Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, aguero88 είπε

Μου γράφει στο λογαριασμό μου ότι από 20/08/2022 θα αλλάξει η χρέωση. Είχα σταθερό 0,16 με πάνε στο 0,39 επαγγελματικο γ22. 

Ερώτηση το 20/08/2022 το εννοούν από τους λογαριασμούς που θα εκδοθούν από 20/08/2022 και έπειτα η από την περίοδο καταναλωσης; 

Γιατι πχ ο λογαριασμός Ιουνίου έχει περίοδο καταναλωσης 20 Απριλίου έως 20 Μαϊου. 

περιόδο κατανάλωσης απο 20/8 και μετά

κλείσε weyellow, το νου σου με τη χρέωση ισχύος και βλέπεις τα κυμαινόμενα τι τιμές θα έχουν

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, washcloud είπε

ε) Σιγούρεψε ότι το σπίτι που μένουν φαίνεται στην φορολογική τους ως κύρια κατοικία (δεν έχει σημασία αν είναι ιδιόκτητη ή όχι) και ΜΑΖΙ, στο σχετικό πεδίο, να αναγράφεται ο αριθμός παροχής ρεύματος, για να παίρνουν τις φουλ επιδοτήσεις. Αν δεν είναι κύρια ή δεν υπάρχει ο αρ. παροχής, είτε φροντίστε το στην από 'δω και πέρα φορολογική, κι αν την έκαναν την φετινή και λείπει κάτι απ΄ τα 2 παραπάνω, γρήγορα στον λογιστή για τροποποίηση. Κι αν δεν έγινε ακόμα αίτηση για το "Power Pass" (μάι αςς...), ίσα που προλαβαίνετε (μην κοιτάς "κριτήρια", κάντε την, κι αν είναι να δικαιωθούν, θα δικαιωθούν.

σχετικα με το παραπανω, εκανα αιτηση στο power pass για το σπιτι που φευγω σε 3 μερες και η αιτηση ειναι υπο εκκαθαριση.

το συμβολαιο του νεου σπιτιου δηλωθηκε στο taxis χθες.

θα πρεπει να κανω τροποποιηση και στο Power pass? ή αφηνω εκει το παλιο σπιτι και μετα απο λιγες μερες τροποποιω τη φορολογικη μου δηλωση και δηλωνω ως κυρια κατοικια το νεο σπιτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, razkal είπε

σχετικα με το παραπανω, εκανα αιτηση στο power pass για το σπιτι που φευγω σε 3 μερες και η αιτηση ειναι υπο εκκαθαριση.

το συμβολαιο του νεου σπιτιου δηλωθηκε στο taxis χθες.

θα πρεπει να κανω τροποποιηση και στο Power pass? ή αφηνω εκει το παλιο σπιτι και μετα απο λιγες μερες τροποποιω τη φορολογικη μου δηλωση και δηλωνω ως κυρια κατοικια το νεο σπιτι?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/793792-powerpass/?do=getNewComment

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, aguero88 είπε

Μου γράφει στο λογαριασμό μου ότι από 20/08/2022 θα αλλάξει η χρέωση. Είχα σταθερό 0,16 με πάνε στο 0,39 επαγγελματικο γ22. 

Ερώτηση το 20/08/2022 το εννοούν από τους λογαριασμούς που θα εκδοθούν από 20/08/2022 και έπειτα η από την περίοδο καταναλωσης; 

Γιατι πχ ο λογαριασμός Ιουνίου έχει περίοδο καταναλωσης 20 Απριλίου έως 20 Μαϊου. 

 

11 λεπτά πριν, korakios είπε

περιόδο κατανάλωσης απο 20/8 και μετά

κλείσε weyellow, το νου σου με τη χρέωση ισχύος και βλέπεις τα κυμαινόμενα τι τιμές θα έχουν

Προλαβαίνει; Μέχρι σήμερα είναι η προσφορά.

Άγνωστο τι τιμές θα έχουν αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα φώτα σας η σύζυγος αναλαμβάνει φροντιστήριο από καινούργια χρονιά οπότε χρειάζεται επαγγελματικό στο όνομα της ο προηγούμενος το έχει στην προτεργια ξέρετε ποιος πάροχος και πρόγραμμα συμφέρει καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

να κανω και μια πιο σχετικη ερωτηση.

απο τη στιγμη που δεν κοιτανε το taxis για την πρωτη κατοικια, θα πρεπει να κανω τροποποιηση της φετινης δηλωσης (+νεο αριθμο παροχης (που ακομα δεν ειναι στο ονομα μου)), σωστα?

με αυτο τον τροπο δεν θα πρεπει να τροποποιηθουν και τα στοιχεια της φορ. δηλωσης σχετικα με το ενοικιο και τον ιδιοκτητη του ακινητου?

να θυμισω οτι το νεο σπιτι μπηκε χθες στο taxis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, razkal είπε

να κανω και μια πιο σχετικη ερωτηση.

όχι φυσικά , δεν είναι καθόλου σχετική

27 λεπτά πριν, Andytse13 είπε

Παιδιά τα φώτα σας η σύζυγος αναλαμβάνει φροντιστήριο από καινούργια χρονιά οπότε χρειάζεται επαγγελματικό στο όνομα της ο προηγούμενος το έχει στην προτεργια ξέρετε ποιος πάροχος και πρόγραμμα συμφέρει καλύτερα;

μια γρήγορη ματιά στις προηγούμενες σελίδες θα καταλάβεις το οτι είναι όλα ρευστά και ρίσκο αν θα βάλει σταθερό ή όχι

σε επαγγελματικό σταθερό μέχρι σήμερα είναι και το τελευταίο φθηνό (άγνωστο αν θα συνεχίσει ή όχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι φυσικά , δεν είναι καθόλου σχετική

μια γρήγορη ματιά στις προηγούμενες σελίδες θα καταλάβεις το οτι είναι όλα ρευστά και ρίσκο αν θα βάλει σταθερό ή όχι

σε επαγγελματικό σταθερό μέχρι σήμερα είναι και το τελευταίο φθηνό (άγνωστο αν θα συνεχίσει ή όχι)

Σωστά για το σταθερό εννοείς της weenergy δεν το προλαβαινει έτσι κι αλλιώς.Επομενη επιλογή έστω και μη σταθερού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Andytse13 είπε

Σωστά για το σταθερό εννοείς της weenergy δεν το προλαβαινει έτσι κι αλλιώς.Επομενη επιλογή έστω και μη σταθερού;

Μετά το χάος... 0.26 ο ΗΡΩΝ, 0.30 η elpedison... μέχρι να κάνει έναρξη θα έχουν ανέβει κι αυτά. Αναγκαστικά θα βάλει κυμαινόμενο.

Από θέρμανση τι έχει το φροντιστήριο;

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Andytse13 είπε

Επομενη επιλογή έστω και μη σταθερού;

σε αναμονή τα επόμενα τιμολόγια Αυγούστου , με παρούσα αυξημένη χοντρική η κιλοβατώρα είναι σταθερά πάνω απο 0,38 τις τελευταίες μέρες , η επιδότηση στο Γ21 είναι 0,12+0,05 άγνωστο αν θα το αυξήσουν και πόσο

πότε θα πάρει το ρεύμα στο όνομά της ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, korakios είπε

σε αναμονή τα επόμενα τιμολόγια Αυγούστου , με παρούσα αυξημένη χοντρική η κιλοβατώρα είναι σταθερά πάνω απο 0,38 τις τελευταίες μέρες , η επιδότηση στο Γ21 είναι 0,12+0,05 άγνωστο αν θα το αυξήσουν και πόσο

πότε θα πάρει το ρεύμα στο όνομά της ?

Αναμένω τις απαντήσεις της λογικά άμεσα γιατί γίνεται η διαδικασία της μεταβιβασης

41 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μετά το χάος... 0.26 ο ΗΡΩΝ, 0.30 η elpedison... μέχρι να κάνει έναρξη θα έχουν ανέβει κι αυτά. Αναγκαστικά θα βάλει κυμαινόμενο.

Από θέρμανση τι έχει το φροντιστήριο;

Θέρμανση και ψύξη με κλιματιστικά μου ειπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Andytse13 είπε

Αναμένω τις απαντήσεις της λογικά άμεσα γιατί γίνεται η διαδικασία της μεταβιβασης

Θέρμανση και ψύξη με κλιματιστικά μου ειπε

OK γιατί αν το ρεύμα είναι πανάκριβο... το αέριο είναι ακόμα χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

OK γιατί αν το ρεύμα είναι πανάκριβο... το αέριο είναι ακόμα χειρότερα.

Εμένα μου λες έχουμε στο σπίτι.... Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και χίλια Ευχαριστω για την βοήθεια σας τα τελευταία 2 χρόνια που γίνεται ο χαμός με τους παρόχους. Εγώ απο πέρυσι τον Αύγουστο ήμουν σε σταθερό προγραμμα proteria οικιακό Ν με τιμή κιλοβατώρας 0,1127 ημέρας και 0,079 νυχτερινή, τώρα με ενημέρωσαν οτι αλλάζει η χρέωση. 
Έβαλα στο excel τις kWh και τιμές και μπυ βγάζει τα παρακάτω. Τι μου προτείνεται να κάνω; Κοράκιε και πάλι Ευχαριστω για τηβ excelara. 
οι καταναλώσεις είναι κάπου 15.000 γιατί είναι σε 180τμ ενδοδαπεδια θέρμανση με αντλίες!

D1916CDB-8A39-498A-A9FC-CE7E279983D0 2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...