Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Καλημέρα.Θα γίνει αλλαγή ονόματος για το Γ1Ν που υπάρχει τώρα .Συμβουλεύεται να κάνει ο άνθρωπος κάποιο πρόγραμμα που αυτή τη στιγμή να συμφέρει;Ούτε κοτ ούτε εκπτώσεις ούτε τίποτα δεν δικαιούται.

Όχι. Από Ιούλιο που θα υπάρξουν αλλαγές στα τιμολόγια, βλέπουμε...

35 λεπτά πριν, XymoX είπε

Είμαι Ηρωνα τελευταίος εκκαθαριστικός που εκδόθηκε Σεπτέμβριο του 2021. Από τότε μόνο έναντι.Στείλαμε δική μας μέτρηση αυτή όμως αφορά τα έναντι και μόνο αυτα.Δύο τηλέφωνα γιατί δεν στέλνετε εκκαθαριστικό ,περιμένουμε το ΔΕΔΗΕ απάντηση.Ήρθε ο ΔΕΔΗΕ  ΕΓΙΝΕ καταμέτρηση από ΔΕΔΗΕ 3/5 /2022 ΑΚΟΜΑ δεν έχουν εκδώσει εκκαθαριστικό(εκδόθηκε τέλη Μάιου λογαριασμός ΕΝΑΝΤΙ ξανά ) 

Πότε έδωσες μέτρηση τη τελευταία φορά και πότε βγείτε έναντι λογαριασμός με αυτή τη καταμέτρηση;

  

35 λεπτά πριν, XymoX είπε

Εχω καλέσει στο πενταψήφιο που έχουν κ συνολικά 5-6 φορές κ άκρη δεν έχω βγάλει φυσικά χρεώνουν

2130333000 τζάμπα

Παρόμοια πρόβλημα στο ΗΡΩΝ... δεν είχα πάρει λογαριασμό για 3 μήνες μετά την υπογραφή της σύμβασης το καλοκαίρι και το θέμα λύθηκε μόνο αφού άνοιξα αίτημα στο MyRAE. https://my.rae.gr/

Για το power pass είναι άγνωστο αν θα δώσουν παράταση για τους λογαριασμούς του Ιουνίου, αλλά και πάλι αυτό δε λύνει το πρόβλημα σου.... πρέπει να εκδωθεί λογαριασμός άμεσα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, XymoX είπε

Είμαι Ηρωνα τελευταίος εκκαθαριστικός που εκδόθηκε Σεπτέμβριο του 2021

Ο Ήρων δεν έχει λογιστήριο, είναι γνωστό αυτό 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BadIronTree είπε

H elpedison παίρνει ναρκωτικά ...

Είχαμε κλειδωμένο σταθερό στην εταιρεία. Μόνοι τους έσπασαν το συμβόλαιο και είπαν ότι μας ενημερώσανε. (μια μικρή γραμμή στο λογαριασμό τέλος του χρόνου με μικρά μαύρα γράμματα σε σκούρο πράσινο background.) Τώρα πάμε αλλού για ξαφνικά ενώ 30 μέρες πλήρωσα Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας 500 € και τώρα σε 9 μέρες έχουμε Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας: 795,11€ και ποινές 55€ 

είσαι ο 2ος καπάκι με τέτοια ποσά

κλασσικά κινήσεις αμφισβήτησης , ζητάς την ανάλυση του ποσού , αναφέρεις οτι δεν ειδοποιήθηκες σύμφωνα με την ανακοίνωση της ΡΑΕ και υπομονή

2 ώρες πριν, Rattlehead είπε

Καλημέρα.Θα γίνει αλλαγή ονόματος για το Γ1Ν που υπάρχει τώρα .Συμβουλεύεται να κάνει ο άνθρωπος κάποιο πρόγραμμα που αυτή τη στιγμή να συμφέρει;Ούτε κοτ ούτε εκπτώσεις ούτε τίποτα δεν δικαιούται.

θα παίρνει 0,10€/kw επιδότηση επομένως να κάνει  οικονομία όσο γίνεται

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Πότε έδωσες μέτρηση τη τελευταία φορά και πότε βγείτε έναντι λογαριασμός με αυτή τη καταμέτρηση;

  

2130333000 τζάμπα

Παρόμοια πρόβλημα στο ΗΡΩΝ... δεν είχα πάρει λογαριασμό για 3 μήνες μετά την υπογραφή της σύμβασης το καλοκαίρι και το θέμα λύθηκε μόνο αφού άνοιξα αίτημα στο MyRAE. https://my.rae.gr/

Για το power pass είναι άγνωστο αν θα δώσουν παράταση για τους λογαριασμούς του Ιουνίου, αλλά και πάλι αυτό δε λύνει το πρόβλημα σου.... πρέπει να εκδωθεί λογαριασμός άμεσα.

Έδωσα δική μου μέτρηση 24/3/2022  Απρίλιο δεν ήρθε τίποτα και ήρθε ο τελευταίος έναντι 24/5  πιστωτικός.Ο ΔΕΔΗΕ μέτρησε 3/5/2022 κ μέχρι σήμερα δεν έχει εκδοθεί εκκαθαριστικός.

Κανονικά Θέλουν λιγότερο από μήνα για να εκδώσουν λογαριασμό σύμφωνα με αυτά που έχουν πει.

Όμως όπως βλέπουμε όλοι μάλλον κάνουν ότι θέλουν...ακόμα φυσικά δεν με έχουν πάρει τηλέφωνο όπως μου είχαν πει στην τελευταία επεισοδιακή επικοινωνία μας.Υποτίθεται ότι θα εκδώσουν εκκαθαριστικό από μέρα σε μέρα..😂    

Επεξ/σία από XymoX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BadIronTree είπε

H elpedison παίρνει ναρκωτικά ...

Είχαμε κλειδωμένο σταθερό στην εταιρεία. Μόνοι τους έσπασαν το συμβόλαιο και είπαν ότι μας ενημερώσανε. (μια μικρή γραμμή στο λογαριασμό τέλος του χρόνου με μικρά μαύρα γράμματα σε σκούρο πράσινο background.) Τώρα πάμε αλλού για ξαφνικά ενώ 30 μέρες πλήρωσα Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας 500 € και τώρα σε 9 μέρες έχουμε Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας: 795,11€ και ποινές 55€ 
 

Screenshot 2022-06-21 112634.png

Δεν έχουν να κάνουν οι μέρες που αναφέρεις, αλλά η κατανάλωση...είναι προφανώς λάθος. Για 651 kWh σε χρέωσαν 795,11€ ή 1221,20€/mWh!!!!! Μάλλον κάτι αναδρομικό σου έχωσαν...(κυριολεκτικά έχωσαν)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, XymoX είπε

Υποτίθεται ότι θα εκδώσουν εκκαθαριστικό από μέρα σε μέρα νύχτα..😂    

fixed :P

1 ώρα πριν, MasterBlaster είπε

Δεν έχουν να κάνουν οι μέρες που αναφέρεις, αλλά η κατανάλωση...είναι προφανώς λάθος. Για 651 kWh σε χρέωσαν 795,11€ ή 1221,20€/mWh!!!!! Μάλλον κάτι αναδρομικό σου έχωσαν...(κυριολεκτικά έχωσαν)

...ή παίζει "τόσα να τους έλλειπαν"...🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Δεν έχουν να κάνουν οι μέρες που αναφέρεις, αλλά η κατανάλωση...είναι προφανώς λάθος. Για 651 kWh σε χρέωσαν 795,11€ ή 1221,20€/mWh!!!!! Μάλλον κάτι αναδρομικό σου έχωσαν...(κυριολεκτικά έχωσαν)

Είναι οι 9 έξτρα μέρες, γιατί μετα πήγα σε άλλο πάροχο ρεύματος γιατί άργησε να προχωρήσει η μεταφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Bob21 για κύρια κατοικία ΔΕΗ Γ21 και βλέπεις στη πορεία. Αν κάνεις αίτηση τώρα θα σου βάλει η protergia ρήτρα αποχώρησης η οποία είναι παράνομη σύμφωνα με την ΑΠΟΦΑΣΗ ΡΑΕ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 389/2022. Ένα άλλο ενδεχόμενο είναι να περιμένεις μέχρι τις 1/7 να μπει σε εφαρμογή ο νέος μηχανισμός στη χονδρική, λογικά οι πάροχοι θα αλλάξουν τα τιμολόγια τους και θα έχεις το δικαίωμα να φύγεις αζημίως και με τη βούλα (ενώ στη 1η περίπτωση θα δικαιωθείς αλλά θα φας χρόνο με αμφισβητήσεις).

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήσπερα σε όλους,

Θα κάνω την προφανή ερώτηση και ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων, αλλά το  τοπικ είναι τόσο μεγαλο και ενεργό, όπου παρ'ολο που  διαβασα αρκετες σελίδες μετα απο ενα σημείο χαθηκα.

 

Μετακομοιζω την Δευτερα σε ΄καινούργιο σπιτι, πως να κινηθώ με το ρευμα?

Να κάνω υπομονή μέχρι 1/7 για να επιλέξω, η να κλείσω τώρα κάποιο πρόγραμμα? 

Μια φίλη που δουλεύει στην ΔΕΗ μου είπε να κάνω κάποιο σταθερό πρόγραμμα και μου πρότεινε το MyHomeOnline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ELSTAM είπε

διαβασα αρκετες σελίδες μετα απο ενα σημείο χαθηκα.

με την όπισθεν πάρε, έχει αυτό που ρωτάς αρκετές φορές

50 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@Bob21 για κύρια κατοικία ΔΕΗ Γ21 και βλέπεις στη πορεία.

να το κάνει λες επαγγελματικό ? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Βρε παιδια εκανα καταγγελια κ στην ΡΑΕ αφου η πρωτεργια ποτε δεν απαντησε στον ΣΤΚ στη συσταση που εκανε για επιστροφη του 1/2 ποσου της ρητρας, αμεσως την αλλη μερα απαντησε! μεσα στη φορμουλα του mypae το γνωστη κασετα πως η ενημερωση για τη ρητρα ηταν προσηκουσα κτλ..πατησα απορριψη απαντησης κ αποστολη νεου σχολιου, ζητησα παρεμβαση της αρχής και μετα βλεπω ¨ολοκληρωση του αιτηματος.." Τι σημαινει τωρα αυτο; Ποτέ δεν πατησα ¨αποδοχη απαντησης κ αιτημα προς ολοκληρωση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

________________________

Νέο μουφοπρόγραμμα "Χωρίς Ρήτρα" 😂

Στο δρόμο που χάραξε η ΡΑΕ που συνεργάστηκε αρχικά με τη Watt&Volt και Zero στο περίφημο "αξιόπιστο" energycost , το excel παρουσιάζει τη νέα πρόταση της NRG

https://www.nrg.gr/el/nrg-prime

-χωρίς χρέωση αναπροσαρμογής (όλο το κόστος χοντρικής)

-χωρίς δέσμευση (συνδρομή 74€ για το καλημέρα, μια φορά την πληρώνεις)

είναι και για ΚΟΤ 🤣

ΥΓ. το έβαλα στο excel απλά να δω πόσο χάλι είναι 😁

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Τι σημαινει τωρα αυτο;

ποιος ξέρει ? συνήθως γίνεται αν παίξει 3-4 φορές απάντηση , ήταν η πρώτη απάντηση ?

άνοιξε νέο και γράψε σε συνέχεια του αιτήματος τάδε και λόγω του οτι η πλατφόρμα έγραψε "ολοκληρωμένο"

μπες myrae , "υποστήριξη" και "σχετικά με το αίτημα" , κάτι τέτοιο γράφει, και ρώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, korakios είπε

________________________

ποιος ξέρει ? συνήθως γίνεται αν παίξει 3-4 φορές απάντηση , ήταν η πρώτη απάντηση ?

άνοιξε νέο και γράψε σε συνέχεια του αιτήματος τάδε και λόγω του οτι η πλατφόρμα έγραψε "ολοκληρωμένο"

μπες myrae , "υποστήριξη" και "σχετικά με το αίτημα" , κάτι τέτοιο γράφει, και ρώτα

Μια απαντηση εδωσε η πρωτεργια κι αλλη μια εγω..Ενω στον ΣΤΚ δεν απαντησαν ποτε, μου κανε εντυπωση πως απαντησαν την επομενη μερα πρωι πρωι στην ΡΑΕ..Ναι αντε να το κανω κι αυτο να δουμε..

Γιαυτο κι εγω τους εχω αφησει ενα υπολοιπο 27,00 ευρω απ την τελευταια δοση της ρυθμισης κ δεν προκειται να το παρουν, οι κλεφτες της μπανανιας...

Και δεν μιλαμε να επιστρεψουν κανα τρελο ποσο, 75,00 ευρω ειναι, σε συνολο ρητρας 151,00

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ενω στον ΣΤΚ δεν απαντησαν ποτε

στο ΣτΚ έστειλες ? ή έκανε γνωμοδότηση και το έκλεισε ?

12 λεπτά πριν, energy52 είπε

Γιαυτο κι εγω τους εχω αφησει ενα υπολοιπο 27,00 ευρω απ την τελευταια δοση της ρυθμισης κ δεν προκειται να το παρουν, οι κλεφτες της μπανανιας...

ζήτα να δεσμευτούν οτι δε θα προχωρήσουν σε εντολή διακοπής όσο εκκρεμεί η αμφισβήτηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2022 στις 5:37 ΜΜ, korakios είπε

ειδοποίηση δεν είχες ?

πίστωση ΤΕΜ ? αν είναι ανέβασε ολόκληρο το λογαριασμό , χωρίς προσωπικά στοιχεία

κατέβασε excel , παίξε με χοντρική επιδοτήσεις , δες weblue & Γ1

sorry για την αργοπορια, αλλα ειχα τρεχαματα.

Ναι, ειχα ειδοποιηση, αλλα περασε καιρός μεχρι να το αλλαξουν (ισως κανα διμηνο;) Το περίεργο ειναι πως κι αλλα μελη στο ινσομνια ειχαν το ιδιο μειλ αλλαγης προγράμματος και σύμφωνα με αυτους (εκτος αν ψευδονται) επικοινωνησαν με βολτερα η οποία τους ειπε πως εκ παραδρομής ελαβαν μειλ αλλαγης προγραμματος!

Σε μένα πάντως το άλλαξαν.

Ανεβάζω το λογαριασμό. Δεκτή κάθε άποψη. volteros.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...