνο, θα τροποποιηθεί και ο χρόνος λήξης της σύμβασής μου? 8 Μαρτίου 2021 εκπροσωπήθηκα από την NRG. Θα λήξει 8 Μαρτίου 2022 ή λόγω των αλλαγών που θα επισυμβούν στο 6μηνο, θα λήξει στις 8 Σεπτέμβρη του 2022?

H χρονική δέσμευση παραμένει ίδια, το τέλος αποχώρησης παραμένει όπως αναγράφεται στη σύμβαση*. Το μόνο που αλλάζει είναι η τιμή χρέωσης.

*Ενδέχεται η νέα τροπολογία να δώσει το δικαίωμα για αζημίως αποχώρηση και σε σταθερά συμβόλαια... θα δούμε τι θα γράφει το ΦΕΚ σε μερικές μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι πάροχοι έχουν φάει τσαμπούκα με τις αλλαγές .

Αρχικά αλλάξανε τα τιμολόγια σε νέου τύπου πχ της Προτέργια ή Ελπέδισον (και χωρίς ρήτρα αποχώρησης επιτέλους, επίσημα ακολούθησαν την οδηγία της ΡΑΕ)

και τώρα ξανά απο την αρχή 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μειώνονται λίγο οι επιδοτήσεις για Ιούνιο. Επαγγελματικά 100 από 120, άγνωστο αν θα δώσουν τα 50.

Μέχρι και την επιδότηση του κοτ μείωσαν λίγο.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις με πήρανε από Elpedison, για νέα τηλεφωνική προσφορά που τρέχει για Ιούλιο, που ουσιαστικά είναι το "Free" αλλά δίχως ρήτρα αναπροσαρμογής (ενδεχομένως να μην υπάρχει το πεδίο "Γ" σε σύγκριση με τους όρους του ίδιου προγράμματος αλλά με ημερομηνία Ιουνίου στο pdf) και με κλειδωμένη τιμή χρέωσης για 2 χρόνια. Ηχογραφήθηκε η κλήση που όντως πιστοποιούσε ότι δεν υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής για τουλάχιστον ένα χρόνο και ότι η τιμή είναι κλειδωμένη στα €0,0580/kwh (μετά την έκπτωση 15%) για την διάρκεια του συμβολαίου με μηνιαίο σταθερό πάγιο στα €5/μήνα με e-bill και δίχως ρήτρα αποχώρησης οποιαδήποτε στιγμή.

Περιμένω να μου στείλουν το συμβόλαιο στο email για να το εξακριβώσω αν απουσιάζει ή όχι η ρήτρα (edit: και αν είναι κλειδωμένη η τιμή). Όπως και να'χει, δεν θα πρέπει να εφαρμοστεί για ένα χρόνο. Προς το παρόν είμαι ΔΕΗ με €0.17 / €0.13 kwh μέρα / νύχτα αντίστοιχα δίχως ρήτρα.

Λέτε να άρχισε η σφαγή στους παρόχους? Νομίζω έχουν περιθώριο μέχρι τις 10/07 να ανακοινώσουν τα νέα προγράμματα δίχως ρήτρα..

Επεξ/σία από cv01302
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, cv01302 είπε

Μόλις με πήρανε από Elpedison, για νέα τηλεφωνική προσφορά που τρέχει για Ιούλιο, που ουσιαστικά είναι το "Free" αλλά δίχως ρήτρα αναπροσαρμογής (ενδεχομένως να μην υπάρχει το πεδίο "Γ" σε σύγκριση με τους όρους του ίδιου προγράμματος αλλά με ημερομηνία Ιουνίου στο pdf) και με κλειδωμένη τιμή χρέωσης για 2 χρόνια. Ηχογραφήθηκε η κλήση που όντως πιστοποιούσε ότι δεν υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής για τουλάχιστον ένα χρόνο και ότι η τιμή είναι κλειδωμένη στα €0,0580/kwh (μετά την έκπτωση 15%) για την διάρκεια του συμβολαίου με μηνιαίο σταθερό πάγιο στα €5/μήνα με e-bill και δίχως ρήτρα αποχώρησης οποιαδήποτε στιγμή.

Περιμένω να μου στείλουν το συμβόλαιο στο email για να το εξακριβώσω αν απουσιάζει ή όχι η ρήτρα. Όπως και να'χει, δεν θα πρέπει να εφαρμοστεί για ένα χρόνο. Προς το παρόν είμαι ΔΕΗ με €0.17 / €0.13 kwh μέρα / νύχτα αντίστοιχα δίχως ρήτρα.

Λέτε να άρχισε η σφαγή στους παρόχους? Νομίζω έχουν περιθώριο μέχρι τις 10/07 να ανακοινώσουν τα νέα προγράμματα δίχως ρήτρα..

Η κλήση ηχογραφήθηκε, αλλά θα "κρασάρει ο server" εάν ποτέ ζητήσεις αντίγραφο... οπότε μετράει αυτό που υπογράφεις. Θέλουν δηλαδή να σε βάλουν σε ένα πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής τον Ιούλιο... τον Αύγουστο αυτό το πρόγραμμα θα καταργηθεί και θα χρεώνεσαι με τα νέα τιμολόγια. Επίσης αν ολοκληρωθεί η μεταφορά στην Elpedison και μετά θελήσεις να φύγεις άμεσα, δε θα μπορείς να το κάνεις. Διότι για να αλλάξεις πάροχο, θα πρέπει να προσκομίσεις στα δικαιολογητικά λογαριασμό της Elpedison (που λογικά θα στον βγάλουν κατά τον Σεπτέμβρη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου εστάλη το συμβόλαιο, είναι ολόιδιο με αυτό στο site της Elpedison, επομένως είπα να μην το προχωρήσει τελικά, για να μην μπλέξω με υπαναχωρήσεις και κυρίως μην χάσω το 0.17/0.13 της ΔΕΗ*.

Το σκεπτικό της ήταν ότι η προσφορά γίνεται ονομαστικά (σε αντίθεση με τα online/καταστήματα) + να προλάβουμε να καπαρώσουμε την χαμηλή σταθερή τιμή χρέωσης με τωρινό συμβόλαιο, πριν βγουν τα νέα συμβόλαια μέχρι τις 10 του μηνός όπου θα γίνεται αναφορά σε αναστολή χρεώσεων ρήτρας αναπροσαρμογής και σε τελικές χρεώσεις (και παρακολούθηση) ανά μήνα. Δεν με έπεισε όμως στο ότι το ονομαστικό σε "προστατεύει" και ότι θα παραμείνουν αναλλοίωτες οι σταθερές (€0,0580/kwh μετά την έκπτωση 15%). Γνωρίζω ότι υπάρχουν τέτοιου είδους πρακτικές, ειδικά με την σταθερή/κινητή τηλεφωνία όπου μπορείς να πετύχεις πολύ καλό πρόγραμμα που δεν βρίσκεις online ή σε κατάστημα, θεωρώ όμως too good to be true. Ήδη σήμερα ξεπέρασε και πάλι τα €300 η MWh..

 

* Μην έχουμε αυταπάτες, ανά πάσα στιγμή και η ΔΕΗ με τα μη-κυμαινόμενα μπορεί να προσαρμόσει νέα δεδομένα ή -best case scenario- με την λήξη της σύμβασης, να πουν ότι νέες σταθερές χρεώσεις διαμορφώνονται π.χ. στα 0.30/0.25 από 0.17/0.13)

Επεξ/σία από cv01302
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cv01302 είπε

Το σκεπτικό της ήταν ότι η προσφορά γίνεται ονομαστικά (σε αντίθεση με τα online/καταστήματα) + να προλάβουμε να καπαρώσουμε 1. την χαμηλή σταθερή τιμή χρέωσης με τωρινό συμβόλαιο, πριν βγουν τα νέα συμβόλαια μέχρι τις 10 του μηνός όπου 2. θα γίνεται αναφορά σε αναστολή χρεώσεων ρήτρας αναπροσαρμογής και σε τελικές χρεώσεις (και παρακολούθηση) ανά μήνα.

1 + ρήτρα αναπροσαρμογής 

2. δεν καταργείται η ρήτρα απλά ενσωματώνεται , επισης όλα τα κυμαινομενα προγράμματα καταργούνται από όλους τους παρόχους από 1/8 άσχετα με το τι θα υπογράψεις τώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cv01302 είπε

Μου εστάλη το συμβόλαιο, είναι ολόιδιο με αυτό στο site της Elpedison, επομένως είπα να μην το προχωρήσει τελικά, για να μην μπλέξω με υπαναχωρήσεις και κυρίως μην χάσω το 0.17/0.13 της ΔΕΗ*.

Το σκεπτικό της ήταν ότι η προσφορά γίνεται ονομαστικά (σε αντίθεση με τα online/καταστήματα) + να προλάβουμε να καπαρώσουμε την χαμηλή σταθερή τιμή χρέωσης με τωρινό συμβόλαιο, πριν βγουν τα νέα συμβόλαια μέχρι τις 10 του μηνός όπου θα γίνεται αναφορά σε αναστολή χρεώσεων ρήτρας αναπροσαρμογής και σε τελικές χρεώσεις (και παρακολούθηση) ανά μήνα. Δεν με έπεισε όμως στο ότι το ονομαστικό σε "προστατεύει" και ότι θα παραμείνουν αναλλοίωτες οι σταθερές (€0,0580/kwh μετά την έκπτωση 15%). Γνωρίζω ότι υπάρχουν τέτοιου είδους πρακτικές, ειδικά με την σταθερή/κινητή τηλεφωνία όπου μπορείς να πετύχεις πολύ καλό πρόγραμμα που δεν βρίσκεις online ή σε κατάστημα, θεωρώ όμως too good to be true. Ήδη σήμερα ξεπέρασε και πάλι τα €300 η MWh..

 

* Μην έχουμε αυταπάτες, ανά πάσα στιγμή και η ΔΕΗ με τα μη-κυμαινόμενα μπορεί να προσαρμόσει νέα δεδομένα ή -best case scenario- με την λήξη της σύμβασης, να πουν ότι νέες σταθερές χρεώσεις διαμορφώνονται π.χ. στα 0.30/0.25 από 0.17/0.13)

πιστεψες ειλικρινα οτι οταν εχουμε φτασει να θεωροουμε το 0,21 ευκαιρια που δεν υπαρχει κιολας πια, εσυ θα πληρωνες τελικη τιμη 0,058 ; παλι καλα για σενα που δεν το προχωρησες.

17 λεπτά πριν, korakios είπε

2. δεν καταργείται η ρήτρα απλά ενσωματώνεται , επισης όλα τα κυμαινομενα προγράμματα καταργούνται από όλους τους παρόχους από 1/8 άσχετα με το τι θα υπογράψεις τώρα 

θα γινουν ολα σταθερα προγραμματα εννοεις ; τι σταθεροτητα θα εχει κατι που θα αλλαζει καθε 2 μηνες το αργοτερο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, cv01302 είπε

Μου εστάλη το συμβόλαιο, είναι ολόιδιο με αυτό στο site της Elpedison, επομένως είπα να μην το προχωρήσει τελικά, για να μην μπλέξω με υπαναχωρήσεις και κυρίως μην χάσω το 0.17/0.13 της ΔΕΗ*.

Το σκεπτικό της ήταν ότι η προσφορά γίνεται ονομαστικά (σε αντίθεση με τα online/καταστήματα) + να προλάβουμε να καπαρώσουμε την χαμηλή σταθερή τιμή χρέωσης με τωρινό συμβόλαιο, πριν βγουν τα νέα συμβόλαια μέχρι τις 10 του μηνός όπου θα γίνεται αναφορά σε αναστολή χρεώσεων ρήτρας αναπροσαρμογής και σε τελικές χρεώσεις (και παρακολούθηση) ανά μήνα. Δεν με έπεισε όμως στο ότι το ονομαστικό σε "προστατεύει" και ότι θα παραμείνουν αναλλοίωτες οι σταθερές (€0,0580/kwh μετά την έκπτωση 15%). Γνωρίζω ότι υπάρχουν τέτοιου είδους πρακτικές, ειδικά με την σταθερή/κινητή τηλεφωνία όπου μπορείς να πετύχεις πολύ καλό πρόγραμμα που δεν βρίσκεις online ή σε κατάστημα, θεωρώ όμως too good to be true. Ήδη σήμερα ξεπέρασε και πάλι τα €300 η MWh..

 

* Μην έχουμε αυταπάτες, ανά πάσα στιγμή και η ΔΕΗ με τα μη-κυμαινόμενα μπορεί να προσαρμόσει νέα δεδομένα ή -best case scenario- με την λήξη της σύμβασης, να πουν ότι νέες σταθερές χρεώσεις διαμορφώνονται π.χ. στα 0.30/0.25 από 0.17/0.13)

Άρα τελικά δεν ήταν έτσι όπως σου είπαν... Υπάρχουν άτομα που πιστευουν ακόμα σε αυτά που τους λένε στο τηλέφωνο.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...