Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Και μιας και λες για μαγείρεμα με το λογιστή, ίσως να μην χρειάζεται...

Το σπίτι το μεταβίβασα κατά πλήρη κυριότητα την 1 Σεπτεμβρίου του 2021 στον γιο μου.

Μπορεί να κάνει ο ίδιος αίτηση για μεταφορά της παροχής στο ο όνομα του; Τώρα, ας πούμε, άμεσα; Και που;

θα στα πει λογιστής ,δε γνωρίζω λεπτομέρειες, σίγουρα δεν είναι του παρόντος νήματος , ίσως προλάβει και το powerpass εκτός των ΤΕΜ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

θα στα πει λογιστής ,δε γνωρίζω λεπτομέρειες, σίγουρα δεν είναι του παρόντος νήματος , ίσως προλάβει και το powerpass εκτός των ΤΕΜ

Σωστά όλα και σας ευχαριστώ! Μόνο αν μπορείτε να μου πείτε, σε ποιον πάροχο θα άξιζε να κοιτάξει στην παρούσα συγκυρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Green Dragon είπε

Σωστά όλα και σας ευχαριστώ! Μόνο αν μπορείτε να μου πείτε, σε ποιον πάροχο θα άξιζε να κοιτάξει στην παρούσα συγκυρία.

τα προγράμματα που σου ανέφερα πριν ,το πιο safe ΓΝ1 ΔΕΗ και μετά weblue της weenergy

Αλλά όλα ρευστά, Ιούλιο θα ενεργοποιηθεί μηχανισμός που ίσως επηρεάσει όλα τα προγράμματα

γενικά θέλει να παρακολουθείς το θέμα

14 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Μπορεί να κάνει ο ίδιος αίτηση για μεταφορά της παροχής στο όνομα του; Τώρα, ας πούμε, άμεσα; Και που;

ναι, αλλά το θέμα είναι το σύστημα αντλώντας τα στοιχεία απο τη φορολογική δήλωση να το βλέπει σαν κύρια κατοικία του

15 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Ότι έγινε, έγινε....Ίσως με το power pass, να μπορέσω να πάρω κάτι λίγα πίσω.

και αυτό είναι μόνο για κύριες , άρα θέλει άμεσα ψάξιμο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Όχι τελικά με την έννοια της κύριας κατοικίας, όπως το περιγράφεις δεν πρέπει να θεωρήθηκε, αφού εκεί μένει ως φιλοξενούμενος ο γιος μου. Η παροχή, ο λογαριασμός και το ΑΦΜ είναι στο δικό μου όνομα, που όμως μένω σε άλλη διεύθυνση.

Όχι, πίστωση ΤΕΜ δεν υπάρχει σε δύο επόμενους λογαριασμούς, ΕΝΑΝΤΙ.

Αν εννοείς ότι και οι δύο κατοικίες είναι ιδιοκτησίας σου, τότε κάποια από την δυο την έχεις δηλώσει ως κύρια στην δική σου φορολογική (και επιδοτούνταν, αν ήταν σε κυμαινόμενο) και την άλλη ως δευτερεύουσα (και από 1/1/22 δεν έπαιρνε καθόλου επιδότηση - μέχρι την 1/5 που είπε κι ο Κοράκιος για τα 0,10 που ξεκίνησαν να δίνουν).

Δεν ξέρω τί προβλέπεται για τους φιλοξενούμενους (εάν στην δική τους φορολογική έχουν την δυνατότητα να δηλώσουν "κύρια κατοικία", το σπίτι στο οποίο διαμένουν), ή αν πρέπει να το ορίσεις ως "παραχώρηση για διαμονή", το σπίτι, στον γιο σου. Κι επειδή όλο αυτό είναι μπλέξιμο, καλύτερα συμβουλέψουν λογιστή, για να δεις τί είναι καλύτερο να κάνεις.

Εν τω μεταξύ, εκτός από ΤΕΜ που δεν υπάρχει, υπάρχει χρέωση αναπροσαρμογής στους 2 έναντι;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα μιλήσω αύριο με τον λογιστή και ότι μου πει. Να μην κάνω κατάχρηση του χρόνου σας άλλο. Θα παρακολουθώ το νήμα και αν χρειαστεί θα επανέλθω κάποια στιγμή.

Υ.Γ. Ναι υπάρχουν χρεώσεις αναπροσαρμογής 72,50 και 42.50.

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ΤΩΡΑ είδα ότι γράφτηκαν κι άλλα...

Αφού είναι στον γιο σου πλέον το σπίτι, το θέμα είναι αυτός να το δηλώσει από 'δω και πέρα στο όνομά του (και ως κύρια κατοικία του και να δηλώσει το αριθμό παροχής - καλό θα ήταν να πάρει ΚΑΙ την παροχή στο δικό του όνομα, αλλά κι αν δεν γίνει αυτό άμεσα, έστω να δηλώσει την παροχή, κι ας μην είναι στο δικό του). Αν δεν έχει κάνει ακόμη φορολογική το '22, επισπεύστε το (αν και σημασία έχει πότε θα φανούν στα συστήματα τα νέα δεδομένα, το οποίο μπορεί και να είναι κατά το φθινόπωρο; Ποιος να ξέρει...Στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ θα φανούν μετά την λήξη ΚΑΙ της παράτασης που κλασσικά θα πάρουν οι υποβολές δηλώσεων. Εσείς πάντως από μεριάς σας, επισπεύστε το το θέμα "δήλωση). 

Υπ' όψιν ότι το ΡΡ μοιάζει να το αφήσουν "πολύ λίγο" (αν πάει μέχρι τέλος μήνα, ίσα-ίσα θα προλάβει κάθε λήγοντας ΑΦΜ, και με λίγες μέρες περιθώριο για "ανεξαιρέτως λήγοντα"....Οπότε έχε το κατά νου (και μίλα άμεσα με λογιστή, καθώς σίγουρα και αυτοί θα είναι ως τον λαιμό με ολ' αυτά και μπορεί να φας,,,πόρτα. Μην το αφήσεις δλδ για τελευταία στιγμή, ειδικά αν θα πρέπει να γίνουν τυχόν διορθώσεις, αλλαγές κτλ)

45 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Ίσως με το power pass, να μπορέσω να πάρω κάτι λίγα πίσω.

...βασικά ούτως ή άλλως  θα πάρεις περισσότερα από "κάτι λίγα", από την στιγμή που από Γενάρη δεν έπαιρνες επιδότηση (μιας και αυτή, αφαιρείται από το τελικό ποσό που θα επιστρέψουν).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, washcloud είπε

 

Υπ' όψιν ότι το ΡΡ μοιάζει να το αφήσουν "πολύ λίγο" (αν πάει μέχρι τέλος μήνα, ίσα-ίσα θα προλάβει κάθε λήγοντας ΑΦΜ, και με λίγες μέρες περιθώριο για "ανεξαιρέτως λήγοντα"....Οπότε έχε το κατά νου (και μίλα άμεσα με λογιστή, καθώς σίγουρα και αυτοί θα είναι ως τον λαιμό με ολ' αυτά και μπορεί να φας,,,πόρτα. Μην το αφήσεις δλδ για τελευταία στιγμή, ειδικά αν θα πρέπει να γίνουν τυχόν διορθώσεις, αλλαγές κτλ)

Εφόσον η παροχή είναι στο δικό μου όνομα και ΑΦΜ (λήγει σε 3)....θα μπω αύριο στο Power pass και θα δω τι θα μου ζητήσει......ανάλογα θα πράξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
10 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Εφόσον η παροχή είναι στο δικό μου όνομα και ΑΦΜ (λήγει σε 3)....θα μπω αύριο στο Power pass και θα δω τι θα μου ζητήσει......ανάλογα θα πράξω.

στο άλλο θέμα

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρία , αμέσως να κακολογήσω , το ΦΕΚ για Μάιο και πιστώσεις ΤΕΜ έχει βγει απλά δεν το είδα , βέβαια βγήκε Ιούνιο αλλά οκ 😁

https://www.nomotelia.gr/photos/File/2759b-22.pdf

@Green Dragon , ρώτα αυτό στο λογιστή σου:

Αναφορά σε κείμενο

για αριθμούς
παροχής καταναλωτών, που αφορούν την κύρια κα-
τοικία τους, όπως έχουν δηλωθεί στο πεδίο 204 της
δήλωσης εισοδήματος φορολογικού έτους 2020 κατά
την 31.12.2021

ένα χρόνο ισχύς έχει , δηλαδή απαραίτητα μέχρι τέλος του έτους πρέπει να τα έχει πάρει (αν τα δικαιούται) αλλιώς διαγράφονται

και να αλλάξει πάροχο , προβλέπεται απο νομοθεσία να γίνονται διορθώσεις έως και 2 έτη πριν (στην περίπτωσή του όμως δεν το τρενάρει)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Με την ευκαιρία , αμέσως να κακολογήσω , το ΦΕΚ για Μάιο και πιστώσεις ΤΕΜ έχει βγει απλά δεν το είδα , βέβαια βγήκε Ιούνιο αλλά οκ 😁

 

Ξέχασαν πάλι να ψηφίσουν τα +50Ε/ΜWH για μικρομεσαίους και φούρνους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ξέχασαν πάλι να ψηφίσουν τα +50Ε/ΜWH για μικρομεσαίους και φούρνους.

ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι , τι να κάνουν οι άνθρωποι 😁

εγώ περιμένω τα αναδρομικά που είπαν +0,65 για το πρώτο τρίμηνο ,τα ξέχασες ? 😂

πλάκα ξεπλάκα τι σκτ? τι ισχύει τελικά για Γ21 και φούρνους ? με την απορία θα μείνουμε , μπορεί και να τα δώσανε δώρο στις εταιρίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι , τι να κάνουν οι άνθρωποι 😁

εγώ περιμένω τα αναδρομικά που είπαν +0,65 για το πρώτο τρίμηνο ,τα ξέχασες ? 😂

πλάκα ξεπλάκα τι σκτ? τι ισχύει τελικά για Γ21 και φούρνους ? με την απορία θα μείνουμε , μπορεί και να τα δώσανε δώρο στις εταιρίες

Ναι αυτά τα ξέχασα. Δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τις πιστώσεις στα επαγγελματικά... μήπως ανεβάζει κανείς λογαριασμούς να δούμε; 😏 Ένα γνωστό που έχω με Γ1 ΔΕΗ κάθε φορά που του ζητάω λογαριασμούς... τη μια τα έχει δώσει στο λογιστή, την άλλη έχει δουλειά και λέει θα τα βγάλει φώτο να μου τα στείλει και δεν τα στέλνει. Δε πρόκειται να ασχοληθώ άλλο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και συγνώμη εάν βγαίνω λίγο off topic.

Λόγων πολλών χρονών στο εξωτερικό, έχω χάσει επεισόδια με τους παρόχους ρεύματος, βασικά είχα μείνει στο τότε που ήταν μονο η ΔΕΗ και κάποιος εναλλακτικός πάροχος που είχε φάει λεφτά κι βάρεσε κανόνι.

Αρχές Ιουλίου μπαίνω σε μία  καινούργια γκαρσονιέρα(δεν προϋπάρχει  ρεύμα)  που για θέρμανση θα έχει μόνο air-condition. 

Ο ιδιοκτήτης μου πρότεινε να μου κάνει αυτός online αίτηση για ρεύμα ως εξυπηρέτηση αλλά συνεργάζεται μόνο με ζενιθ και φυσικό αέριο.

Εγώ σκοπεύω να μείνω 12 μήνες και οι παραπάνω εταιρίες έχουν δέσμευση 24 μηνο.

Πιστεύετε η Δεη θα με συμφέρει καλύτερα για φέτος;

Έτρεξα το excel και τη ΔΕΗ μου βγάζει και συγκεκριμένα το Γ1Ν ως το πιο συμφέρον. Συμφέρει καλύτερα αυτό το πρόγραμμα από το my home online;

Επιδότηση δεν δικαιούμαι άρα  το αφήνουμε στην άκρη αυτό.

Και δεύτερον, τι χαρτιά θα θελήσει η ΔΕΗ; Αυτό το πιστοποιητικό Ηλεκτρολόγου που θα το το βρώ και ποιός το πληρώνει;

Να υποθέσω πως θα πρέπει να πάω αυτοπροσώπως στη ΔΕΗ ή μπορώ να κάνω την αίτηση και ηλεκτρονικά από πριν;

Να είστε καλά.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, qqqqqaa είπε

Παιδιά καλησπέρα και συγνώμη εάν βγαίνω λίγο off topic.

Λόγων πολλών χρονών στο εξωτερικό, έχω χάσει επεισόδια με τους παρόχους ρεύματος, βασικά είχα μείνει στο τότε που ήταν μονο η ΔΕΗ και κάποιος εναλλακτικός πάροχος που είχε φάει λεφτά κι βάρεσε κανόνι.

Αρχές Ιουλίου μπαίνω σε μία  καινούργια γκαρσονιέρα(δεν προϋπάρχει  ρεύμα)  που για θέρμανση θα έχει μόνο air-condition. 

Ο ιδιοκτήτης μου πρότεινε να μου κάνει αυτός online αίτηση για ρεύμα ως εξυπηρέτηση αλλά συνεργάζεται μόνο με ζενιθ και φυσικό αέριο.

Εγώ σκοπεύω να μείνω 12 μήνες και οι παραπάνω εταιρίες έχουν δέσμευση 24 μηνο.

Πιστεύετε η Δεη θα με συμφέρει καλύτερα για φέτος;

Έτρεξα το excel και τη ΔΕΗ μου βγάζει και συγκεκριμένα το Γ1Ν ως το πιο συμφέρον. Συμφέρει καλύτερα αυτό το πρόγραμμα από το my home online;

Επιδότηση δεν δικαιούμαι άρα  το αφήνουμε στην άκρη αυτό.

Και δεύτερον, τι χαρτιά θα θελήσει η ΔΕΗ; Αυτό το πιστοποιητικό Ηλεκτρολόγου που θα το το βρώ και ποιός το πληρώνει;

Να υποθέσω πως θα πρέπει να πάω αυτοπροσώπως στη ΔΕΗ ή μπορώ να κάνω την αίτηση και ηλεκτρονικά από πριν;

Να είστε καλά.  

 

Χρειάζεται το ενοικιαστήριο, ΥΔΕ, αυτά.. Καλυτερα να πας σε ένα κατάστημα για να τελειώσεις σε δέκα λεπτά.. Γίνεται και ηλεκτρονικά αλλά θα παρει 6-7 μέρες, στείλε τα χαρτιά και τα κτλπ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, qqqqqaa είπε

Παιδιά καλησπέρα και συγνώμη εάν βγαίνω λίγο off topic.

Λόγων πολλών χρονών στο εξωτερικό, έχω χάσει επεισόδια με τους παρόχους ρεύματος, βασικά είχα μείνει στο τότε που ήταν μονο η ΔΕΗ και κάποιος εναλλακτικός πάροχος που είχε φάει λεφτά κι βάρεσε κανόνι.

Αρχές Ιουλίου μπαίνω σε μία  καινούργια γκαρσονιέρα(δεν προϋπάρχει  ρεύμα)  που για θέρμανση θα έχει μόνο air-condition. 

Ο ιδιοκτήτης μου πρότεινε να μου κάνει αυτός online αίτηση για ρεύμα ως εξυπηρέτηση αλλά συνεργάζεται μόνο με ζενιθ και φυσικό αέριο.

Εγώ σκοπεύω να μείνω 12 μήνες και οι παραπάνω εταιρίες έχουν δέσμευση 24 μηνο.

Πιστεύετε η Δεη θα με συμφέρει καλύτερα για φέτος;

Έτρεξα το excel και τη ΔΕΗ μου βγάζει και συγκεκριμένα το Γ1Ν ως το πιο συμφέρον. Συμφέρει καλύτερα αυτό το πρόγραμμα από το my home online;

Επιδότηση δεν δικαιούμαι άρα  το αφήνουμε στην άκρη αυτό.

Και δεύτερον, τι χαρτιά θα θελήσει η ΔΕΗ; Αυτό το πιστοποιητικό Ηλεκτρολόγου που θα το το βρώ και ποιός το πληρώνει;

Να υποθέσω πως θα πρέπει να πάω αυτοπροσώπως στη ΔΕΗ ή μπορώ να κάνω την αίτηση και ηλεκτρονικά από πριν;

Να είστε καλά.  

 

Αν δηλώσεις τη γκαρσονιέρα κύρια κατοικία (ώστε να παίρνεις επιδοτήσεις ΤΕΜ) σε συμφέρει ΔΕΗ Γ1Ν

Αν δεν δηλώσεις κύρια κατοικία τη γκαρσονιέρα, τότε μόνο το WeYellow της WeEnergy που είναι σταθερό με 0.21 (η προσφορά ισχύει μέχρι 30/6).

 πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου εδώ.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...