Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

51 λεπτά πριν, Bsynos είπε

 

Σου απάντησα στο αντίστοιχο θέμα της ΔΕΗ

---------

Σχετικά με την αντίδραση των παρόχων στη νέα τροπολογία...

https://www.insider.gr/epiheiriseis/233002/reyma-alaloym-sti-lianiki-blepoyn-promitheytes-me-ta-nea-timologia-apo-aygoysto

αντίθετα επιλέχθηκε μία λύση για την οποία το υπουργείο δεν διαβουλεύτηκε με την αγορά, προκαλώντας απόλυτο αιφνιδιασμό στον κλάδο. Παράλληλα, η σχεδιαζόμενη παρέμβαση στη λιανική δεν τέθηκε στις διαπραγματεύσεις με την Κομισιόν που προηγήθηκαν, με αντικείμενο το πλαφόν στη χονδρεμπορική, παρόλο που και αυτή ανατρέπει βασικούς «πυλώνες» λειτουργίας της αγοράς. Σε αυτό το πλαίσιο, σύμφωνα με πληροφορίες του Insider.gr, προμηθευτές εξετάζουν το ενδεχόμενο να προσφύγουν στην Κομισιόν.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και από εμένα,

Έφυγα από Watt & Volt και πήγα σε στταθερό ΔΕΗ. Τους έχω αφήσει ένα χρέος γύρω στα 500 που σκοπεύω να το εξοφλήσω μόλις λάβω το Power Pass. Αυττοί ήδη όμως έχουν δώσει το χρέος σε δικηγορικό που μου έχει πρήξει τα ούμπαλα. Δεν με ενδιαφέρει αυτό αλλά υπάρχει κίνδυνος διακοπής? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, gusmin είπε

Δεν με ενδιαφέρει αυτό αλλά υπάρχει κίνδυνος διακοπής? 

ναι  , πρέπει να πάρεις αναστολή εντολής διακοπής ρεύματος είτε απο ΡΑΕ είτε απο δικαστήριο
πρώτα με αμφισβήτηση των ποσών

Spoiler


43 λεπτά πριν, gusmin είπε

όμως έχουν δώσει το χρέος σε δικηγορικό που μου έχει πρήξει τα ούμπαλα.

Τους απαντάς αυτολεξή  σε ήρεμο τόνο

"Ενημερώθηκα για το χρέος μου,  κάθε άλλη επικοινωνία απο εσάς είναι όχληση ,σας δηλώνω αισθάνομαι οτι απειλούμαι μιας και δε θα πληρωθεί όσα τηλεφωνήματα και να κάνετε , οτιδήποτε χρειαστεί κινηθείτε νόμιμα και δικαστικά"

Αν σε πήραν και ώρα κοινής ησυχίας ή πανω απο μια φορά ανα 2 μέρες δώσε τους στη Γενική Γραμματεία , ρίχνουν κανονικά χιλιάρικα καμπάνες

 

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Σε αυτό το πλαίσιο, σύμφωνα με πληροφορίες του Insider.gr, προμηθευτές εξετάζουν το ενδεχόμενο να προσφύγουν στην Κομισιόν.

εννοείται με νύχια και δόντια θα διασφαλίσουν τα κέρδη τους (ή ζημιές όπως έβγαλε η ΡΑΕ που απο δις κέρδη έγιναν κάποια χιλιάρικα κέρδη και τώρα ζημιες 😂)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

Σου απάντησα στο αντίστοιχο θέμα της ΔΕΗ

---------

Σχετικά με την αντίδραση των παρόχων στη νέα τροπολογία...

https://www.insider.gr/epiheiriseis/233002/reyma-alaloym-sti-lianiki-blepoyn-promitheytes-me-ta-nea-timologia-apo-aygoysto

αντίθετα επιλέχθηκε μία λύση για την οποία το υπουργείο δεν διαβουλεύτηκε με την αγορά, προκαλώντας απόλυτο αιφνιδιασμό στον κλάδο. Παράλληλα, η σχεδιαζόμενη παρέμβαση στη λιανική δεν τέθηκε στις διαπραγματεύσεις με την Κομισιόν που προηγήθηκαν, με αντικείμενο το πλαφόν στη χονδρεμπορική, παρόλο που και αυτή ανατρέπει βασικούς «πυλώνες» λειτουργίας της αγοράς. Σε αυτό το πλαίσιο, σύμφωνα με πληροφορίες του Insider.gr, προμηθευτές εξετάζουν το ενδεχόμενο να προσφύγουν στην Κομισιόν.

 

 

Θα γίνουμε όλοι ενεργειακή τουρίστες 😂😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Θα γίνουμε όλοι ενεργειακή τουρίστες 😂😂😂😂

Εμείς είμαστε ήδη τουρίστες. ΕΛΤΑ, Eλίν, Σουμπάσης, υπήρξαν εξωτικοί προορισμοί όταν η υπόλοιπη Ελλάδα πήγαινε από βραχονισίδα σε βραχονησίδα. 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ετοιμασα ολα τα χαρτια και ετοιμαζομαι για συνδεση με ρευμα ...επειδη ακρη δεν εχω βγαλει ..για κατοικια που θα εκμεταλευτω σαν airbnb ,χωρις ακομα να γνωριζω καταναλωσεις ,αλλα σιγουρα δε θα ειναι σαν μονιμη κατοικια μιας κ δε θα κατοικείται 365 μερες να παω σε γ1 χωρις χρονικη δεσμευση? Η κατι αλλο?

Εχω μπερδευτει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, greg2310 είπε

Μολις ετοιμασα ολα τα χαρτια και ετοιμαζομαι για συνδεση με ρευμα ...επειδη ακρη δεν εχω βγαλει ..για κατοικια που θα εκμεταλευτω σαν airbnb ,χωρις ακομα να γνωριζω καταναλωσεις ,αλλα σιγουρα δε θα ειναι σαν μονιμη κατοικια μιας κ δε θα κατοικείται 365 μερες να παω σε γ1 χωρις χρονικη δεσμευση? Η κατι αλλο?

Εχω μπερδευτει..

σε κανα μήνα όλα τα κυμαινόμενα τιμολόγια αλλάζουν , πήγαινε όπου θες χωρίς δέσμευση και χαμηλό πάγιο, διάβασε καμια σελίδα πίσω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, greg2310 είπε

Μολις ετοιμασα ολα τα χαρτια και ετοιμαζομαι για συνδεση με ρευμα ...επειδη ακρη δεν εχω βγαλει ..για κατοικια που θα εκμεταλευτω σαν airbnb ,χωρις ακομα να γνωριζω καταναλωσεις ,αλλα σιγουρα δε θα ειναι σαν μονιμη κατοικια μιας κ δε θα κατοικείται 365 μερες να παω σε γ1 χωρις χρονικη δεσμευση? Η κατι αλλο?

Εχω μπερδευτει..

...δεν χρειάζεται να μπερδεύεσαι : το "γενικό πλάνο" (τους), είναι ένα : στήριξη (...) στις κύριες κατοικίες, και ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ από τους πολίτες (άμα θένε κι όλας...) ...Έρχονται οι μέρες που θ' ανοίγουμε τα φώτα με,,,χρονοδιακόπτη, θα ζεσταίνουμε τα φαγητά απ' το ψυγείο με το χνώτο μας, και τα ψυγεία μας θα είναι όπως τα προπολεμικά, με πάγο από την ΕΒΓΑ.

Άσε τις τρεντιές και τα ερμπιενμπγιά, και καν' το παγοπωλείο :P

(Γ1 και βλέποντας/κάνοντας...)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, korakios είπε

εννοείται με νύχια και δόντια θα διασφαλίσουν τα κέρδη τους (ή ζημιές όπως έβγαλε η ΡΑΕ που απο δις κέρδη έγιναν κάποια χιλιάρικα κέρδη και τώρα ζημιες 😂)

Καθετοποιημένοι ( ΔΕΗ/Protergia/Elpedison/Ήρων) με διάκριση ανάμεσα σε παραγωγή & προμήθεια σελίδα 4: https://www.rae.gr/wp-content/uploads/2022/05/ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ-ΣΗΜΕΙΩΜΑ-ΓΙΑ-ΤΗΝ-ΚΕΡΔΟΦΟΡΙΑ-ΚΑΘΕΤΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ-ΕΤΑΙΡΕΙΏΝ-ΗΛ.ΕΝ.-ΚΑΙ-ΦΥΣΙΚΟΥ-ΑΕΡΙΟΥ.pdf

 

Όλοι οι προμηθευτές ( καθετοποιημένοι και μη ) σελίδα 4: https://www.rae.gr/wp-content/uploads/2022/06/ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ-ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ-ΣΗΜΕΙΩΜΑ-ΓΙΑ-ΤΗΝ-ΚΕΡΔΟΦΟΡΙΑ-Τ..pdf

Επεξ/σία από Dropsreef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, gusmin είπε

Καλησπέρα και από εμένα,

Έφυγα από Watt & Volt και πήγα σε στταθερό ΔΕΗ. Τους έχω αφήσει ένα χρέος γύρω στα 500 που σκοπεύω να το εξοφλήσω μόλις λάβω το Power Pass. Αυττοί ήδη όμως έχουν δώσει το χρέος σε δικηγορικό που μου έχει πρήξει τα ούμπαλα. Δεν με ενδιαφέρει αυτό αλλά υπάρχει κίνδυνος διακοπής? 

 

18 ώρες πριν, korakios είπε

ναι  , πρέπει να πάρεις αναστολή εντολής διακοπής ρεύματος είτε απο ΡΑΕ είτε απο δικαστήριο
πρώτα με αμφισβήτηση των ποσών

https://www.ethnos.gr/greece/article/210609/dikastikhapofashapagoreyetaihdiakophreymatosseperiptoshmhplhromhsthsrhtrasanaprosarmoghs

Μέχρι 6/7 απαγορεύεται να γίνουν διακοπές ρεύματος σε ευάλωτους καταναλωτές που δεν έχουν πληρώσει τη ρήτρα αναπροσαρμογής και έχουν όλα τα υπόλοιπα πληρωμένα. Ίσως πάρει παράταση αυτή η ημερομηνία.

Ευάλωτοι είναι αυτοί εδώ: https://deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/eualwtoi-pelates/

Τώρα αν επρόκειτο για πρόγραμμα Zero... επειδή δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής (αλλά αντ'αυτού έχει χονδρική), ίσως αυτό το χρησιμοποιήσει η W&V σαν παραθυράκι για να παρακάμψει την απόφαση του δικαστηρίου.

edit: Μόλις τώρα ανακοινώθηκε ότι το Power pass πήρε παράταση μέχρι 5/7, οπότε φίλε μάλλον θα καθυστερήσει η πληρωμή.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

edit: Μόλις τώρα ανακοινώθηκε ότι το Power pass πήρε παράταση μέχρι 5/7, οπότε φίλε μάλλον θα καθυστερήσει η πληρωμή.

...οπότε να αφαιρεθεί και αυτό από την τελική της κιλοβατώρας τελικά, ή όχι; Γιατί κάποιες ψυχές κάθονται σ' αναμμένα κάρβουνα και θα τελικιάσουν...😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dropsreef είπε

δεν πειράζει , ας ζοριστούν λίγο μιας και η ΡΑΕ δεν κάνει τίποτα

το κακό είναι οτι για να προβλέψουν τη χοντρική εννοείται θα παίξουν εκ του ασφαλούς με τα μικρότερα ρίσκα , όπως με τις τιμές δηλαδή σταθερών που έχουν , λίγο λιγότερο μιας και θα αναπροσαρμόζουν τις τιμές ανα μήνα

είμαι περίεργος να δω τις τελικές που τώρα λένε θα παίζουν στα 0,16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι τακτοποιούνται όλα με το ρεύμα... not. Για να μην μου ανέβει κι άλλο η πίεση, δεν θα ασχοληθώ μέχρι τέλος Νοεμβρίου που μου λήγει το Enter. Δεν θα με τρελάνουν εμένα οι ά(χ)ριστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Dropsreef είπε

 

26 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν πειράζει , ας ζοριστούν λίγο μιας και η ΡΑΕ δεν κάνει τίποτα

το κακό είναι οτι για να προβλέψουν τη χοντρική εννοείται θα παίξουν εκ του ασφαλούς με τα μικρότερα ρίσκα , όπως με τις τιμές δηλαδή σταθερών που έχουν , λίγο λιγότερο μιας και θα αναπροσαρμόζουν τις τιμές ανα μήνα

είμαι περίεργος να δω τις τελικές που τώρα λένε θα παίζουν στα 0,16

Βλέπω ότι δεν είναι όλοι οι πάροχοι, μέλη του ΕΣΠΕΝ. Μόνο οι "μεγάλοι", πλην Μυτιλιναίου. https://www.espen.gr/#melh

Εννοείται ότι θέλουν να παίξουν εκ του ασφαλούς αλλά αν η ΔΕΗ θέσει χαμηλά τον πήχη στα τιμολόγια... τότε εκείνοι είτε θα πρέπει να πάρουν ακόμα μεγαλύτερο ρίσκο...αλλιώς θα χάσουν όλους τους πελάτες. Εν τω μεταξύ η ΡΑΕ θα κρίνει μετά από 6 μήνες αν οι πάροχοι τήρησαν τους κανόνες της κοστοστρέφειας. 😄

 

41 λεπτά πριν, korakios είπε

είμαι περίεργος να δω τις τελικές που τώρα λένε θα παίζουν στα 0,16

Αυτό το έχουν εξηγήσει... ότι κάνανε τους υπολογισμούς με τη χονδρική στο 220. Όχι στο 300. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...