Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους.Αν και λιγο εκτος θεματος η ερωτηση.Θα νοικιασω ενα διαμερισμα για να ανοιξω επαγγελματικο χωρο και θα κανω επανασυνδεση καθοτι ο ιδιοκτητης εχει απενεργοποιησει την παροχη.Θα γραφτω στο Γ21 της ΔΕΗ κατα πασα πιθανοτητα(700 kwh το χρονο περιπου).Το ΥΔΕ (πιστοποιητικο ηλεκτρολογου) που εχει ληξει το χρεωνεται γενικα ο ιδιοκτητης ή ο ενοικιαστης?Προσωπικα θεωρω ο ενοικιαστης αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας.Επισης σε ψαξιμο που εκανα,για Αττικη τουλ,θελει 10 εργασιμες για επανασυνδεση?Σας ευχαριστω πολυ ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, stelios85 είπε

καλησπερα σε ολους.Αν και λιγο εκτος θεματος η ερωτηση.Θα νοικιασω ενα διαμερισμα για να ανοιξω επαγγελματικο χωρο και θα κανω επανασυνδεση καθοτι ο ιδιοκτητης εχει απενεργοποιησει την παροχη.Θα γραφτω στο Γ21 της ΔΕΗ κατα πασα πιθανοτητα(700 kwh το χρονο περιπου).Το ΥΔΕ (πιστοποιητικο ηλεκτρολογου) που εχει ληξει το χρεωνεται γενικα ο ιδιοκτητης ή ο ενοικιαστης?Προσωπικα θεωρω ο ενοικιαστης αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας.Επισης σε ψαξιμο που εκανα,για Αττικη τουλ,θελει 10 εργασιμες για επανασυνδεση?Σας ευχαριστω πολυ ολους

  

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

εδώ για ερωτήσεις  πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου .

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με περιπου 5000kwh/χρονο σε πρωτη κατοικια και 4000kwh/χρονο σε δευτερευουσα, οσο και αν τα εβαλα κατω το πιο οικονομικο προγραμμα σε ετησια βαση μου βγαινει το we yellow με 0,21€. Προτιμω να γνωριζω τι θα πληρωνω παρα να κρεμομαι σε ΦΕΚ και επιστροφες μεσω επιδοτησης.

Αν καποιος εχει αλλη γνωμη με βαση την παραπανω καταναλωση, παρακαλω να με διαφωτισει.

Επεξ/σία από skiace
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skiace είπε

με περιπου 5000kwh/χρονο οσο και αν τα εβαλα κατω το πιο οικονομικο προγραμμα σε ετησια βαση μου βγαινει το we yellow με 0,21€. Προτιμω να γνωριζω τι θα πληρωνω παρα να κρεμομαι σε ΦΕΚ και επιστροφες μεσω επιδοτησης.

Αν καποιος εχει αλλη γνωμη με βαση την παραπανω καταναλωση, παρακαλω να με διαφωτισει.

175ευρώ παραπάνω το προσεχές 6μηνο, συγκριτικά με κυμαινόμενο (αν πιαστεί ο στόχος του 0.14 κι αν δε κάνουν αυξήσεις οι πάροχοι). Διαλέγεις και παίρνεις, δεν υπάρχει λάθος και σωστό... θα φανεί εκ του αποτελέσματος. Εγω υπέγραψα 0.21 στο επαγγελματικό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

175ευρώ παραπάνω το προσεχές 6μηνο, συγκριτικά με κυμαινόμενο (αν πιαστεί ο στόχος του 0.14 κι αν δε κάνουν αυξήσεις οι πάροχοι). Διαλέγεις και παίρνεις, δεν υπάρχει λάθος και σωστό... θα φανεί εκ του αποτελέσματος. Εγω υπέγραψα 0.21 στο επαγγελματικό.

 

 

μεχρι στιγμης εχεις 2 αν. Αυτο ακριβως θελω να αποφυγω. Εχω κανει και εγω ηδη ενα επαγγελματικο αλλα δεν εχει ακομη εκδοθει πρωτος λογαριασμος για να εχω αποψη.

Δεν θελω να κουρασω με νουμερα, αλλα στο excel βγαινει 1184€/χρονο σε συγκριση με το φτηνοτερο κυμαινομενο 1782€ (Γ1Ν 736€ + 1046€ ρητρα). Οσα και αν αφαιρεθουν με τυχον επιδοτησεις, νομιζω οτι στην χειροτερη περιπτωση δεν θα μιλαμε για μεγαλες διαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, skiace είπε

μεχρι στιγμης εχεις 2 αν. Αυτο ακριβως θελω να αποφυγω.

Κι εγώ αυτά θέλω να αποφύγω γιατί η κατάσταση με το φυσικό αέριο χειροτερεύει μέρα παρά μέρα... και το χειρότερο σενάριο θα εκτοξεύσει και τις τιμές του ρεύματος. Οπότε 0.21 και βλέπω σε 6 μήνες τι θα κάνω μετέπειτα... ούτως η άλλως αυτό μάλλον θα είναι το τελευταίο "φτηνό" σταθερό πρόγραμμα και μετά θα έρθει το χάος... θα πρέπει να επιλέξουμε μεταξύ 0.35 σταθερό ή κυμαινόμενο. 💣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κι εγώ αυτά θέλω να αποφύγω γιατί η κατάσταση με το φυσικό αέριο χειροτερεύει μέρα παρά μέρα... και το χειρότερο σενάριο θα εκτοξεύσει και τις τιμές του ρεύματος. Οπότε 0.21 και βλέπω σε 6 μήνες τι θα κάνω μετέπειτα... ούτως η άλλως αυτό μάλλον θα είναι το τελευταίο "φτηνό" σταθερό πρόγραμμα και μετά θα έρθει το χάος... θα πρέπει να επιλέξουμε μεταξύ 0.35 σταθερό ή κυμαινόμενο. 💣

δηλαδη απο Ιουλιο δεν βλεπεις γενικοτερα μειωση σε πιο εξορθολογισμενα επιπεδα, συμφωνα με τις εξαγγελιες για ισχυ 12 μηνων ;

εγω ελπιζω ενδεχομενως σε μειωση κατω του 0,21 απο Ιουλιο και μετα, αλλα δεν γνωριζω αν θα υπαρξει η ευελιξια αλλαγης προγραμματος στο οικονομικοτερο πλεον.

Επεξ/σία από skiace
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, skiace είπε

δηλαδη απο Ιουλιο δεν βλεπεις γενικοτερα μειωση σε πιο εξορθολογισμενα επιπεδα, συμφωνα με τις εξαγγελιες για ισχυ 12 μηνων ;

άλλο αύξηση των επιδοτήσεων και άλλο πτώση της χοντρικής

και τα 2 οδηγούν σε συγκεκριμένες τιμές , αλλά μόνο η πτώση της χοντρικής και η μόνιμη ριζική αλλαγή λειτουργίας  του ΧΕ εξασφαλίζει το μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, qqqqqaa είπε

Λόγων πολλών χρονών στο εξωτερικό, έχω χάσει επεισόδια με τους παρόχους ρεύματος, βασικά είχα μείνει στο τότε που ήταν μονο η ΔΕΗ και κάποιος εναλλακτικός πάροχος που είχε φάει λεφτά κι βάρεσε κανόνι.

....κατά κάποιο τρόπο "στην ίδια φάση μας βρίσκεις" : η ΔΕΗ είναι "η μόνη" (ασφαλής επιλογή), και (εδώ και μήνες) περιμένουμε διάφορους εναλλακτικούς παρόχους να βαρέσουν κανόνι...😁 (ένας μάλιστα έχει κατηγορηθεί ότι φάει λεφτά, είτε ζητώντας περισσότερα για δημοτικά τέλη, είτε/και μη αποδίδοντάς τα στον Δήμο Αθηναίων, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ).

ΓΥΡΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 🤪

Αναφορά σε κείμενο

Ο ιδιοκτήτης μου πρότεινε να μου κάνει αυτός online αίτηση για ρεύμα ως εξυπηρέτηση αλλά συνεργάζεται μόνο με ζενιθ και φυσικό αέριο

...πιθανώς παίρνει προμήθεια (20€) από όσους "νέους πελάτης" στέλνει σε αυτούς. Αυτός καλά κάνει, αλλά κανείς από τους 2 δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να σου προσφέρει, οπότε τους ξεχνάς.

Αναφορά σε κείμενο

Εγώ σκοπεύω να μείνω 12 μήνες και οι παραπάνω εταιρίες έχουν δέσμευση 24 μηνο.

Το θέμα είναι πάνω απ' όλα πόση ποινή πρόωρης αποχώρησης έχει το όποιο πρόγραμμα (της όποιας εταιρίας), μετά το 12μηνο. Γενικά είναι (προφανώς) καλό ν' αποφύγεις την οποιαδήποτε δέσμευση (ακόμη και την τυχόν 12μηνη), αλλά έχε και το προαναφερθέν στο μυαλό. Πχ και η ΔΕΗ έχει στα σταθερά της ποινής αποχώρησης, αλλά συγκριτικά με άλλων είναι πολύ πιο νορμάλ.

Αναφορά σε κείμενο

Πιστεύετε η Δεη θα με συμφέρει καλύτερα για φέτος;

...δεν είναι ακριβώς ΜΟΝΟ θέμα παρόχου, αλλά ΚΑΙ προγράμματος. Πχ αν πας σε σταθερό, "εξασφαλίζεις" ότι για δεδομένο χρονικό διάστημα (πχ 12 μήνες), δεν θα έχεις θέμα, "ό,τι και να γίνει στον τομέα του ρεύματος". Απλά γνωρίζεις ότι θα το πληρώσεις εκ των προτέρων ακριβότερο (...αλλά όχι ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ακριβότερο, όπως πχ αν κάτι στραβώσει ακόμα περισσότερο απ' ό,τι είναι ήδη στραβωμένο, πχ με τις τιμές της χονδρικής, "με την Ρωσία" κτλ). Γενικά ναι, καλύτερα ΔΕΗ, και ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, σε κυμαινόμενο (που ακόμη και κύρια κατοικία να μην δηλωθεί/χαρακτηριστεί, η γκαρσονιέρα, μετά που θα λήξει η υποβολή των φορολογικών δηλώσεων και θα αντληθούν τα νέα στοιχεία από εκεί - δεν ξέρω βέβαια αν εσύ κάνεις φορολογική στην Ελλάδα όλα αυτά τα χρόνια που λείπεις - ένα 0,10€ επί της κιλοβατώρας θα το παίρνεις ως επιδότηση).

Εναλλακτικά μπορείς να πας "μια κι έξω" στο μοναδικό "συμφέρον" σταθερό που δεν έχει καν δέσμευση (το Yellow της We Energy), και αν δεις το επόμενο διάστημα να σε συμφέρουν τα κυμαινόμενα, πας σε τέτοιο ("ιδανικά" το Γ1 της ΔΕΗ). Αλλιώς βγάζεις το 12μηνο στο Yellow (...το οποίο είναι "εγγυημένης τιμής" μόνο για 6μηνο, καθώς όπως όλοι οι πάροχοι μπορούν ΚΑΙ μπορεί να στο γυρίσουν σε ρητροπρόγραμμα ή έστω να κάνουν αύξηση στις τιμές. Μέχρι στιγμής μόνο η ΔΕΗ δεν το έχει κάνει/δεν φαίνεται να το έχει διάθεση να το κάνει).

Γενικά όπως βλέπεις, ένα χάλι και μια αβεβαιότητα. Το ιδανικό θα ήταν, με στοίχημα ότι δεν θα παραστραβώσουν τα πράγματα (πχ τιμές χονδρικής ή κυβερνητικές επιδοτήσεις), να πας σε κυμαινόμενο (με την προϋπόθεση ότι θα μπει το σπίτι ως κύρια κατοικία σου στην φορλογική ΜΑΖΙ με τον αριθμό της παροχής <-σημαντικό), για να πληρώνεις όσο δυνατόν λιγότερα,,,εφ' όσον θα συνεχίσουν τα πράγματα ως έχουν όμως... Αν δεν θες να "μπλέξεις" με τα "αν" και τα "θα", κι αν δεν σε νοιάζει το ότι θα πληρώνεις αλμυρό σταθερό, πας για ένα χρόνο σε τέτοιο (ή We ή ΔΕΗ), εξασφαλίζεσαι κυρίως για τον χειμώνα ότι θα πληρώνεις όσα συμφώνησες (θα πρότεινα καλύτερα ΔΕΗ, στο MyHome Enter, υπογράφοντας σε κατάστημα ΔΕΗ και όχι με ιντερνετική αίτηση) και τέλος....Της We συμφέρει μόνο αν είναι να μείνεις σε αυτούς μόνο για λίγους μήνες, καθώς έχει ψηλό πάγιο μηνός, συν ότι όπως είπα πιθανώς στο 6μηνο να στο αλλάξουν αυτοί...

Αναφορά σε κείμενο

Έτρεξα το excel και τη ΔΕΗ μου βγάζει και συγκεκριμένα το Γ1Ν ως το πιο συμφέρον. Συμφέρει καλύτερα αυτό το πρόγραμμα από το my home online;

Το "Online" είναι μπελαλίδικη ιστορία, γι' αυτό καλύτερα μη "μπλέξεις" (γι' αυτό σου είπα το Εντερ, το οποίο αν πληρώνεις στην ώρα του, έρχεται στα ίδια, καθώς έχει έτσι έκπτωση 5%) : βγάζει διάφορα προβλήματα καθώς είναι "συνδεδεμένο" με την εφαρμογή ebill (η οποία είναι αθλία κλπκλπ). Εξαρτάται από την τύχη σου βέβαια, αλλά δεν θες να είσαι από τους "τυχερούς", ασ' το να πάει...Το δε Γ1 είπαμε : είναι κυμαινόμενης διατίμησης, και ποιος ξέρει τί θα ξημερώσει αυριομεθαύριο. Συμφέρει όπως έχουν τα πράγματα (με την προϋπόθεση της "κύριας κατοικίας"), αλλά ποιος ξέρει πώς θα είναι στο μέλλον. Αν θες να πάρεις το "ρίσκο", πας Γ1 και παρακολουθείς "συνεχώς" τις εξελίξεις μέσω του φόρουμ...

Αναφορά σε κείμενο

Επιδότηση δεν δικαιούμαι άρα  το αφήνουμε στην άκρη αυτό.

Πώς και τόση σιγουρια;

Αναφορά σε κείμενο

Και δεύτερον, τι χαρτιά θα θελήσει η ΔΕΗ; Αυτό το πιστοποιητικό Ηλεκτρολόγου που θα το το βρώ και ποιός το πληρώνει;

Το "πιστοποιητικό" (ΥΔΕ λέγεται, και δεν "βρίσκεται" : έρχεται ηλεκτρολόγος και ελέγχει την εγκατάσταση και αν την βρει εντάξει, συντάσσει την ΥΔΕ, πιστοποιώντας την καταλληλότητα χρήσης της), κανονικά είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη. Αλλά όπως καταλαβαίνεις, μπορεί και να κάνει το κορόιδο. Αν σε παίρνει (αφού βέβαια προσπαθήσεις να το κουβεντιάσεις μαζί του), κι αν όντως κάνει το κορόιδο, κράτα το από το νοίκι. Έχει ισχύ για 10 χρόνια (αν δεν γίνουν στο μεταξύ αλλαγές στην ηλεκτρική εγκατάσταση) και αυτός είναι ένας επιπλέον λόγος να τον πιέσεις να το αναλάβει, αν σου κάνει νούμερα (δεν θα του πληρώσεις εσύ την ΥΔΕ, με την οποία θα είναι καλυμμένος για άλλα 9 χρόνια μετά που θα φύγεις...). Εσύ μόνο αν θες, για να δείξεις "καλή διαγωγή", βρες προσφορές για ΥΔΕ γκουγκλάροντας, αν δεν έχει ήδη κάποιον "δικό του" ηλεκτρολόγο (αν είναι μεγάλος σε ηλικία, πιθανώς να το εκτιμήσει). Διότι κυμαίνονται, από πχ 30 έως 60 πες, για Αττική (στην επαρχία βαράνε στ' αυτιά εν τω μεταξύ : από 120 και πάνω, συνήθως βλέπουμε να γράφονται εδώ μέσα) : ανάλογα τον ηλεκτρολόγο, ανάλογα την περιοχή, ανάλογα τα τμ του σπιτιού. Η οποία θα πρέπει να παραδοθεί σε τοπικό ΔΕΔΔΗΕ (το "αδερφάκι" της ΔΕΗ, ως "διαχειριστής συστήματος", από τότε που την κόψανε σε κομμάτια..........), είτε ταχυδρομικά, είτε αυτοπροσώπως (επίδοση στον σεκιουριτά, διότι μέσα δεν μπαίνεις...).

Αναφορά σε κείμενο

Να υποθέσω πως θα πρέπει να πάω αυτοπροσώπως στη ΔΕΗ ή μπορώ να κάνω την αίτηση και ηλεκτρονικά από πριν;

Γενικά (όπως είπαμε), καλύτερα να πας σε κατάστημα. Αλλιώς, ανάλογα και πάλι την τύχη σου, μπορεί και να "μπλέξεις" (...να σου στείλουν λάθος συμβόλαια, να κολλήσει κάπου το πράγμα στην διαδικασία ενεργοποίησης, κτλ και γενικά να είναι να μπει στο σπίτι, και ρεύμα ακόμη να μην έχει μπει. ΣΥΝΗΘΩΣ όταν πας σε κατάστημα, γίνονται όλα γρήγορα και απροβλημάτιστα). Υπάρχουν και καταστήματα που λειτουργούν και απόγευμα εν τω μεταξύ. Μπες στο σάιτ της, πάνε για κλείσιμο ραντεβού, όπου θα σου βγάλει λίστα με τα καταστήματα για να επιλέξεις.

44 λεπτά πριν, skiace είπε

δηλαδη απο Ιουλιο δεν βλεπεις γενικοτερα μειωση σε πιο εξορθολογισμενα επιπεδα, συμφωνα με τις εξαγγελιες για ισχυ 12 μηνων ;

εγω ελπιζω ενδεχομενως σε μειωση κατω του 0,21 απο Ιουλιο και μετα, αλλα δεν γνωριζω αν θα υπαρξει η ευελιξια αλλαγης προγραμματος στο οικονομικοτερο πλεον.

...προσωπικά δεν καταλαβαίνω πού στηρίζετε κάποιοι την "αισοδοξία" σας : πέρα από ό,τι τραβάμε ΜΟΝΟ στην χώρα μας (με το ληστρικό χρηματιστηριακό μοντέλο), έχουμε και την "απορωσοποίηση" (και όχι μόνο από ορυκτά καύσιμα) που καν δεν έχει ολοκληρωθεί. Εγώ πολύ φοβάμαι πως οι επόμενοι μήνες/ο επόμενος χειμώνας/ο επόμενος χρόνος/ΤΑ επόμενα χρόνια, θα είναι "εκκαθάριση" όσων δεν μπόρεσε να εκκαθαρίσει "η κρίση" και "ο κορωνοϊός"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, john5757 είπε

μας εκανες τη καρδια περιβόλι... 

...φυτέψτε με την ευκαιρία οπωροφόρα και ζαρζαβάτια, γιατί δεν μας βλέπω καθόλου καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενημερωτικα, μετα απο επικοινωνια με τον παροχο η αιτηση αλλαγης παροχου μπορει να γινει μονο απο την ημερομηνια ληξης και μετα του συμβολαιου. Δεδομενου οτι το συμβολαιο μου ληγει στις 21/7 ισως μεχρι τοτε εχει ξεκαθαρισει το τοπιο των τιμων με τα νεα δεδομενα. Απο την αλλη ισως δεν προλαβω το 0,21 του we yellow.

Εστω και μια ημερα πριν αν περαστει στο συστημα τους θα υπαρξει ποινη προωρης αποχωρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skiace είπε

ενημερωτικα, μετα απο επικοινωνια με τον παροχο η αιτηση αλλαγης παροχου μπορει να γινει μονο απο την ημερομηνια ληξης και μετα του συμβολαιου. Δεδομενου οτι το συμβολαιο μου ληγει στις 21/7 ισως μεχρι τοτε εχει ξεκαθαρισει το τοπιο των τιμων με τα νεα δεδομενα. Απο την αλλη ισως δεν προλαβω το 0,21 του we yellow.

Εστω και μια ημερα πριν αν περαστει στο συστημα τους θα υπαρξει ποινη προωρης αποχωρησης.

H σύμβαση με το πάροχο που είσαι τώρα ξεκίνησε την ημερομηνία που πήρες εκπροσώπηση (η αρχική ημερομηνία που αναγράφεται στη περίοδο κατανάλωσης του 1ου λογαριασμό), όχι η ημέρα που υπέγραψες την αίτηση.

Αντιστοίχως ως ημερομηνία καταγγελίας της σύμβασης ορίζεται η προηγούμενη μέρα της εκροσώπησης απ'το νέο πάροχο. Πχ αν κάνεις αίτηση στις 19/7 και ο ΔΕΔΔΗΕ ολοκληρώσει την αλλαγή στις 25/7... τότε η εκπροσώπηση στο νέο πάροχο ξεκινάει στις 25/7 και η σύμβαση με το προηγούμενο πάροχο καταγέλλεται αυτόματα στις 24/7.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μεταφέρω και τη δικιά μου εμπειρία μήπως και βοηθήσω κάποιον...

Τον Μάρτιο μου έληξε παλιό συμβόλαιο που είχα με την Protergia και τους τελευταίους μήνες ψαχνόμουν να δω τι θα κάνω

Τελικά επικοινώνησα με Protergia  και τους ενημέρωσα οτι θα ανανέωνα μαζί τους στο κυμαινόμενο πρόγραμμα τους αλλά δεν θα ήθελα να ισχύσει η ρήτρα πρόωρης αποχώρησης η οποία ούτως ή άλλως είναι παράνομη και καταχρηστική.

Δεν δέχτηκαν καθώς μου είπαν οτι δεν έχουν ενημέρωση για το ΦΕΚ το οποίο ορίζει τα παραπάνω, δεν έχουν περιθώριο, δεν μπορούν κτλ κτλ.

Τους ενημέρωσα λοιπόν οτι φεύγω και ο λόγος είναι ακριβώς αυτός.

Με το που τουε πήγε η αίτηση διακοπής απο την We Energy με πήραν τηλ και μου είπαν οτι αν δεν διακόψω θα μου πιστώσουν στον πρώτο λογαριασμό 90 ευρώ (όσο και το κόστος της πρόωρης αποχώρησης).

Αν και μπήκα στον πειρασμό δεν θα το δεχτώ γιατό α) Η We Energy είναι κατα τι φθηνότερη οπότε μακροπρόθεσμα και πάλι με συμφέρει β) Θεωρώ οτι ως καταναλωτές πρέπει να "τιμωρούμε" τις εταιρίες οι οποίες προσπαθούν να εφαρμόσουν παράνομες ή κερδοσκοπικές πρακτικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, glober είπε

Με το που τουε πήγε η αίτηση διακοπής απο την We Energy με πήραν τηλ και μου είπαν οτι αν δεν διακόψω θα μου πιστώσουν στον πρώτο λογαριασμό 90 ευρώ (όσο και το κόστος της πρόωρης αποχώρησης).

απο περιέργεια ζήτα την προσφορά γραπτώς αλλά το τιμολόγιο προσφοράς να είναι σύμφωνα με το νέο τύπο

26 λεπτά πριν, glober είπε

Δεν δέχτηκαν καθώς μου είπαν οτι δεν έχουν ενημέρωση για το ΦΕΚ το οποίο ορίζει τα παραπάνω

Αναφορά σε κείμενο

. Ως εκ τούτου, η ΡΑΕ πρόκειται να
γνωμοδοτήσει στο Υπουργό Περιβάλλοντος κι Ενέργειας για την κατά παρέκκλιση αποδοχή
της χρέωσης Ρήτρας πρόωρης αποχώρησης μόνον στις συμβάσεις σταθερής τιμής ορισμένου
χρόνου. Ως εκ τούτου, λαμβάνοντας υπόψη ότι η Οδηγία 2019/944 τελεί σε εφαρμογή από
την 1.1.2021, τυχόν πρόβλεψη ή επιβολή «ρήτρας» ή οποιουδήποτε τέλους σε κυμαινόμενα
τιμολόγια στερείται νομίμου ερείσματος.

στείλε τους τις νέες οδηγίες (σε αναμονή ΦΕΚ) 😛

https://www.rae.gr/wp-content/uploads/2022/06/389_2022.pdf

στα γρήγορα που το διάβασα , πλην του νέου τύπου τιμολογίων και τη 2η αναφορά οτι δεν υφίσταται ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενα ,δε λέει τίποτα ουσιαστικό . Μια επανάληψη του πόσο σκληρά δουλεύουν και τα δικαιώματα (που μάθαμε αναγκαστικά) των καταναλωτών ....

Α, θα κανουν και "approved by RAE" logo για προγράμματα που ακολουθούν τις οδηγίες 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...