Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, korakios είπε

προσωπικά θα έκλεινα στο yellow και αν είναι θα το γύριζα σε weblue. Αλλά δεν είναι δικά μου λεφτά 😛

Σημαντικό

Για Γ22 σε ενημέρωσαν για τυχών όρια κατανάλωσης στο weyellow ? επίσης έχει χρέωση ισχύος (αυτό αναγράφεται, οκ),

απλά είχε ρωτήσει αρκετούς μήνες πριν μέλος εδώ και του είπαν οτι είχε όριο κατανάλωσης το Γ22, όμως δεν προχώρησε και έμεινε στον αέρα το συγκεκριμένο

δες αν γράφει τίποτα το συμβόλαιο

σε ευχαριστω για την γνωμη σου. Πρεπει να επιλεξω αναμεσα στα 40-50€ παραπανω τον μηνα και την ψυχικη μου ηρεμια λογω ανασφαλειας. Μαλλον θα προσπαθησω να προλαβω το σταθερο.

Ειχα ρωτησει πριν κανω το Γ22 και αρνηθηκαν οτι υπαρχει οριο καταναλωσης ουτε και το ειδα καπου γραμμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, skiace είπε

σε ευχαριστω για την γνωμη σου. Πρεπει να επιλεξω αναμεσα στα 40-50€ παραπανω τον μηνα και την ψυχικη μου ηρεμια λογω ανασφαλειας. Μαλλον θα προσπαθησω να προλαβω το σταθερο.

Ειχα ρωτησει πριν κανω το Γ22 και αρνηθηκαν οτι υπαρχει οριο καταναλωσης ουτε και το ειδα καπου γραμμενο.

Kατ'αρχάς ευχαριστούμε που έλυσες το μυστήριο με το 0.17 στο ΤΕΜ... τώρα αν βγήκε ΦΕΚ ή αν τους έδωσαν εντολή να δώσουν τις εκτώσεις και θα βγει το ΦΕΚ αργότερα, ένας θεός ξέρει.

Στο Yellow το γράφει και στο site και στους ειδικούς όρους ότι είναι ανεξαρτήτως κατανάλωσης. Για την χρεωστέα ζήτηση δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό το 2.20, εσύ ξέρεις φαντάζομαι. Υπόψιν το Γ22 έχει 0.23 ανταγωνιστική χρέωση, όχι 0.21

Spoiler

2.jpg.fd436472ca6d87a2b165090f3e2e34d5.jpg

 

Από εξυπηρέτηση δεν έχω κανένα παράπονο (είπαμε έχει ωραία μουσική στην αναμονή). Η αλλαγή από ΗΡΩΝ έγινε στις 31/5.

21/5 έστειλα μέτρηση,χτες βγήκε λογαριασμός (τον έστειλαν με email αυτοματοποιημένα). Πλήρωσα στο wepay όλα κομπλέ. Για τη μέτρηση είχα πάρει τηλέφωνο αρχές του μήνα να τους ρωτήσω κάθε πότε να δίνω, μου είπανε 21-27. Δε ξέρω αν ισχύει σε όλους ή αν άλλοι έχουν περίοδο τιμολόγησης στα μέσα του μήνα.

Το ποσό παρόλο που το είχα υπολογίσει ακριβώς εκ των προτέρων... όταν το είδα με τα μάτια μου να πω την αλήθεια με έτσουξε. Ας αρχίσουμε σιγά-σιγά να συνειδοτοποιούμε πως θα έχει η κατάσταση από δω και μπρος.

Spoiler

11.jpg.9dee465283cee703a94334a6df9e53e3.jpg

 

Για 50 ευρώ το μήνα λιγότερα δε ρισκάρω να πάω κυμαινόμενο... αυτό που έγινε στη χονδρική τις τελευταίες μέρες, πραγματικά μ'έχει φρικάρει και από Δεκέμβριο θα πάω σε κυμαινόμενο θέλοντας και μή. Αυτό της WE είναι το τελευταίο σταθερό με χαμηλές τιμές που θα δούμε για πολλά χρόνια... κάτι σαν τα προγράμματα αερίου με 0.50 που τα κοιτούσαμε με μισό μάτι και τώρα λέμε τι καλά θα' ταν. 😄

Spoiler

4544.jpg.1de8003583f266f2b9c8e07345344844.jpg

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπήκαμε ακόμα Ιούλιο δεν πάμε καλά , μόνιμα πάνω απο 300.....

το weyellow υποτίθεται είναι μέχρι αύριο @skiace δηλαδή καλό είναι να βιαστείς αν το αποφασίσεις για Γ21

4 λεπτά πριν, aguero88 είπε

Η χρεωστεα 2,20€ είναι πολύ υψηλη αν έχεις χρεωστεα 50kw που ίσως τόσο έχεις αφού έχεις μικρή κατανάλωση για γ22 θα είναι +100€ στον λογαριασμό 

εξαρτάται φαντάζομαι απο τι μηχανήματα δουλεύει , λογικά πρέπει να του ήρθε λογαριασμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε τίποτα για πλαφόν ή επιδοτήση για μη κύρια κατοικία (καλοκαίρι χωριό) για τον Ιούλιο γιατί άν παραμείνει στα 0.10 τότε αν φτασει 300 μέση 0.26 η kwh στη καλλύτερη. Έλεος ποια τι περιμένουν να πούνε... να μήν υπάρχει σταθερό αποδεκτό και μετά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, haris013 είπε

Το θέμα είναι σε ποιον πάροχο να τους πάω μετά τις αλλαγές που θα κάνω στο σπίτι;

α) ανέβασε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τον συγκεκριμένο λογαριασμό που λες (ΟΛΟΚΛΗΡΟ, όχι "τμήματα", ΚΑΙ έχοντας σβήσει προσωπικά στοιχεία : ΑΦΜ, ονοματεπώνυμα, αριθμό παροχής κτλ) για να δούμε περισσότερα πράγματα και να μπορέσουμε έτσι να σου ΠΟΥΜΕ περισσότερα.

β)...τα πράγματα αυτή την στιγμή είναι τραγικά ρευστά (η χειρότερη περίοδος είναι). Γι' αυτό σου λένε "περίμενε να δούμε πού θα πάει το πράγμα με τις αλλαγές που επίκεινται, σε 2 βδομάδες". Δεν πολυέχει λοιπόν ΑΥΤΗ τη στιγμή νόημα η ερώτηση "σε ποιον να τους πάω και σε τί πρόγραμμα".

γ)...παρ' ολ' αυτά, έτσι όπως έχουν τα πράγματα απ' το καλοκαίρι του '21 (και έτσι μάλλον θα συνεχίσουν, για πολύ καιρό ακόμα, για ένα κάρο λόγους), το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τους πας ΔΕΗ (είναι "η πιο ασφαλής" επιλογή, και καθαρά οικονομικά, και γενικότερα - να πάνε να υπογράψουν για Γ1). Αν μπορούν να μεταβούν σε κατάστημα να υπογράψουν εκεί, είναι το καλύτερο (μακρυά από συμβόλαια "εξ' αποστάσεως, μέσω Ίντερνετ, μέσω κούριερ, μέσω τηλεφώνου" κτλ).

δ) ...εκτός από το αυτονόητο "νυχτερινό" (γκούγκλαρε τα ωράριά του να τους τα πεις, για να κανονίσουν αναλόγως τις καταναλώσεις τους όταν τους το βάλουν / διαφέρουν κατά εποχή και περιοχή), πρέπει να συνηθίσουν στην ιδέα ότι από εδω και πέρα πρέπει να περιορίσουν όσο γίνεται περισσότερο τις καταναλώσεις τους, ανεξαρτήτως σε ποιον παροχο και πρόγραμμα θα είναι.

ε) Σιγούρεψε ότι το σπίτι που μένουν φαίνεται στην φορολογική τους ως κύρια κατοικία (δεν έχει σημασία αν είναι ιδιόκτητη ή όχι) και ΜΑΖΙ, στο σχετικό πεδίο, να αναγράφεται ο αριθμός παροχής ρεύματος, για να παίρνουν τις φουλ επιδοτήσεις. Αν δεν είναι κύρια ή δεν υπάρχει ο αρ. παροχής, είτε φροντίστε το στην από 'δω και πέρα φορολογική, κι αν την έκαναν την φετινή και λείπει κάτι απ΄ τα 2 παραπάνω, γρήγορα στον λογιστή για τροποποίηση. Κι αν δεν έγινε ακόμα αίτηση για το "Power Pass" (μάι αςς...), ίσα που προλαβαίνετε (μην κοιτάς "κριτήρια", κάντε την, κι αν είναι να δικαιωθούν, θα δικαιωθούν. Αλλιώς απλά θ' απορριφθεί η αίτηση), μπας και πάρουν τίποτα πίσω.

στ) ...μάθε τους να ρυθμίζουν/δουλεύουν σωστά τα κλιματιστικά που τους παρήγγειλες. Ενημερώσου κι ο ίδιος στο σχετικό θρεντ. Γιατί με "λάθος" ρυθμίσεις, παίζει να μην εκμεταλλευτούν την οικονομία που μπορούν να έχουν με τις "σωστές", ειδικά τον χειμώνα. Και προς θεού, να μην ξαναδουλέψουν τις χαλαζόσομπες (ας τις βάλουν στην άκρη, μόνο για περίπτωση "ζορζ - ζαμάν"). Ο φετινός χειμώνας θα είναι χειρότερος (σαν κόστος) από τον ήδη καταστροφικό περσινό, και ενδέχεται να είναι μέχρι και καταστροφικός... Θερμομόνωση που είπες, ειδικά αν είναι σε "δύσκολη" περιοχή (υγρασία και το σπίτι να μην "προστατεύεται" από άλλα) και το σπίτι πολύ παλιό, ΜΗΝ το "συζητάς" απλώς, και αν σε παίρνει οικονομικά ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κάνεις, ΕΣΤΩ ένα βάψιμο "απλώς" με σχετικό υλικό. Κάπου κατά Σεπτέμβρη νομίζω πρέπει. Ίσως να είναι και το πιο σημαντικό, ώστε να μπορέσουν να πιάσουν τόπο ΚΑΙ τα λεφτά των κλιαμτιστικών. "Επένδυση" είναι όχι απλώς έξοδο - αρκεί φυσικά να έχεις να τα δώσεις εδώ και τώρα και να σου μείνει η μόνωση, αλλιώς θα τα πετάς κάθε μήνα στον πάροχο, χωρίς να παίρνεις πίσω τίποτα ποτέ (καν' τους και μηνιαία την έκδοση του λογαριασμού, κι αν μπορούν να δίνουν μετρήσεις οι ίδιοι τηλεφωνικά, ή να στις λένε να δίνεις εσύ, για να έρχεται κάθε μήνα λογαριασμός με βάση την πραγματική κατανάλωση, κι όχι αεροπατερατζίδικος "έναντι"...).

Τέλος, αν βρεθείς από 'κει και δεν το έχουν ήδη κάνει, ρύθμισε τηλεοράσεις στην χαμηλότερη δυνατή φωτεινότητα (μπορεί να έχουν και 2-3, κι αν είναι και CRT ακόμη χειρότερα) και δασκάλεψέ τους να μην τις πολυανοίγουν "για της μπιπ τον χαβά" (οι νοικοκυρές συνήθως το κάνουν, για να κάνουν δουλειές σπιτιού). Μια παλιά τηλεόραση που "καίει" και 20/7/365 μπορεί να είναι μεγάλη ζημιά (πόσο μάλλον περισσότερες). Κι αν υπάρχει περίπτωση, να αλλάξουν ή και να πάψουν να χρησιμοποιούν πολύ παλιές συσκευές (20ετίας και), όπως ψυγεία, καταψύκτη, κουζίνα, πλυντήριο, κτλ. Κι ας τυχόν δουλεύουν "κανονικά". Η μόνη σίγουρη σωστηρία από τους υπέρογκους λογαριασμούς, είναι ο περιορισμός στην κατανάλωση. Κι αν είναι (χαμηλο)συνταξιούχοι, δες μήπως δικαιούνται ΚΑΙ ΚΟΤ (κοινωνικό οικιακό τιμολόγιο). Κυρίως εισοδηματικά τα κριτήρια (δες/κάνε αίτηση γι' αυτούς, στη σελίδα της ΗΔΙΚΑ). Το οποίο έχει όριο κατανάλωσης, αλλά όταν θα μπει νυχτερινό και δεν θα προσμετρούνται οι κιλοβατώρες που καταναλώθηκαν εντός των ωραρίων του, θα είναι πιο εύκολο να καταφέρνουν να μένουν εντός ορίου και να μην χάνουν την (σημαντική) έκπτωση ανά 4μηνο...

23 λεπτά πριν, agentsmith84 είπε

Ξέρουμε τίποτα για πλαφόν ή επιδοτήση για μη κύρια κατοικία (καλοκαίρι χωριό) για τον Ιούλιο γιατί άν παραμείνει στα 0.10 τότε αν φτασει 300 μέση 0.26 η kwh στη καλλύτερη. Έλεος ποια τι περιμένουν να πούνε... να μήν υπάρχει σταθερό αποδεκτό και μετά....

...οικονομία στην κατανάλωση στο χωρίο. Είναι ο ΜΟΝΟΣ σίγουρος τρόπος για να μην σου έρθουν μαλλιοκέφαλα. Κομμένες οι "παραπανίσιες" συσκευές (τηλεοράσεις κτλ), ντους το μεσημέρι για να μην ανάβει θερμοσίφΟΥνας ("που θα ΄λεγε κι η Παγώνα"...), καμινέτα για καφέδες, λεντόλαμπες ΠΑΝΤΟΥ, και αν γίνεται, πετρογκάζ με φιάλη υγραερίου (ιδανικά γέμισμά της σε βενζινάδικο με αέριο "αμαξιών", αν βρεις κάποιο που να "παρανομεί" και να στην γεμίζει, διότι έτσι βγαίνει μισοτιμή).

Καν' το από τώρα να σώσεις λεφτά, διότι ΣΙΓΟΥΡΑ θα τα χρειαστείς για τον ακόμη χειρότερο χειμώνα που έρχεται...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Στο Yellow το γράφει και στο site και στους ειδικούς όρους ότι είναι ανεξαρτήτως κατανάλωσης. Για την χρεωστέα ζήτηση δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό το 2.20, εσύ ξέρεις φαντάζομαι. Υπόψιν το Γ22 έχει 0.23 ανταγωνιστική χρέωση, όχι 0.21

Για 50 ευρώ το μήνα λιγότερα δε ρισκάρω να πάω κυμαινόμενο... αυτό που έγινε στη χονδρική τις τελευταίες μέρες, πραγματικά μ'έχει φρικάρει και από Δεκέμβριο θα πάω σε κυμαινόμενο θέλοντας και μή. Αυτό της WE είναι το τελευταίο σταθερό με χαμηλές τιμές που θα δούμε για πολλά χρόνια... κάτι σαν τα προγράμματα αερίου με 0.50 που τα κοιτούσαμε με μισό μάτι και τώρα λέμε τι καλά θα' ταν. 😄

Ναι βεβαια το γνωριζω οτι το Γ22 εχει 0,23 και χρεωστεα χ 2,20.

Απο προηγουμενα χρονια χρεωστεα ειχα 160-180kwh x 2,20€ = 396€ τον χρονο αντι παγιου (33€/μηνα βγαινει). Οπως ξερεις δεν ειχα/εχω βρει κατι οικονομικοτερο και με την ρευστοτητα που υπαρχει το ζητουμενο ηταν να το εξασφαλισω για το 6μηνο. Συμφωνα με τις οδηγιες τους αυριο θα περασω καταναλωση και θα βγει λογαριασμος απο τις 13/5. Αν με τσουξει αυτο που θα δω δεν θελω να φανταζομαι τι θα παθαινα αν ειχα οτιδηποτε αλλο.

1 ώρα πριν, korakios είπε

το weyellow υποτίθεται είναι μέχρι αύριο @skiace δηλαδή καλό είναι να βιαστείς αν το αποφασίσεις για Γ21

εξαρτάται φαντάζομαι απο τι μηχανήματα δουλεύει , λογικά πρέπει να του ήρθε λογαριασμός

εκανα την αιτηση και υπεβαλλα τα δικαιολογητικα σημερα. Λενε οτι αυριο θα επικοινωνησουν μαζι μου τηλεφωνικα αλλα θα τους καλεσω και εγω αν δεν το εχουν κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, agentsmith84 είπε

Ξέρουμε τίποτα για πλαφόν ή επιδοτήση για μη κύρια κατοικία (καλοκαίρι χωριό) για τον Ιούλιο γιατί άν παραμείνει στα 0.10 τότε αν φτασει 300 μέση 0.26 η kwh στη καλλύτερη. Έλεος ποια τι περιμένουν να πούνε... να μήν υπάρχει σταθερό αποδεκτό και μετά....

στο Γ1 είσαι ? Αν ναι , η τιμή Ιουλίου βγαίνει με Ιουνίου , βασικά σχεδόν έχει κλείσει η τιμή , δεν νομίζω να μειώσουνε το 0,10 , αλλά το πρόβλημα είναι οτι δεν έχουν βγει του Αυγούστου οι τιμές με τα νέα τιμολόγια να δούμε τι θα παίξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

στο Γ1 είσαι ? Αν ναι , η τιμή Ιουλίου βγαίνει με Ιουνίου , βασικά σχεδόν έχει κλείσει η τιμή , δεν νομίζω να μειώσουνε το 0,10 , αλλά το πρόβλημα είναι οτι δεν έχουν βγει του Αυγούστου οι τιμές με τα νέα τιμολόγια να δούμε τι θα παίξει

Ναι στο Γ1 απλό οικιακό. Οπότε και Ιούλιο 0,10 μόνο; Απότι φαίνετε θα ξεπεράσει τις 0,25 με την επιδότηση. Οπότε το we yellow μονόδρομος; τι να πώ πραγματικά δε ξέρω μην έρθουν και καύσωνες και μας κάψουν τα AC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, agentsmith84 είπε

Απότι φαίνετε θα ξεπεράσει τις 0,25 με την επιδότηση.

έστω τον Ιούλιο φτάνει 0,80€/kw η χοντρική , δεν επηρεάζει τον Ιούλιο αλλά τον Αύγουστο στο Γ1

( γιαυτό και έχω τονισμένα τα λ&ν στους μήνες , ξαναδιάβασέ το πρηγούμενο ποστ :) )

Όμως το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρουμε ο μηχανισμός τι ακριβώς θα απορροφήσει τον Αύγουστο

5 λεπτά πριν, agentsmith84 είπε

Οπότε το we yellow μονόδρομος; τι να πώ πραγματικά δε ξέρω μην έρθουν και καύσωνες και μας κάψουν τα AC.

άγνωστο χρειαζόμαστε χρονομηχανή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, korakios είπε

έστω τον Ιούλιο φτάνει 0,80€/kw η χοντρική , δεν επηρεάζει τον Ιούλιο αλλά τον Αύγουστο στο Γ1

( γιαυτό και έχω τονισμένα τα λ&ν στους μήνες , ξαναδιάβασέ το πρηγούμενο ποστ :) )

Όμως το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρουμε ο μηχανισμός τι ακριβώς θα απορροφήσει τον Αύγουστο

άγνωστο χρειαζόμαστε χρονομηχανή

Αν με Γ1 ενοούσες ΔΕΗ τότε λάθος κατάλαβα, we blue έχω. Η we αν θυμάμαι καλά υπολογίζει με μέσω όρο της περιόδου που έγινε η κατανάλωση για ρήτρα αναπροσαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, agentsmith84 είπε

Αν με Γ1 ενοούσες ΔΕΗ τότε λάθος κατάλαβα, we blue έχω. Η we αν θυμάμαι καλά υπολογίζει με μέσω όρο της περιόδου που έγινε η κατανάλωση για ρήτρα αναπροσαρμογής.

ναι με Γ1 ΔΕΗ νόμιζα , τότε (ανάλογα και την κατανάλωση) προσωπικά θα το γυρνούσα σε weyellow για Ιούλιο και για Αύγουστο και μετά θα έβλεπα , αλλά ακόμα και σήμερα δεν έχω καταλάβει αν μετράνε όπως η ΔΕΗ τον προηγούμενο μήνα ή τον τρέχων .

Spoiler

σκέψου και για νυχτερινό αν δεν παίζει ηλιακός και είστε με θερμοσίφωνα , κάποια στιγμή θα τα βγάλει τα λεφτά του

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι με Γ1 ΔΕΗ νόμιζα , τότε (ανάλογα και την κατανάλωση) προσωπικά θα το γυρνούσα σε weyellow για Ιούλιο και για Αύγουστο και μετά θα έβλεπα , αλλά ακόμα και σήμερα δεν έχω καταλάβει αν μετράνε όπως η ΔΕΗ τον προηγούμενο μήνα ή τον τρέχων .

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

σκέψου και για νυχτερινό αν δεν παίζει ηλιακός και είστε με θερμοσίφωνα , κάποια στιγμή θα τα βγάλει τα λεφτά του

 

Εχουμε Ηλιακό ευτηχώς. Το θέμα είναι πως όταν αγγίζει 38+ δε γίνεται χωρίς κλιματιστικό.

Στούς γενικούς όρους έχει το παρακάτω, οπότε καταλαβαίνω πως είναι μέσοστάθμική των ημερών που έγινε η κατανάλωση.

Spoiler

6. ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΧΡΕΩΣΕΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ (ΜΕΣΟΣΤΑΘΜΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ). 6.1. Η EUNICE TRADING ΜΑΕ διατηρεί το δικαίωμα , καθ’ όλη την διάρκεια ισχύος της παρούσης, να εφαρμόσει την ρήτρα προσαρμογής της Οριακής τιμής του συστήματος (ΟΤΣ) και να αναπροσαρμόσει τις χρεώσεις, ανάλογα με τις διακυμάνσεις της ΟΤΣ προσαυξημένης επί τον συντελεστή προσαύξησης 1,12, και (ii) της τιμής 8,7 €/MWh. Η ΟΤΣ δημοσιεύεται καθημερινά στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας (https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market). 6.2. Οι προ ΦΠΑ Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται βάσει των ανταγωνιστικών χρεώσεων του τιμολογίου, στο οποίο έχει ενταχθεί ο Πελάτης, και βάσει των διακυμάνσεων στο άθροισμα (i) της μέσης (κατά το επίμαχο διάστημα) ΟΤΣ, προσαυξημένης επί τον συντελεστή προσαύξησης 1,12, και (ii) της τιμής 8,7 €/MWh. Η ΟΤΣ δημοσιεύεται καθημερινά στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας (https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market). 6.3. Οι Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται ειδικότερα ως εξής: Αν το άθροισμα της μέσης ΟΤΣ, προσαυξημένης επί τον συντελεστή προσαύξησης 1,12, και της τιμής 8,7 €/MWh κατά την Περίοδο Κατανάλωσης (εφεξής το «Άθροισμα») κυμαίνεται εντός των ορίων 30 και 45 €/ΜWh, δε θα πραγματοποιείται αύξηση ή μείωση των Χρεώσεων Προμήθειας. Αν το Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι κάτω του ορίου των 30 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα μειώνονται κατά τη διαφορά των 30€/ΜWh με το Άθροισμα. Αν το Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι άνω του ορίου των 45 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα αυξάνονται κατά τη διαφορά του Αθροίσματος με το όριο των 45 €/ΜWh. Αυτές οι αυξομειώσεις των Χρεώσεων Προμήθειας θα εμφανίζονται ως διακριτές χρεώσεις ή πιστώσεις στους λογαριασμούς κατανάλωσης, που θα αποστέλλει ο Προμηθευτής στον Πελάτη, όταν τα πραγματικά δεδομένα καθίστανται διαθέσιμα από τον αρμόδιο διαχειριστή

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η επιβαρυνση της ρητρας συνδιαμορφωνεται αναλογα με την καταναλωση ;

αν καταναλωσεις 500kwh θα ειναι διαφορετικη η τιμη ρητρας ανα kwh απο αν καταναλωνες 1000kwh ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...