Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με protergia, όπως είχα αναφέρει σε παλιότερο ποστ τους έστειλα mail  μέσω της φόρμας στο site καθώς αρχές Αυγούστου λήγει το συμβόλαιο μου να μου απαντήσουν τα εξής:

Αναφορά σε κείμενο

 

Καλησπέρα σας,

σύντομα λήγει η διάρκεια του συμβολαίου μου στην εταιρία σας. Μπορείτε να με πληροφορήσετε την ακριβή ημερομηνία λήξης?

Μετά την λήξη, γίνεται αυτόματη ανανέωση σε αορίστου χρόνου χωρίς διάρκεια δέσμευσης σύμφωνα με τη όρους σύμβασης που υπέγραψα. Ισχύει αυτό ή έχει αλλάξει?

Η ανανέωση σε αορίστου,  σε ποιο πρόγραμμα με βάζει και ποιες οι αναλυτικές χρεώσεις του προγράμματος αυτού?

Ευχαριστώ.

 

Με πήραν 2 τηλέφωνα που δεν απάντησα καθώς οδηγούσα και μου ήρθε το εξής απαντητικό mail:
 

Αναφορά σε κείμενο

 

Καλησπέρα σας,

Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας η οποία δεν κατέστη εφικτή, παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε με το τμήμα της τηλεφωνικής εξυπηρέτησης πελατών στα τηλεφωνά 18311 και 2103448500.

Κανάλι

Καθημερινές

Σάββατο

Κυριακή & Αργίες

Τηλεφωνική Επικοινωνία

08:00 – 21:00

08:00 – 21:00

09:00 – 19:00

Παρακαλούμε μην απαντήσετε στο παρόν email

Αν επιθυμείτε να επικοινωνήσετε εκ νέου μαζί μας, απευθυνθείτε στη φόρμα επικοινωνίας

https://www.protergia.gr/el/epikoinwnia

Στη διάθεσή σας για οποιοδήποτε αίτημα ή πληροφορία.

----ονομα εκπροσώπου------

Εξυπηρέτηση Πελατών

PROTERGIA | Τομέας Ηλεκτρικής Ενέργειας & Φυσικού Αερίου

ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ Α.Ε.

Δ: Μαρίνου Αντύπα 11, 14121 Ν. Ηράκλειο, Αθήνα

Τ: +30 210 3448500

F: +30 210 3448555

W: www.protergia.gr/el/epikoinwnia

Επικοινωνία

Επικοινωνήστε μαζί μας για οποιαδήποτε απορία έχετε σχετικά με το λογαριασμό, τα προγράμματα ή τις υπηρεσίες Protergia. Μπείτε στο site και βρείτε περισσότερα!

 

Έλεος δλδ αν ήθελα να πάρω τηλέφωνο θα έπαιρνα. Θα ξαναστείλω με την απαίτηση να απαντήσουν ηλεκτρονικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πήραν γραμμή πλέον και δε στέλνουν γραπτώς για να πετάνε τηλεφωνικές μπαρούφες 😂

Στείλε οτι έχεις πρόβλημα υγείας και δεν είναι δυνατή η τηλεφωνική επικοινωνία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα λοιπόν ήρθαν τα κακα μαντάτα.

Τέλος το σταθερό που είχα στη βόλτερα, βλέπω πως μετατράπηκε σε ένα με πάγιο ανά μήνα και τιμή κιλοβατώρας 0.0575€ και φυσικά την αγαπημένη μας πλέον ρήτρα αναπροσαρμογής...

Με αποτέλεσμα για κατανάλωση 196Kwh να πληρώσω 50ε. (Με κάτι ανάλογικες μηνιαίες εκπτωσισς, που δε κατάλαβα γιατί έχω, μιας και ήταν σταθερή τιμή τόσο καιρό).

Οπότε...τι κάνουμε; Ποιόν επιλέγουμε ως φθηνότερο μιας και θα τρώμε ρήτρα παντού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kanesaxo είπε

Σήμερα λοιπόν ήρθαν τα κακα μαντάτα.

Τέλος το σταθερό που είχα στη βόλτερα, βλέπω πως μετατράπηκε σε ένα με πάγιο ανά μήνα και τιμή κιλοβατώρας 0.0575€ και φυσικά την αγαπημένη μας πλέον ρήτρα αναπροσαρμογής...

ειδοποίηση δεν είχες ?

2 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Με αποτέλεσμα για κατανάλωση 196Kwh να πληρώσω 50ε. (Με κάτι ανάλογικες μηνιαίες εκπτωσισς, που δε κατάλαβα γιατί έχω, μιας και ήταν σταθερή τιμή τόσο καιρό).

πίστωση ΤΕΜ ? αν είναι ανέβασε ολόκληρο το λογαριασμό , χωρίς προσωπικά στοιχεία

2 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Οπότε...τι κάνουμε; Ποιόν επιλέγουμε ως φθηνότερο μιας και θα τρώμε ρήτρα παντού;

κατέβασε excel , παίξε με χοντρική επιδοτήσεις , δες weblue & Γ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι μηνιαίο τελικό ποσό μάλλον καλά είσαι.

12 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

 

Με αποτέλεσμα για κατανάλωση 196Kwh να πληρώσω 50ε. (Με κάτι ανάλογικες μηνιαίες εκπτωσισς, που δε κατάλαβα γιατί έχω, μιας και ήταν σταθερή τιμή τόσο καιρό).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maglor1981 είπε
1 ώρα πριν, maglor1981 είπε

Έστειλα ότι δε απαντήθηκε το ερώτημά μου και επανέρχομαι. Αυτή τη φορά να μου απαντήσουν γραπτώς.

 

Αν δεν ανταποκριθούν άνοιξε αίτημα στο MyRΑΕ.

44.jpg.0b8c3d8265612a8762a41a6b0eefc806.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

H σύμβαση με το πάροχο που είσαι τώρα ξεκίνησε την ημερομηνία που πήρες εκπροσώπηση (η αρχική ημερομηνία που αναγράφεται στη περίοδο κατανάλωσης του 1ου λογαριασμό), όχι η ημέρα που υπέγραψες την αίτηση.

Αντιστοίχως ως ημερομηνία καταγγελίας της σύμβασης ορίζεται η προηγούμενη μέρα της εκροσώπησης απ'το νέο πάροχο. Πχ αν κάνεις αίτηση στις 19/7 και ο ΔΕΔΔΗΕ ολοκληρώσει την αλλαγή στις 25/7... τότε η εκπροσώπηση στο νέο πάροχο ξεκινάει στις 25/7 και η σύμβαση με το προηγούμενο πάροχο καταγέλλεται αυτόματα στις 24/7.

 

Ειναι μια μαλλον ιδιαιτερη κατασταση, καθως βρισκομουν σε κυμαινομενο προγραμμα. 2 λογαριασμους μετα που αρχισα να λαμβανω με ρητρα, μετα απο διαμαρτυριες μου δεχτηκα να μου επιστρεψουν μερος της ρητρας και να μετατραπει το συμβολαιο σε σταθερης τιμης με δεσμευση ενος ετους. Ετσι στην ουσια ποτε δεν διεκοπη κατι και δεν ξεκινησε κατι νεο. Ο λογαριασμος που περιλαμβανει την ημερομηνια της αλλαγης (21/7) βγηκε αναλογικος. Δεν θελω να ρισκαρω ποινη αποχωρηση και την διαμαρτυρια που θα ακολουθησει για λιγες ημερες παραμονη ασφαλειας.

Σε ευχαριστω ομως που ενημερωνεις για το θεσμικο πλαισιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, skiace είπε

Δεν θελω να ρισκαρω ποινη αποχωρηση και την διαμαρτυρια που θα ακολουθησει για λιγες ημερες παραμονη ασφαλειας.

 

Γ1 είναι ή Γ21;  Τι σταθερή τιμή πληρώνεις τώρα και πόση είναι η ρήτρα αποχώρησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Γ1 είναι ή Γ21;  Τι σταθερή τιμή πληρώνεις τώρα και πόση είναι η ρήτρα αποχώρησης;

protergia οικιανο Ν fixed 0,08822 ημερας και 0,06318 νυχτας με 70€ ποινη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλους στο forum οι οποίοι πραγματικά προσφέρετε θεάρεστο έργο.

Παρακολουθώντας το νήμα, είχα φύγει από ΔΕΗ, είχα πάει ΕΛΤΑ, και μετά SOLAR.

8/6 τελείωσε το πρόγραμμα και καθώς όπως λένε οι ειδήμονες στο νήμα με συνέφερε για πρώτη κατοικία να μπω σε κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση και να παρακολουθώ τις εξελίξεις.

Έτσι συνέχισα στην solar με κυμαινόμενο καθώς δεν είχε μεγάλη διαφορά με ΔΕΗ. 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Όμως....

Ενώ το σπίτι είναι δηλωμένο πρώτη κατοικία και αφού διάβασα εδώ μέσα ότι πρέπει να είναι δηλωμένος και ο αριθμός παροχής, είπα να τσεκάρω εάν τα έχει κάνει σωστά ο λογιστής.

Αυτό που ανακάλυψα είναι ότι δεν έχει βάλει τον σωστό αριθμό παροχής. Μίλησα με την solar και μου επιβεβαίωσε ότι όντως δεν το βλέπει ως κύρια κατοικία.

Έβαλα τον λογιστή να κάνει τροποποίηση των δηλώσεων και να αναγράψει τον σωστό αριθμό παροχής τόσο στην φετινή όσο και στην περσινή, και το έκανε.

Έχουν περάσει 2 ημέρες και η solar μου είπε ότι ακόμη δεν το βλέπει ως κύρια κατοικία καθώς τα στοιχεία τα λαμβάνει από το υπουργείο.

Μου είπε βέβαια ότι επιδότηση παίρνουν από Ιούνιο και οι μη κύριες κατοικίες αλλά με άλλα ποσοστά.

2 ερωτήματα και όποιος μπορεί ας βοηθήσει

1. Τι διαφορά έχουν στην επιδότηση οι κύριες από τις μη κύριες κατοικίες ? Μήπως να πάω σε κάτι σταθερό ?

2. Αυτή η τροποποίηση που έγινε θα ληφθεί υπόψη ? Χρειάζονται κάποιες μέρες για να ενημερωθούν τα στοιχεία ? Μπορώ να κάνω κάτι άλλο ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Υ.Γ Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ότι πρέπει για το ρεύμα να πρέπει να γίνουμε τρόπο τινά ¨πυρηνικοί επιστήμονες¨.

Απίστευτο πλιάτσικο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anedaxtos74 είπε

1. Τι διαφορά έχουν στην επιδότηση οι κύριες από τις μη κύριες κατοικίες ? Μήπως να πάω σε κάτι σταθερό ?

4ο φύλλο excel καρφιτσωμένης ανάρτησης

Update , απο Μάιο/Ιούνιο 0,10 για μη κύρια κατοικία

Μάιος : 0,205€/kw<150kw/μήνα και 0,16€/kw 150kw έως 300kw , 0,10 για >300kw/μήνα , 0,215€/kw για ΚΟΤ

Ιούνιος : 0,185€/kw<150kw/μήνα και 0,14€/kw 150kw έως 300kw , 0,10 για >300kw/μήνα , 0,195€/kw για ΚΟΤ (σε αναμονή για ΦΕΚ)

4 λεπτά πριν, anedaxtos74 είπε

2. Αυτή η τροποποίηση που έγινε θα ληφθεί υπόψη ? Χρειάζονται κάποιες μέρες για να ενημερωθούν τα στοιχεία ? Μπορώ να κάνω κάτι άλλο ?

άγνωστο , ότι σου πει ο λογιστής , στείλε στο υπουργείο και αν δεν απαντήσουν Συνήγορο του Πολίτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, anedaxtos74 είπε

Παίδες καλησπέρα

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλους στο forum οι οποίοι πραγματικά προσφέρετε θεάρεστο έργο.

Παρακολουθώντας το νήμα, είχα φύγει από ΔΕΗ, είχα πάει ΕΛΤΑ, και μετά SOLAR.

8/6 τελείωσε το πρόγραμμα και καθώς όπως λένε οι ειδήμονες στο νήμα με συνέφερε για πρώτη κατοικία να μπω σε κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση και να παρακολουθώ τις εξελίξεις.

Έτσι συνέχισα στην solar με κυμαινόμενο καθώς δεν είχε μεγάλη διαφορά με ΔΕΗ. 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Όμως....

Ενώ το σπίτι είναι δηλωμένο πρώτη κατοικία και αφού διάβασα εδώ μέσα ότι πρέπει να είναι δηλωμένος και ο αριθμός παροχής, είπα να τσεκάρω εάν τα έχει κάνει σωστά ο λογιστής.

Αυτό που ανακάλυψα είναι ότι δεν έχει βάλει τον σωστό αριθμό παροχής. Μίλησα με την solar και μου επιβεβαίωσε ότι όντως δεν το βλέπει ως κύρια κατοικία.

Έβαλα τον λογιστή να κάνει τροποποίηση των δηλώσεων και να αναγράψει τον σωστό αριθμό παροχής τόσο στην φετινή όσο και στην περσινή, και το έκανε.

Έχουν περάσει 2 ημέρες και η solar μου είπε ότι ακόμη δεν το βλέπει ως κύρια κατοικία καθώς τα στοιχεία τα λαμβάνει από το υπουργείο.

Μου είπε βέβαια ότι επιδότηση παίρνουν από Ιούνιο και οι μη κύριες κατοικίες αλλά με άλλα ποσοστά.

2 ερωτήματα και όποιος μπορεί ας βοηθήσει

1. Τι διαφορά έχουν στην επιδότηση οι κύριες από τις μη κύριες κατοικίες ? Μήπως να πάω σε κάτι σταθερό ?

2. Αυτή η τροποποίηση που έγινε θα ληφθεί υπόψη ? Χρειάζονται κάποιες μέρες για να ενημερωθούν τα στοιχεία ? Μπορώ να κάνω κάτι άλλο ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Υ.Γ Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ότι πρέπει για το ρεύμα να πρέπει να γίνουμε τρόπο τινά ¨πυρηνικοί επιστήμονες¨.

Απίστευτο πλιάτσικο.....

Καλησπερα.. Οι τροποποιητικες δηλωσεις για τις χρονιες που εκανες, θα αργησουν να περαστουν.. Δεν γινεται αμεσα.. Υπομονη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

4ο φύλλο excel καρφιτσωμένης ανάρτησης

Update , απο Μάιο/Ιούνιο 0,10 για μη κύρια κατοικία

Μάιος : 0,205€/kw<150kw/μήνα και 0,16€/kw 150kw έως 300kw , 0,10 για >300kw/μήνα , 0,215€/kw για ΚΟΤ

Ιούνιος : 0,185€/kw<150kw/μήνα και 0,14€/kw 150kw έως 300kw , 0,10 για >300kw/μήνα , 0,195€/kw για ΚΟΤ (σε αναμονή για ΦΕΚ)

άγνωστο , ότι σου πει ο λογιστής , στείλε στο υπουργείο και αν δεν απαντήσουν Συνήγορο του Πολίτη

Ο λογιστής δεν ξέρει....

Στο υπουργείο και στον Συνήγορο του Πολίτη που στέλνω ?

Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός..

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα.. Οι τροποποιητικες δηλωσεις για τις χρονιες που εκανες, θα αργησουν να περαστουν.. Δεν γινεται αμεσα.. Υπομονη...

Το θέμα είναι από που και πότε θα αντλήσουν στοιχεία για την πρώτη κατοικία.

Αναρωτιέμαι αν θα έχει γίνει μέχρι να λάβω λογαριασμό ή θα μου έρθει το..... εγκεφαλικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, anedaxtos74 είπε

Στο υπουργείο

πρώτα εκεί

https://ypen.gov.gr/epikoinonia/

ρωτάς πότε θα πάρει ενημερωθεί ο πάροχος για να μπουν οι πιστώσεις και αν θα τις πάρεις αναδρομικά

και αν δεν απαντήσουν

7 λεπτά πριν, anedaxtos74 είπε

Συνήγορο του Πολίτη που στέλνω ?

https://www.synigoros.gr/el/anafora/ipovoli-anaforas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...