Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, DjTony είπε

@korakios ανέβασα το λογαριασμό. 

ωραία , διέγραψέ τον γιατί έχει ΑΦΜ τα πάντα μέσα και επανέρχομαι αφού έτσι κιαλλιώς τον κατέβασα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Toumpeki είπε

Ναι εννοείται θα τα ζητήσω γραπτώς γιατί με αυτά που γίνονται ποτέ δε ξέρεις.. 

...δεν σε ξέρω, (και κυρίως) δεν με ξέρεις, αλλά κράτα στην άκρη του μυαλού αυτό από εμένα, χωρίς πολλές (βασικά χωρίς καθόλου) εξηγήσεις (γιατί δεν έχω το κουράγιο να σου μιλήσω "με γεγονότα") : μείνε ΔΕΗ (της οποίας η kWh, όπως ήδη σου είπε ο korakios, δεν βγαίνει "0,11" αλλά 0,07, και το θέμα είναι ότι ενώ αυτή ΔΕΝ το "διατυμπανίζει", ΟΛΟΙ οι εναλλακτικοί κάνουν το ακριβώς αντίθετο : σου "παρουσιάζουν" τις "χαμηλότερες δυνατές τιμές", οι οποίες  α) θα είναι "υπό προϋποθέσεις", ανάλογα τον πάροχο/το πρόγραμμα β) δεν,,,,συμπεριλαμβάνουν σε αυτά "παγίδες" όπως πάγιο ή "ειδκές συνδρομές". Εξαρτάται κι από την κατανάλωσή σου, αλλά ενδεικτικά, το πιθανότερο είναι στην NRG να,,,χάνεις κα'να 50άρι τον χρόνο. Έχει βέβαια κάτι χάντρες και καθρεφτάκια για "γλύκανση", υπό την μορφή "δωροκαρτών Shell", αλλά εγώ θα τις κοίταγα στα δόντια. ΣΥΝ ότι έχει 24μηνη δέσμευση, κι ας λέει και ξαναλέει η ΡΑΕ ότι "απαγορεύεται σε κυμαινόμενα"...Στο ξαναλέω, ΔΕΝ θα δεις καλό σε "εναλλακτικό", όπως έχουν τα πράγματα...ΜΕΙΝΕ ΔΕΗ. Βασικά, και ΜΟΝΟ που κάνουν την ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ να σου αναφέρουν ότι "με ΚΟΤ θα πάει τόσο", ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ, ΑΦΟΥ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΚΟΤ ΘΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ - well,,,,,,σχεδόν - εγώ τους ρίχνω Χ...."Καλό", ΔΕΝ θα δεις σε εναλλακτικό πια. Σχεδόν σε κανέναν. Πόσο μάλλον όταν σχεδόν όλοι στην πράξη έχουν αλλάξει τιμές πάνω στο 6μηνο, πράγμα που μόνο η ΔΕΗ δεν έκανε. Απλώς προσπαθούν να σε πιάσουν πελάτη με ταχυδακτυλουργικά, ώστε να επιβιώσουν. Και στην πορεία,,,έχει ο θεός : πχ τσέκαρε μία τί ποινή αποχώρησης θα έχεις και για πόσο διάστημα, αν κάτι στραβώσει και θελήσεις να φύγεις. Υπάρχουν περιπτώσεις που χρεώνουν μέχρι και την,,,τελευταία μέρα του 24μηνου κάποιοι, και μάλιστα ποσά απίστευτα = και 200άρια. Κράτα το κι αυτό και κυρίως τσέκαρέ το. ή μάλλον μην,,,τσεκάρεις τίποτα κι απλά μείνε ΔΕΗ....Αν θες χαμηλότερους λογαριασμούς, α) οικονομία β) αν δεν έχεις βάλε νυχτερινό -> αν δεις, η NRG έχει ενιαία χρέωση ημέρας/νύχτας. Ακόμη κι από αυτό χάνεις, σε σχέση με την ΔΕΗ που έχει πιο χαμηλό νχυτερινό από το "0,07" που λέγαμε...). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@DjTony κοίτα , νορμάλ η ρήτρα , κομπλέ οι επιδοτήσεις αλλά εδώ υπάρχει μια ασάφεια

είχε ΚΟΤ , υποθέτω το έχασε λόγω υπέρβασης ,οκ , λογικό , αλλά κάποιοι πάροχοι βάζανε τις πιστώσεις ΤΕΜ για ΚΟΤ (που είναι αυξημένες)  , άσχετα με την υπέρβαση ή όχι ,

δηλαδή θα έπρεπε να πάρει (στο περίπου) 240€ αντί 186,90€ , ας το ψάξει

Τώρα επειδή πέρασε τα 300kw/μήνα και δεν τον κάλυψαν οι επιδοτήσεις-πιστώσεις ΤΕΜ που ήταν μέχρι 300kw/μήνα (να κάνει για powerpass, στο άλλο θέμα), χρεώθηκε αυτά που χρεώθηκε

πλέον είναι χωρίς όριο οι ΚΟΤ επιδοτήσεις του ΤΕΜ

Τέλος , αν δεν είναι με δέσμευση ας πάει ΓΝ1 (μικρότερο πάγιο/ρήτρα)

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

@DjTony κοίτα , νορμάλ η ρήτρα , κομπλέ οι επιδοτήσεις αλλά εδώ υπάρχει μια ασάφεια

είχε ΚΟΤ , υποθέτω το έχασε λόγω υπέρβασης ,οκ , λογικό , αλλά κάποιοι πάροχοι βάζανε τις πιστώσεις ΤΕΜ για ΚΟΤ (που είναι αυξημένες)  , άσχετα με την υπέρβαση ή όχι ,

δηλαδή θα έπρεπε να πάρει (στο περίπου) 240€ αντί 186,90€ , ας το ψάξει

Τώρα επειδή πέρασε τα 300kw/μήνα και δεν τον κάλυψαν οι επιδοτήσεις-πιστώσεις ΤΕΜ που ήταν μέχρι 300kw/μήνα (να κάνει για powerpass, στο άλλο θέμα), χρεώθηκε αυτά που χρεώθηκε

πλέον είναι χωρίς όριο οι ΚΟΤ επιδοτήσεις του ΤΕΜ

Τέλος , αν δεν είναι με δέσμευση ας πάει ΓΝ1 (μικρότερο πάγιο/ρήτρα)

 

ΓΝ1 εννοείς δεη; σταθερό δε συμφέρει έτσι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DjTony είπε

ΓΝ1 εννοείς δεη;

ναι

Μόλις τώρα, DjTony είπε

σταθερό δε συμφέρει έτσι; 

άργησε κάτι μήνες , τώρα με τα σημερινά δεδομένα δε συμφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι

άργησε κάτι μήνες , τώρα με τα σημερινά δεδομένα δε συμφέρει

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου. Να είσαι καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@washcloud κατ αρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση. 

Η αλήθεια είναι ότι ήμουν πολύ ζεστός να αλλάξω αλλά έχεις δίκιο σε πολλά και τα καταλαβαίνω.

Το χειρότερο είναι αυτό το συμβόλαιο γιατί κάπου λέει ότι ρήτρα αποδέσμευσης είναι Υπόλοιπο συμβολαίου (μήνες) * πάγιο. Που σημαίνει αν στο 6μηνο με πηδάνε θα πρέπει να δώσω 18*4,5=81€ για να φύγω.

Επειδή θα με ξαναπάρουν (τους είπα θέλω να το ψάξω) θα ζητήσω κάποιες παραπάνω διευκρινήσεις και γραπτές φυσικά, αν και νομίζω πως η απόφαση θα είναι να μην αλλάξω πάροχο τελικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Να 'σαι καλά.

...εννοείται να το ψάξεις, ακόμη και στην διαδικασία να μπει κάποιος, ΚΕΡΔΟΣ θα είναι (η διαδικασία η ίδια) - αλλά οι "διευκρινήσεις" ειδικά, είναι εντελώς χαμένος χρόνος...(στην καλύτερη, θα προσπαθήσουν να,,,βάλουν τα ρούχα τους αλλιώς...). Χαλιέμαι που δεν μπορώ να τα πω, ή μάλλον να τα γράφω "ΟΛΑ" κάθε φορά, για να "πείθεται" ο κόσμος, αλλά το ζουμί που βγαίνει μετά από 6μηνο στο θρεντ, είναι ένα : όποιος είναι ΔΕΗ, να μείνει εκεί που είναι. Αν είναι αλλού, πιθανώς και πάλι ΔΕΗ, αλλά με,,,αστερίσκους (αν πχ έχει - ακόμη - εξοντωτική ποινή αποχώρησης, ή και άλλα "κόλπα", πχ να μην του αποδώσουν τις περίφημες "εκπτώσεις συνέπειας" στον τελικό λογαριασμό, που σε κάποιους μάλιστα αγγίζουν το 50%, άρα μιλάμε για σοβαρά ποσά......Γενικώς ΟΛΟΙ τους - οι "εναλλακτικοί" -  έχουν τακτικές "εξαπάτησης", ή και χωρίς εισαγωγικά, ώστε να καταντάνε,,,,,φυλακή τα συμβόλαιά τους. Ήταν καλή φάση όταν δίνανε πραγματικά σκοτωμένες τιμές κιλοβατώρας μέχρι πέρσι το καλοκαίρι που ξεκίνησε όλο αυτό το @$@&&@, αλλά έκτοτε έχουν μεταμορφωθεί από νεράιδες σε λυκανθρώπους και βαμπίρ και πίνουν αίμα, με ένα κάρο διαφορετικούς τρόπους. Άλλοι κόβουν ρεύματα για ελάχιστα Ευρώ οφειλής, άλλοι χρεώνουν παράνομα ποινές αποχώρησης, άλλοι δεν τηρούν τις προθεσμίες για προειδοποίηση αλλαγών, άλλοι ανανενώνουν συμβόλαια "κατά βούληση", άλλοι δεν αποδίδουν σωστά τις επιδοτήσεις, άλλοι καθόλου, και η λίστα δεν έχει τέλος, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...

Και η ΔΕΗ έχει περίπου μείνει αυτή που ήταν (σχεδόν, διότι μέχρι και δική της "εξτρά επιδότηση", πέραν του 30% έκπτωση ενέργειας, έδινε, μέχρι το τέλος του '21...) : δηλαδή το οργανωτικό χανείο που ανέκαθεν ξέραμε, έχοντας δημιουργήσει πολλούς πονοκεφάλους σε διάφορες περιπτώσεις, αλλά παρ' ολ' αυτά, είναι "η πιο νορμάλ" (όπως έχουν τα πράγματα). Και τα λέω αυτά, ενώ ο ίδιος ΑΚΟΜΗ δεν έχω πάει σε αυτήν.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

Μπορώ συνεπώς να διεκδικήσω τις ΤΕΜ για τους μήνες Ιανουάριο - Απριλίο? Γιατί στο σχόλιο αναφέρεται για την περσινή χρονιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, lk24 είπε

Μπορώ συνεπώς να διεκδικήσω τις ΤΕΜ για τους μήνες Ιανουάριο - Απριλίο? Γιατί στο σχόλιο αναφέρεται για την περσινή χρονιά 

δεν έχω ιδέα , ήταν το μόνο που βρήκα , ρωτάς λογιστή ,αν δεν ξέρει στέλνεις στο υπουργείο

https://ypen.gov.gr/epikoinonia/

και αν δεν απαντήσουν Συνήγορο του Πολίτη

https://www.synigoros.gr/el/anafora/ipovoli-anaforas

υποθέτω πως ναι , λόγω πληροφοριών απο το powerpass αλλά είμαι αρκετά έξω απο τα νερά μου, μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω παραπάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.newsbomb.gr/oikonomia/story/1326083/hlektriko-reyma-meta-to-plafon-erxetai-to-pagoma-tis-ritras-anaprosarmogis-stoys-logariasmoys

Σε περίπτωση ουσιωδών μεταβολών των τιμών της χονδρεμπορικής αγοράς π.χ. λόγω ακραίας αύξησης της τιμής του φυσικού αερίου, οι προμηθευτές ρεύματος θα ενημερώνουν τους πελάτες τους για τις μεταβολές των τιμών της κιλοβατώρας 30 ημέρες πριν τις αλλάξουν. Ουσιαστικά, οι όποιες πιθανές αυξήσεις θα περνάνε στην ανταγωνιστική χρέωση των λογαριασμών.

Εντάξει αναμενόμενα πράγματα. Και με τη ΤΕΑ πάνω από 300 αυτή τη στιγμή, έχουν και το κατάλληλο άλλοθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H elpedison παίρνει ναρκωτικά ...

Είχαμε κλειδωμένο σταθερό στην εταιρεία. Μόνοι τους έσπασαν το συμβόλαιο και είπαν ότι μας ενημερώσανε. (μια μικρή γραμμή στο λογαριασμό τέλος του χρόνου με μικρά μαύρα γράμματα σε σκούρο πράσινο background.) Τώρα πάμε αλλού για ξαφνικά ενώ 30 μέρες πλήρωσα Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας 500 € και τώρα σε 9 μέρες έχουμε Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας: 795,11€ και ποινές 55€ 
 

Screenshot 2022-06-21 112634.png

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Θα γίνει αλλαγή ονόματος για το Γ1Ν που υπάρχει τώρα .Συμβουλεύεται να κάνει ο άνθρωπος κάποιο πρόγραμμα που αυτή τη στιγμή να συμφέρει;Ούτε κοτ ούτε εκπτώσεις ούτε τίποτα δεν δικαιούται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι Ηρωνα τελευταίος εκκαθαριστικός που εκδόθηκε Σεπτέμβριο του 2021. Από τότε μόνο έναντι.Στείλαμε δική μας μέτρηση αυτή όμως αφορά τα έναντι και μόνο αυτα.Δύο τηλέφωνα γιατί δεν στέλνετε εκκαθαριστικό ,περιμένουμε το ΔΕΔΗΕ απάντηση.Ήρθε ο ΔΕΔΗΕ  ΕΓΙΝΕ καταμέτρηση από ΔΕΔΗΕ 3/5 /2022 ΑΚΟΜΑ δεν έχουν εκδώσει εκκαθαριστικό(εκδόθηκε τέλη Μάιου λογαριασμός ΕΝΑΝΤΙ ξανά )  μέχρι σήμερα 22/6 ,με αποτέλεσμα να μην φαίνεται στο Power Pass το μεγάλο ποσό που θα πληρώσω όταν εκδώσουν τον εκκαθαριστικό τέλη Ιουνίου και έτσι θα πάρω πίσω ψίχουλα.Έχω επικοινωνήσει 3 φορές μέσα στον Ιούνιο ζητώντας διευκρινήσεις κ απάντηση δεν πήρα.Ζήτησα να μιλήσω με κάποιον προϊστάμενο .Με πήραν 2 ώρες μετά ,το τηλ χτύπησε 3'' κ φυσικά δεν πρόλαβα να το σηκώσω.Έχω στείλει μαιλ ,έχω καλέσει στο πενταψήφιο που έχουν κ συνολικά 5-6 φορές κ άκρη δεν έχω βγάλει φυσικά χρεώνουν.Στο μαιλ απάντησαν πάλι με αοριστολογίες.Περιμένω πάλι τηλέφωνο από κάποιον υπεύθυνο μιας και ο υπάλληλος τους χθες έφτασε να μου πει ότι κάποιος εκπρόσωπος της κυβέρνησης άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να συμπεριληφθεί κ ο Ιούνιος στο Power Pass οπότε όλα οκ ,εκεί εξερράγην δεν άντεξα άλλο...Λοιπόν εγώ θεωρώ ότι με κοροϊδεύουν ξεκάθαρα και δεν είναι το θέμα ότι δεν θα πάρω τα όποια χρήματα πίσω.Αυτό που με νευριάζει  είναι ακριβώς αυτή η κοροϊδία.Εχω μιλήσει ήδη με το δικηγόρο μου , να κάνω κάποια καταγγελία σε Συνήγορο Καταναλωτή 'η κάποια άλλη ενέργεια ; Για πείτε αν θέλετε.

ΥΓ

Ότι και να γίνει φυσικά με χάνουν από πελάτη.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...