Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, energy52 είπε


και μετα βλεπω ¨ολοκληρωση του αιτηματος.." Τι σημαινει τωρα αυτο; Ποτέ δεν πατησα ¨αποδοχη απαντησης κ αιτημα προς ολοκληρωση"

Σου δείχνει ότι το τελικό στάδιο είναι ολοκλήρωση του αιτήματος. Δεν έχεις φτάσει ακόμα εκεί.... δεν είναι τικαρισμενο.

Άμα δεν απαντήσει η ραε,.το αίτημα θα μείνει ενεργό μέχρι να σβήσει ο ήλιος. 

 

1 ώρα πριν, Dropsreef είπε

Εντάξει κατάντησε ξεφτίλα το θέμα... προ πολέμου υπήρχαν δημοσιεύματα με στοιχεία που προέρχονταν από τις ίδιες τις εταιρίες ότι είχαν μεγάλα κέρδη, τώρα τελικά έχουν ζημίες...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε βγηκαν οι κατσαρολες και αρχισε το μαγειρεμα...Εμενα με εκνευριζει οτι απο τα δικα μας λεφτα(powerpass) επιδοτει να πληρωνουμε τα υπερ κερδη τους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Ναι, ειχα ειδοποιηση, αλλα περασε καιρός μεχρι να το αλλαξουν (ισως κανα διμηνο;) Το περίεργο ειναι πως κι αλλα μελη στο ινσομνια ειχαν το ιδιο μειλ αλλαγης προγράμματος και σύμφωνα με αυτους (εκτος αν ψευδονται) επικοινωνησαν με βολτερα η οποία τους ειπε πως εκ παραδρομής ελαβαν μειλ αλλαγης προγραμματος!

Σε μένα πάντως το άλλαξαν.

δίμηνο είναι η προθεσμία , το τι ισχύει για το κάθε μέλος για την επιστολή που έλαβε  είναι άλλη περίπτωση απο τη δική σου , εσύ έστειλες τότε email ?

0,1165€/kw σου βγήκε , δες το excel να δεις διαφορές με Γ1, weblue

3 ώρες πριν, nyne είπε

Ε βγηκαν οι κατσαρολες και αρχισε το μαγειρεμα...Εμενα με εκνευριζει οτι απο τα δικα μας λεφτα(powerpass) επιδοτει να πληρωνουμε τα υπερ κερδη τους ...

και το ΤΕΜ απο δικά μας είναι μην αγχώνεσαι , υπάρχει ισότητα 😂

Υποτίθεται οτι ήταν για ΑΠΕ και έργα ,αλλά τα πληρώσαμε απο το 1999

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

 

και το ΤΕΜ απο δικά μας είναι μην αγχώνεσαι , υπάρχει ισότητα 😂

Υποτίθεται οτι ήταν για ΑΠΕ και έργα ,αλλά τα πληρώσαμε απο το 1999

Η ουσία είναι ότι το ΤΕΜ (ακόμα και με το πλαφόν που θα μπει) δεν αρκεί να ρίξει τις τιμές στο 0.14 - 0.16 και θα χρειάζεται συνεχώς να συμπληρώνει η κυβέρνηση απ'το δημοσιονομικό.

----------------

https://www.liberal.gr/news/bomba-fusikou-aeriou-gia-tin-oikonomia/456663

Για να φτάσουν αυτά τα 850 εκατ. ευρώ η τιμή του ρεύματος θα πρέπει να παραμείνει στα 225 ευρώ ανά μεγαβατώρα για όλο το β’ εξάμηνο. Η… μάχη όμως δεν ξεκινά καλά καθώς λίγα 24ωρα πριν μπούμε στο δεύτερο μισό της χρονιάς, η τιμή του ρεύματος ανεβαίνει και πάλι σε όρια συναγερμού κάτι που προφανώς αποδίδεται στην τιμή του φυσικού αερίου.

--------------

Αν στα παραπάνω προσθέσουμε και τις πιθανές αυξήσεις των παροχών στην ανταγωνιστική χρέωση, νομίζω ξεφεύγει η κατάσταση στα κυμαινόμενα.

Όσο περνάνε οι μέρες, νομίζω ότι έκανα καλά που έβαλα το Yellow στο επαγγελματικό.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Όσο περνάνε οι μέρες, νομίζω ότι έκανα καλά που έβαλα το Yellow στο επαγγελματικό.

καλά τζόγος είναι , ότι και να διαλέξεις , αλλά και εγώ το ίδιο θα έκανα σε επαγγελματικό , εκεί δεν είναι να τα αφήνεις στην τύχη

Spoiler

image.png.d7de9e4053f97168d35badb402199434.png

 

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

θα χρειάζεται συνεχώς να συμπληρώνει η κυβέρνηση απ'το δημοσιονομικό.

σιγά , θα ξαναρωτήσουμε την Κομισιόν αν μας επιτρέψει να χρεωθούμε και άλλο για τα επόμενα 10 (ή και 100) χρόνια ,να στηρίξουμε και τις εταιρίες ρεύματος με την ευκαιρία ,  problem solved 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kanesaxo είπε

sorry για την αργοπορια, αλλα ειχα τρεχαματα.

Ναι, ειχα ειδοποιηση, αλλα περασε καιρός μεχρι να το αλλαξουν (ισως κανα διμηνο;) Το περίεργο ειναι πως κι αλλα μελη στο ινσομνια ειχαν το ιδιο μειλ αλλαγης προγράμματος και σύμφωνα με αυτους (εκτος αν ψευδονται) επικοινωνησαν με βολτερα η οποία τους ειπε πως εκ παραδρομής ελαβαν μειλ αλλαγης προγραμματος!

Σε μένα πάντως το άλλαξαν.

Ανεβάζω το λογαριασμό. Δεκτή κάθε άποψη. volteros.pdf

Εμένα για 217kw μου ήρθε 89€

ηρων 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εχω κανει αιτηση απο 19/05/22 για μεταβαση απο solar σε ΔΕΗ. Σημερα μετα απο δικη μου επικοινωνια μεΔΕΗ μου λενε πως η αλλαγη ακομα δεν εχει πραγματοποιηθει λογω μη τελικης καταμετρησης απο ΔΕΔΗΕ οποτε και χρεωνομαι με υπερογκες χρεωσεις, πως μπορω να τους κυνηγησωκαι να τους τρεξω ωστε να τελειωνω με αυτο το θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

σιγά , θα ξαναρωτήσουμε την Κομισιόν αν μας επιτρέψει να χρεωθούμε και άλλο για τα επόμενα 10 (ή και 100) χρόνια ,να στηρίξουμε και τις εταιρίες ρεύματος με την ευκαιρία ,  problem solved 😁

Από του χρόνου σφίγγουν τα πράγματα... ήδη τα τελευταία 2 χρόνια θα έπρεπε να έχουμε 2.2% πρωτογενές πλεόνασμα, και λόγω covid και λοιπών εξελίξεων είχαμε πρωτογενές έλλειμα. Απ'του χρόνου ως και το 2060 πάμε σε πλεόνασμα 2.6% (πρόσφατη εντολή της Κομισιόν), αυτό σημαίνει τέλος στα δωράκια στο ρεύμα... ή τουλάχιστον ξεχνάμε τις μεγάλες επιδοτήσεις και πάμε σε ψίχουλα (γι'αυτόν ακριβώς το λόγο δε μειώνουν φόρο κατανάλωσης και ΦΠΑ στα καύσιμα, δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια).

Λοιπόν πάμε on-topic... έβγαλε η Ελίν τα νέα οικονομικά σταθερά προγράμματα Free! 🤣

Τιμή κιλοβατώρας 0.35... ενώ τους συμφορουμήτες πήγανε να τους πιάσουν κορόιδο με το 0.36. 😛

https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-to-spiti-ilektriko-reyma-on/free-oikiako-nyxterino-reyma/ (και ΚΟΤ)

https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-tin-epicheirisi-ilektriko-reyma/free-bysiness-21-reyma/

Επίσης κατήργησε τα Next!

1 ώρα πριν, hightmare είπε

καλησπερα εχω κανει αιτηση απο 19/05/22 για μεταβαση απο solar σε ΔΕΗ. Σημερα μετα απο δικη μου επικοινωνια μεΔΕΗ μου λενε πως η αλλαγη ακομα δεν εχει πραγματοποιηθει λογω μη τελικης καταμετρησης απο ΔΕΔΗΕ οποτε και χρεωνομαι με υπερογκες χρεωσεις, πως μπορω να τους κυνηγησωκαι να τους τρεξω ωστε να τελειωνω με αυτο το θεμα;

Για τη ΔΕΗ υπάρχει θέμα εδώ.. θα σου απαντήσω εκεί.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, odysseasnik είπε

Ας πει κάποιος καναλωση-χρέωση-πάροχο αν θέλει του τελευταίου μήνα.

217 kw ηρων 89€ 

δεν υπάρχει αυτό που λες ,

μόνο σύγκριση στη χρέωση ενέργειας (χωρίς ρυθμιζόμενες , τέλη κτλ)

περίοδο κατανάλωσης (πρέπει να συμπίπτουν οι μέρες ακριβώς)

πρόγραμμα (όχι πάροχο)

αν είναι κύρια κατοικία ή όχι

Βασικά αν έχεις αμφιβολίες ανέβασε λογαριασμό ολόκληρο (κατα προτίμηση μέσα σε spoiler) , χωρίς προσωπικά στοιχεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Επίσης κατήργησε τα Next!

βγήκε απο το excel

37 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τιμή κιλοβατώρας 0.35... ενώ τους συμφορουμήτες πήγανε να τους πιάσουν κορόιδο με το 0.36. 😛

https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-to-spiti-ilektriko-reyma-on/free-oikiako-nyxterino-reyma/ (και ΚΟΤ)

https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-tin-epicheirisi-ilektriko-reyma/free-bysiness-21-reyma/

μπήκαν στο excel

αγνωστο αν :

το 5% έκπτωσης είναι ήδη στην τιμή

αν ισχύει σε ΚΟΤ

εχει χρέωση ισχύος και πόση στο Γ22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Λοιπόν πάμε on-topic... έβγαλε η Ελίν τα νέα οικονομικά σταθερά προγράμματα Free! 🤣

Τιμή κιλοβατώρας 0.35... ενώ τους συμφορουμήτες πήγανε να τους πιάσουν κορόιδο με το 0.36. 😛

https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-to-spiti-ilektriko-reyma-on/free-oikiako-nyxterino-reyma/ (και ΚΟΤ)

https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-tin-epicheirisi-ilektriko-reyma/free-bysiness-21-reyma/

Επίσης κατήργησε τα Next!

Για τη ΔΕΗ υπάρχει θέμα εδώ... θα σου απαντήσω εκεί.

 

Και από Protergia με κάλεσαν σήμερα για να μου πουν πως το Οικιακό MVP είναι πλέον 12μηνο και δεν υπάρχει ρήτρα πρόωρης αποχώρησης. Είναι σημερινή ενημέρωση είπαν! Αλλά,κάπου νομίζω ότι γράφτηκε εδώ πριν λίγες μέρες. Τους το ζήτησα και γραπτώς και όντως το έστειλαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για τη ΔΕΗ υπάρχει θέμα εδώ... θα σου απαντήσω εκεί.

λάθος λινκ έχεις 😁

13 λεπτά πριν, libertini είπε

Και από Protergia με κάλεσαν σήμερα για να μου πουν πως το Οικιακό MVP είναι πλέον 12μηνο και δεν υπάρχει ρήτρα πρόωρης αποχώρησης. Είναι σημερινή ενημέρωση είπαν! Αλλά,κάπου νομίζω ότι γράφτηκε εδώ πριν λίγες μέρες. Τους το ζήτησα και γραπτώς και όντως το έστειλαν.

όλα τα κυμαινόμενα δεν πρέπει να έχουν ρήτρα αποχώρησης απο 14 Απριλίου 2020 ,

μάλλον το πέρασαν απο το υπουργείο ή στον ΚΠΗΕ μαζί με τα νέα τύπου τιμολόγια

edit

https://www.protergia.gr/sites/default/files/aitisi_gos_protergia_oikiako_mvp.pdf

δε βλέπω να αναφέρεται πουθενά ρήτρα αποχώρησης , καλό θα ήταν να γράφανε στους όρους

ωραίο δείχνει το νέο πρότυπο ,αν και το αγκάθι του ΚΠΗΕ παραμένει σχετικά με την τροποποίηση χρεώσεων προμήθειας στο λογαριασμό

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...