Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Άργησες πολύ δυστυχώς... το αίτημα για αλλαγή προγράμματος δεν ισοδυναμεί με κατοχύρωση προγράμματος.

Αν είχες τηλεφωνήσει χτες και σου έστελναν επί τόπου τους ειδικούς όρους να υπογράψεις θα ήταν αλλιώς.

Δεν ήμουνα σίγουρος... δε ξέρω όλα είναι στο περίμενε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Οι ειδικοί όροι (αυτοί που στέλνουν προς υπογραφή) αναγράφουν ότι η προσφορά ισχύει για συμβάσεις μέχρι 30/6... 

444.jpg.802bb1c6bb9c06b548797d07e0f04d1e.jpg

Οπότε αν κάποιος υπογράψει σήμερα, είναι σαν να υπογράφει ένα πρόγραμμα εν λευκώ χωρίς να ισχύουν οι τιμές. Δε ξέρω καν αν επιτρέπεται δηλαδή να τους δώσουν αυτό το χαρτί προς υπογραφή...

γιατι το λες αυτο ;

29/6 βραδυ ηλεκτρονικα η αιτηση για το Γ21

30/6 αποστολη συμβασεων και υπογραφη απο εμενα και επιστροφη.

1/7 εμαιλ οτι εχει ολοκληρωθει η διαδικασια εκπροσωπησης και αναμενεται να ολοκληρωθει η διαδικασια μεταβασης στον νεο παροχο.

Οι τιμες ισχυουν κανονικα και θα ισχυουν (ελπιζω) τουλαχιστον για 6 μηνες συμφωνα με τα αναγραφομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα έλαβα την συνημμένη επιστολή από τη NRG, ενώ είμαι στο πρόγραμμα  nrg Fixed 4BUSINESS1 | Επαγγελματικό ...

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

 

 

Επεξ/σία από clam86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, clam86 είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα έλαβα την συνημμένη επιστολή από τη NRG, ενώ είμαι στο πρόγραμμα  nrg Fixed 4BUSINESS1 | Επαγγελματικό ...

καλησπέρα , όντως την έλαβες την επιστολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, skiace είπε

γιατι το λες αυτο ;

29/6 βραδυ ηλεκτρονικα η αιτηση για το Γ21

30/6 αποστολη συμβασεων και υπογραφη απο εμενα και επιστροφη.

Υπέγραψες 30/6 είσαι καλλυμένος.

Αν υπέγραφες 1/7 και από πάνω έγραφε ότι η προσφορά ισχύει μέχρι 30/6... μπορεί να προέκυπτε πρόβλημα.

Spoiler

43.jpg.0bd590f816f8564f2b2563fadb48a73a.jpg

 

Με το 6μηνο θέλω να πιστεύω ότι είμαστε ΟΚ... αλλά τα έχουμε δει όλα πλέον. Υπομονή λίγες μέρες να καθαρογραφεί το ΦΕΚ γιατί αυτό που κυκλοφόρησε πριν 6 μέρες είναι το προσχέδιο.

 

edit:

Στις 27/6/2022 στις 2:28 ΜΜ, IBAGASA είπε

Ρε @IBAGASA κομμένη επιστολή είχες ανεβάσει; Είχε κι εσένα ημερομηνία όπως τον φίλο από κάτω;

 

28 λεπτά πριν, clam86 είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα έλαβα την συνημμένη επιστολή από τη NRG, ενώ είμαι στο πρόγραμμα  nrg Fixed 4BUSINESS1 | Επαγγελματικό ...

spacer.png

 

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

  

απόρριψη απάντησης ,

"Δεν έγινε δομημένη απάντηση όπως σας ζήτησα στα πολύ συγκεκριμένα ερωτήματα (1,2,3)

Δε με καλύπτουν οι αόριστες απαντήσεις σας , ο όρος 8.8 έπρεπε να αναφερθεί πριν υπογράψω το συμβόλαιο και να δώσετε παράδειγμα τελικής τιμής που χρεώνετε ωστε να είναι και κατανοητές οι χρεώσεις όπως ορίζει η νομοθεσία.

Μου παρουσιάσατε σαν μοναδική χρέωση τη διαφημιζόμενη χωρίς να αναφέρετε και να εξηγήσετε τις κρυφές χρεώσεις, είναι η 2η φορά που ζητώ την ηχογράφηση της παρουσίασης όπου και φαίνεται η παραπλάνηση .

Αρνούμαι να πληρώσω τα συγκεκριμένα ποσά αυτά και ζητώ τη  ΡΑΕ που παρακολουθεί το θέμα να παρέμβει στα πλαίσια λειτουργίας του myrae"

 

ωραια στελνω και ενημερωνω για την εξελιξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελική εμπειρία από ΗΡΩΝ... βγήκε τελικός, ακυρώθηκε... βγήκε εκκαθαριστικός και διορθωτικός τελικός και αφού έφαγα κάνα μισάρωρο για να βγάλω άκρη με τις χρεοπιστώσεις... διαπίστωσα ότι "ευτυχώς" * μου έχουνε φάει μόνο τη συνέπεια και απ'τον εκκαθαριστικό και απ'τον τελικό. Άντε πάλι αμφισβητήσεις.

*λέω ευτυχώς γιατί θα μπορούσαν να είναι και χειρότερα τα πράγματα... πχ να μου βάζανε ρήτρα αναπροσαρμογής ενώ δεν είχαν περάσει οι 60 μέρες της ειδοποίησης, ή να μου έβαζαν ρήτρα αποχώρησης ενώ δεν είχαν περάσει οι 30 μέρες απ΄τη τροποποιηση Γ.Ο κλπ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά κανονικά έχει ημερομηνία η επιστολή της NRG (23/6) απλά έχω θέμα με το Scanner και δεν φαίνεται.

Τι κάνουμε τώρα? Το 6μηνο μου ολοκληρώνεται 8 Σεπτεμβρίου αλλά όπως βλέπετε στην επιστολή έχω προθεσμία 1 μήνα από την επίδοση της επιστολής, να φύγω αζημίως. Δηλαδή έως τις 23 Ιουλίου. Υπάρχει κάποια συμβουλή για το πως να το χειριστώ? Να περιμένω 10 Ιουλίου να δω τις τιμές των παρόχων και αναλόγως να πράξω? Νομίζω 13 μέρες είναι αρκετές για να προλάβω να αλλάξω πάροχο σε περίπτωση που με συμφέρει κάποια άλλη εταιρεία.

Η τιμολόγηση της εταιρείας, δηλαδή εννοώ τον μαθηματικό τύπο στο νέο πρόγραμμά της πως το βλέπετε?
Είναι η ''Περίπτωση Β'', στο τελευταίο φύλλο. Aπό κάτι πρόχειρους υπολογισμούς που έκανα, χρεώνουν 20% επιπλέον της μεσοσταθμικής τιμής αγοράς.
Καμιά ιδέα?
NRG ΕΠΙΣΤΟΛΗ.pdf

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Aπό κάτι πρόχειρους υπολογισμούς που έκανα, χρεώνουν 20% επιπλέον της μεσοσταθμικής τιμής αγοράς.

1,1371*Μεσοσταθμιστική (δες απο ΑΔΜΗΕ) +  την ταρίφα της NRG

τα ρητροπρογράμματα καταργούνται και θα ενσωματώνουν χοντρική με επιδοτήσεις

άγνωστο το συγκεκριμένο πως θα το χειριστούν και άγνωστες οι επιδοτήσεις

Spoiler

το σταθερό που είχες λίγο χλωμό να συνέφερε με το κυμαινόμενο πάγιο (σε σχέση με άλλα σταθερά προγράμματα που έτρεχαν),δεν ξέρω αν τότε το είχες τρέξει στο excel (τώρα το έχω βγάλει μιας και καταργήθηκε)

περίμενε να βγουν τα νέα τιμολόγια , μέχρι 10 του μηνός είναι η προθεσμία,

βέβαια και αυτά ανα μήνα θα αλλάζουν ,αλλά θα ξέρεις τουλάχιστον πιο μπροστά τι τιμή θα έχουν

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατανοητό. Τουλάχιστον στις 10 Ιουλίου που θα έχουν ανακοινωθεί τα τιμολόγια των παρόχων, θα ξέρουμε τι μας συμφέρει, έστω για τον Αύγουστο? Ή και πάλι θα ζούμε στο σκοτάδι?

Δηλαδή να μπω 10 Ιουλίου, να δω τα επαγγελματικά, και τσουπ να μεταφερθώ στον φθηνότερο.

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Ή και πάλι θα ζούμε στο σκοτάδι?

ανα μήνα θα αλλάζουν άρα πάλι κυμαινόμενα θα είναι

3 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Δηλαδή να μπω 10 Ιουλίου, να δω τα εππαγελματικά, και τσουπ να μεταφερθώ στον φθηνότερο.

ο οποίος το Σεπτέμβριο μπορεί να μη συμφέρει και να χρειάζεται σχεδόν ανα μήνα να αλλάζεις πάροχο...

κοίτα τώρα που η ΤΕΑ είναι στα τέρματα και πάει για ρεκόρ , θα φανούν πιστεύω οι τιμές , εκτός αν αποφασίσουν να ζημιωθούν για Αύγουστο ωστε να πάρουν πελάτες και Σεπτέμβρη να ξεδώσουν... 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα ανά μήνα θα χρειάζεται τσεκάρισμα, αλλά εκτιμώ πως η τιμολογιακή πολιτική της κάθε εταιρείας θα διαφανεί από τις 10 Ιουλίου... Δύσκολα εκτιμώ η φθηνότερη εταιρεία του Ιουλίου να μετατραπεί σε ακριβότερη στους επόμενους μήνες... Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις... Κάτι μου λέει πως η ELIN, θα έχει το καλύτερο τιμολόγιο. Απλή διαίσθηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουσιαστικά θα δούμε πως θα λειτουργήσει ο μηχανισμός που λένε στο ΧΕ και αν μπορέσει να ρίξει την τιμή , αν και πλέον πιο ακριβά το κόβω να είναι αφού είμαστε 100+ παραπάνω

Μόλις τώρα, IBAGASA είπε

Κάτι μου λέει πως η ELIN, θα έχει το καλύτερο τιμολόγιο. Απλή διαίσθηση...

μωρε να υπάρξει ανταγωνισμός σωστός και σωστή λειτουργία του ΧΕ χρειάζεται όχι να επιλέξουμε μεταξύ

0,40€/kw και να ψάχνουμε τα  0,02 ή 0,03 προμήθεια και τα πάγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Κοράκιε στις 10 Ιουλίου, αν μπορείς βοήθησέ μας εσύ, γιατί εμείς βλέπω να μπερδευόμαστε...

τι να βοηθήσω , δεν έχω μαγική σφαίρα 😛

απλά θα βάλω στο excel τις τιμές που ανακοινώνουν και ότι βγάζει , αν αλλάζουν ανα μήνα ενημερώνω το excel

 

επειδή δε θα μπορούν να κοροϊδεύουν με τις τιμές στυλ 0,05€/kw απο κάπου θα αρπάξουν

οι παγίδες τουλάχιστον που εκτιμώ οτι θα είναι θα βρίσκονται σε ετήσιες συνδρομές , κυμαινόμενα πάγια  και εκπτώσεις συνέπειας που δε θα αφορούν το σύνολο της χρέωσης. Επειδή δε θα υπάρχει ρήτρα αποχώρησης ίσως και υπάρξει παγίδα επιστρoφής εκπτώσεων όπως κάνει η elpedison

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...