Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, bigbigger είπε

Καλησπέρα φίλοι,

Εκάνα την κλασική διαμαρτυρια με mail για το τι ειναι ρητρα, γιατι δεν αναφερθηκε σε ορους πωλησης κλπ με email αλλα και στη ραε. Μου απαντησαν σημερα το παρακατω αλλα δεν ξερω πως να συνεχισω. Να ζητησω ηχητικο κατα την διαρκεια της πωλησης; 

Ευχαριστω,

 

image.png.403e1046903309255f56f81003de2803.png

Δυστυχώς υπάρχει νόμος που τους καλύπτει. Προχώρησα στην ίδια διαμαρτυρία και μου απάντησαν αναλόγως:

''Σε κάθε περίπτωση, η δια τηλεφώνου ενημέρωση είναι αδύνατο να περιέχει όλους τους όρους του τελικού συμβολαίου λόγω των περιορισμένων δυνατοτήτων του μέσου, γεγονός που ευθέως αναγνωρίζεται από το νόμο (άρθρο 3δ παρ. 4 του Ν. 2251/1994).''

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, gerkostas είπε

Δυστυχώς υπάρχει νόμος που τους καλύπτει. Προχώρησα στην ίδια διαμαρτυρία και μου απάντησαν αναλόγως:

''Σε κάθε περίπτωση, η δια τηλεφώνου ενημέρωση είναι αδύνατο να περιέχει όλους τους όρους του τελικού συμβολαίου λόγω των περιορισμένων δυνατοτήτων του μέσου, γεγονός που ευθέως αναγνωρίζεται από το νόμο (άρθρο 3δ παρ. 4 του Ν. 2251/1994).''

 

Καλημέρα... Απλά αυτά γίνονται γιατί υπάρχουν οι νόμοι... Και ο νόμος της ρήτρας υπάρχει από το 2013... Και κανένας δεν θα περίμενε οτι θα αυξηθούν οι τιμές στα ορυκτά καύσιμα.. Όπως αν οι τιμές πεσουν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, IBAGASA είπε

Α, εντάξει,εγώ απλά κοίταξα κάποια κυμαινόμενα ,τα φαντάστηκα χωρίς ρήτρα και μου φάνηκαν συμφέρουσα.
Δεν ήξερα πως περιμένουμε νέα τιμολόγια....

 

Το "χωρις ρητρα" δε σημαινει οτι οι παροχοι θα σου πουλανε ενεργεια τζαμπα. Απλα σημαινει οτι θα ειναι υποχρεωμενοι να αναρτουν την συνολικη χρεωση ανα kwh στο site τους, για τον επομενο μηνα, και εσυ θα επιλεγεις αναλογα ποιον παροχο σε συμφερει. Δε θα υπαρχει δηλαδη το "χρεωση 0.10/kwh αλλα ρητρα 5 ευρω/kwh". Θα ειναι υποχρεωμενοι να λενε χρεωση 5.10/Kwh.

Απο οτι ακουσα οι αλλαγες παροχου θα γινονται ατελως, οποτε ενα σχετικο κομφουζιο θα υπαρξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν protergia και μου ειχε ερθει εκκαθαριστικος για 4αμηνο με τη ρητρα, εκανα αμφισβητηση του λογαριασμου και της ρητρας, εστειλα μαιλ για μη ανανεωση επειδη εληγε το συμβολαιο και γυρισα σε Δεη Γ1 Ν.

Προχτες μου ηρθε "Τελικος Εκκαθαριστικος" απο την Protergia  που αφορα 2μηνο και εχουν υπολογιστει συμφωνα με το αρθρο 8.8 (που ειναι για τη ρητρα) αλλα 188€, που μετα τις εκπτωσεις βγαινει ο λογαριασμος 173,31€ οπως φαινεται στη φωτογραφια.

Τι κανω τωρα για να προχωρησω? Ξανα κανω αμφισβητηση και ζηταω νεο διακανονισμο ολοκληρου του ποσου ? Το αφηνω απληρωτο?

Κανω καταγγελια στην ΡΑΕ και για τους 2 λογαριασμους? (δεν ειχα κανει προηγουμενως στην ΡΑΕ για τον 4μηνο εκκαθαριστικο)

12os-4os.jpg

4os-6os.png

diak.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, s3lin1 είπε

Ημουν protergia και μου ειχε ερθει εκκαθαριστικος για 4αμηνο με τη ρητρα, εκανα αμφισβητηση του λογαριασμου και της ρητρας, εστειλα μαιλ για μη ανανεωση επειδη εληγε το συμβολαιο και γυρισα σε Δεη Γ1 Ν.

Προχτες μου ηρθε "Τελικος Εκκαθαριστικος" απο την Protergia  που αφορα 2μηνο και εχουν υπολογιστει συμφωνα με το αρθρο 8.8 (που ειναι για τη ρητρα) αλλα 188€, που μετα τις εκπτωσεις βγαινει ο λογαριασμος 173,31€ οπως φαινεται στη φωτογραφια.

Τι κανω τωρα για να προχωρησω? Ξανα κανω αμφισβητηση και ζηταω νεο διακανονισμο ολοκληρου του ποσου ? Το αφηνω απληρωτο?

Κανω καταγγελια στην ΡΑΕ και για τους 2 λογαριασμους? (δεν ειχα κανει προηγουμενως στην ΡΑΕ για τον 4μηνο εκκαθαριστικο)

12os-4os.jpg

4os-6os.png

diak.png

Κάνε ξανά αμφισβήτηση.. Οχι ότι θα βγει κάτι... Κάνε και έναν διακανονισμό... Γιατί αν αφήσεις τα ποσα απλήρωτα μπορεί και να σου κάνουν καμία αποκοπή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gerkostas είπε

Δυστυχώς υπάρχει νόμος που τους καλύπτει. Προχώρησα στην ίδια διαμαρτυρία και μου απάντησαν αναλόγως:

''Σε κάθε περίπτωση, η δια τηλεφώνου ενημέρωση είναι αδύνατο να περιέχει όλους τους όρους του τελικού συμβολαίου λόγω των περιορισμένων δυνατοτήτων του μέσου, γεγονός που ευθέως αναγνωρίζεται από το νόμο (άρθρο 3δ παρ. 4 του Ν. 2251/1994).''

εξαρτάται το πόσο σημαντικοί είναι οι όροι και η επιλεξιμότητα απόκρυψης

1 ώρα πριν, s3lin1 είπε

Κανω καταγγελια στην ΡΑΕ και για τους 2 λογαριασμους? (δεν ειχα κανει προηγουμενως στην ΡΑΕ για τον 4μηνο εκκαθαριστικο)

αν δεν απάντησαν σε 10 εργάσιμες , ναι , μέσω myrae

και για το 2ο που σου ήρθε

επίσης ζητάς απο Προτέργια να δεσμευτεί για όσο κρατά η αμφισβήτηση να μην προχωρήσει σε διακοπή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gerkostas είπε

Δυστυχώς υπάρχει νόμος που τους καλύπτει. Προχώρησα στην ίδια διαμαρτυρία και μου απάντησαν αναλόγως:

''Σε κάθε περίπτωση, η δια τηλεφώνου ενημέρωση είναι αδύνατο να περιέχει όλους τους όρους του τελικού συμβολαίου λόγω των περιορισμένων δυνατοτήτων του μέσου, γεγονός που ευθέως αναγνωρίζεται από το νόμο (άρθρο 3δ παρ. 4 του Ν. 2251/1994).''

 

Και παλι ειναι θεμα διαφανειας. Μου πουλανε 24ωρο νυχτερινο ολα καλα χωρις να αναφερθει οτι υπαρχει μια εξαιρετικη περιπτωση να αλλαξει η τελικη τιμη; Σιγουρα καποιος νομικος θα βρει ενα τρυπακι σε ολο αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, KMavr είπε

θέλω να βάλω ρεύμα

έτσι κι αλλιώς σε 2 μήνες αλλάζουν τα πάντα , κλείσε κάτι χωρίς δέσμευση πχ weblue , ΓΝ1

αλλά

9 λεπτά πριν, KMavr είπε

Σύντομα μετακομίζω

το σύστημα μέχρι να δει οτι είναι κύρια κατοικία θα παίρνεις 0,10€/kw επιδότηση (μέχρι να αλλάξουν ξαναλέω όλα τα τιμολόγια απο Αύγουστο) , επομένως με τελικές >0,30€/kw κάνε οικονομία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, than06 είπε

η τιμη για 26/6 ποσο ειναι? το enexgroup.gr ειναι χαλασμενο απο το πρωι

20220626_EL-DAM_MWO_EN_v01.pdf

λειτουργεί , γράφω στην καρφιτσωμένη ανάρτηση "αργεί να φορτώσει" , 255,64 είναι

το pdf είναι απο

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη Δευτέρα έχω κλείσει ραντεβού στη ΔΕΗ για να κάνω μεταφορά από electricon της ΕΛΙΝ ( που με έχει ξεσκίσει), σε Γ1Ν.

Είναι καλή εποχή για μετάβαση ή να περιμένω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Τη Δευτέρα έχω κλείσει ραντεβού στη ΔΕΗ για να κάνω μεταφορά από electricon της ΕΛΙΝ ( που με έχει ξεσκίσει), σε Γ1Ν.

Είναι καλή εποχή για μετάβαση ή να περιμένω.

έτσι κι αλλιώς απο 1/8 όλα τα τιμολόγια αλλάζουν , τώρα αν είναι να δώσεις με κλιματιστικά ναι άλλαξε σε Γ1, weblue, mvp (και δέσμευση να έχει,αν και ισχυρίζονται οτι δεν έχει πλέον το mv),  υποτίθεται οτι όλοι φεύγουν αζημίως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...