Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Βλέπω ότι δεν είναι όλοι οι πάροχοι, μέλη του ΕΣΠΕΝ. Μόνο οι "μεγάλοι", πλην Μυτιλιναίου. https://www.espen.gr/#melh

Εννοείται ότι θέλουν να παίξουν εκ του ασφαλούς αλλά αν η ΔΕΗ θέσει χαμηλά τον πήχη στα τιμολόγια... τότε εκείνοι είτε θα πρέπει να πάρουν ακόμα μεγαλύτερο ρίσκο...αλλιώς θα χάσουν όλους τους πελάτες. Εν τω μεταξύ η ΡΑΕ θα κρίνει μετά από 6 μήνες αν οι πάροχοι τήρησαν τους κανόνες της κοστοστρέφειας. 😄

 

Αυτό το έχουν εξηγήσει... ότι κάνανε τους υπολογισμούς με τη χονδρική στο 220. Όχι στο 300. 😆

Καλησπερα... Δεν ξερουμε τελικα αν θα ψηφιστει αυτο η θα αλλαξει... Θα το δουμε  αυτο γιατι αντιδρα η ΡΑΕ  και μπορει να γινουν και αλλες αλλαγες στο νομοσχεδιο...Γιατι οι τιμες ανεβαινουν και......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Δεν ξερουμε τελικα αν θα ψηφιστει αυτο η θα αλλαξει... Θα το δουμε  αυτο γιατι αντιδρα η ΡΑΕ  και μπορει να γινουν και αλλες αλλαγες στο νομοσχεδιο...Γιατι οι τιμες ανεβαινουν και......

Μακάρι να μη γίνει... γιατί αν συνεχίσετε το ίδιο βιολί να πηγαίνετε να παίρνετε μέτρηση στην αλλαγή παρόχου αντί να δέχεστε τη μέτρηση του καταναλωτή όπως ορίζει ο νόμος, τότε όλοι θα κολλήσουν και δε θα πάνε πουθενά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω που να ρωτήσω..

Τα επαγγελματικά (γενικά) χρεώνονται ΕΡΤ?

(Στο κοινοχρήστων που είναι επαγγελματικό (Γ21) στην Ελίν μας χρέωναν, και τώρα που το είδα στον εκαθαριστικό και τους το είπα, είπαν θα το διορθώσουν.. Μου είπαν ότι δεν το γνωριζαν.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, userAnon είπε

Δεν ξέρω που να ρωτήσω..

Τα επαγγελματικά (γενικά) χρεώνονται ΕΡΤ?

(Στο κοινοχρήστων που είναι επαγγελματικό (Γ21) στην Ελίν μας χρέωναν, και τώρα που το είδα στον εκαθαριστικό και τους το είπα, είπαν θα το διορθώσουν.. Μου είπαν ότι δεν το γνωριζαν.)

Επιχειρήσεις ναι... παντού υπάρχει μια τηλεόραση ή ένα ραδιόφωνο.

Για τα κοινόχρηστα έχει καταργηθεί απ'το 2005 (Ν3419/05) αλλά κάνουν όλοι τους κινέζους... κάνε αίτηση αμφισβήτησης και ζήτα αναδρομικά (μη πεις για πόσα χρόνια, άστο αόριστα). Για 2 χρονια δικαιούσαι βάσει του ΚΠΗΕ αλλά αν ο πάροχος δε ξέρει το νόμο μπορεί να σου δώσει αναδρομικά και παραπίσω.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ekrepali είπε

Μακάρι να μη γίνει... γιατί αν συνεχίσετε το ίδιο βιολί να πηγαίνετε να παίρνετε μέτρηση στην αλλαγή παρόχου αντί να δέχεστε τη μέτρηση του καταναλωτή όπως ορίζει ο νόμος, τότε όλοι θα κολλήσουν και δε θα πάνε πουθενά.

Που το λέει ο νόμος αυτό;; Οι παροχοι έχουν ζητήσει να πηγαινει ο Δεδδηε για τις μετρήσεις και για άλλους λόγους.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, takoulou είπε

Που το λέει ο νόμος αυτό;; Οι παροχοι έχουν ζητήσει να πηγαινει ο Δεδδηε για τις μετρήσεις και για άλλους λόγους.. 

Kώδικας Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας ΦΕΚ Β' 832/09-04-2013, Άρθρο 18, παράγραφος 6

444.jpg.caacd768a1b41fa6a4ccdc1e7ae28be9.jpg

Ούτε οι πάροχοι ούτε εσείς (ΔΕΔΔΗΕ) είστε υπεράνω του Νόμου... δε γίνεται αυθαιρέτως να κάνετε ότι σας καπνίσει στο κεφάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Ούτε οι πάροχοι ούτε εσείς (ΔΕΔΔΗΕ) είστε υπεράνω του Νόμου... δε γίνεται αυθαιρέτως να κάνετε ότι σας καπνίσει στο κεφάλι.

Για ποια χώρα μιλάς, για το Μονακό 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Για ποια χώρα μιλάς, για το Μονακό 😂

Στη περιοχή που μένω έτσι γίνονται οι αλλαγές... με τις δικές μας μετρήσεις στο άψε σβήσε. Στο μαγαζί έχω αλλάξει από ΔΕΗ σε Ελίν σε 5 μέρες, από Ελίν σε ΗΡΩΝ σε 2 μέρες, από ΗΡΩΝ σε WE σε 3 μέρες.

Μόνο στο σπίτι όταν έκανα αίτηση από Ελίν σε ΔΕΗ υπήρξε καθυστέρηση (λόγω αργής διεκπαιρέωσης της ΔΕΗ). Σε τέτοιες περιπτώσεις όπου ο πάροχος καθυστερεί 10-15 μέρες να προωθήσει την αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ το καταλαβαίνω να βγει κάποιος για επιτόπια καταμέτρηση (ώστε να μην υπάρχει πχ ζήτημα με υψηλές αναλογικές καταναλώσεις σε ΚΟΤ).

Αλλά στις υπόλοιπες περίπτωσεις που ο πάροχος προωθεί το αίτημα εκπροσώπησης άμεσα... ε δεν έχει κανένα λόγο ο ΔΕΔΔΗΕ να το κωλοβαράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά λίγο την βοήθειά σας γιατί έχω πελαγώσει και δεν μπορώ να υπολογίσω σωστά τα προγράμματα και τους παρόχους.

οι γονείς μου έχουν ηρων πρόγραμμα 24/7 νυχτερινό και ηρθε λογαριασμός για 117 ημέρες κατανάλωσης 4325 KWh.

Θελουν να αλλάξουν πάροχο γιατί με τις ρήτρες κλπ το ποσό ήρθε τεράστιο (πάνω από 1,5κ ευρώ)

Τώρα που εξόφλησαν τον εκκαθαριστικό που τους ήρθε, που συμφέρει να πάνε; το ΔΕΗ enter home συμφέρει; Να δούμε κάποιο άλλο πρόγραμμα;

Στο allazorevma με τα στοιχεια που έβαλα βγάζει μια εταιρία WE ENERGY και το προγραμμα WeYellow ως το φθηνότερο σαν επιλογή. Τι παίζει με αυτή την εταιρία; δεν την έχω ξανα ακούσει.

Έχω δει και το excel που κυκλοφορεί εδώ, αλλά δεν έχω καταλάβει πως υπολογίζω σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Kώδικας Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας ΦΕΚ Β' 832/09-04-2013, Άρθρο 18, παράγραφος 6

444.jpg.caacd768a1b41fa6a4ccdc1e7ae28be9.jpg

Ούτε οι πάροχοι ούτε εσείς (ΔΕΔΔΗΕ) είστε υπεράνω του Νόμου... δε γίνεται αυθαιρέτως να κάνετε ότι σας καπνίσει στο κεφάλι.

Και εγώ που ξέρω κάτι ο Δεδδηε πηγαινει για τις αλλαγές όλες.. Μπορεί να υπάρχει και άλλο ΦΕΚ.. 

2 λεπτά πριν, haris013 είπε

παιδιά λίγο την βοήθειά σας γιατί έχω πελαγώσει και δεν μπορώ να υπολογίσω σωστά τα προγράμματα και τους παρόχους.

οι γονείς μου έχουν ηρων πρόγραμμα 24/7 νυχτερινό και ηρθε λογαριασμός για 117 ημέρες κατανάλωσης 4325 KWh.

Θελουν να αλλάξουν πάροχο γιατί με τις ρήτρες κλπ το ποσό ήρθε τεράστιο (πάνω από 1,5κ ευρώ)

Τώρα που εξόφλησαν τον εκκαθαριστικό που τους ήρθε, που συμφέρει να πάνε; το ΔΕΗ enter home συμφέρει; Να δούμε κάποιο άλλο πρόγραμμα;

Στο allazorevma με τα στοιχεια που έβαλα βγάζει μια εταιρία WE ENERGY και το προγραμμα WeYellow ως το φθηνότερο σαν επιλογή. Τι παίζει με αυτή την εταιρία; δεν την έχω ξανα ακούσει.

Έχω δει και το excel που κυκλοφορεί εδώ, αλλά δεν έχω καταλάβει πως υπολογίζω σωστά;

Θα σου απαντησουν .. Υπομονή.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, haris013 είπε

4325 KWh.

το βασικό είναι να δείτε γιατί έχετε τόσο μεγάλη κατανάλωση και πως μπορείτε να την μειώσετε.. για τα προγραμματα θα σου πουν οι "αρμόδιοι" αλλά για Γ1 ΔΕΗ σε βλέπω :) 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, haris013 είπε

παιδιά λίγο την βοήθειά σας γιατί έχω πελαγώσει και δεν μπορώ να υπολογίσω σωστά τα προγράμματα και τους παρόχους.

οι γονείς μου έχουν ηρων πρόγραμμα 24/7 νυχτερινό και ηρθε λογαριασμός για 117 ημέρες κατανάλωσης 4325 KWh.

Θελουν να αλλάξουν πάροχο γιατί με τις ρήτρες κλπ το ποσό ήρθε τεράστιο (πάνω από 1,5κ ευρώ)

Τώρα που εξόφλησαν τον εκκαθαριστικό που τους ήρθε, που συμφέρει να πάνε; το ΔΕΗ enter home συμφέρει; Να δούμε κάποιο άλλο πρόγραμμα;

Στο allazorevma με τα στοιχεια που έβαλα βγάζει μια εταιρία WE ENERGY και το προγραμμα WeYellow ως το φθηνότερο σαν επιλογή. Τι παίζει με αυτή την εταιρία; δεν την έχω ξανα ακούσει.

Έχω δει και το excel που κυκλοφορεί εδώ, αλλά δεν έχω καταλάβει πως υπολογίζω σωστά;

Έχουν δηλώσει το σπίτι ως κύρια κατοικία; Δηλαδή έχουν πάρει πιστώσεις ΤΕΜ για το 2022;

Από σταθερά "συμφέρει" μόνο το WeYellow με 0.21, το οποίο είναι για αιτήσεις μέχρι αύριο. Τα σταθερά εννοείται δεν παίρνουν επιδοτήσεις.

Για κυμαινόμενα περιμένουμε τα νέα τιμολόγια που θα ανακοινωθούν μέχρι 10/7... και παρακαλάς α) να πέσει η χονδρική η οποία πριν 14 μέρες είχε 200Ε/ΜWh και τώρα έχει 350Ε/ΜWh και β) να βρει κι άλλο περιθώριο στο δημοσιονομικό η κυβέρνηση για να ρίξει τις τιμές στο 0.14 για 6 μήνες.

Σε κάθε περίπτωση το ρεύμα είναι ακριβό πλέον και για τέτοιες καταναλώσεις είναι φαρμακείο. Γιατί τόσο μεγάλη κατανάλωση; Πρέπει να το ψάξετε. Επίσης να φανταστώ δεν έχουν νυχτερινό μετρητή; Το νυχτερινό ρεύμα δεν αφορά μόνο τις ανταγωνιστικές χρεώσεις, αλλά ρίχνει και το κόστος στις χρεώσεις ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, haris013 είπε

Έχω δει και το excel που κυκλοφορεί εδώ, αλλά δεν έχω καταλάβει πως υπολογίζω σωστά

σου απάντησα στο άλλο , αφού διαβάσεις αυτά που σου είπα , ξαναρώτα

όπως ανέφεραν , αν δεν έχεις νυχτερινό απο ΔΕΔΔΗΕ πρώτα αίτηση και μετά πόσταρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

σου απάντησα στο άλλο , αφού διαβάσεις αυτά που σου είπα , ξαναρώτα

όπως ανέφεραν , αν δεν έχεις νυχτερινό απο ΔΕΔΔΗΕ πρώτα αίτηση και μετά πόσταρε

μενουν κρητη οι δικοι μου, μπορουν να βαλουν νυχτερινο ρευμα/ρολοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το διαδίκτυο σήμερα γράφει ότι τα τιμολόγια χωρίς ρήτρα θα είναι ακριβότερα από πριν με την ρήτρα γιατί οι προμηθευτές δεν μπορούν να υπολογίσουν ποια τιμή θα έχει η χονδρική στο μέλλον οπότε θα χρεώνουν πολλά εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...