Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler

  

2 ώρες πριν, s3lin1 είπε

αφου εκανα ολα τα βηματα και τους εστειλα ενα αναλυτικο κειμενο πηρα σημερα αυτη την απαντηση 

image.png.34b4eafc9d38596a71d5c2518619dbbb.png

απόρριψη απάντησης ,

"Δεν έγινε δομημένη απάντηση όπως σας ζήτησα στα πολύ συγκεκριμένα ερωτήματα (1,2,3)

Δε με καλύπτουν οι αόριστες απαντήσεις σας , ο όρος 8.8 έπρεπε να αναφερθεί πριν υπογράψω το συμβόλαιο και να δώσετε παράδειγμα τελικής τιμής που χρεώνετε ωστε να είναι και κατανοητές οι χρεώσεις όπως ορίζει η νομοθεσία.

Μου παρουσιάσατε σαν μοναδική χρέωση τη διαφημιζόμενη χωρίς να αναφέρετε και να εξηγήσετε τις κρυφές χρεώσεις, είναι η 2η φορά που ζητώ την ηχογράφηση της παρουσίασης όπου και φαίνεται η παραπλάνηση .

Αρνούμαι να πληρώσω τα συγκεκριμένα ποσά αυτά και ζητώ τη  ΡΑΕ που παρακολουθεί το θέμα να παρέμβει στα πλαίσια λειτουργίας του myrae"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όλοι οι πάροχοι το ίδιο θα κάνουν... θα καταργήσουνε τις τιμές κράχτη 0.50, θα ενσωματώσουν το κόστος χονδρικής (αυτό που μέχρι τώρα το ήξερες ως ρήτρα αναπροσαρμογής) και θα βγει η ταρίφα γύρω στο 0.30. Κανονικά αυτή τη στιγμή που η χονδρική είναι 0.30.

Άρα  αυτό που υποστηρίζει η V&W  οτι το zero δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής θα γίνει επιτέλους πραγματικότητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για επαγγελματικά έπεσε στο 0,10 η επιδότηση τον Ιούνιο , άγνωστο αν θα έχουν τα +0,05 (για Γ21) και τον Ιούνιο που για άλλη μια φορά είναι εκτός ΦΕΚ

Για Ιούλιο ούτε απο άρθρα δε βρήκα κάτι στη μπανανία

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

Για επαγγελματικά έπεσε στο 0,10 η επιδότηση τον Ιούνιο , άγνωστο αν θα έχουν τα +0,05 (για Γ21) και τον Ιούνιο που για άλλη μια φορά είναι εκτός ΦΕΚ

Για Ιούλιο ούτε απο άρθρα δε βρήκα κάτι στη μπανανία

Είχαν ανακοινώσει πως ότι ισχύει τον Μάιο θα ισχύει και τον Ιούνιο. Πού το είδες ότι έπεσε στο 0.10;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Είχαν ανακοινώσει πως ότι ισχύει τον Μάιο θα ισχύει και τον Ιούνιο. Πού το είδες ότι έπεσε στο 0.10;

ήταν σαν τα αναδρομικά που λέγανε μάλλον 😛

εδώ λέει

Spoiler

image.png.d9ebc12893a9b90e252a3c0f9d1429bc.png

μόνο στη μπανανία άλλα λένε και άλλα λέει το ΦΕΚ , δηλαδή και τα +0,05 παίζει να κάνανε λάθος και να τα δώσανε στον @skiace  😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να αλλάξω σε we yellow στο χωριό από we blue χτές. Τελικά με πήρανε σήμερα και μου είπανε πως δεν γίνεται γιατί τα αλλάζουν τα προγράμματα μέχρι τις 10 Ιουλίου. Απλά ενημερωτηκά. Όποιος πρόλαβε 0.21 πρόλαβε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

στο σπίτι έχω βάλει σύστημα vrv με κανάλια για ψύξη το καλοκαίρι. Δεν γίνεται να μην ανάψω αντλίες. Μπορεί να κοιτάξω να μειώσω τους βαθμούς από το νερό στην ενδοδαπέδια.

Το πρόγραμμα που μου πρότειναν από protergia είναι το PROTERGIA ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΝΕΟ MVP. Τα παρακάτω γράφει.

"Πιο αναλυτικά όσον αφορά το οικιακό μας τιμολόγιο, σας προσφέρουμε:

Τη προωθητική ενέργεια «Protergia Οικιακό MVP», με 50% έκπτωση στις χρεώσεις ενέργειας ημέρας & νύχτας για τις εμπρόθεσμες πληρωμές σας και με χρέωση παγίου 3,95€/μήνα ή 30% έκπτωση εκτός συνέπειας.

  • 12μηνη διάρκεια σύμβασης
  • Έκπτωση συνέπειας 50% επί της χρέωσης ημερήσιας ενέργειας & 50% επί της χρέωσης νυχτερινής ενέργειας  σε περίπτωση εμπρόθεσμων πληρωμών που θα ισχύουν οι παρακάτω τιμές:
    • για ημερήσια κατανάλωση από 0kwh έως 2000kwh/4μηνο, 0,05514€/kwh
    • για ημερήσια κατανάλωση >2000kwh/4μηνο, 0,05637€/kwh
    • για τη νυχτερινή κατανάλωση 0,03949€/kwh
  • Ή 30% Έκπτωση εκτός συνέπειας στις χρεώσεις ενέργειας ημέρας και νύχτας με τις παρακάτω τιμές:
    • για ημερήσια κατανάλωση από 0kwh έως 2000kwh/4μηνο, 0,07720€/kwh.
    • για ημερήσια κατανάλωση >2000kwh/4μηνο , 0,07892€/kwh
    • για τη νυχτερινή κατανάλωση 0,05528 
  • Πάγιο 3,95€/μήνα
  • Δωρεάν Εγγύηση για εξόφληση μέσω πάγιας εντολής τραπεζικού λογαριασμού
  • Έλεγχο του λογαριασμού και εξοικονόμηση ενέργειας μέσα από την υπηρεσία myprotergia

 

1) Στην weenergy μου είπανε για 2 επαγγελματικές παροχές που πήρα να αλλάξω, ότι δεν έχει νοημα να κάνω το weyellow γιατί και να κάνω θα μου αλλάξουν τους όρους 10/7, γιατί έχουν υποχρέωση να αναρτήσουνε νέες τιμές, κάτι τέτοιο μου είπανε.

2) washcloud Για το σπίτι όλες οι συσκευές να φανταστείτε είναι τελευταίας 5ετίας το πολύ, ενεργειακής κλάσης Α++ και πάνω και η ενδοδαπέδια ανοίγει τέλος Νοεμβρίου και κλείνει Αρχές μαίου. Η πολυκατοικία είναι σχετικά καινούργια του 2009 με κουφώματα ενεργειακά, με διπλά τζάμια, θερμοδιακοπές, 7αρι φελιζον μονωτικό στους τοίχους κτλ Δεν παίρνει κάτι παραπάνω σε εξοικονόμηση.

Σκέφτομαι σοβαρά να βάλω στην ταράτσα της πολυκατοικίας που έχω την χρήση μικρό φωτοβολταικό για το ρεύμα. Πρέπει να πάρω προσφορές να δω αν αξίζει και πότε κάνω απόσβεση.

Προς στιγμήν για τις 3 παροχές, 1 σπίτι και 2 επαγγελματικές θα περιμένω μέχρι 10/7.

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, perlepes είπε

1) Στην weenergy μου είπανε για 2 επαγγελματικές παροχές που πήρα να αλλάξω, ότι δεν έχει νοημα να κάνω το weyellow γιατί και να κάνω θα μου αλλάξουν τους όρους 10/7, γιατί έχουν υποχρέωση να αναρτήσουνε νέες τιμές, κάτι τέτοιο μου είπανε.

αν σου είπαν ακριβώς αυτό δεν ισχύει ,αν σου είπαν οτι δεν είναι διαθέσιμο το πρόγραμμα , οκ

ο @washcloud έχει καλή πρόθεση και έδωσε κάποιες συμβουλές , αλλά οποιαδήποτε συζήτηση εκτός παρόχου σε άλλο νήμα, υπάρχουν αντίστοιχα

το mvp θα αλλάξει έτσι κι αλλιώς όπως όλα τα κυμαινόμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Όλοι οι πάροχοι το ίδιο θα κάνουν... θα καταργήσουνε τις τιμές κράχτη 0.05, θα ενσωματώσουν το κόστος χονδρικής (αυτό που μέχρι τώρα το ήξερες ως ρήτρα αναπροσαρμογής) και θα βγει η ταρίφα γύρω στο 0.30. Κανονικά αυτή τη στιγμή που η χονδρική είναι 0.30... θα πρέπει να βγάλουν τιμολόγια 0.40 για να μη μπούνε μέσα.

...με άλλα λόγια, "ανέστειλαν" έναν μηχανισμό με τον οποίο η μόνη αστάθμιτη παράμετρος (για τους απλούς παρόχους/όχι παραγωγούς) ήταν η τιμή της χονδρικής (...άλλος μηχανισμός εκεί, "χρηματιστηριακός", που τον εκμεταλλευόντουσαν οι παραγωγοί για να χρεώνουν παραπάνω απ' το ουσιαστικό κόστος παραγωγής), και πλέον έτσι "υποχρεώνουν" ΚΑΙ τους παρόχους να χρεώνουν "παραπανίσια" (ένας θεός ξέρει τί θα χρεώνουν κι αυτοί...), για να μην μπουν μέσα όπως είπες...

Σαν να πηγαίνεις στον φούρναρη και σου λέει "το ψωμί από τώρα 2 Ευρώ η φρατζόλα, διότι δεν ξέρω πόσο θα πάνε οι τιμές με τις οποίες θα παραγγείλω αλεύρι αυριομεθαύριο", κι εσύ να του λες "μα αν είναι φτηνότερο τελικά το αλεύρι;" κι εκείνος να σου λέει "ζήτα να ανοίξουν Ekmek Pass να πάρεις το 60% πίσω, μέχρι 0,600€, και με προϋπόθεση την φρατζόλα να την τρως εντός κύριας κατοικίας, κι όχι σε κα'να παγκάκι ξερωγώ..."

Καταπληκτικό. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι ΤΟΣΟ <δενβαζωεπιθετογιαυτονοτητουςλογους>, ή τόσο ηλίθιοι (πράγμα αδιανόητο)...Κι ούτε ΚΟΥΒΕΝΤΑ για κανενός είδος πλαφόν, ή εξαίρεση από το GNTM (Greece's Next Target Model)  που θα μας έκανε,,,πλούσιους....(μαζί θα τα τρώγαμε....)

Και εμείς θα πρέπει απλά να προσευχόμαστε α) να δώσουν γενναίες επιδοτήσεις (από τα ΔΙΚΑ μας λεφτά......) β) να,,,,εξομαλυνθεί η "παγκόσμια" (εφ' όσον ανακατώνονται κι οι Γιουεσάδες, ξεφεύγει από τα απλώς ευρωπαϊκά...) κατάσταση με τον Ρώσο (...που όσο περνάει ο καιρός χειροτερεύει, κι αν, ή μάλλον : ΟΤΑΝ κόψει εντελώς το ΦΑ, χεσ' τα και κουκούλωσ' τα...)...

Λιβ γιορ χολίστικ μυθ ιν Γκρης. Τα μνημόνια ήταν χάδι μπροστά σε ό,τι έρχεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, perlepes είπε

Ακριβώς αυτό που έγραψα, 2 διαφορετικοί υπάλληλοι. Οτι και το weyellow να κλείσω 10/7 θα αλλάξουν την τιμή. 

αν το κλείσεις σήμερα για 6 μήνες είσαι καλυμμένος βάσει νομοθεσίας

η τροποποίηση αφορά τα κυμαινόμενα τιμολόγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

αν το κλείσεις σήμερα για 6 μήνες είσαι καλυμμένος βάσει νομοθεσίας

η τροποποίηση αφορά τα κυμαινόμενα τιμολόγια

Οι ειδικοί όροι (αυτοί που στέλνουν προς υπογραφή) αναγράφουν ότι η προσφορά ισχύει για συμβάσεις μέχρι 30/6... 

444.jpg.802bb1c6bb9c06b548797d07e0f04d1e.jpg

Οπότε αν κάποιος υπογράψει σήμερα, είναι σαν να υπογράφει ένα πρόγραμμα εν λευκώ χωρίς να ισχύουν οι τιμές. Δε ξέρω καν αν επιτρέπεται δηλαδή να τους δώσουν αυτό το χαρτί προς υπογραφή...

3 ώρες πριν, agentsmith84 είπε

Προσπάθησα να αλλάξω σε we yellow στο χωριό από we blue χτές. Τελικά με πήρανε σήμερα και μου είπανε πως δεν γίνεται γιατί τα αλλάζουν τα προγράμματα μέχρι τις 10 Ιουλίου. Απλά ενημερωτηκά. Όποιος πρόλαβε 0.21 πLρόλαβε...

Το ζήτησες χτες, πότε ακριβώς. Το πρωί ή εκτός ωραρίων;  

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Οι ειδικοί όροι (αυτοί που στέλνουν προς υπογραφή) αναγράφουν ότι η προσφορά ισχύει για συμβάσεις μέχρι 30/6... 

444.jpg.802bb1c6bb9c06b548797d07e0f04d1e.jpg

Οπότε αν κάποιος υπογράψει σήμερα, είναι σαν να υπογράφει ένα πρόγραμμα εν λευκώ χωρίς να ισχύουν οι τιμές. Δε ξέρω καν αν επιτρέπεται δηλαδή να τους δώσουν αυτό το χαρτί προς υπογραφή...

Το ζήτησες χτες, πότε ακριβώς. Το πρωί ή εκτός ωραρίων;  

 

Λίγο μετά το μεσημέρη χτές έστειλα email δεν έκανα κανα συμβόλαιο η κάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, agentsmith84 είπε

 

Λίγο μετά το μεσημέρη χτές έστειλα email δεν έκανα κανα συμβόλαιο η κάτι.

 

Άργησες πολύ δυστυχώς... το αίτημα για αλλαγή προγράμματος δεν ισοδυναμεί με κατοχύρωση προγράμματος.

Αν είχες τηλεφωνήσει χτες και σου έστελναν επί τόπου τους ειδικούς όρους να υπογράψεις θα ήταν αλλιώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...