Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, anedaxtos74 είπε

Ο λογιστής δεν ξέρει....

Στο υπουργείο και στον Συνήγορο του Πολίτη που στέλνω ?

Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός..

Το θέμα είναι από που και πότε θα αντλήσουν στοιχεία για την πρώτη κατοικία.

Αναρωτιέμαι αν θα έχει γίνει μέχρι να λάβω λογαριασμό ή θα μου έρθει το..... εγκεφαλικό

Θα περιμενεις... Απο οτι γνωριζω οι τροποποιητικες δηλωσεις η εκκαθαριση γινεται στην τοπικη εφορια που ανηκεις... Θα πρεπει να την κανει καποιος υπαλληλος.. Γιαυτο καθυστερει.. Ειναι λιγο λαθος δικο σου που δεν το ειχες δηλωσει σαν πρωτη κατοικια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, takoulou είπε

Θα περιμενεις... Απο οτι γνωριζω οι τροποποιητικες δηλωσεις η εκκαθαριση γινεται στην τοπικη εφορια που ανηκεις... Θα πρεπει να την κανει καποιος υπαλληλος.. Γιαυτο καθυστερει.. Ειναι λιγο λαθος δικο σου που δεν το ειχες δηλωσει σαν πρωτη κατοικια...

Εγώ να δεχθώ ότι φταίω..

Αλλά ο αριθμός παροχής με την διεύθυνση του σπιτιού δεν διασταυρώνονται πουθενά ?????

Δηλαδή αν δήλωνα άλλη κατοικία και έβαζα αριθμό παροχής από μία άλλη κύρια κατοικία ?

Δεν βγάζει νόημα

Τέλος πάντων δεν θέλω να κουράζω το νήμα

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, takoulou είπε

 Ειναι λιγο λαθος δικο σου που δεν το ειχες δηλωσει σαν πρωτη κατοικια...

...ρε μαν, ο άνθρωπος είπε ότι ήταν δηλωμένο ως κύρια κατοικία, αλλά ανακάλυψε ότι η παροχή (που ήταν γραμμένη και αυτή) ήταν λάθος....Μην τον πατάμε κι όλας εκεί που ήδη πονάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ρε μαν, ο άνθρωπος είπε ότι ήταν δηλωμένο ως κύρια κατοικία, αλλά ανακάλυψε ότι η παροχή (που ήταν γραμμένη και αυτή) ήταν λάθος....Μην τον πατάμε κι όλας εκεί που ήδη πονάει...

Μίλησα με την solar και μου επιβεβαίωσε ότι όντως δεν το βλέπει ως κύρια κατοικία.

Έβαλα τον λογιστή να κάνει τροποποίηση των δηλώσεων και να αναγράψει τον σωστό αριθμό παροχής τόσο στην φετινή όσο και στην περσινή, και το έκανε.

Έχουν περάσει 2 ημέρες και η solar μου είπε ότι ακόμη δεν το βλέπει ως κύρια κατοικία καθώς τα στοιχεία τα λαμβάνει από το υπουργείο.

Εδω εγραψε οτι δεν βλεπει σαν πρωτη κατοικια... Αρα στην φορολογικη δηλωση δεν θα το ειχε αναφερει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, anedaxtos74 είπε

Αλλά ο αριθμός παροχής με την διεύθυνση του σπιτιού δεν διασταυρώνονται πουθενά ?????

Δηλαδή αν δήλωνα άλλη κατοικία και έβαζα αριθμό παροχής από μία άλλη κύρια κατοικία ?

...ένας θεός ξέρει πώς ακριβώς κάνουν τίς όποιες διασταυρώσεις, ή αν απλά αντλούν στοιχεία από τις φορολογικές (οι οποίες μάλιστα αφορούν ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ έτη...). Κατά τ' άλλα, έαν δήλωνες παροχή από άλλη κατοικία,,,θα είχες και πάλι το αποτέλεσμα που έχεις και σήμερα : μη (φουλ) επιδότηση...Οπότε, "είναι ό,τι,,,δηλώσεις", γι' αυτό φροντίζεις να δηλώσεις "αυτό που ισχύει". Το ότι ΟΛΟ ΑΥΤΟ, το αποφασίσανε κατόπιν εορτής, επειδή "έτσι τους βόλεψε" (και δεν είχε κανείς περιθώριο ή και ενημέρωση να ελέγξει τί δήλωσε, ΑΝ δήλωσε καν, στο πεδίο της παροχής, ποσώς τους ενδιαφέρει...

Spoiler

sshot-1.jpg.45c11b8c8634a3c4fef6b5fec0518a3b.jpg

 

😉

 

3 λεπτά πριν, takoulou είπε

Εδω εγραψε οτι δεν βλεπει σαν πρωτη κατοικια... Αρα στην φορολογικη δηλωση δεν θα το ειχε αναφερει..

56 λεπτά πριν, anedaxtos74 είπε

Ενώ το σπίτι είναι δηλωμένο πρώτη κατοικία και αφού διάβασα εδώ μέσα ότι πρέπει να είναι δηλωμένος και ο αριθμός παροχής, είπα να τσεκάρω εάν τα έχει κάνει σωστά ο λογιστής.

Αυτό που ανακάλυψα είναι ότι δεν έχει βάλει τον σωστό αριθμό παροχής.

25 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ειναι λιγο λαθος δικο σου που δεν το ειχες δηλωσει σαν πρωτη κατοικια...

(...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ενα ερώτημα σχετικά με τις αναδρομικες ΤΕΜ. (Είναι off topic το γνωρίζω, αλλα δεν έχω βρει συζήτηση για ΤΕΜ.). 

 Πέρσι δεν είχα κάνει φορολογική (ως αποτέλεσμα απο 1/1 δεν είχα επιδότηση ΤΕΜ). Φέτος έκανα  φορολογική πρώτη φορά. Αφού πλέον φαίνεται (ή θα φανεί) το διαμέρισμα ως πρώτη κατοικία λέτε να υπάρχει περίπτωση να μπορώ να διεκδικήσω τα ΤΕΜ που δεν πήρα μέχρι τώρα για το 2022? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, lk24 είπε

Έχω ενα ερώτημα σχετικά με τις αναδρομικες ΤΕΜ. (Είναι off topic το γνωρίζω, αλλα δεν έχω βρει συζήτηση για ΤΕΜ.). 

 Πέρσι δεν είχα κάνει φορολογική (ως αποτέλεσμα απο 1/1 δεν είχα επιδότηση ΤΕΜ). Φέτος έκανα  φορολογική πρώτη φορά. Αφού πλέον φαίνεται (ή θα φανεί) το διαμέρισμα ως πρώτη κατοικία λέτε να υπάρχει περίπτωση να μπορώ να διεκδικήσω τα ΤΕΜ που δεν πήρα μέχρι τώρα για το 2022? 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=59278737

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω μια γνώμη... έχω ΚΟΤ και μου προτείνουν ένα πρόγραμμα της nrg που το λένε smart και έχει τιμή kwh 0,06€.

Μου λένε ότι από αυτά θα μπαίνει η έκπτωση του ΚΟΤ -0,045 και θα πηγαίνει 0,015 η kwh.

Παραθέτω και τις πληροφορίες που δίνουν στο site.

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Αρχική Τιμή 0,11463€/kWh

Προσφορά 46% Δωρεάν Ρεύμα κάθε μήνα

Τιμή Προσφοράς 0,0619€/kWh + πάγιο

Πάγιο 2.90€/μήνα με την ενεργοποίηση του e-bill!

 

Αναφορά σε κείμενο

Το μηνιαίο πάγιο αφορά 30 ημερολογιακές ημέρες. Η τιμή 0,0619€/kWh αφορά το ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου, εφόσον δεν ενεργοποιηθεί ρήτρα αναπροσαρμογής.

Να σημειώσω ότι είναι 2ετές συμβόλαιο.

Αυτή τη στιγμή είμαι στη ΔΕΗ και δίνω 0,11 την kwh μείον την έκπτωση του ΚΟΤ. Ρήτρες αναπροσαρμογής μπήκαν στους λογαριασμούς μου αλλά με κρατικές επιδοτήσεις κλπ η έξτρα χρέωση τόσους μήνες είναι μικρή. 

Αξίζει να κάνω τη μετάβαση ή θα μου τη φορέσουν αλλιώς; Στη θέση μου τι θα κάνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Toumpeki είπε

Μου λένε ότι από αυτά θα μπαίνει η έκπτωση του ΚΟΤ -0,045 και θα πηγαίνει 0,015 η kwh.

και δώρο ελικόπτερο τηλεφωνικά , εκτός αν στο στείλανε με email

Παλιά ,όντως έδιναν σε αυτή την τιμή , μετά το αλλάξανε και δεν είχε την έκπτωση σε ΚΟΤ

Αν και όποτε το πάρεις γραπτώς στείλε pm με screenshot απο το email (μαύρισε τα δικά σου στοιχεία )

5 λεπτά πριν, Toumpeki είπε

Αυτή τη στιγμή είμαι στη ΔΕΗ και δίνω 0,11 την kwh μείον την έκπτωση του ΚΟΤ.

στο 0,11 έχεις και 30% έκπτωση , προς το παρών σε ΚΟΤ το ΓΝ1 δείχνει μονόδρομος , αλλά κάνε μια επιβεβαίωση για την έκπτωση

Δηλαδή αν είναι  (0,11463-ΚΟΤ)*(1-46%) ή 0,11463-ΚΟΤ ή 0,0619-ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Toumpeki είπε

Παιδιά θέλω μια γνώμη... έχω ΚΟΤ και μου προτείνουν ένα πρόγραμμα της nrg που το λένε smart και έχει τιμή kwh 0,06€.

Μου λένε ότι από αυτά θα μπαίνει η έκπτωση του ΚΟΤ -0,045 και θα πηγαίνει 0,015 η kwh.

Παραθέτω και τις πληροφορίες που δίνουν στο site.

 

Να σημειώσω ότι είναι 2ετές συμβόλαιο.

Αυτή τη στιγμή είμαι στη ΔΕΗ και δίνω 0,11 την kwh μείον την έκπτωση του ΚΟΤ. Ρήτρες αναπροσαρμογής μπήκαν στους λογαριασμούς μου αλλά με κρατικές επιδοτήσεις κλπ η έξτρα χρέωση τόσους μήνες είναι μικρή. 

Αξίζει να κάνω τη μετάβαση ή θα μου τη φορέσουν αλλιώς; Στη θέση μου τι θα κάνατε;

Αν το παρεις γραπτως αυτο και με υπογραφη να μην αλλαζει σε εξι μηνες..... Οχι στα λογια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε στο γαμπρό μου volton 1000 euro με 2900 κιλοβατωρες 4μηνο. Αξίζει να φύγει να πάει κάπου αλλού ή από 1η Ιουλίου που καταργείται η ρήτρα θα είναι όλες ίδιες πάνω κάτω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DjTony είπε

Ήρθε στο γαμπρό μου volton 1000 euro με 2900 κιλοβατωρες 4μηνο. Αξίζει να φύγει να πάει κάπου αλλού ή από 1η Ιουλίου που καταργείται η ρήτρα θα είναι όλες ίδιες πάνω κάτω; 

να τα πάρουμε ένα-ένα

4 λεπτά πριν, DjTony είπε

Ήρθε στο γαμπρό μου volton 1000 euro με 2900 κιλοβατωρες 4μηνο.

δε λέει κάτι αυτό ,

1. ανέβασε λογαριασμό ολόκληρο χωρίς προσωπικά στοιχεία και

2. αν είναι δηλωμένη κύρια κατοικία

5 λεπτά πριν, DjTony είπε

Αξίζει να φύγει να πάει κάπου αλλού

θα δείξει απο το λογαριασμό

5 λεπτά πριν, DjTony είπε

ή από 1η Ιουλίου που καταργείται η ρήτρα

δεν καταργείται  έτσι δείχνει μέχρι στιγμής , απλά αυξάνεται η πίστωση ΤΕΜ , Θα δείξει , όλα ρευστά

6 λεπτά πριν, DjTony είπε

θα είναι όλες ίδιες πάνω κάτω; 

διαφοροποιήσεις θα υπάρχουν και θα τις δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, korakios είπε

και δώρο ελικόπτερο τηλεφωνικά , εκτός αν στο στείλανε με email

Παλιά ,όντως έδιναν σε αυτή την τιμή , μετά το αλλάξανε και δεν είχε την έκπτωση σε ΚΟΤ

Αν και όποτε το πάρεις γραπτώς στείλε pm με screenshot απο το email (μαύρισε τα δικά σου στοιχεία )

στο 0,11 έχεις και 30% έκπτωση , προς το παρών σε ΚΟΤ το ΓΝ1 δείχνει μονόδρομος , αλλά κάνε μια επιβεβαίωση για την έκπτωση

Δηλαδή αν είναι  (0,11463-ΚΟΤ)*(1-46%) ή 0,11463-ΚΟΤ ή 0,0619-ΚΟΤ

Ναι εννοείται θα τα ζητήσω γραπτώς γιατί με αυτά που γίνονται ποτέ δε ξέρεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DjTony είπε

Ήρθε στο γαμπρό μου volton 1000 euro με 2900 κιλοβατωρες 4μηνο. Αξίζει να φύγει να πάει κάπου αλλού

...σε γενικές γραμμές, παντού τα ίδια είναι. Με κάτι εξαιρέσεις (ενίοτε και καραμπινάτες, όπως πχ Ελπέντισον).

 Αν δεν έχει κα'να προηγούμενο χρέος στην ΔΕΗ, πες του γαμπρού (...ΑΝ δεν έχει καμμιά ποινή αποχώρησης στον θεό) να πάει ΔΕΗ*. Όχι μόνο γιατί θα πληρώνει κατά-τί λιγότερο τον χρόνο (εξαρτάται βέβαια κι από το ύψος την κατανάλωσής του, αλλά πες χοντρικά 50-100€/έτος), αλλά για ένα κάρο άλλους λόγους. Σωτηρία ακριβώς ΔΕΝ θα βρει, διότι εξαρτάται από χίλιες-δυο παραμέτρους (πχ αν παίρνει επιδότηση) το τί του κοστίζει το ρεύμα, γι' αυτό το καλύτερο και πρώτο-πρώτο απ΄ όλα είναι να φροντίσει να μειώσει καταναλώσεις (3Κ/4μηνο, ΑΝ είναι 4μηνο, είναι πολλές). Επίσης αν δεν έχει να βάλει νυχτερινό. Τέλος, χωρίς να δούμε λογαριασμό, είναι σαν να προσπαθούμε να μυρίσουμε τα δάχτυλά μας...

*...Βέβαια στην ΔΕΗ με το καλημέρα θα του ζητήσουν 100 για εγγύηση (εκτός κι αν μπορεί να βάλει πάγια εντολή εξόφλησης ώστε να του επιστραφεί ως πίστωση...). Γενικά θέλει ψάξιμο "τί ακριβώς θα του κοστίσει" η μετακίνηση, αλλά το θέμα είναι ότι έτσι όπως έχουν "καταντήσει" οι εναλλακτικοί (από πολλές απόψεις), καλύτερα να είναι στην ΔΕΗ (η οποία πλέον είναι "η πιο νορμάλ", πάλι από διάφορες απόψεις, όχι επεειδή,,,βελτιώθηκε σε κάτι - αλλίμονο... - αλλά επειδή έχουν ξεσαλώσει οι άλλοι...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...