Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, skiace είπε

η επιβαρυνση της ρητρας συνδιαμορφωνεται αναλογα με την καταναλωση ;

αν καταναλωσεις 500kwh θα ειναι διαφορετικη η τιμη ρητρας ανα kwh απο αν καταναλωνες 1000kwh ;

Όχι, ίδια τιμή ανά κιλοβατώρα.

Από 30 ως 45 χονδρική δεν εφαρμόζεται.

Από 35 και κάτω παίρνεις επιστροφή.

Από 45 και πάνω χονδρική ενεργοποιείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όχι, ίδια τιμή ανά κιλοβατώρα.

Από 30 ως 45 χονδρική δεν εφαρμόζεται.

Από 35 και κάτω παίρνεις επιστροφή.

Από 45 και πάνω χονδρική ενεργοποιείται.

η volterra που επικοινωνησα χτες ισχυριζεται οτι η τιμη διαμορφωνεται και απο την καταναλωση. Δεν με ενδιαφερει πια αφου αποχωρω σε αλλο παροχο, απλα εγκυκλοπαιδικα το ρωτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. Άρα στην παρούσα φάση δεν ξέρουμε τι τιμή θα εφαρμόζει ο κάθε πάροχος δίχως τη ρήτρα? Εγώ ρίσκαρα μετά τα όσα είδα διαβάσει εδώ με w&v κ δίνοντας κάθε μήνα μέτρηση με κατανάλωση σταθερά 250-290 κιλοβατώρες το μήνα το κράτησα κάθε μήνα το λογαριασμό στο 50€. Δεν λέω κ πάλι πολλά είναι αλλά πλέον λες κ ευχαριστώ. Η απορία μου η εξής, είχα τιμή 7λεπτα κιλοβατώρα πρωί 6 βραδινό. Να υποθέσω αυτό δεν θα παίζει από Αύγουστο μένει να δω τι τιμή θα χρεώνουν...

Επεξ/σία από giorgos_kst
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiace είπε

η volterra που επικοινωνησα χτες ισχυριζεται οτι η τιμη διαμορφωνεται και απο την καταναλωση. Δεν με ενδιαφερει πια αφου αποχωρω σε αλλο παροχο, απλα εγκυκλοπαιδικα το ρωτησα.

Aν η ρήτρα αναπροσαρμογης είναι 0.20€/kWh και κάψεις 1000kw θα πληρώσεις 200€ ρήτρα. Αν κάψεις 2000kw θα πληρώσεις 400€ ρήτρα.

Οι πάροχοι ποτέ δεν ενημερώνουν τους πελάτες πόσο κοστίζει η ρήτρα σε €/Κwh για να μη ξέρει ο πελάτης τι τελική τιμή θα πληρώνει. 

Οπότε πετάνε ασάφειες ότι η ρήτρα αναπροσαρμογής εξαρτάται από το κόστος της χονδρικής και του πόσο θα κάψεις.

 

 

1 ώρα πριν, giorgos_kst είπε

Η απορία μου η εξής, είχα τιμή 7λεπτα κιλοβατώρα πρωί 6 βραδινό. Να υποθέσω αυτό δεν θα παίζει από Αύγουστο μένει να δω τι τιμή θα χρεώνουν...

Είχες 0.07 + ρήτρα αναπροσαρμογής - ΤΕΜ. Τωρα η ανταγωνιστική χρέωση και η ρήτρα θα γίνουν σούμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aν η ρήτρα αναπροσαρμογης είναι 0.20€/kWh και κάψεις 1000kw θα πληρώσεις 200€ ρήτρα. Αν κάψεις 2000kw θα πληρώσεις 400€ ρήτρα.

Οι πάροχοι ποτέ δεν ενημερώνουν τους πελάτες πόσο κοστίζει η ρήτρα σε €/Κwh για να μη ξέρει ο πελάτης τι τελική τιμή θα πληρώνει. 

Οπότε πετάνε ασάφειες ότι η ρήτρα αναπροσαρμογής εξαρτάται από το κόστος της χονδρικής και του πόσο θα κάψεις.

Σε οικιακη παροχη  για το ιδιο χρονικο διαστημα με ~ 300κβω, ηταν η ρητρα 0,215, ενω στην επαγγελματικη με ~650κβω, βγηκε 0,245. Δεν το συζητω αλλο, εφυγα για κατι πιο ξεκαθαρο και μολις βρω χρονο και αναλογα με τις εξελιξεις θα παρω και την οικιακη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, ekrepali είπε

Επιχειρήσεις ναι... παντού υπάρχει μια τηλεόραση ή ένα ραδιόφωνο.

Για τα κοινόχρηστα έχει καταργηθεί απ'το 2005 (Ν3419/05) αλλά κάνουν όλοι τους κινέζους... κάνε αίτηση αμφισβήτησης και ζήτα αναδρομικά (μη πεις για πόσα χρόνια, άστο αόριστα). Για 2 χρονια δικαιούσαι βάσει του ΚΠΗΕ αλλά αν ο πάροχος δε ξέρει το νόμο μπορεί να σου δώσει αναδρομικά και παραπίσω.

Οφείλω να αναγνωρίσω στην ΕΛΙΝ την άψογη εξυπηρέτηση. Την Τρίτη τους είπα να αφαιρέσουν την ΕΡΤ και σήμερα μου έστειλαν το πιστωτικό για 1,5 χρόνο (τόσο είμαι με το κοινόχρηστο).

 

 

Τους ζήτησα επίσης να μου στείλουν και τον υπολογισμό πως βγαίνει η ρήτρα και απάντησαν πάλι άμεσα, τον παρακάτω τύπο.. 

Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας σας αποστέλλω τον τρόπο που χρεωθήκατε την ρήτρα,

(1,22 * 222,763 €/Mwh  +5,7 ) = 277,470€/Mwh -58 = 219,47€/Mwh 
219,47/1000 = 0,2195 €/Kwh *433 = 95,03€ 

(1,22 * 244,536 €/Mwh  +12,7) =311,03€/Mwh -58 =  253,03€/Mwh /1000= 0,2530 €/Kwh *121 =30,62€

Σύνολο 125,65€ 

Παραμένω στη διάθεσή σας να τα δούμε αναλυτικά και τηλεφωνικά.

 

Τώρα που βλέπω τις ρυμθιζμόμενες μου φαίνονται πολλές. Μπορεί κάποιος να τσεκάρει αν είναι σωστά τα νούμερα?

 

image.png.541b0c1187b85fe456160dc4dad983b6.pngimage.png.541b0c1187b85fe456160dc4dad983b6.png

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτος λογαριασμος σε γκαρσονιερα στην ΑΘΗΝΑ απο volterra με το καινουργιο προγραμμα με ρητρα. Μετα τα μαγειρεματα με ΤΕΜ, βγαινει σκαρτα 16 λεπτα η Kwh . Ισχύει τελικά η προ κρίσεως, πολεμου στην Ουκρανια, κλπ τιμή της Kwh που ηταν 15 με 16 λεπτα !!! 🤣

Παρτε καπελο 60% αυξηση (σε πρωτη δοση) και μη μιλατε ιθαγενεις  😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiace είπε

Σε οικιακη παροχη  για το ιδιο χρονικο διαστημα με ~ 300κβω, ηταν η ρητρα 0,215, ενω στην επαγγελματικη με ~650κβω, βγηκε 0,245. Δεν το συζητω αλλο, εφυγα για κατι πιο ξεκαθαρο και μολις βρω χρονο και αναλογα με τις εξελιξεις θα παρω και την οικιακη.

To κάθε πρόγραμμα μπορεί να έχει διαφορετικό όριο ενεργοποίησης ρήτρας πχ 45E/MWh ή 50Ε/ΜWh, διαφορετικό συντελεστή προσαύξησης πχ 1.20 ή 1.22, και διαφορετικό συντελεστή απωλειών πχ 5.2 ή 5.7

Επίσης ακόμα κι αν τα προγράμματα έχουν ίδιους συντελεστές θα πρέπει να βεβαιωθείς εγγράφως ότι η ρήτρα αναπροσαρμογής αφορά όντως τη περίοδο κατανάλωσης, γιατί πχ η Elpedison σε αρκετά προγράμματα πέρυσι το καλοκαίρι "δήθεν" απορρόφησε τη ρήτρα αναπροσαρμογής μη χρεώνοντας τη στους πελάτες ... μετά που ανέβηκε κι άλλο η χονδρική το φθινόπωρο χρέωσε τη ρήτρα αναπροσαρμογής του καλοκαιριού αναδρομικά κι άφησε τη φθηνοπωρινή για αργότερα... και τώρα που φεύγουν οι πελάτες έχουν στους εκκαθαριστικούς του Μαΐου τη χειμωνιάτικη ρήτρα και στους τελικούς έρχεται στα καπάκια η ρήτρα του Μαΐου.

 

58 λεπτά πριν, userAnon είπε

Οφείλω να αναγνωρίσω στην ΕΛΙΝ την άψογη εξυπηρέτηση. Την Τρίτη τους είπα να αφαιρέσουν την ΕΡΤ και σήμερα μου έστειλαν το πιστωτικό για 1,5 χρόνο (τόσο είμαι με το κοινόχρηστο).

 

 

Τους ζήτησα επίσης να μου στείλουν και τον υπολογισμό πως βγαίνει η ρήτρα και απάντησαν πάλι άμεσα, τον παρακάτω τύπο.. 

Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας σας αποστέλλω τον τρόπο που χρεωθήκατε την ρήτρα,

(1,22 * 222,763 €/Mwh  +5,7 ) = 277,470€/Mwh -58 = 219,47€/Mwh 
219,47/1000 = 0,2195 €/Kwh *433 = 95,03€ 

(1,22 * 244,536 €/Mwh  +12,7) =311,03€/Mwh -58 =  253,03€/Mwh /1000= 0,2530 €/Kwh *121 =30,62€

Σύνολο 125,65€ 

Παραμένω στη διάθεσή σας να τα δούμε αναλυτικά και τηλεφωνικά.

 

Τώρα που βλέπω τις ρυμθιζμόμενες μου φαίνονται πολλές. Μπορεί κάποιος να τσεκάρει αν είναι σωστά τα νούμερα?

 

image.png.541b0c1187b85fe456160dc4dad983b6.pngimage.png.541b0c1187b85fe456160dc4dad983b6.png

Η ρήτρα τόση είναι... λογικά κάποια στιγμή σου έστειλαν email αλλαγής γενικών όρων και ο συντελεστής Β πήγε από 5.7 στο 12.7 αλλά αυτό δε παίζει τεράστιο ρόλο... το κόστος της χονδρικής είναι που φούσκωσε τη ρήτρα. Δες εδώ ιστορικό έτους (πάτα το last year). https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

Σχετικά με τις ρυθμιζόμενες... τι λογαριασμός είναι αυτός που βλέπω; Εκκαθαριστικός 243 ημερών; Aν ναι, τότε είναι σωστές οι χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Η ρήτρα τόση είναι... λογικά κάποια στιγμή σου έστειλαν email αλλαγής γενικών όρων και ο συντελεστής Β πήγε από 5.7 στο 12.7 αλλά αυτό δε παίζει τεράστιο ρόλο... το κόστος της χονδρικής είναι που φούσκωσε τη ρήτρα. Δες εδώ ιστορικό έτους (πάτα το last year). https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

ναι, το είχα τσεκάρει αυτό, μπορείς να βάλεις και την συγκεκριμένη περίοδο

28 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Σχετικά με τις ρυθμιζόμενες... τι λογαριασμός είναι αυτός που βλέπω; Εκκαθαριστικός 243 ημερών; Aν ναι, τότε είναι σωστές οι χρεώσεις.

είναι εκκαθαριστικός 234 ημερών.. Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,
Μου ήρθε λογαριασμός της Volterra και βλέπω ότι ήρθε και σε μένα το πλήρωμα... 

Μου έβαλε πάγιο 4ε (δεν είχα καθόλου).

Μου έβαλε ρήτρα προσαρμογής.

Στον αντίποδα μου έριξε την τιμή κιλοβατώρας στο 0.0575

Γίνεται να κάνει όλα τα παραπάνω χωρίς καμία ενημέρωση ενώ είχα σταθερό τιμολόγιο χωρίς ρήτρα; Δεν έλαβα τιποτα ούτε με μειλ... Μάλλον ναι ε 🙄; Φαντάζομαι δεν μπορώ να κάνω κάτι τώρα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Συγγενής μου είναι τώρα στη Volton με χαμηλή τιμή κιλοβατώρας αλλά πληρώνει ρήτρα προσαρμογής.

Είδα στη ΔΕΗ έχει τώρα συμβόλαιο με 0.254 fix. Λένε ότι από 1 Αυγούστου θα καταργηθεί η ρήτρα για 11 μήνες. Αξίζει λέτε η μετάβαση ή όχι; Φοβάμαι ότι θα αλλάξουν τις τιμές από τον Αύγουστο και θα είναι πάλι ακριβά ακόμα και χωρίς ρήτρα. 

Η τιμή 0.254 μου φαίνεται νορμαλ πλέον.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, wall είπε

Καλησπέρα σας,
Μου ήρθε λογαριασμός της Volterra και βλέπω ότι ήρθε και σε μένα το πλήρωμα... 

Μου έβαλε πάγιο 4ε (δεν είχα καθόλου).

Μου έβαλε ρήτρα προσαρμογής.

Στον αντίποδα μου έριξε την τιμή κιλοβατώρας στο 0.0575

Γίνεται να κάνει όλα τα παραπάνω χωρίς καμία ενημέρωση ενώ είχα σταθερό τιμολόγιο χωρίς ρήτρα; Δεν έλαβα τιποτα ούτε με μειλ... Μάλλον ναι ε 🙄; Φαντάζομαι δεν μπορώ να κάνω κάτι τώρα;;

σχεδόν όλοι είχαν πάρει μια επιστολή που ενημέρωνε για τις αλλαγές , μάλλον δεν πήρε ποτέ

κάνεις αμφισβήτηση του λογαριασμού , ρωτάς τι είναι αυτές οι χρεώσεις και ζητάς να τηρηθούν οι χρεώσεις του συμβολαίου που υπέγραψες

(μέσω email φυσικά και όχι τηλεφωνικά)

31 λεπτά πριν, Camal είπε

Λένε ότι από 1 Αυγούστου θα καταργηθεί η ρήτρα για 11 μήνες.

δεν καταργείται τίποτα ,διαβάζεις απο εδώ και μετά

33 λεπτά πριν, Camal είπε

Αξίζει λέτε η μετάβαση ή όχι; Φοβάμαι ότι θα αλλάξουν τις τιμές από τον Αύγουστο και θα είναι πάλι ακριβά ακόμα και χωρίς ρήτρα. 

άγνωστο τι θα απορροφήσει ο νέος μηχανισμός , διάβασε προηγούμενες σελίδες εδώ και στο θέμα του online , όλοι το ίδιο ρωτάτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, korakios είπε

σχεδόν όλοι είχαν πάρει μια επιστολή που ενημέρωνε για τις αλλαγές , μάλλον δεν πήρε ποτέ

κάνεις αμφισβήτηση του λογαριασμού , ρωτάς τι είναι αυτές οι χρεώσεις και ζητάς να τηρηθούν οι χρεώσεις του συμβολαίου που υπέγραψες

(μέσω email φυσικά και όχι τηλεφωνικά)

δεν καταργείται τίποτα ,διαβάζεις απο εδώ και μετά

άγνωστο τι θα απορροφήσει ο νέος μηχανισμός , διάβασε προηγούμενες σελίδες εδώ και στο θέμα του online , όλοι το ίδιο ρωτάτε

Τι να αποροφήσει, απότι φαίνετε τα 300-360 Mwh είναι η νέα πραγματικότητα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agentsmith84 είπε

Τι να αποροφήσει, απότι φαίνετε τα 300-360 Mwh είναι η νέα πραγματικότητα....

υποτίθεται οτι αποσυνδέονται οι τιμές και πάνε βάσει τύπου παραγωγής και όχι βάσει ακριβότερου μέσου που διαμόρφωνε την τελική τιμή στο ΧΕ . Γιαυτό και είναι όλα άγνωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου γράφει στο λογαριασμό μου ότι από 20/08/2022 θα αλλάξει η χρέωση. Είχα σταθερό 0,16 με πάνε στο 0,39 επαγγελματικο γ22. 

Ερώτηση το 20/08/2022 το εννοούν από τους λογαριασμούς που θα εκδοθούν από 20/08/2022 και έπειτα η από την περίοδο καταναλωσης; 

Γιατι πχ ο λογαριασμός Ιουνίου έχει περίοδο καταναλωσης 20 Απριλίου έως 20 Μαϊου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...